Amerika Vize Başvurusu 9 dakikalık okuma

Amerika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? | 2024 Rehberi

24 Ocak 2024
Amerika vize başvurusu

Seyahat veya iş planı nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek için yabancı ülke vatandaşlarının Amerika vize başvurusu yapması gerekir. Göçmen olmayanların ABD´ye gitme nedenlerine göre Amerika vize türleri bulunmaktadır.

Tüm resmi işlemlerin yapılması ve ücretlerin ödenmesinden sonra ise mülakata katılmak sürecin oldukça önemli ve son aşamasıdır. 

Bu yazımızda ABD’ye yapacağınız seyahatler için gerekli olan Amerika vize başvurusu konusunda bilmeniz gerekenlere değineceğiz.

DS160 formunun doldurulması, randevu tarihinin erken alınması ve mülakat hazırlığı konularında emekli konsolosluk çalışanı ve deneyimli vize danışmanlarından oluşan ekibimizden destek almak için ücretsiz uygunluk formumuzu dolurabilir ya da bize mesaj gönderebilirsiniz.

4 adımda Amerika vize başvurusu

4 Adımda Amerika Vize Başvurusu Yapmak

Turistik bir gezi, eğitim veya iş nedeniyle ABD´ye gitmek isteyen kişiler ilk olarak vize başvurusu yapmalıdır. Bunun için tamamlanması gereken pek çok detaylı aşama bulunup temel olarak 4 adımda özetlenebilir. Bu adımlar genel olarak aşağıdaki gibidir:

DS-160 Formu Doldurma ve Randevu Alma

Amerika vize başvurusunun ilk adımı Amerika Konsolosluğu’nun resmi sitesinde bulunan DS-160 Formunu (Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu) randevu tarihinden önce eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurmaktır.

DS160 formu üzerinde sizden kişisel bilgileriniz, maddi durumunuz, varsa sponsorunuz, aile bilgileriniz, kariyeriniz, sağlık ve adli geçmişiniz gibi pek çok konuda sorulara cevap vermeniz istenecektir.

Amerika Vize Başvurusu Ücretlerinin Ödenmesi

Başvuru formunun doldurulmasının ardından başvuru yaptığınız vize türü için gerekli ücretleri ödemeniz gerekir.

Vize ücretlerini ödemeden başvurunuzun devam etmeyeceğini ve her bir başvurunun kendine özel farklı ödemelerinin olabilceğini belirtmek isteriz. Ayrıca ödemelerin de doğru yerlere yapıldığından emin olunması gerekir.

Amerika vize başvurusu konusunda sıklıkla sorulan sorular birisi de başvurunun olumsuz sonuçlanması halinde geri ödeme alınıp alınmayacağıdır. Başvurunuz olumsuz sonuçlansa da ABD Konsolosluğu size herhangi bir ücret iadesi yapmayacaktır.

Amerika Vize Başvurusu Evraklarını Hazırlama

Vize başvurusu için gerekli olan evraklar hazırlanarak randevuya giderken yanınızda götürmelisiniz. Eksik ya da yanlış bir belgenin ibraz edilmesi vize reddi almanıza neden olabilir. Bu nedenle vize görüşmesi öncesinde tüm belgeleri tamamladığınızda emin olmalısınız.

Randevu Tarihinde Mülakata Katılma

Konsoloslukta gerçekleşecek olan Amerika vize mülakatına randevu tarihinde katılmanız gerekmektedir. Mülakat İngilizce ya da Türkçe olarak gerçekleştirilirken daha önce online olarak doldurulan DS-160 formundaki sorulara verilen cevapların doğruluğu teyit edilecektir.

Ayrıca parmak izinin alınması gibi biyometrik süreçlerden de geçmeniz gerekir.

2024 Amerika Vize Ücretleri

Amerika vize ücreti, ülkeye gitme amacınıza bağlı olarak başvuracağınız vize türüne göre değişiklik göstermektedir. 

Bazı vize türleri için 2024 Amerika vize ücreti incelendiğinde J1 öğrenci, F1 öğrenci ve B1, B2 turist vizelerinde 160 USD ücret ödemek gerekmektedir. H1B çalışma vizesi için ise 190 USD bir ödeme yapılmalıdır.

Bu ücretler sadece temel formlar için ödenmesi gereken ücretler olup, başvuru türüne göre farklı belge ve süreçler için ekstra ücretler ödemeniz gerekebilir.

Mülakata Katılma

Mülakatta başvuran kişinin önce parmak izi alınmakta ve ardından DS-160 formunda belirtilen bilgilerin doğruluğu teyit edilmektedir. Daha fazla bilgi için Amerika vize mülakat soruları içeriğimize göz atabilirsiniz.

Elbette bu adımların her biri pek çok detay içermekte olup başvuru için uygunluğun belirlenmesi, belgelerin hazırlanması, gerekli ücretlerin ödenmesi ve doğru bir mülakat sürecinin tamamlanması ile seyahatiniz mümkün olacaktır.

Amerika vize başvurusu nasıl yapılır

Amerika Vize Türleri Nelerdir?

Amerika vize başvurusu yapmak için ilk olarak seyahat amacına uygun olan vize türü belirlenmelidir. Öğrenci ve Değişim Programı, Geçici Çalışma, Ticari, Turistik ve daha pek çok vize prosedürü bulunan ABD´nin en çok başvuru yapılan vize türleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

B-1 Kısa Süreli İş Ziyareti Vizesi

B1 vizesi ile ABD’ye kısa süreli çeşitli ticari faaliyetlere katılmak amacıyla ziyaret düzenleyebilirsiniz. Ancak belirtmek gerekir ki yalnızca ABD´ye gitme nedeniniz olan iş sınırları dahilinde ülkede bulunabilirsiniz.

Öte yandan farklı bir eğitim veya istihdam faaliyetlerini B-1 vizesi ile gerçekleştiremezsiniz.

B-2 Turist Vizesi

Amerika’ya turist olarak gitmek için B2 turist vizesi almanız gerekir. Altı aya kadar bir seyahat imkanı sunan B-2 ile çeşitli aktivitelere katılabilir ve dilediğiniz ziyaretleri gerçekleştirebilirsiniz.

B1 B2 vizesi hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili içeriğimize göz atabilirsiniz.

H-1B Çalışma Vizesi

H1B vizesi, ABD´de belirli bir süre çalışma imkanı sunan göçmen olmayan bir ülkede bulunma iznidir. Bunun için öncelikle işverenin sponsor olması gerekir. H-1B vize süreci Amerikalı işveren tarafından başlatılmaktadır.

L-1 Şirket İçi Transfer Vizesi

Amerika´da yan kuruluşu, şubesi veya ana şirketi bulunan bir şirket çalışanıysanız L-1 vizesi ile şirket içi transfer edilerek ABD vizesi elde edebilirsiniz.

Bu vize türü sadece müdürler, uzmanlık bilgisine sahip kişiler ve yöneticiler tarafından kullanılabilmektedir.

Daha detaylı bilgi için L1 vizesi konusunu detaylarıyla incelediğimiz içeriğimize göz atabilirsiniz.

F-1 Öğrenci Vizesi

F1 öğrenci vizesi, ABD’de eğitim almak isteyen öğrencilerin başvurduğu bir vize türüdür. F-1 ile ilkokul ve kolejler dahil olmak üzere pek çok eğitim kurumu için geçerlidir. 

Ayrıca belirli koşullar altında çalışmanıza da olanak sağlayan bu vize türü özellikle ABD’de üniversite eğitimi almak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

F1 Öğrenci vizesi hakkında daha fazla bilgi almak için detaylı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca bakınız: ABD Öğrenci Vizeleri

J-1 Vizesi (Work and Travel)

Çeşitli kurs ve programları kapsayan kategorilerde ABD’ye gitmek için J1 vizesi almak gerekir. Bu sayede gerek bir işveren sponsorluğunda gerek bir program dahilinde vize elde edebilirsiniz.

J-1 vizesi temel olarak öğrencilerin ve diğer katılımcıların belirli bir program dahilinde ABD´ye gitmeleri için tasarlanan özel bir vizedir. Work and Travel programları da J1 vizesi alınarak yapılmaktadır.

K-1 Nişanlılık Vizesi

ABD’de nişanlısı bulunan kişiler için oluşturulmuş olan bu kategori ile seyahatinizi gerçekleştirebilir ve ülkeye varışınızdan sonraki 90 gün içinde evliliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Nişanlılık Vizesi yazımıza göz atabilirsiniz.

ABD’ye akraba/arkadaş ziyareti çalışma veya eğitim amacıyla gitmek için yukarıda saydığımız seçenekler dışında farklı vize türleri de bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için Amerika Vize Türleri blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurusu için Profesyonel Danışmanlık

Uzun yıllar mülakatlarda ve konsoloslukta yetkili olarak görev almış uzmanlarımız ile vize başvurunuzun detaylarını görüşebilir, form doldurma ve randevu erkene alma işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca gerçeğe uygun bir mülakat pratiği ile başvurunuza kafanızdaki soru işaretlerinden uzakta katılabilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sıkça Sorulan Sorular

Amerika Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Vize başvuru işlemleri eksiksiz olarak tamamlandıktan sonra yaklaşık 4-5 iş günü içerisinde başvuru talebi sonuçlanmaktadır. Eğer başvuruda sunduğunuz belgelerde eksiklik varsa ya da başvurunuzda ekstra belgeler talep edilirse süreç uzayabilir.

Amerika Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Amerika vize fotoğraf ölçüsü 5*5 cm boyutlarında olmalıdır. Başvuru yapan kişinin vizesi oluşturulmadan ona eşlik edecek olan eş ve çocukların vizeleri basılmamaktadır. Randevu gününde 2 adet fotoğraf, DS-160 formunun barkodlu onay çıktısı, 10 yıldan eski olmayan pasaport gereklidir.

Amerika Vize Randevusuna Giderken Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika vize türlerine göre farklı evraklar istenmektedir. Genel olarak kimliğiniz, pasaportunuz ve başvurunuza uygun destekleyici belgeler vize görüşmesine giderken yanınıza almanız gereken dosyalar olacaktır.

Amerika Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

ABD Konsolosluğu resmi sitesinde bulunan DS-160 formunun doldurulmasının ardından yine site üzerinden vize randevusu alınmaktadır. Randevu alabilmek için ABD resmi web sitesindeki yönergeleri takip edebilirsiniz.

Amerika Vizesi Nedir?

Amerika vizesi, ABD’ye çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen yabancı ülke vatandaşlarının pasaportuna işlenen bir tür izin belgesidir.  Gezi, tedavi ve iş gibi farklı sebepler nedeniyle ABD’ye seyahat etmek isteyenler seyahat nedenine uygun vize türü için başvuru yapmalıdır. Başvuru işlemleri esnasında gerekli ücretler yatırılmalı ve ilgili makbuz sonrasında evrakların bulunduğu dosyaya eklenmek adına saklanmalıdır.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?