Amerika Vize Başvurusu 10 dakikalık okuma

Amerika Vize Reddine İtiraz Edilebilir mi? Yeni Başvuru Nasıl Yapılır?

28 Haziran 2024
amerika vize reddi sonrası itiraz ve yapılması gerekenler

Amerika Birleşik Devletleri her yıl milyonlarca kişinin Green Card ya da turist, öğrenci vizesi gibi göçmen olmayan vizeler için başvurduğu bir ülke. Bu kadar büyük talebin olması da elbette vize başvurularının dikkatle incelenmesine ve pek çok Amerika vize reddine neden olmakta.

ABD vize başvurusunun reddedilmesi kişinin bir daha vize başvurusu yapacamayacağı anlamına gelmez. Öte yandan alacağınız Amerika vize reddi, gelecekteki başvurularınızı olumsuz etkilemektedir. Ayrıca 214(b) maddesi ile vizenizin ret edilmesi durumunda itiraz etme hakkınızın da bulunmadığını belirtmek isteriz.

Bu yazımızda ABD vize başvurusu reddedilirse yapılması gerekenleri inceleyeceğiz. Daha fazla bilgi ve emekli ABD Konsolosluk yetkilileri ile bir başvuru süreci için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

abd vize reddi neden olur

Amerika Vize Başvurusu Neden Reddedilir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin oldukça ayrıntılı ve spesifik vize politikası vardır. Yapılan ufak bir hata, uygun kriterlere sahip olmamak ya da gözden kaçırılan bir ayrıntı vize reddi almanıza neden olabilir.

ABD yasalarınca Konsolosluk ve Büyükelçiliklere ilgili sebepler doğrultusunda vize başvurusu onaylama ve reddetme yetkisi verilmiştir. Konsolosluk veya Büyükelçilikler ret durumunda başvuru sahibine reddin gerekçesini belirtmektedir.

Amerika vize reddine neden olarak en sık karşılaşılan durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Başvurunun eksik yapılması
 • Destekleyici belgelerin doğru ya da yeterli hazırlanmaması
 • Başvurulan statünün gerekliliklerinin karşılanmaması
 • Gerekli ücretlerin ödenmemesi
 • Başvuru sırasında yanlış beyan verilmesi
 • Başvuru durumuna göre ülkeye geri dönme niyetinden şüphe edilmesi
 • Finansal yeterliliğin sağlanamaması

Bu sayılan gerekçelerin dışında başvuru sahibinin cezai geçmişine ve güvenlik sebeplerine dayanarak ret kararı uygulandığı da sıklıkla görülmektedir. Eğer farklı nedenlerle daha önceden vize reddi aldıysanız bize mesaj gönderebilirsiniz.

Ret Kararı Nasıl Bildirilir? Amerika Vize Reddine İtiraz Edilebilir mi?

Başvurunuz mülakat görüşmesinin ardından tamamlanmış sayılmaktadır. Başvuru sonucunuz mülakat sonunda size bildirilecektir. Başvurunuza yönelik ret veya onay kararı pasaportunuz ile birlikte tarafınıza teslim edilecektir. 

Bazı görüşmelerde karar mülakatın hemen ardından verilmeyebilir. Bu durumda ret aldığınıza dair kesin bir yargıya varmamalısınız. Sonuç size ulaştırılana kadar beklemelisiniz.

Eğer Amerikan Konsolosluğu veya Büyükelçiliği yetkilileri tarafından başvurunuza ret kararı verilirse Amerika vize reddi sonrası tekrar başvuru yapabilmeniz mümkün. 

Peki ABD vize reddi sonrası yeniden başvuru nasıl yapılır? Yazımızın devamında Amerika vize reddine itiraz edilebilir mi ve ret sonrasında süreç nasıl ilerliyor değineceğiz.

amerika vize reddi sonrası tekrar başvuru

Amerika Vizesi Reddi Sonrası Tekrar Başvuru Süreci

Amerika vize reddine itiraz edebilmeniz mümkün değildir. Ancak yeniden başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzun reddedildiğinin belirtilmesi genellikle sizden eksikliklerin tamamlanmasının talep edildiği anlamına gelmektedir. 

Öte yandan bazı durumlarda da yeterlilikleri karşılamadığınız için olumsuz karar verilmiş olabilir.

Her iki durumda da yeniden başvuru yapmadan önce detaylı bir ön hazırlık yapmanız sürecin daha da karmaşık hale gelmemesi için doğru bir karar olacaktır.

Buna göre Amerika vize reddi sonrası tekrar başvuru yapmadan önce dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Öncelikle ret gerekçesini iyice anlamanız ve neyin eksik veya yanlış olduğunu belirlemeniz gerekmektedir.
 • Ret gerekçesinde belirtilen duruma uygun olarak başvurunuzu güçlendirecek destekleyici belgeleri hazırlamalısınız.
 • Tüm gerekli belgeleri hazırladığınızdan ve doldurmanız gereken formlarda doğru ve eksiksiz bilgi verdiğinizden emin olun.
 • Başvurunuz için sizden istenen vize ücretlerini doğru adrese ve miktarda ödeyin.
 • Vize ücreti ödemesi ya da online form doldurulması gibi her aşamada, süreci tamamlandığınızı gösterir ödeme makbuzu, sayfa onay çıktısı gibi kanıtları saklayın.
 • Başvurunuzda sorunlu ya da şüpheli herhangi bir aşama varsa uzman desteği almaktan kaçınmayın. 

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra ise Amerika vize başvurusu yapmak için önünüzde bir engel bulunmamaktadır. Vize reddi sonrası tekrar başvuru yaptığınızda ilk başvurunuz ile aynı aşamaları geçmeniz ve mülakata katılmanız gerekir.

Amerika vize mülakatına hazırlık ve Amerika vize mülakat soruları konusunda daha kapsamlı bilgi almak için ilgili blog içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Vize Başvurusu Reddine Kim Karar Verir?

Amerika Konsolosluğu´nda gerçekleştirilen mülakat görüşmesinin ardından konsolosluk yetkilisi başvuru yapan kişinin uygun olmadığını belirlerse ret kararı verme yetkisine sahiptir. 

Ardından mülakat sonucunun ve ret kararı gerekçelerinin yer aldığı bir mektup tarafınıza iletilir. Bu sayede ret kararlarını öğrenerek yeni başvurunuzda ayrıca dikkat etmeniz gereken noktaları belirleyebilirsiniz.

214b Maddesi Gereğince Vize Almaya Uygun Görülmemek

ABD vize başvuru reddi aldıysanız size gönderilen kağıt üzerinde 214b maddesi nedeniyle ret aldığınıza dair bir ifade bulunacaktır. Kağıt üzerinde de belirtildiği üzere bu madde ülkeniz ile güçlü bağlarınız bulunmadığı şüphesi nedeniyle ret aldığınızı gösterir.

Unutmamalısınız ki, ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Kanununda da belirtildiği üzere aksi kanıtlanmadıkça ABD’ye giriş yapan kişilerin göçmenlik niyeti taşıdığı düşüncesi ile yaklaşılır. Tam da bu nedenle gerçekleştirdiğimiz vize başvurularında danışanlarımızın Türkiye ya da başvuru yaptıkları başka bir diğer ülke ile olan aile bağlarını, iş hayatlarını ve mal varlıklarını titizlikle ele almaktayız.

Ayrıca başvurudan önce Schengen ülkelerine ve Kanada, İngiltere, Avustralya gibi ülkelere yapılan ziyaretler de bu ülkelere gidip geldiğinizi göstererek sizin vize amacınıza uygun olarak ziyaret sonrasında ülkenize döneceğinizi güçlendiren kanıtlar olacaktır.

Bahsettiğimiz bu konu Amerika Turist Vizesi ya da Öğrenci Vizesi gibi vize türleri için olup, Green Card ya da K1 Nişanlılık Vizesi gibi başvuru konuları bu kapsamda değerlendirilmemelidir.

Amerika Vize Reddine İtiraz Edilebilir mi?

Gerekli tüm şartları sağlayıp doğru şekilde başvurunuzu gerçekleştirmenize rağmen başvurunuzun reddedilmesi durumunda tarafınıza bildirilecek olan gerekçedeki eksikleri tamamlayarak yeniden başvuru yapabilirsiniz. Öte yandan 214(b) Amerika vize reddine itiraz edebilmeniz mümkün değildir.

Amerika Vize Başvurunuzun Reddedilmemesi İçin Ne Yapmalısınız?

Başvuru sırasında oldukça dikkatli davranmak gerekmektedir. Süreci doğru şekilde tamamlamak başvurunuzun olumsuz sonuçlanma riskini en aza indirecektir. 

Buna göre ret ihtimalini en aza indirmek için başvuru sürecine dair ipuçları:

 • Başvuru formunda eksiksiz ve doğru bilgiler vermelisiniz. Verdiğiniz bilgilerde herhangi bir yazım yanlışı olmaması için birkaç kez kontrol edebilirsiniz
 • Mülakat görüşmesine talep edilen destekleyici belgeleri eksiksiz şekilde hazırlamış olarak katılın.
 • Başvuru amacınız konusunda açık olun. Eğer göçmen olmayan bir statüye başvuru gerçekleştiriyorsanız ülkeye geri döneceğinize dair ikna edici sebep ve belgeler öne sürün.
 • Mülakat randevunuza özenli bir şekilde gidin. Başvurunuzu önemsediğinize dair bir izlenim vermeniz başvurunuzu olumlu etkileyecektir
 • Mülakat görüşmesi sırasında başvuru formunda verdiğiniz bilgilerle çelişen beyanlarda bulunmayın ve sorulan sorulara net cevaplar verin

Ayrıca Bakınız: Amerika Vize Mülakatına Nasıl Hazırlanmalısınız

Vize Reddi Sonrası Yeni Başvuru Ne Zaman Yapılmalı?

Amerika vize reddi sonrasında yeniden başvurunuzu gerçekleştirmeniz için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Öte yandan ret almanıza neden olan noktaları düzeltmeden başvuru yapmanız sonucu değiştirmeyecektir.

Yeni başvurunuzun öncesinde gerekçe mektubundaki eksiklikleri tamamladığınızdan emin olunuz. Eğer gerekiyorsa kanıtlayıcı belgeler sunmanız ya da sunduğunuz kanıtları güçlendirmeniz başvurunuzu olumlu etkileyecektir. 

amerika vize reddine itiraz etmek

Amerika Vize Başvurusunda Uzman Desteğinin Önemi

Amerika vize başvurularında ret kararı sık karşılaşılan bir durumdur. Bunun birçok nedeni olmakla beraber uygunluğunuzu belirlemeden, yanlış ya da eksik başvuru gerçekleştirmek en sık görülen ret sebepleridir. Visapeer olarak emekli ABD Konsolosluğu yetkilisi ve uzman vize ekibimizle birlikte ret sonrası süreci en doğru şekilde yönetmek ve başvurunuzun onaylanmasını sağlamak için yanınızdayız!

Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ya da ücretsiz olarak vize uygunluğunuzu test etmek için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz. Size en kısa sürede dönüş yapıyor olacağız.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sıkça Sorulan Sorular

Amerika Vize Başvurum Reddedildikten Sonra Yeniden Başvurmak İçin Ne Kadar Beklemeliyim?

Başvurunuzun reddedilmesi sonucu yeni bir başvuruda bulunmak için herhangi bir zaman şartı yoktur. Doğruluğundan emin olduktan sonra hemen yeni bir başvuru gerçekleştirebilirsiniz. 

Başvurumun Reddedilmesi Diğer Başvurularımı Etkiler mi?

Ret almanız tekrardan başvuruda bulunmanızı ya da vize almanızı engellemez. Öte yandan daha önce alınmış bir ret kararı gelecekte gerçekleştirilecek başvuruları olumsuz etkileyebilir.

Bir Vize Türünde Ret Aldıktan Sonra Başka Statüde Yeniden Başvuru Yapabilir miyim?

Evet, başvuru gerçekleştirdiğiniz vize statüsüne uygunluğunuzu kanıtlayarak farklı bir statü için başvuruda bulunabilirsiniz.

Aile Üyelerimin Vize Başvurusu Reddedilirse Bu Durum Benim Başvuru Sonucumu Etkiler mi?

Bir aile üyesinin ABD vize başvurusunun reddedilmesi genellikle diğer aile üyelerini doğrudan etkilemez. Her başvuru bağımsız olarak değerlendirilir ve karar bireysel başvuru sahibinin esasına ve uygunluğuna göre verilir.

Amerika Vize Başvurum Reddedilirse Bu Durum Pasaportuma İşlenir mi?

Hayır, vize retleri pasaporta işlenmemektedir. Öte yandan geçmiş başvurularınız konsolosluk kayıtlarında tutulmaktadır.

Amerika Vize Başvurum Reddedilirse Başvuru Ücretimi Geri Alabilir miyim?

Hayır, ödenmiş olan başvuru ücretleri başvurunuz reddedilse dahi iade edilmeyecektir.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?