Amerika Vize Türleri 15 dakikalık okuma

Amerika’da Çalışmak için H1B Vizesi Nedir ve Nasıl Alınır?

27 Mart 2024
Amerika’da Çalışmak için H1B Vizesi Nedir ve Nasıl Alınır_

Amerika’da çalışmak isteyenler için H1B vizesi, lisans eğitimi ve uzmanlık gerektiren mesleklerde sıkça tercih edilen bir Amerika çalışma vizesidir. Son zamanlarda yazılım sektöründe sıkça tercih edilse de her meslek grubundan uzman bu vizeye başvurabilir.

H1B Amerika vizesi sayesinde Amerika’da size verilen süre boyunca çalışabilme fırsatına sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu vizenin en önemli özelliği Green Card alma yolunda Çift Taraflı olarak nitelendirilen bir konumda olmasıdır.

Yükseköğrenim eğitimi görmüş kişiler başvuruda bulunarak H1B ABD çalışma vizesi alabilir. Böylelikle bilim, teknoloji, mühendislik, matematik gibi alanlarda ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünün ABD’de yaşayıp çalışmasına imkan tanınır. Pek çok global Amerika firması bu şekilde nitelikli göçmenlere iş sağlamaktadır.

Bu yazımızda H1B vizesi nedir ve nasıl başvurulur konularına değineceğiz. Bu sayede siz de Amerika çalışma vizeleri arasında sıklıkla tercih edilen bu vize türü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ya da ücretsiz ön değerlendirme formu ile uygunluğunuz hakkında bilgi sahibi olup başvurunuzu başlatabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Amerika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

H1B Vizesi Nedir?

H-1B vizesi Amerika Birleşik Devletleri’nde uzmanlık gerektiren mesleklerde çalışmak isteyen yabancı uyruklu profesyoneller için sunulan bir geçici çalışma vizesidir. 

Günümüzde 600.000’den fazla kişi H1B çalışma vizesiyle Amerika’da çalışmakta ve yaşamaktadır. Bu vize sayesinde ihtiyaç duyulan yetenekli işgücünün istihdam edilmesi ve yabancı göçmenlerle ABD’nin ekonomisine katkı sağlaması amaçlanır.

H1B vizesi için her yıl 65.000 kişilik genel ve 20.000 master derecesi sahibi olmak üzere çekiliş açılır. Amerika nitelikli göçmen vizesi olarak da H1B vizesi ile pek çok uzman Amerika’da çalışma fırsatı elde etmektedir.

Bazı başvurular istisna olarak değerlendirilmekte olup çekilişten muaf olabilmektedir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

H1-B Vizesi ile Amerika’da Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Amerika’da dünyanın lider şirketlerinde çalışabilme fırsatına ek olarak H1B vizesi birçok  farklı avantaja sahip. H1B vizesinin avantajları başlıca şöyledir:

H1B Vizesi Diğer Vize Türlerine Göre Daha Kapsayıcıdır

H-1B’nin en büyük avantajlarından biri diğer çalışma vizelerine kıyasla şartlarının daha kolay sağlanabildiği kapsayıcı bir vize olmasıdır. Örneğin E vizelerinde yatırım ya da ticari faaliyet şart koşulurken, L vizelerinde aynı şirkette çalışmış olmanız gereklidir. O vizesinde ise ulusal ya da uluslararası kanıtlı olağanüstü bir yeteneğinizin olması şarttır. Ancak H1B vizesine üniversite mezunu mesleklerden herkes Amerikan bir şirketten iş teklifi aldıysa başvuruda bulunabilir.

H1B Amerika Çalışma Vizesi ile Eşiniz ve Çocuklarınız Sizinle Gelebilir

H1B vizesi kapsamında eşiniz ve 21 yaşının altındaki bekar çocuklarınız da sizinle birlikte Amerika’da yaşayabilir. Çocuklarınız Amerika’da eğitim alabilir. Eşiniz çalışma izni alarak Amerika’da çalışabilir.

h1b amerikan vizesi

H1B Amerika Çalışma Vizesi Green Card’a Dönüşebilir

Diğer birçok çalışma vizesinden farklı olarak H-1B vizesinin avantajlarından belki de en büyüğü “Dual Intent” yani Çift Amaçlı bir vize olarak değerlendirilmesidir.  Bu sayede H-1B göçmen olmayan statüsü altındayken Green Card başvurusu yapabileceğiniz, yani yasal daimi ikamet iznine başvurabileceğiniz anlamına gelir. Bu E vizeleri gibi diğer çalışma vizelerine göre büyük bir avantajdır.

H1B Amerika Çalışma Vizesine Kimler Başvurabilir?

H-1B vizesine başvurabilmeniz için ABD’deki bir işverenin uzmanlık gerektiren geçici bir profesyonel pozisyon için çalışan arıyor olması gereklidir. Burada önemli bir nokta ise başvuracak adayın mesleği ve aldığı eğitim aynı alanda olmalıdır. 

Bunlara ek olarak Amerika H1B vizesine başvuracak kişinin en az üniversite eğitimi görmüş olması da şarttır.

H-1B vizesine başvuracak kişiler genel bir bakışla aşağıdaki kriterlere uymalıdır:

İşçi için İstenen Belgeler
Eğitim aldığınız uzmanlık alanınızda istihdam edilmek üzere Amerika’dan bir iş teklifi almak.
Lisans veya daha üst düzeyde bir eğitim derecesine sahip olmak(4 dört yıllık Lisans Derecesi (veya eşdeğer dereceler), Yüksek Lisans veya Doktora Derecesi, İleri eğitim veya mesleki beceriler)

İşverenin belirttiği nitelikleri ve deneyimi sağlamak. Ayrıca gerekirse bu deneyimlerinizi belgelemeniz beklenir.

Bu şartları karşılamanız halinde sponsor işvereniniz ile birlikte süreci başlatabilmeniz mümkündür.

H1B Amerika Çalışma Vizesi Başvurusu İçin Sponsorun Sağlaması Gereken Şartlar Nelerdir?

Sponsorlu her vize türünde olduğu gibi aday için olduğu kadar işverenin de kabul etmesi gereken koşullar ve yerine getirmesi gereken şartlar bulunmaktadır.

Sponsor Tarafından İstenen Belgeler
Amerika H1B vizesi için gerekli şartlardan birisi işverenin ABD’de yasal bir işletmesi olmasıdır.
İşverenin size piyasa ortalaması veya daha üstünde bir maaş ödemesi gereklidir.
Çalışanın uzmanlık gerektiren bir alanda eğitim veya deneyime sahip olması gerekmektedir. Örneğin Bilgisayar Mühendisiyseniz o alanda kanıtlanabilir bir meslek geçmişinize sahip olmalısınız.

H1B vizesi geçici bir çalışma iznidir. Bu vize genellikle 3 yıllığına verilir. Vizeniz bittiğinde uzatma yaparak 3 yıla kadar daha Amerika’da bulunabilirsiniz. Sonuç olarak toplamda 6 yıl boyunca H1B ile Amerika’da kalabilmeniz mümkündür.

Amerika çalışma vizenizi aldığınızda vize süreci boyunca aynı işveren için çalışabilirsiniz. Eğer çalıştığınız şirketi değiştirmek isterseniz, yeni bir sponsor bulup tekrardan H1B vize başvurusu yapmanız gereklidir.

H1B Amerika Çalışma Vizesi Gereken Belgeler Hangileridir?

Amerika H1B vizesine başvurabilmek için sizin ve işvereninizin bazı belgelere ihtiyacı olacaktır. İşvereniniz ABD Çalışma Bakanlığı’ndan Form I-129 onayı (Göçmen Olmayan Çalışan Başvuru Dilekçesi) ve LCA (İşgücü Sertifikası) onayı aldıktan sonra, siz de pasaport ve vize başvuru formunuzu (DS-160) konsolosluğa sunmalısınız.

Ayrıca bakınız: Amerika Vize Başvurusunun İlk Aşaması DS 160 Formu Nedir, Nasıl Doldurulur?

H1B Amerika çalışma vizesi için gerekli belgeler iki açıdan değerlendirilir. Hem sponsorun hem de işçinin sağlayacağı belgeler bulunur.

H1B Amerika Çalışma Vizesi için Sponsor İşverenin Sağlaması Gereken Belgeler 

Bir ABD şirketi sizi işe aldıktan sonra işveren, iCERT Portal Sistemini kullanarak online olarak ABD Çalışma Bakanlığına (DOL) bir LCA göndererek başvuru sürecini başlatacaktır. 

LCA (Labor Condition Application), Çalışma Bakanlığına iş hakkında maaş, konum ve çalışma koşulları gibi bilgileri sağlar.

LCA’yı tamamlarken işveren, çalışanın işin sürdürüleceği bölgedeki pozisyon için geçerli ortalama ücrete eşit veya daha yüksek bir ücret alacağını ve çalışma koşullarının riskli olmayacağını hükümete beyan eder.

h1b gereken belgeler 1

LCA onaylandıktan sonra işveren Göçmen Olmayan Çalışan Dilekçesi Form I-129’u sunacaktır. Bu adımı tamamlamak için işverenin gerekli ücretleri ödemesi ve aşağıdaki belge ve kanıtları form ile birlikte sunması gerekir:

 • Çalışanın CV’si
 • Çalışan ve işveren/şirket arasında imzalanacak iş sözleşmesi
 • Çalışanın önceki iş tecrübesini gösterir belgeler
 • Çalışanın eğitim diplomaları
 • Çalışanın mesleği ile ilgili eğitim sertifikaları
 • Çalışanın varsa bir kurum, dernek veya birliğe üyelik belgesi
 • İşverenin sunacağı, çalışana sunduğu şartları belirten bir dilekçe

ABD çalışma vizesi dilekçesinin işleme alınması için gereken süre hizmet merkezine göre değişmekte olup, bekleme süresi 3 veya 4 aya kadar sürebilmektedir. Ancak ek ücret karşılığında Premium Processing olanağı mevcuttur ve böylelikle 15 gün içinde belgenizi alabilirsiniz.

Yazımızda belirtilen gereklilikler ve belgeler ile sınırlı olmadan farklı belge ve bilgiler de istenebilir.

2024 H1B Çalışma Vizesi Maliyeti Nedir?

2024 yılında güncel olarak hem Premium Processing ücretine hem de H1B vize maliyetlerinde güncelleme yapılmıştır. Aşağıdaki toblo üzerinde eski ve H1B vize ücretlerini görebilirsiniz.

H1B Ücreti2023 Ücreti4 Nisan Sonrası 2024 ÜcretKim Ödeyecek?
Kayıt Ücreti$10$215Çalışan
Premium Processing (opsiyonel)$2.500$2.805Çalışan ya da Sponsor
Toplam:$12.500$3.020
Bahsedilen ücretler dışında genel olarak vize başvuruları için ödenmesi gereken farklı ücretler de bulunmaktadır. Konu hakkında daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçbilirsiniz.

Başvuru Sahibinin Sağlaması Gereken Belgeler

İşvereninizin başvurduğu dilekçe onaylandıktan sonra başvuru sahibinin vize işlemlerini kendi ülkesindeki ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğunda tamamlaması gereken aşamalar gelmektedir. 

H1B vizesiyle Amerika’da çalışmak isteyen kişinin kendisi tarafından aşağıdaki belgeleri konsolosluğa sunarak başvuruda bulunması gerekir:

 • ABD’li işveren tarafından size yapılan iş teklifinin bir kopyası
 • Çalışma şartlarını gösteren belgeler
 • İş tanımı
 • H1B kategorisine uygunluğunuzu gösteren lisans veya daha yüksek dereceniz.
 • Özgeçmişinizin bir kopyası
 • Pasaportunuzun kopyası
 • Vesikalık fotoğrafınız
 • DS-160 formunun onay sayfasının çıktısı
h1b gerekli belgeler

Adım Adım H1-B Vize Başvurusu

1. İşveren Sponsorluğu ve LCA Başvurusu

 • İşveren, çalışan adına LCA (Labor Condition Application/Çalışma Koşulları) başvurusu yapar. LCA, çalışma koşullarını ve ücretleri belirler.
 • LCA başvurusundan onay alınır.

2. Form I-129 Başvurusu

 • İşveren Form I-129 (Petition for a Nonimmigrant Worker) başvuru formunu doldurur. Bu form çalışanın pozisyonunu, niteliklerini ve iş koşullarını detaylandırır.
 • Form I-129 onaylandığında çalışan ABD Konsolosluğu’na veya Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yapmaya hazırlanır.

3. H1B Vize Başvurusu ve Mülakat

 • Çalışan DS-160 vize başvuru formunu doldurur ve ilgili ücretleri öder.
 • Randevu alıp ABD Konsolosluğu’na giderek biyometrik verileri verir ve H1B vize başvurusu için gerekli belgeleri sunar.
 • Mülakat aşamasında çalışanın vize amacı, iş pozisyonu ve nitelikleri gibi gelecek sorulara doğru bir şekilde yanıt verir.

4. Vize Onayı ve Seyahat

 • Eğer başvuru onaylanırsa çalışan H-1B vizesini alır ve ABD’ye seyahat edebilir.
 • ABD’ye varışta, sınırdaki yetkililere kendisine verilen belgeleri göstererek giriş yapar.

Başvurunuz reddedilirse vize yetkilisi neden ret aldığınızı açıklayacaktır. Bu durumda tekrar başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru süreçleri hakkında daha fazla bilgi ve uygunluğunuzu belirleyerek başvurunuzu başlatmak için ön değerlendirme formunu doldurabilir ve ücretsiz geri dönüş alabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Amerika Vize Başvuru Reddi

H1-B Piyangosu (Kurası) Nedir?

H1B vizesi ABD Vize Merkezi (Visa Center) tarafından her yıl sınırlı kota ile açılmaktadır. H1B piyangosu ise belirlenen kotanın üzerindeki çok fazla başvurudan dolayı kura sistemiyle yapılan seçimdir. Başvuranlar arasından rastgele seçilen kişilere vize verilir.

h1b piyangosu

H1B vizesi şu anda yılda 85.000 vize onayı olarak belirlenmiş olan sınırlı bir sayıya sahiptir. USCIS mevcut vize başvurusu kotasından daha fazla H1B başvurusu alırsa adayları seçmek için bir kura düzenler. 

Örneğin, 2024 mali yılında USCIS 780.884 başvuru alarak mevcut sınırı aşmıştı. Sonuç olarak adayları bekleme listesine almak için H1B çalışma vizesi çekilişi yapıldı.

Genel olarak USCIS H1B dilekçelerini eksiksiz olarak sunacak adayları seçmek için bir piyango düzenlemektedir. Ancak bazı adaylar başvurularını gönderirken çeşitli nedenlerden dolayı reddedilmeyle karşı karşıya kalmaktadır.

H1B vize kotaları dolmadığında USCIS’in kalan H1B vize limitlerini tahsis etmek için ikinci tur veya üçüncü tur piyango düzenlemeleri de yapmaktadır.

H1B Vizesi için Piyangodan Kaçınabilir miyim?

Bazı durumlarda üniversiteler veya kar amacı gütmeyen araştırma kurumları gibi kuruluşlar H1-B kotasından muafiyet sağlayabilir. Böylelikle piyango seçim sürecinden geçmeye gerek kalmaz. Eğer bu gibi kuruluşlar istihdam yapmak istiyorsa çalışacak kişi piyangoya kalmadan çalışma izni elde edebilir.

Bununla birlikte bir şirket yabancı uyruklu bir kişiyi işe almak istiyorsa, Amerika çalışma vizesi elde edebilmesi adına kuruma ait bir kar amacı gütmeyen kuruluşuna bağlı istihdam sağlayarak piyangodan kaçınabilir ve işe alım yapabilir.

H1-B Vize Kotası Nedir?

Bazı vize türlerinde olduğu gibi H1-B vizesi için her yıl belirlenen bir kota vardır. 2021’den bu yana genel kota 65.000 kişiliktir. Buna ilave olarak piyango sistemi ile 20.000 Master derecesi sahibi için ek kota belirlenmiştir.

H1-B vizesi yabancı çalışanlar arasında oldukça popüler bir vize türüdür. Genellikle bir yılda 200.000’den fazla kişi H1B çalışma vizesine başvuruda bulunur. Oldukça büyük bir talep ve yoğunluk olduğu için başvurunuzu hızla yapmanız önerilir.

LCA (Çalışma Koşulları Başvurusu) Nedir?

Labor Condition Application ya da LCA çalışma koşullarını gösteren bir belgedir. Bu belge işverenin çalışma koşullarının düzgün ve yasalara uygun olduğunu, tehlikeli olmadığını ve ücretini garanti ettiği bir başvuru formudur. 

İşveren bu formu ABD Çalışma Bakanlığına sunar. Bu sayede çalışanların adil ve etik koşullarla istihdam edildiğini sağlamak amacı taşınmaktadır. Çalışma Bakanlığı bu sayede işçilerin düzgün koşullarda çalıştırılacağının garantisini alır.

Bu belge yabancı çalışanlara adil bir maaş ve güvenli çalışma koşulları sağlanması adına oldukça büyük önem taşır.

H1B Vizesi ile Green Card Almak

H1B vizesi ile Green Card almak mümkündür. Çalışanlar Çift Amaçlı (Dual Intent) bir vize olan H1B ABD çalışma vizesi ile çalışırken Green Card (daimi ikamet hakkı) başvurusu yapabilirler.

Green Card sahipleri ABD de çalışabilir, yaşayabilir ve seyahat edebilirler. Ayrıca Green Card sahipleri yasalara uygun bir şekilde ABD’de yaşadıkları belirli bir sürenin ardından vatandaşlık başvurusu yapma hakkına da sahiptirler. Daha fazla bilgi için Green Card Nedir, Nasıl Alınır adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda H1B Amerika çalışma vizesi nedir, nasıl alınır ve şartları nelerdir derledik. Siz de Amerika’da çalışmak için H1B vizesi almak istiyorsanız deneyimli avukatlarımız ve eski Amerikan konsolosluğu çalışanı danışmanlarımız ile sürecinizi profesyonel bir şekilde yönetebilmek adına bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?