Amerika Vize Başvurusu 9 dakikalık okuma

Amerika Vize Mülakatı: Bilmeniz Gereken Önemli Noktalar

30 Ocak 2024
amerika vize mülakatı için hazırlanmak

Amerika vize mülakatı Amerika seyahati gerçekleştirecek olan 14-79 yaş aralığındaki kişilerin vize başvuruları kapsamında tamamlaması gereken bir adımdır. 

Bu görüşmelerde Amerika’ya seyahat edecek kişiler konsolosluk memurları tarafından bir mülakata tabi tutulmaktadırlar.

Amerika vize görüşmesi sırasında konsolosluk memurları tarafından Amerika’ya gidiş amacınız ve seyahat planlarınız gibi konularda sorular sorulmaktadır. 

Görüşme için pratikler yapmak ve sıkça sorulan sorulara hazırlanmak bu adımı başarılı bir şekilde tamamlayarak Amerika vizesi almanızı kolaylaştıracaktır.

Bu yazımızda sizin için Amerika vize mülakatı ile ilgili bilmeniz gerekenleri derleyerek kapsamlı bir rehber hazırladık. Emekli konsolosluk memuru danışmanlarmız ile gerçeğe uygun mülakat pratiği yapmak ve bavşurunuzda profesyonel destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika Vize Görüşmesi Hangi Dilde Gerçekleşir?

Konsolosluk mülakat görüşmesi genellikle İngilizce olarak gerçekleşmektedir. Konsolosluk memurları bu sırada İngilizce anlama ve konuşma kabiliyetinizi de değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

Mülakat görüşmesinin İngilizce olarak gerçekleştirilmesi zorunlu olmamakla beraber soruları İngilizce yanıtlayabilmeniz sizin için büyük bir avantaj sağlayacaktır.

amerika vize görüşmesi için gerekli evraklar

Amerika Vize Mülakatı için Gereken Evraklar Nelerdir?

Vize mülakatı aşaması Amerika vizesi için mülakat öncesinde tamamlanması gereken bir aşamadır. DS-160 vize başvuru formunuzu doldurduktan sonra formun barkodlu onay ekranının çıktısını alıp mülakata giderken yanınızda götürmelisiniz.

Mülakat randevunuz için planlanan tarih ve saatte DS-160 formu onay ekranınızın çıktısı ve talep edilen diğer evraklar ile mülakat yerinde olmanız beklenmektedir. 

Amerika Vize Görüşmesine Giderken Gerekli Belgeler Nelerdir?

Konsolosluk mülakat görüşmesi randevunuza giderken gerekli tüm belgeleri hazırlamış olmaya özen göstermelisiniz. Talep edilen belgelerin belgelerin eksik ya da yanlış olması vizenizin gecikmesine ve hatta başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilmektedir.

Buna göre Amerika vize görüşmesi için gerekli evraklar şunlardır:

 • Mülakat randevu bildirimi
 • DS-160 Göçmen Olmayan Başvuru Formu
 • Varsa daha önceki ABD vizesinin işlendiği pasaport
 • Banka hesap cüzdanı (Son 3 aylık hesap hareketlerini içermeli)
 • Varsa araç ve tapu ruhsatı
 • Davet mektubu (Sponsorlu ziyaretler için)
 • Maaş bordrosu, SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü, görev ve izin belgesi
 • En az 6 ay geçerli pasaport 
 • İki adet biyometrik fotoğraf
 • Vize başvuru formunuzun barkodlu onay sayfası
 • Elektronik başvurunuzu gerçekleştirirken yüklediğiniz tüm belgelerin aslı veya onaylı kopyaları

Başvurunuz için genel olarak bu belgelerin talep edilmesinin yanında başvurduğunuz statü ve kişisel durumunuza göre farklı belgeler de talep edilebilmektedir.

Orijinal belgeler mülakat sonrası size tekrardan teslim edilecektir. Ayrıca İngilizce tercüme gerektiren belgelerin çevirilerinin de sunulması gerektiğini unutmamalısınız.

Daha ayrınıtlı bilgi alabilmek için Amerika Vize Başvurusu yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Amerika Vize Görüşmesine Nasıl Hazırlanılır?

Vize mülakat görüşmesi bir nevi elektronik başvurunuz doğrultusunda kendinizi kanıtlamanızı amaçlamaktadır. Dolayısıyla mülakat görüşmesi sırasında elektronik başvurunuzla çelişmemeniz gerekmektedir.

Mülakat görüşmesine gelirken başvurduğunuz statü ve kişisel özellikleriniz doğrultusunda talep edilen ve vereceğiniz cevapları kanıtlayıcı nitelikte olan tüm belgeleri beraberinizde getirmelisiniz.

Konsolosluk memurları genellikle rahatlamanız amaçlı kısa bir sohbet gerçekleştirerek mülakat görüşmesine başlamaktadır.

Bu kısa sohbetin ardından size Amerika seyahatiniz ile ilgili mülakat soruları yöneltilecektir. Bu sorulara vereceğiniz cevaplara mülakat öncesinde çalışmış olmanız görüşme esnasında size yardımcı olacaktır.

Öte yandan görüşme öncesinde konsolosluk memurunun sorabileceği sorulara yönelik bir konuşma hazırlamamanızı tavsiye ederiz.

Emekli konsolosluk memuru danışmanlarımız ile gerçeğe uygun bir mülakat senaryosu gerçekleştirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

amerika konsolosluğu vize görüşmesi

ABD Vizesi Mülakatında Nelere Dikkat Edilmeli?

1. Mülakata Gelirken Belgelerinizi Eksiksiz Hazırlayın

Vize mülakatına gelirken sizden talep edilen ve vereceğiniz cevapları kanıtlayıcı nitelikte olan belgeleri yanınızda getirmeniz olumlu bir mülakat için oldukça önemlidir.

2. Geç Kalmayın

Mülakat yerine geç kalmanız başvuru sürecinizi olumsuz etkileyebilir hatta başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir. Bu sebeple mülakat randevu saatinizden en geç 15 dakika önce hazır bulunmanızı tavsiye ederiz.

3. Giysi Seçimine Dikkat Edin

Mülakat görüşmesindeki kıyafet seçiminiz başvurunuz ile ilgili olumlu bir izlenim bırakılması açısından önem taşımaktadır. Temiz, ütülü ve uygun kıyafet seçimi başvurunuz konusundaki özeninizi gösterecektir.

4. İngilizce Becerilerinizi Gösterin

Konsolosluk memurları İngilizce anlayabilme ve konuşabilme düzeyinizi değerlendirecektir. Bu durum da başvurunuz kapsamında size bir avantaj veya dezavantaj sağlayabilmektedir. Bu sebeple mülakat esnasında İngilizce konuşabilmeniz artı bir değer olacaktır.

5. Amerika’ya Seyahat Amacınızı ve Mali Durumunuzu Doğru İfade Edin

Seyahat amacınızı ve mali durumunuzu doğru şekilde ifade etmek şeffaflığınızı göstermeniz açısından önemlidir. 
Mülakat görüşmesinde neden Amerika’ya seyahat etmek istediğinizi, gerçekleştireceğiniz faaliyetleri, seyahat planınızı ve maddi kaynağınızı konsolosluk memuruna açık ve net şekilde ifade etmelisiniz.

6. Ülkenize Bağlılığınızı Gösterin

Başvurunuza bağlı olmakla bilrikte genel olarak vize türleri için mülakatı gerçekleştiren yetkililer başvuru yapan kişinin Amerika ziyareti sonrasında ülkesine geri döneceğinden, ülkesine bağlı olduğundan emin olmak ister. 
Bu nedenle mülakat esnasında ABD ziyareti sonrasında ülkenize dönmeniz için pek çok güçlü nedenin bulunduğunu belirtebilirsiniz.

7. Soruları Açık, Net ve Kibarca Cevaplayın

Size yöneltilen sorulara açık cevaplar vermeniz ve şüpheli tavırlarda bulunmamanız gerekir. Ayrıca konuşma tarzınız da yapıcı ve olumlu olmalıdır.
Mülakat yetkilisi ile aranızda kalın bir cam bölme olacağından ya da soruyu anlamadığınız için tekrar edilmesini rica etmenizde bir sakınca yoktur.

ABD Vize Görüşmesinin Olumlu Geçtiği Nasıl Anlaşılır?

Konsolosluk memuru tarafından sorulan Amerika vize sorularına açık ve net bir şekilde doğru cevaplar vermeniz durumunda vize görüşmenizin olumsuz geçmesi için herhangi bir sebep olmayacaktır.

Öte yandan geçmiş vize deneyimleriniz ya da başvurunuzdaki şüpheli noktalar ret almanıza neden olabilir. 

Mülakat görüşmeniz tamamlandıktan sonra başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığı tarafınıza bildirilecektir. Bazı durumlarda size sonradan sonucun bildirileceği söylenebilir. 

İlerleyen zamanlarda bilgilendirileceğinizin söylenmesi mülakat görüşmenizin olumsuz geçtiği anlamına gelmemektedir.

Amerika Vize Mülakatında Uzman Desteği Almanın Önemi

Amerika vize mülakatı için profesyonel destek almak başvuru sürecinizi daha etkili ve güvenli hale getirecektir. Bu durum vize başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi açısından büyük avantaj sağlayacaktır.

Ayrıca mülakat pratiği ile mülakat sırasında daha sakin olarak sorulara daha hazır ve doğru cevaplar vermeniz mümkün olacaktır.

Konsolosluk mülakat görüşmesi hakkında profesyonel destek almak ve emekli konsolosluk memurları ile mülakat pratikleri gerçekleştirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sıkça Sorulan Sorular

Amerika Vize Görüşmeleri Nerede Yapılıyor?

Konsolosluk mülakatı Ankara Amerika Büyükelçiliği ve İstanbul Amerika Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirilmektedir.

Amerika Vize Görüşmesi Ne Kadar Sürer? 

Mülakat görüşmesi ortalama 5-10 dakika arasında sürmektedir. Öte yandan görüşme aşaması bilgilerinizin işlenmesi ve belge kontrolleri ile birkaç saat sürebilmektedir.  

Amerika Vize Görüşmesi İngilizce mi?

Konsolosluk görüşmesinin İngilizce gerçekleştirilmesi zorunlu değildir. Öte yandan mülakat görüşmenizi İngilizce gerçekleştirmeniz size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Vize Mülakatı Ne Zaman Sonuçlanır?

Vize başvurunuzun sonucu mülakat görüşmenizin sonunda tarafınıza iletilebileceği gibi sonradan da bildirilebilmektedir.

Vize Mülakatında Resmi Giyinmek Neden Önemli?

Vize mülakatı sırasındaki kıyafet seçiminizin doğru olması iyi bir izlenim için oldukça önemlidir. Başvurunuz konusundaki ciddiyetinizi ve özeninizi kıyafet seçiminizle mülakat memuruna gösterebilirsiniz.

Vize Mülakatına Geç Kalırsam Ne Olur?

Mülakat görüşmesine geç kalmanız başvuru süreciniz için olumsuz bir etki doğuracaktır. Hatta bu sebeple vize başvurunuzun reddedilmesi bile söz konusu olabilir.

Amerika Vize Mülakatı için Uzman Desteği Almam Şart mı?

Vize mülakat aşaması için uzman desteği alma zorunluluğu bulunmuyor olsa da profesyonel bir destek süreçleri daha iyi kavrayıp daha etkili tamamlayabilmek için oldukça faydalıdır.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?