Amerika Vize Türleri 9 dakikalık okuma

Öğrenci Olarak Amerika’ya Gitmek için Gereken 3 Vize

18 Ağustos 2023
amerika öğrenci vizesi

Amerika’da eğitim almak ülkemizde dahil olmak üzere tüm dünyadan pek çok öğrencinin özellikle üniversite ve sonrasındaki süreçte hayalidir. Yalnızca 2021-22 yılında neredeyse 1 milyon kişinin Amerika’da uluslararası öğrenci olarak eğitime başlamış olması bunun önemli kanıtlarından birisi.

Amerika’da öğrenci olmak için F1, M1 ve J1 vizelerini kullanabilirsiniz. Bu üç vizeden birine sahip öğrenciler, Amerika’ya uluslararası öğrenci olarak gidebilirler. 

Amerika öğrenci vizesi almak zor mu sorusu pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Eğer şartlarını karşılar ve tüm aşamaları titizlikle tamamlarsanız öğrenci vizesi almak zor değildir ancak istenilen şartları yerine getirmek ve başarılı bir konsolosluk süreci bu konuda büyük önem taşımaktadır.

Bu yazımızda Amerika’da eğitim almak için kullanabileceğiniz 3 vize türünden bahsedeceğiz. Bu sayede size en uygun vize türünü keşfedebilir ve başvurunuza başlayabilirsiniz.

Amerika Öğrenci Vizesi Nedir?

Amerika’da eğitim almak için gerekli olan, M1, J1 ve F1 olmak üzere 3 çeşit öğrenci vizesi bulunmaktadır ve Amerika öğrenci vizesi şartları da başvurduğunuz vizenin türüne göre değişkenlik gösterir.

Vize türlerini kısaca şu şekilde anlatabiliriz:

 • F1 Vizesi: Amerika öğrenci vizeleri arasında en çok başvuru yapılan seçenektir. Bu vizeyi gitmek istediğiniz kuruma başvurduktan ve kabul edildikten sonra alabilirsiniz. Tercih ettiğiniz kurumun SEVP tarafından kabul görmüş bir kurum olması gerekir.
 • M1 Vizesi: Bu vize türü Amerika’ya mesleki ve teknik eğitim almak amacıyla gitmek isteyen öğrenciler içindir. F1 öğrenci vizesinden farklı olarak non-academic yani akademik olmayan, bir sanat dalında eğitim ya da mesleğinizde kendinizi geliştirmenize katkı sağlayan bir kurs benzeri programlar içindir.
 • J1 Vizesi: Sadece öğrencilere özel bir vize olmasa da J1 vizesi, öğrenciyken Amerika’ya gitmek için de sıklıkla tercih edilir. F1 ve M1 öğrenci vizelerinden farklı olarak J1 kültürel değişim vizesi ile eğitim görmenin yanı sıra ülkede farklı faaliyetler ile de bulunabilirsiniz. Özellikle Work and Travel programı ve uluslararası çalıştaylar için kullanılmaktadır.

Amacınıza uygun vize türünü seçmeniz doğru belge ve kanıtlarla başvuru yapabilmenizi sağlacaktır. Bu sayede Amerika vize reddi ihtimalini en aza indirebilirsiniz.

Amerika öğrenci vizesi süresi sınırlıdır ve eğitiminizi tamamladıktan sonra ülkeyi terk etmeniz beklenir. Eğer size verilen süre sonrasında ülkede kalmaya devam etmek istiyorsanız farklı bir vize ya da Green Card türüne geçiş yapmak için hazırlanmalısınız. Aksi halde ülkede kaçak yaşama durumuna düşebileceğinizi belirtmek isteriz.

Yazımıza kısca değindiğimiz vize türleri hakkında detaylı bilgiler ile devam edelim.

Amerika Öğrenci Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

öğrenciyken amerikaya gitmek

M1, F1 ve J1 olmak üzere üç çeşit Amerika öğrenci vizesi bulunmaktadır. Alacağınız eğitimin içeriğine ve uygunluğunuza göre bu vizelerden birine başvurabilirsiniz.

Üç öğrenci vizesi için de bilmeniz gereken en önemli kriter vizenizin eğitim almak ya da kayıt olmak istediğiniz okulun başvurunuzu kabul etmesiyle başlamasıdır. Kuruma başvurduktan sonra eğer onay almazsanız öğrenci vizesi alarak Amerika’ya gitmeniz mümkün değildir.

M-1 Vizesi

M1 öğrenci vizesi Amerika’da mesleki eğitim almak isteyen öğrenciler için uygun bir vizedir. Amerika’da mesleki eğitim alınabilecek birkaç seçeneği şu şekilde örnekleyebiliriz:

 • Aşçılık kursları
 • Teknik kurslar
 • Mekanik kurslar
 • Uçuş okulu
 • Kozmetoloji mesleki eğitim

M1 vizesi akademik eğitimler için kullanılabilen bir vize türü değildir. Mesleki eğitim için giden öğrenciler çalışmak isterse seçenekler kısıtlıdır ancak genel olarak eğitimleri kapsamında zorunlu staj bulunuyorsa çalışmalarına izin verilir. 

M1 vizesine başvurmak için yıllık kişi sınırlaması yoktur ve bir SEVP kurumuna kabul edilen tüm öğrenciler bu vizeye başvurabilir. Öğrenci vizesi nasıl alınır merak ediyorsanız aşağıdaki belge ve gereklilikleri karşılamanız gerekir:

 • Vizenizin bitiş süresinde sonra 6 ay daha geçerliliği olan bir pasaport
 • DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formunun doldurulması
 • Vize randevusu
 • Vesikalık fotoğraf
 • Ücretlerin ödendiğini kanıtlayan makbuzlar
 • Sponsor eğitim kurumundanI-20 formu orjinali ve bir adet kopyası
 • Eğitim niteliklerini kanıtlayan belgeler

Bahsettiğimiz bu belgelerin hazırlanması ile birlikte başvurunuzu başlatabilmeniz mümkündür.

Amerika’da öğrenci vizesi ile çalışmak M1 vizesi ile sınırlı olarak mümkündür. Örneğin 6 ay süreyi geçmemek şartıyla alanınızdaki pratik eğitim programı için çalışabilirsiniz.

J-1 Vizesi

J1 vizesi öğrenci değişim programları için tercih edilmektedir. J1 vizesine sahip olan kişilerin eşleri ve çocuklarının da Amerika’da çalışmasına ve okumasına izin verilir. J1 vizesi gerekli için belgeler ise şu şekildedir:

 • Değişim Ziyaretçisi Statüsüne Uygunluk Sertifikası
 • Eğitim/Staj Yerleştirme Planı
 • Online Göçmen Olmayan Vize Elektronik Başvurusu
 • Verilen vize süresinden sonra en az 6 ay daha geçerli pasaport
 • Vesikalık fotoğraf

Başvuru sırasında sizden istenen bilgilerin doğruluğunu kontrol etmeniz ve profesyonel destek almanız başvurunuzun onaylanma ihtimalinin artmasında önemli bir rol oynayacaktır.

Daha fazla bilgi için J1 Vizesi Nedir? ve Work and Travel Şartları yazılarımıza göz atabilirsiniz.

F1 Vizesi

F1 vizesi Amerika’da akademik eğitim almak isteyen öğrencilerin alması gereken vizedir. Bu vize ile üniversite, lise, ortaokul ya da dil okullarına gidilebilir. SEVP onaylı bir okula kabul edildikten sonra F1 vizesi için başvurabilirsiniz.

F1 vize sahipleri okul döneminde kampüste 20 saat ve okulun tatil olduğu dönemlerde tam zamanlı çalışabilirler. Yasadışı çalışmak isteyen öğrenciler tespit edildiklerinde ihlal sebebiyle sınır dışı edilirler.

Amerika F1 öğrenci vizesi 5 yılla kadar size Amerika’da bulunabilme imkanı tanır. Ayrıca öğrenciler, F1 vizesi ile katıldıkları program bittikten sonra 60 gün daha Amerika sınırları içerisinde kalabilirler.

Daha fazla bilgi için F1 Öğrenci Vizesi Nedir? ve Öğrenci Vizesi Mülakat Soruları yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Amerika Öğrenci Vizesi ile Okurken Çalışabilir miyim?

Amerika’da öğrenci vizesi ile çalışmak mümkündür ancak ne şekilde ve ne kadar zaman çalışabileceğiniz vizenizin türüne göre değişkenlik gösterir. Vize türlerine göre çalışma şartları ise şu şekildedir:

 • M1 Vizesi: Bu vize ile çalışma izni yoktur ancak stajınız varsa eğitim alanınızda çalışmanıza izin verilir. Bu çalışma süresinin toplamı en fazla 6 ayı bulabilir.
 • F1 Vizesi: Bu vize ile çalışma izni vardır ancak öğrenci vizesi olduğu için sınırlıdır. F1 vizesine sahip öğrenciler okul döneminde kampüste 20 saate kadar çalışabilirler. Okul kapalıyken ise tam zamanlı çalışabilirler ancak bu çalışma izne tabidir.
 • J1 Vizesi: Bu vizeye sahip öğrenciler çalışabilir. Hatta J1 vizesi kapsamında Amerika’ya giden öğrenciler değişim programı sayesinde zaten çalışmak için giderler. Öğrenciler bu vize sayesinde hem çalışıp hem de Amerika’yı keşfedebilirler.

Öğrenci Vizesi ile Mezuniyet Sonrası Amerika’da Kalabilir miyim?

Öğrenci vizeleri göçmen vizeler olmadığı için öğrenim hayatı bittikten sonra Amerika’da yaşamak için kullanılamaz. Ancak gerekli deneyimi yaşamak adına bir süre uzatılmaları mümkündür. Ayrıca EB3 gibi bir Green Card programına ya da H1B gibi bir çalışma vizesine geçiş yapılabilir. Bu türde statü değişiklikleri için gerekli şartlar karşılanmalıdır.

Vize türüne göre eğitim sonunda Amerika’da yaşama süreleri şu şekildedir:

 • F1 vizesine sahip kişiler eğitimlerini tamamladıktan sonra 60 gün içinde ülkeyi terk etmelidir. Öte yandan eğitiminizin uzaması ya da uygulamalı eğitim gibi seçenekler ile ülkede bulunma sürenizi uzatabilmeniz mümkündür.
 • J1 vizesine sahip kişiler gerekli onayları alırlarsa vize tarihlerini uzatabilirler ancak bu kişiler gittikleri değişim programı kapsamının dışında herhangi bir işte çalışamazlar. Ayrıca kalış sürenizi uzatabilmek için bunun programınızla ilgili bir nedenle yapılması gerekir.
 • M1 vizesine sahip öğrenciler eğitim aldıkları okulun zorunlu bir staj programı varsa ona vize süresi içerisinde katılım sağlayabilirler. Ayrıca 3 yıl ile sınırlı olmakla birlikte programınızın gerekliliği olarak kalış sürenizi uzatabilirsiniz.

Amerika Öğrenci Vizesine Hazırlık

Bu yazımızda Amerika’da eğitim almak isteyenler için vize türlerinden bahsettik. Siz de niteliklerinize ve eğitiminize en uygun programı seçerek Amerika’da bir süre yaşama ve hatta eğitim sonrasında kalma fırsatı elde edebilirsiniz.

Yazımızı sonlandırırken belirtmek isteriz ki öğrenci vizelerinde bazı dönemler %50’ye varan ret oranları görülebilmekte. Bunun ise en büyük nedenlerinden birisi yanlış hazırlık süreci olmaktadır. 

Visapeer olarak eski konsolosluk yetkilisi danışmanlarımız ile en doğru ve etkili başvuru stratejisini bulmanızda yardımcı oluyor, gerçek senaryoya uygun mülakat pratiği ile başvurunuzun onaylanması için titizlikle çalışıyoruz. 

Daha fazla bilgi için bize mesaj atabilir ya da görüşme için randevu planlayabilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?