Amerika Vize Türleri 11 dakikalık okuma

Amerika E1 Vizesi Nedir, Nasıl Alınır, Kimler Alabilir?

24 Ocak 2024
amerika e1 vizesi

Amerika’da ticaret yapmak istiyorsanız tüccar vizesi almanız gerektiğini duymuş olmalısınız. E1 vizesi olarak adlandırılan ABD tüccar vizesi ile ABD ve ülkeniz arasında ticaret yürütebilir ve bu sayede Amerika’da çalışabilirsiniz.

E1 vizesi için sağlamanız gereken bazı şartlar ve uymanız gereken unsurlar vardır. Bu yazımızda E1 vizesi nasıl alınır, kimler alabilir ve şartları nedir detaylarıyla değineceğiz.
Emekli Amerikan konsolosu danışmanlarımız ile gerçeğe uygun bir mülakat pratiği yapmak ve başvurunuzu gerçekleştirmek için hizmetlerimizi inceleyebilirsiniz.

Amerika E1 Vizesi Nedir?

Amerika E1 vizesi yabancı uyruklu kişilerin ticari amaçlarla Amerika Birleşik Devletleri’ne girmesine izin veren göçmen olmayan bir vizedir. Tüccar vizesi Amerika Birleşik Devletleri ile ticaret (ithalat/ihracat) yapmak isteyen işletme sahipleri ve çalışanlara yöneliktir.

E1 vizesine başvuran kişi ABD’nin ticaret anlaşması sürdürdüğü ülkelerden birinin vatandaşı olmalıdır. Bu ülkeler arasında Türkiye Cumhuriyeti de bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız: E2 Yatırımcı Vizesi

E1 Vizesi Avantajları

E1 ABD ticaret vizesinin avantajları şunlardır:

 • Amerika’da yasal olarak çalışabilirsiniz.
 • Ülkeye giriş çıkış yapabilirsiniz.
 • Vizenizin süresi tamamlandığında iki yıl ek süre için başvurabilirsiniz.
 • Eşiniz ve 21 yaşının altındaki bekar çocuklarınız da sizinle bilirkte Amerika’ya gelebilirler.
 • Çocuklarınız okula gidebilir ve eşiniz ABD çalışma iznine başvurabilir.
 • L1 çalışma vizesinden farklı olarak nitelikli çalışanların E1 vizesi alabilmek için aynı şirkette en az bir yıl çalışmış olma zorunluluğu yoktur.

Amerika E1 Vizesini Kimler Alabilir?

E1 vizesine hak kazanmak için karşılanması gereken birden fazla gereksinim vardır. Kriterleri karşılayıp karşılamadığınızdan emin değilseniz danışmanlık servisi almanız size yardımcı olabilir.

 • Amerika Birleşik Devletleri ile ticaret anlaşması olan bir ülkenin vatandaşı olmalısınız.
 • Yaptığınız işin ticaret sayılması gerekir. Yapılacak ticaret ithalat veya ihracat, ulaşım, bankacılık, sigorta, turizm, teknoloji veya gazetecilik gibi farklı sektörlerde olabilir.
 • Ticaret önemli bir miktarda olmalıdır. Bunu göstermek için banka hesap özetleri, vergi beyanları gibi mali belgeler sunulmalıdır.
 • Gerçekleştirilen ticaret hacminin en az %50’si Amerika Birleşik Devletleri ile belirlenen anlaşma ülkesi yani Türkiye arasında olmalıdır.
 • Eğer çalışan olarak başvuru yapılıyorsa CEO, yönetici ya da müdür gibi önemli bir role ya da şirket içinde kritik bir pozisyona sahip olmalısınız.
 • E1 vize durumunuzun sona ermesinin ardından ABD’den ayrılmayı planladığınıza dair kanıt sunabilmelisiniz. Bunun için mal varlıkları ve aile bağları gibi sebepler gösterilebilir.
e1 vizesi için gerekli belgeler

E1 Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Amerika tüccar vizesi belgeleri Amerika vize başvurusu için genel belgeler ve E1 vizesine özel olarak sağlamanız gereken belgeler olarak aşağıdaki gibidir:

 • Geçerli pasaportunuzun fotokopisi
 • Özgeçmişiniz
 • Fotoğrafınız
 • DS-160 formu (Bu form online olarak doldurulur ve kişisel bilgilerinizi içerir)
 • Eğer başvurunuzu avukatınız yapacaksa, G-28 formu doldurulması gerekir. Bu form temsilciniz tarafından doldurulur ve sizin adınıza hareket etmeye uygun olduklarını gösterir.
 • E1 statüsüne hak kazanma koşullarını karşıladığınızın kanıtı
 • Sürdürülen ticaretin kanıtı
 • Hangi işi yürüttüğünüzü, iş kapsamlarının ne olduğu ve işletmenin sahibinin kim olduğu gibi işletmeye ilişkin bilgiler
 • İşletmedeki üst düzey yetkinize dair kanıt
 • ABD Şirketi Destek Beyanı olarak adlandırılan işvereninizden hizmetlerinizin kuruluşun faaliyetleri için neden gerekli olduğunu açıklayıcı bir dilekçe
 • E1 statüsünün sona ermesinin ardından ülkeden ayrılacağınıza dair kanıtlar
 • ABD’ye yapılan mali havalelerin kanıtı
 • Amerika’da iş kurmanın kanıtı
 • Kişilerin vatandaşlığının kanıtı
 • ABD ile Türkiye’nin arasında yapılan ticaretin kanıtı
 • İşletmenin gerçekliğini kanıtlayan ve faaliyetlerini gösteren belgeler

Yukarıda bahsettiğimiz gereklilikleri karşıladıktan sonra randevu erkene alma ya da DS-160 formunun doldurulması gibi konularda Amerika vize başvurunuzda danışmanlık almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

amerika ticaret vizesi işleri

E1 Vizesi ile Amerika’da Kurulabilecek İşler

E-1 vizesi ile Amerika’da birçok farklı sektörde iş yürütebilirsiniz. Bunlar arasında ithalat-ihracat şirketleri olabileceği gibi teknoloji transferi ya da turizm şirketleri gibi çok geniş bir yelpazeden bahsedilebilir. 

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur yapacağınız ticaretin en az %50’sinin Amerika ile kendi ülkeniz arasında olması gerektiğidir.

E1 Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika vize başvurusu prosedürleri başvuruda bulunduğunuz ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle başvuru yapacağınız büyükelçiliğin/konsolosluğun web sitesindeki yönergeleri takip etmeniz tavsiye edilir.

amerika e1 vizesi nasil alinir

Genel olarak her başvuru sahibinin E1 vizesi almak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 1. DS-160 Formunu Doldurun

  Online göçmen olmayan vize başvurusu formu olarak adlandırılabilecek DS-160 formunu doldurarak vize başvurunuzu yapın.

 2. Vize Ücret Ödemenizi Gerçekleştirin

  Başvurunuz için olan E1 vize ücreti 315 doları ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca diğer form ve başvurular için de ekstra ödemeleriniz olacktır. Bu ödemelerin doğru yere yapıldığından emin olmalı ve makbuzunu saklamalısınız.

 3. Vize Mülakatına Katılın

  Mülakat için randevunuzu alarak vize yetkilisiyle görüşmelisiniz. Bu görüşmede, aşağıda detaylarını verdiğimiz üzere, Amerika’ya seyahat amacınız ve yapacağınız ticaretle ilgili soruları yanıtlayacaksınız.

 4. Başvuru Sonucunuzu Öğrenin

  Mülakat gününde vize yetkilisi size olumlu veya olumsuz bir bildiride bulunacaktır. Vizeniz onaylandıktan sonra posta yolu ile paketiniz adresinize teslim edilir.

E1 Vize Mülakatı ve Sorulabilecek Sorular

Amerika Büyükelçiliği veya Konsolosluğunda gerçekleşecek Amerika vize mülakatı genellikle vize onayının son aşamasıdır.

Mülakata giderken yanınızda tüm belgelerinizi düzenli bir şekilde bulundurmalısınız.

Mülakat sırasında vize yetkilisi size sorular yönelterek E1 vizesine uygunluğunuzu ölçecektir. Bu nedenle hazırlıklı gitmeniz önem taşır. Sorulara doğru ve net yanıt vermelisiniz.

Bazı durumlarda görüşme sonrasında ilave idari işlemler de gerekebilir. Bu elçiliğin başvuru hakkında karar vermek için biraz daha zamana veya ek belgelere ihtiyacı olduğu anlamına gelir.

E1 vize mülakatında sorulabilecek sorular şunlardır:

 • Çalıştığınız şirket hakkında bilgi verebilir misiniz?
 • Neden Amerika’da çalışmak istiyorsunuz?
 • Ticaretin iki ülke arasında yapıldığını nasıl kanıtlayabilirsiniz?
 • Ticaretin mali boyutu nedir?
 • Vize süreniz bittiğinde kendi ülkenize dönmek için sebepleriniz nedir?
 • Mesleğiniz nedir?
 • Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz?
 • Aileniz de sizinle birlikte seyahat edecek mi?
 • Eğitim geçmişiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Emekli Amerika konsolosluğu memuru danışmanlarımız ile gerçeğe uygun bir mülakat süreci yürütmek için hizmet paketlerimizi inceleyebilirsiniz.

E1 Vizesinin Süresi ve Vize Yenileme Süreci

E1 vizesi 2 yıl boyunca geçerlidir. Ancak başvurabileceğiniz uzatma sayısında herhangi bir sınırlama yoktur. Statünüzü uzatma başvurusunda bulunmak için USCIS’e sağlamanız gereken belgeler şunlardır:

 • I-129 formu (Göçmen Olmayan İşçi Dilekçesi): Bu belge yabancı uyruklu bir kişinin Amerika Birleşik Devletleri’nde geçici bir süre çalışmasına izin verilmesini talep etmektedir.
 • I-539 formu (Göçmen Olmayan Statüsünü Uzatma/Değiştirme Başvurusu): Bu belge bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler için ülkede kalma statüsünün uzatılmasını talep etmektedir.

Şirketin istihdam görevleri ya da mülkiyeti değişirse veya işiniz sona ererse, evraklarınızı güncellemeniz gerektiğini lütfen unutmayın.

E1 vizesi kapsamında anlaşmalı kişi yalnızca başlangıçta onaylandığı şirkette çalışabilir.

E1 vizesine sahip çalışanlar yönetici, denetleyici, müdür gibi rollerde olduğu sürece anlaşmalı kuruluşun ana şirketi veya yan kuruluşları için çalışabilir.

ticari vize ile green card almak

E1 Vizesi ile Green Card Alınabilir mi?

E-1 vizesi Green Card’a doğrudan bir yol sunmasa da başvurulabilecek uzatma sayısında herhangi bir sınırlama olmadığı göz önüne alındığında, Amerika Birleşik Devletleri’nde yıllarca E-1 statüsü altında kalmak mümkün olabilir.

Bununla birlikte E-1 vizesinin yenilenmesi ticarette aktif kalmayı gerektirir. Bu da kişinin ilgili ticari faaliyetlerde bulunması gerektiği anlamına gelir.

Dolayısıyla E-1 statüsündeki bir kişinin ticari faaliyetlerini bırakması durumunda Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamaya devam etmesi mümkün değildir. Öte yandan, E-1 vizesi sahipleri aile veya iş Green Card’ına başvurabilirler.

Evlilik veya işverenin sağlayacağı istihdama dayalı sponsorlukla daimi ikamet almak mümkündür.

Konu hakkında daha fazla bilgiyi Green Card nedir ve nasıl başvurulur içeriğimizden edinebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sıkça Sorulan Sorular

E1 Amerika ticaret vizesi başvurusu için hangi ticari faaliyetler kabul edilir?

E1 ticari vizesi için ithalat, ihracat, teknoloji, alım-satım gibi birçok farklı faaliyetler kabul edilmektedir. Buradaki en temel şart yapılan işin en az %50’sinin Türkiye ile olmasıdır.

E1 vizesi sahipleri ABD’de çalışabilir mi?

Evet, tüccar vizesi sahipleri izni aldıkları şirket için Amerika’da çalışabilir.

E1 vizesiyle ABD’ye gelen aile üyelerim çalışabilir mi veya okula gidebilir mi?

Evet, sizinle birlikte Amerika’ya gelen eşiniz çalışma izni alarak çalışabilir, 21 yaşının altındaki bekar çocuklarınız eğitim görebilirler.

E1 vizesi için başvuru ücreti nedir?

Güncel E1 vizesi başvuru ücreti 315 dolardır. Bunun yanı sıra diğer form ve başvurular için de ödemeniz gereken ücretler bulunmaktadır.

E1 vizesi başvurum reddedilirse itiraz edebilir miyim?

E1 vizesi için itiraz süreci bulunmamaktadır. Vize kararıyla ilgili olarak dikkate alınması gereken ek bilgiler olduğunu düşünüyorsanız veya son başvurunuzdan bu yana durumunuzda önemli değişiklikler varsa vizeye yeniden başvurabilirsiniz.

Amerika ticaret vizesi almak için minimum yatırım tutarı nedir?

Amerika ticaret vizesi almak için gerekli minimum tutar yürüttüğünüz ticari faaliyete göre değişiklik gösterir. Uygunluğunuzu belirleyebilmek için hukuki danışmanlık almanızı tavsiye ederiz.

E1 vizesiyle Amerika’ya geldikten sonra başka bir vize türüne geçiş yapabilir miyim?

Başvurmayı düşündüğünüz vizenin şartlarını yerine getiriyorsanız başka bir vizeye başvurabilirsiniz. Statü değişikliği olarak adlandırılan bu süreç ile uygunluğunuzun kabul edilmesi durumunda yeni statünüze geçişiniz gerçekleştirilebilir.

E1 vizesi başvurusu yaparken bir uzmanla çalışmalı mıyım?

E1 vizesi başvurusu oldukça yoğun ve stresli bir süreçtir. Şirketle ilgili birçok mali kanıt sunmanız gerekeceği için akıl karıştırıcı veya yorucu olabilir. Bu nedenle bir uzmanla çalışmanız sizin avantajınıza olacaktır.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?