Amerika Vize Başvurusu 9 dakikalık okuma

Çocuklar için Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

06 Haziran 2024
Çocuklar için Amerika Vizesi almak

Hem halihazırda vize sahiplerinin hem de ilk defa aile olarak başvuru yapmak isteyenlerin kafa karışıklığı yaşamasına neden olan çocuklar için Amerika vizesi alma süreci yaş ve diğer bazı durumlara göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Öte yandan özellikle bazı kriterlerin karşılanması halinde bebek ve çocuklar için ABD vizesi almak, bir yetişkine göre çok daha kolay bir süreç haline gelmekte.

Bu yazımızda çocuklar için Amerika vizesi almak isteyen ailelerin bilmesi gerekenlerden ve gerekli belgelerden bahsedeceğiz. Bu sayede 18 yaşından küçükler için Amerika vizesi almak konusunda bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Konu hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilir ve deneyimli ekibimizle hem siz hem de çocuğunuz için tüm süreçleri güvenle yürütebilirsiniz. 

Bebek ve Çocuklar için Amerika Vize Başvurusu

Öncelikle çocuklar ve bebekler için ABD vizesi almak isteyenlerin bilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. 

İlk olarak altını çizmek isteriz ki Türkiye gibi ABD’nin vize istediği ülke vatandaşları yaşları ne olursa olsun herhangi bir muafiyet durumları yoksa vize almak zorundadır. 

çocuklar için amerika vize başvuru süreci

Öte yandan yaş durumu gibi bazı istisnalarda bebek ve çocuklar için vize mülakatına katılmama ya da ebeveyn, vasi tarafından başvurunun gerçekleştirilmesi gibi muafiyetler bulunmaktadır.

 • Eğer Amerika vizesi almak istediğiniz çocuğunuz 14 yaşından küçükse vize mülakatına katılması zorunlu değildir. Çocuğunuz yerine sizin mülakata katılarak konsolosluk yetkilisinin sorularını cevaplamanız gerekmektedir.
 • Ancak 14 – 18 yaş arasındaki çocuklar için vize mülakatı zorunlu olup ebeveynlerinden birisi kendisine eşlik edebilir.

Bir diğer önemli nokta ise Amerika vize başvurusunda çocuğunuz için başvuru yapıyor olsanız bile vize ücreti ödenmeli ve DS160 formu tamamlanıp gönderilmelidir. Bu durum aile olarak başvuru yapılsa da geçerlidir.

Son olarak bebek ve çocuklar için ABD vize başvurusu yapılırken sponsor evraklarının da dikkatle hazırlanması gerektiğini belirtmek isteriz. Sponsorun finansal gücünün doğru ve yeterli görülmesi ABD vize reddi almamak için oldukça kritiktir.

Bahsettiğimiz bu kriterler başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik gösterebilir. Örneğin Amerika öğrenci vizesi için yapılan bir başvuru ile turist vizesi başvurusundaki gereklilik ve istisnalar farklı olabilmektedir.

Yazımızın devamında halihazırda vize sahibi anne ya da babanın çocukları ve aile olarak ilk defa yapılan ABD vize başvurularına göz atalım.

çocuklar için amerika vizesi

Amerika Vizesi Sahibi Ebeveynlerin Çocukları için ABD Vize Başvurusu

Eğer adına başvuru yapılan çocuğunuzun annesi ya da babası olarak geçerli bir Amerika vizesi sahibiyseniz çocuğunuzun yaşına bağlı olarak süreç ikiye ayrılmaktadır.

 • 14 yaşın altındaki çocuklar için sizin ya da çocuğunuzun vize randevusuna katılması gerekli görülmeyebilir. Vize görüşmesinden muaf olunup olunmayacağı DS160 formunda verilen bilgiler esas alınarak belirlenecektir.
 • 14-18 yaş aralığındaki çocuklar için anne yada babası ABD vizesi sahibi olsa bile mülakata katılım zorunludur. Başvurunuzu tamamladıktan sonra uygun bir randevu tarihi alarak çocuğunuzla birlikte randevuya katılmalısınız.

Aile Olarak İlk Kez ABD Vize Başvurusu Yapan Kişilerin Çocukları

Hem ebeveynler hem de çocuklarda ilk kez ABD vize başvurusu yapılırken yaşı fark etmeksizin tüm başvuru sahipleri DS160 formu doldurulmalıdır. Form üzerinde size konu hakkında yöneltilen sorulara uygun cevapları vererek çocuğunuz adına başvuruyu gerçekleştirdiğinizi belirtmelisiniz. 

Ayrıca yapılan başvuruda finansal yükümlülüğün sizde olduğu ve çocuğunuzla birlikte seyahat ettiğinizi belirtmeniz gereken sorular da bulunmaktadır. 

Yazımızın önceki bölümlerinde bahsettiğimiz üzere çocukların mülakata katılıp katılmayacağı ise yaş faktörüne bağlı olarak değişecektir.

Çocuklar için Amerika Vize Evrakları Nelerdir?

Çocuk ve bebekler için ABD vizesi alırken ABD Konsolosluğuna verilmesi gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Çocuğa ait en az 6 ay daha geçerliliği bulunan pasaport
 • Yeni doğan bebekler de dahil herkes, ABD vize fotoğrafı olarak kullanılmak üzere biyometrik fotoğraf
 • Tamamlanmış DS160 Amerika vizesi başvuru formu
 • Mülakata katılmak için randevu bilgi ve detaylarını gösteren randevu belgesi
 • Seyahati finanse eden anne ya da babaya ait sponsorluk belgesi ve finansal kanıtlar
 • Öğrenciler için güncel tarihli öğrenci belgesi
 • Varsa geçmiş seyahatleri gösteren eski pasaportlar


Yukarıda saydığımız çocuklar için ABD vizesi alırken gerekli belgeler dışında, ABD Konsolosluğu tarafından mülakat esnasında zorunlu olmasa da ABD’ye girişte bilmeniz gerekenler arasında bulunan muvafakatname de hazırlanmalıdır.

Muvafakatname 18 yaşını doldurmamış kişilerden yurtdışına çıkışta istenebilen bir belgedir. Bu nedenle bu konuda hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz. 

Merak edilen bir diğer konu olarak vize başvurusunda 14 yaşın altındaki çocuklardan parmak izi alınmamaktadır. Ancak reşit olmasa bile 14 yaşın üzerindeki çocuklardan ailenin önceden ABD vizesi sahibi olup olmadığına bakılmaksızın parmak izi istenmektedir.

Yukarıda saydığımız bilgi ve belgeler genel olarak çocuklarına B1/B2 Amerika Turist Vizesi almak isteyen kişiler içindir. 

Başvuru Niteliklerine Göre Çocuklar için Amerika Vizesi Almak

Yazımızın devamında F1 Öğrenci, J1 Değişim Ziyaretçisi, E1 Tüccar ya da E2 Yatırımcı Vizesi, Green Card ya da Amerikan Vatandaşlığı sahiplerinin çocuklarına vize almak istediklerinde yapmaları gereken noktalara göz atacağız. 

Bu vize türleri üzerinden ailenize vize almak hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Cocuklar icin Amerika Vizesi Almak Basvurulacak Vize Turune Gore Degisir

F1 Öğrencilerinin ve J1 Değişim Ziyaretçilerinin Çocukları için ABD Vizesi

Amerika öğrenci ve değişim ziyaretçisi vizelerine sahip olan kişiler çocuklarını yasal bir hak olarak sırasıyla F2 ve J2 vizeleri ile Amerika’ya getirebilirler. 

Bunun için DS160 formunun yanı sıra yakınlık derecenizin yasal kanıtları, F1 vizesi alırken doldurulan I-20 formu ve J1 vizesi için doldurulan DS-2019 formu gibi Amerika vizesi için gerekli formların kopyaları çocuğunuz adına yapacağınız başvuru ile birlikte sunulmalıdır.

E1 Tüccar ve E2 Yatırımcı Vizesi Sahiplerinin Çocukları için ABD Vizesi

Amerika yatırımcı ve tüccar vizesi sahipleri E vize kategorisinde değerlendirilir. Bu kategori içindeki başvurularda kişi ister aile olarak ABD’ye seyahat etmek niyetiyle birlikte ya da sonradan birincil başvuru sahibi ile birlikte Amerika’da yaşamak için çocuklarına vize alabilirler.

Çocuklar adına yapılan başvuruda E2 yatırımcı ve E1 tüccar vizesi sahipleri yeterli finansal gücün olduğuna dair kanıtlar sunmalı ve çocuk ile kendisi arasındaki bağı resmi olarak kanıtlamalıdır. 

Green Card Sahiplerinin Çocukları için Amerika Vizesi

Green Card sahibi olarak çocuklarınızı Amerika’ya getirmek istiyorsanız seyahat nedenine bağlı olarak iki farklı yol bulunmaktadır:

 • İlk olarak Green Card sahibi kişiler çocuklarının Green Card almasına sponsor olabilirler. Bunun için çocuğunuzun evli ya da bekar ve 21 yaşın üstünde ya da altında olma durumuna göre öncelikleri bulunur.
 • Diğer bir seçenek ise Green Card sahibi olan sizi ziyaret etmek üzere turist vizesi almalarıdır. Ancak burada altını çizmek isteriz ki turist ya da kısa süreli ziyaretçi vizesi çocuğunuzun kendi ülkesine geri dönme niyeti olduğu üzerine verilir. 

Eğer halihazırda çocuğunuz için Green Card başvurusu yaptıysanız turist vizesi başvurusu öncesinde bir uzman tavsiye almalısınız.

Amerikan Vatandaşlarının Çocukları için Amerika Vizesi

ABD vatandaşlığına geçiş yapan ya da Amerikan vatandaşı olarak doğan kişilerin çocukları Amerikan vatandaşı olma hakkına sahiptir. Bunun için gerekli başvurular tamamlanarak vatandaşlık elde edilebilir.

Diğer bir seçenek olarak vatandaş olmayan çocuklar da Amerikan vatandaşı anne ya da babanın sponsorluğu ile turist vizesi alabilir.

Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi size verilen vizenin amacına uygun olarak ülkenize tekrar dönmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. 

Çocuklar için Amerika Vizesi Alırken Hata Yapmayın

Güzel bir tatil planını ya da gelecek hayallerini basit bir hata ile ertelemek ve hatta hiç gerçekleştirememek oldukça can sıkıcı olacaktır. Bu nedenle doğru bir ABD vize başvurusu yapmak oldukça önemli.

Şimdiye kadar %95’in üstünde başarılı başvuru gerçekleştiren vize uzmanı ekibimiz ile vize almaya uygunluğunuzun ücretsiz değerlendirilmesinden, sürecin başlatılması ve sonuçlandırılmasına kadar tüm aşamalarda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. 

Bu yazımızda reşit olmayanlar için ABD vizesi nasıl alınır konusuna değindik. Vize uygunluğunuzu öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki butona tıklayabilir ya da konu hakkında daha fazla bilgi alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?