Amerika'da Yaşam ve Çalışma 11 dakikalık okuma

Amerika’da Çalışma İzni ve Kullanabileceğiniz Vizeler

12 Nisan 2024
ead amerika çalışma izni

Amerika’da çalışmak sunduğu fırsatlar ve kaliteli yaşam koşulları nedeniyle birçok göçmenin hayalini süslemektedir. Öte yandan ülkeye gelişiniz çalışma vizeleri ile değilse çalışmaya başlamak için bazı aşamaları tamamlamanız gerekmekte. Bunlar arasında öncelikli olan ise Amerika çalışma izni belgesi EAD almaktır.

Yazımızın detaylarına girmeden önce belirtmemiz gerekir ki her Amerikan vizesi için EAD yani Amerika çalışma izni alabilmeniz mümkün değildir. Peki Amerika’da çalışma izni hangi vizeler ile alınabilir ve gerekli belgeler nelerdir? 

Bu blog yazımızda Amerika’da çalışma izni nedir konusuna değinecek ve ardından Amerika’da çalışma izni almak için uygun bulunan vize türlerine değineceğiz.

EAD (Employment Authorization Document) Nedir?

EAD (Employment Authorization Document) Amerika Birleşik Devletleri’nde vatandaş, Green Card sahibi ya da çalışma izni veren bir vize ile bulunmayan kişiler için çalışma fırsatı sağlayan resmi bir belgedir. Genellikle “Çalışma İzni Kartı” olarak bilinir.

EAD Amerikada Çalışma İzni Nedir

Bu kart belirli vize kategorilerindeki kişilere, öğrencilere veya sığınma hakkı gibi belirli göçmenlik durumlarına sahip kişiler gibi, Amerika’da yasal olarak çalışmaları için izin verir.

Amerika çalışma izni Employment Authorization Document (EAD) ya da I-766 formu olarak adlandırılan belgeyle elde edilir.

Bu noktada bir not olarak Green Card sahibi ve Amerika çalışma vizesi (H1B Çalışma Vizesi, E Vizeleri ya da O Yetenek Vizesi gibi) sahibi kişilerin çalışma izni için başvuru yapmasına gerek olmadığının altını çizmek isteriz. Sahip olduğunuz çalışma statüsü ya da Green Card size Amerika’da yasal olarak çalışma iznini zaten vermektedir.

EAD kartı, ön yüzünde kişinin fotoğrafı, ismi, doğum tarihi ve cinsiyeti gibi bilgileri içerir. Ayrıca kartın geçerlilik tarih ve kişinin USCIS numarası gibi önemli bilgileri de barındırır. Çalışma izni kartı genellikle bir yıl süreyle geçerlidir ve duruma bağlı olarak yenilenebilir.

EAD alabilmek için USCIS (United States Citizenship and Immigration Services) tarafından yürütülen bir başvuru sürecinden geçmek gerekir. Bu sürecin niceliği genellikle kişinin göçmenlik durumuna bağlı olarak farklılık gösterir.

Amerika’da Çalışma İzni (EAD) Alması Gereken Kişiler

Eğer Amerika’ya H1B ya da O1 gibi Amerika çalışma vizeleri ile gitmiyorsanız Amerika’da çalışabilmek için EAD belgesi almanız gerekir. Ancak her Amerika vizesi EAD belgesi almaya hak kazandırmaz. EAD yani Amerika Çalışma İzni almak için aşağıdaki vize türlerinden ya da durumlardan birisine sahip olmalısınız:

 • Sığınmacılar ve Mülteciler: ABD’de sığınmacı veya mülteci statüsünde olanlar, eşleri ve çocukları.
 • Göçmen Olmayan Vize Sahipleri ve Aileleri: Örneğin L-1 veya E vize sahipleri ve onların aile bireyleri.
 • Uluslararası Öğrenciler: F-1 veya M-1 öğrenci vizelerine sahip olanlar.
 • Uluslararası Kuruluş ve Diplomatik Misyon Çalışanları: Uluslararası kuruluşlar, diplomatik misyonlar veya NATO gibi kurumların bazı çalışanları.
 • K Vizesi Sahipleri: ABD’de nişanlılık sürecinde olan K vizesi sahipleri.
 • Green Card Başvuru Sahipleri: Green Card başvurusunda bulunan ancak henüz onay almamış kişiler.

Amerikan vatandaşıysanız veya Green Card sahibi iseniz EAD almanız gerekmemektedir. Ayrıca belirli bir işveren için çalışmanıza izin veren göçmen vizeniz varsa da EAD başvurusunda bulunmanıza gerek yoktur.

EAD için gereksinimler ve kriterler USCIS web sitesindeki EAD Talimatlarında yer almaktadır.

Amerika’da Çalışmak için Çalışma İzni Almanız Gereken Vizeler

Amerika’da çalışmak için doğrudan bu amaçla verilen pek çok vize türü bulunmaktadır. Amerika çalışma vizeleri olarak geçen bu vize türleri ile çalışırken herhangi bir problem yaşamazsınız.

Öte yandan Amerika’da öğrenci olarak çalışmak isteyen ya da K nişanlılık vizesi ile Amerika’da bulunan birisiyseniz öncelikle çalışma izni almanız gerekmektedir.

Çalışma izni alarak Amerika’da çalışabileceğiniz vize türleri şunlardır: 

F1 Öğrenci Vizesi ile Tam Zamanlı Amerika’da Çalışmak

f-1 öğrenci vizesi ile çalışmak

F1 vizesi Amerika’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için tasarlanmış bir öğrenci vizesidir. F1 öğrenci vizesi sahipleri bulundukları üniversite içi işlerde kurumların izin verdiği ölçüde yarı zamanlı çalışabilirler. Bunun için EAD yani çalışma izni almalarına gerek yoktur.

Öte yandan tam zamanlı çalışma izni genellikle yaz tatilleri ve okul dönemi dışındaki zamanlarda verilebilir. Eğer maddi durumunuz Amerika’daki eğitim hayatınızı sürdürmek için yeterli değilse bunu kanıtlayarak da çalışma izni elde edebilirsiniz.

Amerika’da F1 vizesi ile öğrenci olarak çalışmak için ayrıca eğitimin parçası veya üniversite sonrası programlarında, Optional Practical Training (OPT) veya Curricular Practical Training (CPT), çalışma deneyimi elde edebilirsiniz. Bu programlardan OPT için çalışma izni almanız gerekirken CPT için bu gereklilik yoktur.

Ayrıca Bakınız: Amerika F1 Öğrenci Vizesi Nedir?

M1 Öğrenci Vizesi ile Amerika’da Çalışmak

m-1 öğrenci vizesi ile çalışmak

M1 vizesi mesleki veya teknik okullarda eğitim almak isteyen öğrencilere verilir. Bu vize türü örneğin uçak bakımı, aşçılık veya elektrik gibi mesleklerde beceri kazanmak isteyen kişilere uygun olabilir.

M1 vizesi sahipleri eğitimleri süresince belirli koşullar altında yarı zamanlı çalışabilirler. Ancak M1 vizesi ile genellikle Amerika’da tam zamanlı çalışma izni verilmez.

K1 Nişanlılık Vizesi ile Amerika’da Çalışmak

K-1 nişanlılık vizesi ile çalışmak

K nişanlılık vizesi nişanlısı Amerika’da bulunan kişilere katılmak ve onlarla birlikte yaşamak isteyen yabancı nişanlılar için tasarlanmış bir vize türüdür.

K1 nişanlılık vizesi sahipleri Amerika’da çalışma izni alabilirler ancak verilen süre vizenin kendisi gibi 90 gün için geçerlidir. 90 gün sonunda evlenmeniz ve yeni statünüz üzerinden EAD başvurusu yapmanız gerekmektedir.

4 Adımda Amerika’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Amerika’da çalışma izni almak özellikle öğrenci olarak veya eşiniz ile birlikte göçmen olmayan bir statüde yaşıyorsanız yasal olarak çalışabilmeniz için zorunludur.

4 adımda amerikada çalışma izni almak

Amerika çalışma izni başvurusu için aşağıda belirtilen adımları takip etmelisiniz:

1. Adım: Başvuruda Bulunmak için I-765 Formunu Doldurun

EAD Amerika çalışma izni başvurusunda bulunabilmek için öncelikle I-765 formunu doldurmanız gereklidir. USCIS’in web sitesinde online olarak bulabileceğiniz formu bilgisayarınıza indirebilirsiniz. 

Ancak USCIS formda bazen değişiklik yapabilmektedir. Bu nedenle dolduracağınız günde formu indirmeniz tavsiye edilir.

I-765 formunda adayın kişisel bilgileri ve ülkede bulunma statüsü ile ilgili sorular bulunmaktadır. Bu sorular aynı zamanda sağlamanız gereken belgeleri de belirleyecektir.

2. Adım: Gerekli Belgeleri Ekleyin

I-765 formunda yetkililere sunmanız gereken belgeler de ayrıntılı bir şekilde yer alır. Bu belgeler EAD almaya uygun olduğunuzun kanıtı olacaktır. 

Sizden ülkedeki yasal statünüz, kişisel bilgileriniz, aile bireyinizin hangi vize tipine sahip olduğu veya ABD vatandaşlığının kanıtı gibi belgeler talep edilir. Bu belgeler aracılığıyla ABD’deki durumunuzu ve niteliklerinizi göstermelisiniz. 

Belgeleri USCIS’e göndereceğiniz orijinal I-765 Formuna eklemelisiniz. Eklemeniz gereken belge örnekleri aşağıdaki gibidir:

 • I-94 formunun ön ve arka yüzünün bir kopyası (ABD’ye Geliş/Gidiş Kaydı)
 • Varsa bir önceki EAD’nizin kopyası
 • Pasaport
 • 2 adet vesikalık fotoğraf (Son 30 gün içinde çekilmiş olmalıdır)
 • Kategorinize dayalı sizden talep edilen belgeler*

*USCIS ABD’deki yasal statü kategorinize göre başka belgeler isteyecektir. İş değişimi gibi bir nedenle başvuruda bulunuyorsanız destekleyici belgeleri eklemenize gerek yoktur. Bu durumda USCIS’in sistemi zaten bilgiye sahip olacaktır. Aksi takdirde destekleyici belgelerin sunulması zorunludur.

3. Adım: Çalışma İzni için Ücret Makbuzu Ekleyin

ABD’de çalışma izni EAD’nin ücreti 410 dolardır. Bu ücret I-765 formunu doldurmak için ödenmelidir. Ancak bu miktar başvuru sahibinin kategori türüne göre değişiklik gösterebilir. Bazı başvuru sahiplerinin biyometrik verilerinin kaydedilmesi için ek olarak 85 dolar ödemesi gerekmektedir.

Başvurunuza makbuzu mutlaka eklemelisiniz çünkü dosyalama ve biyometri ücretlerini ödediğinizi kanıtlamadığınız takdirde USCIS, EAD’nizi işleme koymayacaktır.

4. Adım: Başvurunuzu Gönderin

Dosyanızın tamamını derledikten sonra EAD başvurusunu USCIS’e gönderebilirsiniz. Başvurunuzu ister posta olarak, ister e-posta olarak online şekilde iletebilmeniz mümkün.

Posta yoluyla gönderim yapacaksanız adresi dikkatle kontrol etmelisiniz. Her eyalet ve kategorilerin farklı USCIS konumları vardır. Bu nedenle doğru ofise gönderdiğinizden emin olmalısınız.

E-posta yoluyla başvuruda bulunmak istiyorsanız, I-765 formunu online olarak doldurup USCIS’e gönderebilirsiniz. Ancak online başvuru yapsanız bile gerekli belgelerinizi postayla göndermeniz gerekir.

Başvurunuzu göndermeden önce kendiniz için belgelerin bir kopyasını almayı unutmayın. Yenileme başvurusunda bulunursanız veya herhangi bir bilgiyi kaybederseniz ihtiyacınız olacaktır.

Çalışma İzni EAD Nasıl Yenilenir?

ead çalışma izni nasıl yenilenir

Eğer Amerika’da çalışma izni ile çalışıyorsanız EAD’nizi bir süre sonra yenilemeniz gereklidir. Çalışma izninizin son geçerlilik tarihi size verilen EAD kartı üzerinde yer almaktadır. Yenileme sürecinizi mevcut izninizin süre bitimine 180 gün kala başlatmanızı öneririz. 

Bu süreç I-765 formunun yeniden doldurulup gerekli belgelerin sağlanarak 140 dolar tutarında bir ücretin ödenmesi ile başvurunun gönderilmesini içerir.

Çalışma iznini yenilemenin işleme koyulması genellikle 60-90 gün sürer. Yeni EAD kartını beklerken size verilen orijinal onay bildiriminizle çalışmaya devam edebilirsiniz. İzniniz onaylandıktan sonra yeni EAD kartınızı 90 gün içinde teslim alırsınız.

Yazımızda bahsedilen her vize türü farklı koşullar ve gereksinimler içermektedir. Başvurmadan önce vize türünün gereksinimlerini ve koşullarını öğrenmeniz ve uygun başvuruyu yapmanız zaman kaybına uğramamanız için doğru bir adım olacaktır.

Bu yazımızda Amerika’da çalışmak isteyenler için EAD nedir ve kimler alabilir konusuna değindik. Siz de öğrenci, nişanlı, Green Card başvuru sürecinde ya da Amerika’da eşinin yanında bulunan birisi olarak çalışma izni almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve profesyonel ekibimizden destek alabilirsiniz. Ayrıca Amerika vize başvurusunda bulunmak istiyorsanız hizmetlerimize de göz atabilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

EAD Amerika’da Çalışma İzni Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Öğrenci Olarak Amerika’da Çalışabilir miyim?

Evet öğrenci vizesi (F-1 veya M-1) sahipleri Amerika’da çalışabilirler. Ancak bazı kısıtlamalar vardır. Bu nedenle öğrencilerin çalışma izniyle ilgili detaylı bilgi alması gereklidir.

Amerika’da Dil Okuluna Gidip Çalışabilir miyim?

Dil okulu öğrencileri belirli koşullar altında yarı zamanlı çalışabilirler. Ancak bunun için çalışma izni almaları gereklidir ve sınırlayıcı şartlar ile okulun belirlediği kurallara tabidir.

Amerika’da İngilizce Bilmeden Çalışabilir miyim?

İngilizce bilmemek Amerika’da çalışmanızı engellemez. Ancak işvereninizin gereksinimlerine ve iş türünüze bağlı olarak İngilizce bilmeniz gerekebilir.

Turist Olarak Amerika’da Çalışabilir miyim?

Amerika’ya B1 B2 turist vizesiyle gelen kişiler Amerika’da çalışma izni alamaz ve yasal olarak çalışamazlar. Öte yandan 2023 yılında yapılan bir güncelleme ile aktif iş arayışında bulunabilir ve iş teklifi almanız durumunda statü değişikliği başvurusunda bulunabilirsiniz.

Amerika’da Kaçak Olarak Çalışmanın Cezası Nedir?

Amerika’da kaçak olarak çalışmanın ciddi yasal sonuçları vardır. Yasal izin olmadan çalışmak, sizi ve işvereninizi yasal sorunlarla karşı karşıya bırakabilir.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?