Amerika Vize Türleri 9 dakikalık okuma

Amerika F1 Vizesi Nedir ve Nasıl Alınır?

24 Ocak 2024
amerika f1 vizesi başvurusu

F1 vizesi, yabancı uyruklu öğrencilerin Amerika’da eğitim görmelerini sağlayan bir göçmen olmayan vize statüsüdür. F1 vizesi sahibi öğrenciler Amerika’da Student and Exchange Visitor Program (SEVP) sertifikalı eğitim kurumlarında eğitim görebilirler.

F1 vize başvurusu yapılmadan önce başvuru sahibinin SEVP şartını taşıyan okullardan birinden onay alması gerekmektedir. Bu eğitim kurumlarından birisinden alınacak bir onay ile F1 vize başvuru süreci başlatılabilmektedir.

Sizin için hazırladığımız rehber niteliğindeki bu yazımızda Amerika’da üniversite okumak, dil eğitimi ya da uygun farklı eğitimler almak isteyenler için F1 vizesi nedir inceledik. Öğrenci vizesi almak için uygun olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız ücretsiz uygunluk testimize katılabilirsiniz.

f1 öğrenci vizesi

F1 Öğrenci Vizesi Nedir?

F1 vizesi akademik eğitimine Amerika’da devam etmek veya Amerika’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin sahip olması gereken bir vize statüsüdür. 

Amerika’da okumak için Student and Visitor Program (SEVP) sertifikalı bir eğitim kurumundan onay aldıktan sonra F1 vize başvurusu gerçekleştirmek gerekmektedir.

Amerika’da F1 vizesi ile eğitim gören öğrencilerin eğitimini tamamladıktan 60 gün sonrasına kadar Amerika’da kalabilmesine izin verilir.

Öte yandan Amerika’da okumak ve çalışmak için kalmak isterseniz Optional Practical Training ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.

OPT başvurusunda bulunan vize sahipleri eğitimlerinin ardından Amerika’da 12 aya kadar çalışma hakkına sahip olabilmektedirler. Bu süre sağlık, mühendislik, teknoloji ve bilim dallarında eğitim görmüş öğrenciler için 48 aya kadar çıkmaktadır.

Ayrıca Bakınız: Amerika’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Peki kimler F1 vizesi alabilir ve F1 vizesi için aranan şartlar nelerdir?

Amerika Öğrenci Vizesi Şartları Nelerdir?

F1 vizesi için aranan en temel şart vize başvurusu öncesinde SEVP sertifikalı bir eğitim kurumundan onay alınmasıdır. Amerika’da üniversite okumak için öncelikle SEVP sertifikalı bir eğitim kurumuna başvuruda bulunup onay almanız gerekmektedir.

F1 vizesi ile Amerika’da eğitim görmek için akademik eğitim veren bir eğitim kurumunda öğrenim görüyor veya görecek olmalısınız. 

Bu belirtilenlerin yanında F1 vizesi ile Amerika’da okumak için istenen diğer şartlar da şu şekildedir:

 • Eğer kayıt olacağınız okul bir dil okulu değilse İngilizce yeterliliğiniz olmalıdır.
 • Amerika’daki eğitim süreniz boyunca yeterli finansal kaynağa sahip olduğunuzu kanıtlamanız istenmektedir.
 • Eğitim kurumunda tam zamanlı öğrenim görmeniz gerekmektedir.

Tüm bu şartları karşılayarak gerçekleştireceğiniz F1 vize başvurunuz doğrultusunda mülakat aşamasını da tamamlamanızla birlikte Amerika’da eğitim görmeye hazır olursunuz.

Ayrıca Bakınız:

Amerika’da Eğitim Alabileceğiniz 3 Vize
Amerika’da Çalışma İzni Almak

Amerika F1 Vize Ücreti Ne Kadar?

F1 vize başvurunuzda SEVP Sertifikalı bir eğitim kurumunun size onay verip Öğrenci Değişim ve Ziyaretçi Bilgi Sistemine (SEVIS) kaydınızı yapmalıdır. Bu kayıt için 350$ SEVIS I-901 ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Bununla beraber F1 vizesi için doldurmanız gereken DS-160 formu için de 185$ başvuru ücretini ödemelisiniz. 

Sonuç olarak Amerika’da üniversite okumak için F1 vize ücreti 535$’dır.

Amerika F1 vizesi için gerekli belgeler

F1 Öğrenci Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

F1 vizesi için gerekli tüm online başvuruları yaptıktan sonra tamamlamanız gereken mülakat süreci için sizden birtakım belgeler talep edilecektir. Bu belgeleri doğru ve eksiksiz olarak hazırlamanız başvurunuz için büyük önem taşımaktadır.

F1 vizesi için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Pasaport
 • Doldurduğunuz DS-160 formunun barkodlu onay sayfasının çıktısı
 • SEVIS ve Amerika öğrenci vizesi ücretinin ödendiğini gösteren makbuz
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Okulunuz ve sizin tarafınızdan imzalanmış I-20 formu
 • Eğitim belgeleriniz
 • Mülakat randevusu
 • Banka hesap kaydınız veya maddi durumunuzu gösteren belgeler

I-20 Formu Nedir? I-20 form, SEVP dahilindeki eğitim kurumlarının sizin bir eğitim programına kayıt olduğunuzu gösterdiği bir belgedir.
Sayılan bu belgeler genel olarak talep edilen belgeler olup başvuru durumunuza veya kayıt olduğunuz okula göre Okul Giriş Testi sonucunuz gibi farklı belgeler de talep edilebilmektedir.

F1 Vize Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

F1 vize başvurusu için öncelikle SEVP Sertifikalı bir eğitim kurumuna başvuru gerçekleştirerek onay almanız gerekmektedir. Uygun bir eğitim kurumundan onay aldıktan sonra okula kaydınızı gerçekleştirip vize başvuru sürecinize başlayabilirsiniz.

F1 vize başvuru adımları şu şekildedir:

 • Öncelikle resmi web sitesi üzerinden DS-160 formu doldurup başvuru ücretini ödemeniz gerekmektedir. Oldukça kapsamlı bir form olan DS-160 formunda kişisel bilgileriniz, Amerika’ya gidiş amacınız ve geçmiş seyahatleriniz gibi konularda birçok soru sorulmaktadır.
 • DS-160 formunu doğru ve eksiksiz şekilde doldurup imzaladıktan sonra sizin için uygun olan konsolosluk veya büyükelçilikten mülakat görüşmesi için randevu almalısınız.
 • Son olarak randevunuza katılıp mülakat aşamasını tamamlamanız gerekmektedir.

Tüm bu süreci doğru bir şekilde tamamladıktan sonra F1 vizeniz ile Amerika’da eğitim hayatınıza başlayabilirsiniz. DS-160 formunun doldurulması, eski Amerikan konsolosluğu görevlileri ile mülakat ve vize randevusu erkene alma hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

amerika f1 vizesi mülakat soruları

Amerika Öğrenci Vizesi Mülakat Soruları

F1 vizesi için en kritik adımlardan birisi mülakat görüşmesidir. Görüşme sırasında konsolosluk memuru tarafından kişisel bilgileriniz, eğitim ve çalışma geçmişiniz, maddi durumunuz gibi konularda sorular sorulmaktadır. Bu soruları doğru ve net şekilde cevaplamak başvurunuzun onay alması için oldukça önemlidir.

Amerika öğrenci vizesi mülakatında en sık sorulan sorular şunlardır:

 • Neden Amerika’ya gidiyorsunuz? Branşınız nedir?
 • Eğitiminize nerede devam edeceksiniz? Neden kendi ülkenizde eğitim görmüyorsunuz?
 • Kaç üniversiteye başvurdunuz ve bunlardan ne cevaplar aldınız?
 • Okulunuz hangi şehirde bulunuyor?
 • Daha önce Amerika Birleşik Devletleri seyahati gerçekleştirdiniz mi?
 • Eğitim hayatınızı nasıl finanse edeceksiniz?
 • Sponsorunuz var mı, varsa mesleği nedir?
 • Tatillerde ülkenize dönecek misiniz?
 • Şu an ABD’de aileniz veya arkadaşlarınız var mı?
 • Mezuniyet sonrası planlarınız nedir?
 • Neden size öğrenci vizesi verelim?

Yukarıda sıraladığımız F1 vizesi mülakat soruları dışında başarılı bir mülakat gerçekleştirebilmek için dikkat etmeniz gereken pek çok önemli detay bulunmaktadır.

Örneğin vize başvurunuzda Amerika’da eğitim aldıktan sonra ülkenize geri dönme niyetinizin olup olmadığı yönünde sorular sorulabilir. Bu tür bir soruda vize amacınıza uygun olarak ülkenize geri dönme niyetinizi açıkça belirtmelisiniz. 

Amerika Öğrenci Vizesi Mülakatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vize mülakatında konsolosluk memuru tarafından sorulan sorulara doğru ve net cevaplar vermeniz oldukça önemlidir. 

Görüşmeden önce vize statünüz için mülakat görüşmelerinde sık sorulan soruları araştırıp bu sorulara hazırlanmanız daha rahat bir görüşme gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

Size sorulan soruları destekleyici belgelerle kanıtlamak, mülakat görüşmesinde nazik ve net bir konuşma gerçekleştirmek mülakat görüşmenizi olumlu etkileyecek faktörlerdir. 

Visapeer ile F1 Vizesi Başvurunuzu Gerçekleştirin

Amerika öğrenci vizesi çok dikkatli başvuru gerçekleştirilmesi gereken ve red oranı çok yüksek olan bir vize statüsüdür. Bu sebeple profesyonel destek almak oldukça önemlidir.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sıkça Sorulan Sorular

F1 Eğitim Vizesi ile Amerika’ya Ne Zaman Giriş Yapılabilir?

F1 öğrenci vizesi ile Amerika’ya eğitim göreceğiniz okulun açılmasına 30 gün kala giriş yapabilirsiniz.

F1 Vizesi ile Amerika Dışına Seyahat Edebilir miyim?

Evet, F1 öğrenci vizesi ile eğitim süreniz boyunca Amerika’da yaşamanız bekleniyor olmakla beraber farklı ülkelere seyahat etmenize izin verilmektedir.

F1 Öğrenci Vizesi ile Çalışılabilir mi?

Evet, F1 vize sahibi öğrenciler okullarının izni doğrultusunda belirlenen şartlar altında Amerika’da haftada en fazla 20 saat olmak üzere çalışabilmektedirler.

Amerika Öğrenci Vizesi Sahipleri Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) Alabilir mi? 

F1 öğrenci vizesi sahipleri eğitim gördükleri okulun kampüs içi ve kampüs dışı çalışmalarına izin vermesi durumunda Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) başvurusunda bulunabilirler.

F1 Öğrenci Vizesi Uzatılabilir veya Yenilenebilir mi?

F1 vizesinin eğitim sürenizden daha kısa süreli olması durumunda yetkililer ile görüşüp gerekli şartları sağlamanız beraberinde I-20 belgenizin uzatılmasını talep edebilirsiniz. Ayrıca eğitim programınızın devamında OPT gibi seçenekler ile de Amerika’da kalma sürenizi uzatabilmeniz mümkündür.

ABD F1 Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

ABD öğrenci vizesi başvuran kişinin eğitim durumuna da bağlı olmakla birlikte genellikle 5 yıl süreye kadar verilmektedir. Eğitim görülecek okulun belirlediği program süresi ile vize süresinin uyuşması oldukça önemlidir.

F1 Öğrenci Vizesi Reddedilirse İtiraz Hakkı Var mıdır?

F1 öğrenci vizesi reddedilen kişiler ilgili konsolosluklara ret gerekçesinin doğru olmadığını bazı istisnai durumlar için belirtebilir. Öte yandan yeni bir başvuru yapmak çok daha hızlı bir yöntem olacaktır.

İngilizce Bilmeden F1 Vizesi Alınabilir mi?

Başvuru yaptığınız eğitim kurumuna bağlı olarak İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekebilir. Böyle bir durumda vize alabilmeniz için sizden bunun kanıtlanması istenecektir. Öte yandan İngilizce eğitimi almak için F1 vizesi başvurularında böyle bir şart yoktur.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?