Amerika Vize Başvurusu 7 dakikalık okuma

Emekliler için Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

09 Mayıs 2024
emekliler için amerika vizesi

Çalışma hayatını tamamlamış binlerce emekli her yıl turistik gezi veya aile ziyareti amacıyla Amerika seyahati planlamakta. Amerika seyahatlerinin en önemli ve ilk adımı olan vize süreçleri ise bu doğrultuda oldukça titiz ve kişiye uygun olarak tamamlanmalıdır.

Nitekim ABD vize başvurusunun ret ile sonuçlanmış olması sonraki başvurular için süreci zorlaştırmaktadır.

Peki Emekliler için Amerika vize süreci nasıl ilerler? Uzman ekibimizin hazırlamış olduğu bu yazımızda emekliler için ABD vizesi başvuru süreci ile ilgili kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Emekliler İçin Amerika Vizesi Gerekli Evrak ve Belgeler

Amerika vizesi başvurusunun eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmaması durumunda başvuru ret ile sonuçlanacaktır. Bu konuda ise en kritik nokta başvuru sahibinin niteliklerine göre gerekli belgelerin hazırlanmasıdır.

Emekli bireylerin gerçekleştireceği ABD vize başvurularında hazırlanması gereken evrak ve belgeler şunlardır:

 • Emekli olunan kurum tarafından verilmiş emekli kartı
 • Şahsi kullanımlara ait ve emekli maaşının yattığı banka hesaplarının özetleri
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kişinin üzerine kayıtlı tapular
 • Araç ruhsatlarının fotokopileri
 • Biyometrik fotoğraf
 • Geçerliliği devam eden pasaport
 • Son 5 yıla ait seyahatlerin damgalarının bulunduğu pasaport

Öte yandan başvuru sahibinin profiline göre başkaca evrakların talep edilebileceğini de hatırlatmak isteriz.

Emekliler için Amerika Vizesinde Gerekli Evraklar

Emekliler için Amerika Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emekliler için ABD vize başvuru süreçlerinde farklı prosedürler düzenlenmemiştir. Emekliler de başvuru gerçekleştirecekleri vize statüsü için standart prosedürleri tamamlamalıdır. Öte yandan 80 yaş ve üstü başvuru sahipleri için konsolosluk görüşmesine katılma şartı yoktur.

Buna göre emekliler için Amerika vize başvurusu adımları şu şekildedir:

 • DS-160 başvuru formunu doldurmak
 • ABD vize harç ücretini ödemek
 • Mülakat görüşmesi randevusu almak (80 yaş üstü kişiler için evraklar posta yoluyla gönderilir)
 • Randevu tarihinde görüşmeye katılmak

DS 160 formu nasıl doldurulur ve Amerika vize başvuru formları konularında daha fazla bilgi için ilgili içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Emekliler için Amerika Vize Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer daha önceden Amerika vizeniz varsa ve yenilemek istiyorsanız vize yenileme başvurusu için konsolosluk görüşmesi gerekmemektedir. Vize yenileme işlemi yapmak isteyen emekliler DS160 başvuru formunu doldurmalı ve ardından AIS sistemi üzerinden açacakları hesap ile vize harç ücretini ödeyerek yenileme sürecini başlatmalıdırlar.

Bu işlemlerin ardından konsolosluktan gelecek yanıt ile başvuru belgeleri postalanacak ve başvuru konsoloslukça değerlendirilip sonuçlandırılacaktır.

Emekliler Amerika Aile Ziyareti Vizesi ile Amerika’ya Nasıl Gidebilir?

İstatiksel olarak emekli kişilerin en çok Amerika seyahati gerçekleştirme nedeni Amerika’da yaşayan çocuklarını ziyaret etmektir. Aile ve çocuk ziyareti gibi seyahat gerekçeleri için kişilerin turist vizesi başvurusu yaparak Amerika’ya gitmesi gerekmektedir.

Emekli bireyler aile ziyareti vizesi ile Amerika’ya gitmek için DS 160 başvuru formunda kimi ziyaret edeceğini belirtmelidir. Kişilerin ziyaret edecekleri kişiler ile bağlarını kanıtlamaları ise vize başvurusu için kritik noktalardan birisidir.

Bir turist vizesi türü olan aile ziyareti vizesi ile Amerika’ya gitmek isteyen kişilerin Amerika’da bulunan aile üyelerinin orada hangi statüde yaşadıkları ve ne işle uğraştıkları gibi faktörler başvuruyu doğrudan etkilemektedir. Ancak her ne kadar şartlar lehinize de olsa mülakat esnasında ret alma durumunuz her zaman vardır. Amerika vize reddi konusunda daha fazla bilgi için ilgili içeriğimize göz atabilirsiniz.

Emekli olarak Amerika’ya turist vizesi almak istiyorsanız emekli ABD konsolosluğu yetkilisi danışmanlarımızla başvuru ve hazırlık için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Emekliler için Amerika Vize Ücreti Nedir?

Amerika vize ücretlerinde emekliler için diğer kişilerden farklı bir ücret tarifesi uygulanmamaktadır. Bu doğrultuda emekli kişilerin en çok tercih ettikleri vize statüsü olan Turist/Aile Ziyareti vizesi harç ücreti 185$dır. Amerika vize ücretleri hakkında daha kapsamlı bilgi için ilgili içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Vize harç ücretleri AIS sistemi üzerinden kredi kartı ile ödenebildiği gibi anlaşmalı bankalar üzerinden nakit olarak da ödenebilir. Türkiye’de ABD konsolosluğunun anlaşmalı olduğu bu banka Akbank’tır. Özellikle emekliler tarafından yoğunlukla kullanılan Ziraat Bankası ile anlaşmalarının sona ermiş olduğunu da belirtmek isteriz.

Emekliler için Amerika Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emekli bireyler için vize başvurularında evrakların eksiksiz ve doğru olarak tamamlanması çok daha fazla önem taşımaktadır. Nitekim konsolosluk, emekli bireylerin ülkeleri ile olan bağlarını daha net görmek istemektedir.

 • Belgeler eksiksiz hazırlanmalı ve ülkeyle bağınızı gösteren mülkî belgeler, mali dökümler sunulmalıdır.
 • ABD’de yaşayan yakınlarınıza yapacağınız ziyaretlerde davetiye mektubu almak başvurunuzu olumlu yönde destekler.
 • Başvuru sürecinde konsolosluk yoğunluğu nedeniyle işlemler uzayabilir. Bu yüzden seyahatten 6-8 hafta önce başvuru yapılması önerilir​.

Kişilerin çalışma hayatlarının tamamlanmış olması sebebi ile kendi ülkesindeki bağları oldukça zayıflamaktadır. Bu sebeple vize başvurusunda bulunan emekli bireyler ülkeden temelli ayrılmayacaklarını kanıtlar nitelikteki evrakları özellikle sunmalıdır.

Bu yazımızda emekliler için Amerika vizesi alma konusuna değindik. Vize almaya uygun olup olmadığınızı ücretsiz olarak öğrenmek için aşağıdaki butona tıklayarak ön değerlendirme formuna ulaşabilir, zaten başvurunuzu yaptıysanız yıllarca beklemenize gerek kalmadan randevunuzu öne çekmek için ise randevu erkene alma hizmetimize göz atabilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Emeklilerin Amerika Vizesi Alması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Emekliler için Amerika Vizesi Almak Zor mu? 

Emekli bireylerin Amerika’ya gitmesi için orada yaşayan çocuğu olması gibi ikna edici sebepleri yoksa vize almaları daha zordur. Kişilerin Türkiye’den temelli ayrılmayacaklarını kanıtlamaları gerekecektir.

Emekliler Amerika Vize Randevusuna Katılmalı mı?

Amerika vize başvurularında vize randevusu en önemli aşamalardan birisidir. Yenileme başvurusu yapan kişiler dışındaki başvuru sahipleri vize görüşmesine katılmalıdır. Öte yandan 80 yaş üstü kişilerde bu şart aranmamaktadır.

ABD Vizesi Almak için Yaş Sınırı Nedir?

ABD vizesi almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Emekliler Ne Zaman Amerika Vize Mülakatından Muaf Olur?

80 yaşına gelmiş kişiler ABD vize başvurusu kapsamında vize mülakatından muaf tutulmaktadır.

Emekli Maaşı Amerika Vizesini Etkiler mi?

Gelir seviyesi Amerika vize başvurularında önemli bir kriter olsa da emekliler için ülkeye geri döneceğini kanıtlamak daha önemlidir. Öte yandan emekli maaşının yüksek olması, ülkeye dönüşün mümkün olacağı anlamına da geldiği için Amerika vize başvurusunda olumlu bir etkiye sahiptir.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?