Amerika Vize Başvurusu 10 dakikalık okuma

DS 160 Amerika Vize Başvuru Formu Nedir, Nasıl Doldurulur?

24 Nisan 2024
DS 160 Formu


Turist, öğrenci ya da çalışma gibi çeşitli amaçlarla yapılacak olan
Amerika vize başvurusu seçenekleri için DS 160 formu bilinmesi ve dikkatle tamamlanması gereken en kritik adımlardan birisidir. ABD vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler öncelikle online olarak DS 160 formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalıdır. 

İngilizce doldurulan bu formun eksik ya da yanlış olması halinde başvurunuz hiçbir başka gerekçe sunulmadan reddedilebilir. Bu nedenle profesyonel bir destek almak hem süreci rahatlıkla geçirebilmenizi hem de hatalardan kaçınmanızı sağlayabilir. Emekli ABD Konsolosluk yetkilisi uzmanlarımız ile formunuzu doldurmak ve detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da vize uygunluğunuzu öğrenmek üzere ön değerlendirme formumuzu doldurabilirsiniz.

Bu yazımızda Amerika vize başvuru formu DS160 hakkında bilmeniz gerekenlere değineceğiz. Unutmamalısınız ki formun doldurulmasındaki bir hata başvurunuzun reddedilmesi ile sonuçlanabilir. 

DS160 Nedir

ABD vize başvurularının ilk adımı olan DS 160 vize başvurusunun değerlendirileceği kriterlere yönelik sorulardan oluşmaktadır. Başvuru sahipleri formda vermiş oldukları cevaplar doğrultusunda bir başvuru gerçekleştirmektedir.

Formunuzu zaten doldurdunuz mu? ABD Konsolosluk randevunuzu ortalama 40 gün içinde bir zamana alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ABD Vize Başvurusunda DS 160 Formu Neden Önemli?

Formda size ait pek çok bilginin verilmesi gerekir. Bu sayede Amerika Konsolosluk yetkililerinin başvuru yaptığınız vize türüne uygunluğunuzu, ülkenize geri dönmeye niyetinizin ya da finansal olarak yeterliliğinizin olup olmadığını belirlemesini sağlar.

DS 160 Formu ABD Vize Yolculugunuzda Ilk ve En Onemli Adim 1

DS160 Amerika vize başvuru formunu önemli hale getiren de tam olarak bu konular üzerinde karar verilmesinde birincil kaynak olmasından doğmaktadır.

DS 160 Formu Ne İşe Yarar?

Vize başvuru sahiplerinin DS 160 formunda vermiş oldukları cevaplar Konsolosluk tarafından incelenmekte ve vize mülakat görüşmesi bu cevaplar doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

Oldukça detaylı ve uzun bu form için bu nedenle çok dikkatli olunması ve bilgiler arasındaki bir uyuşmazlığın doğrudan ret almanıza sebep olacağını belirtmek isteriz.

Yazımızın devamında DS160 ücreti ne kadar, hangi ABD vize türleri için kullanılmalı ve hangi belgeler gerekli detaylarıyla inceleyeceğiz.

Amerika Vize Başvurusu (DS 160) Yaparken Yanımızda Bulunması Gereken Evraklar Nelerdir?

DS 160 formu online olarak doldurulan bir formdur. Bu sebeple formu doldururken bazı belgelerin başvuru sahiplerinin yanında bulunması formun daha doğru ve hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır. 

Amerika Vize Başvurusu (DS 160) Yaparken Yanımızda Bulunması Gereken Evraklar Nelerdir_

DS 160 formu için gereken belgeler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

*Varsa bu tür bilgileri sunmanız vize türünüze göre bir avantaj sağlayabilir. Öte yandan vize başvurunuz onaylanana kadar herhangi bir rezervasyon yapmamanız resmi olarak da tavsiye edilmektedir.

Amerika vize başvuru formu interaktif olduğu için verilecek cevaplara yönelik farklı bilgiler talep edilir. Bu doğrultuda form doldurulurken başvurunuza yönelik başka belgeler de gerekli olabilir.

Örneğin ABD öğrenci vizesi başvurusu için istenen eğitim kurumu ile ilgili belgeler turist vizeniz için yapacağınız başvuruda sorulmayacaktır.

DS 160 Formu Hangi Amerika Vizeleri İçin Doldurulur?

DS 160 Amerika Vize Başvuru Formu (Online Nonimmigrant Visa Application) tüm göçmen olmayan vize başvurularında tamamlanması gereken bir adımdır.

Burada göçmen ve göçmen olmayan vize nedir açıklamak için bir parantez açmak gerekiyor. Göçmen vizeler ile bahsedilen Green Card çeşitleri olup Amerika’da daimi ikametgah elde etmek için kullanılır. Göçmen olmayan vize türleri ise turist vizesi ya da çalışma vizesi gibi size verilen ülkede bulunma izni içinde, vize süresi ile karıştırılmamalıdır, Amerika’da vize türüne uygun faaliyetler için bulunmanıza olanak tanır.

Aşağıda DS160 formu doldurulması gereken vizeler listelenmiştir: 

*Nişanlılık vizesi Amerika vatandaşı nişanlınızın sponsorluğuyla elde edebileceğiniz bir vize olup 90 gün içinde evlenmeniz, aksi takdirde ülkeyi terk etmeniz şartıyla verilen istisnai bir vizedir.

DS 160 Form Ücreti Ne Kadar?

DS 160 formu ücretsiz olarak doldurulan bir formdur. Öte yandan doldurulmuş olan form ile başvurunuzun işleme alınması için 185$ vize harç ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Amerika vize başvurusunda bahsettiğimiz harç ücreti dışında başvuru türünüze bağlı olarak pek çok farklı ücretler ödemeniz gerekebilir. Genel bir hesaplama yapabilmeniz adına Güncel Amerika Vize Ücretleri yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Amerika Vize Başvuru Formu Ücreti Nereye Ödenir?

Amerika vize başvuru formu olarak geçen DS 160 formu tamamlandıktan sonra ödenmesi gereken vize harç ücretinin ödenmesi için iki yol mevcuttur:

Başvuru sahipleri hangi ödeme yöntemi kendileri için daha uygunsa randevu sisteminden seçerek gerekli adımları tamamlayabilir ve randevu aşamasına geçebilirler.

DS 160 Formunu Doldururken Bilinmesi Gereken 5 Nokta

DS 160 Formu doldurulurken oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Yapılabilecek bir hata veya formda eksiklikler olması başvurunun olumsuz değerlendirilerek ret ile sonuçlanmasına sebep olabilecektir.

Amerika Vize Başvuru DS 160 Formu Vizenizin Reddedilmesi için Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

DS 160 doldurulurken en titiz davranılması gerekilen nokta formun başvuru numarasının bir yere not alınarak kaydedilmesidir.

Bu numara forma yeniden ulaşarak değişiklik yapılması ve vize görüşme randevusu alınması için gerekli olacaktır.

Genel olarak DS 160 formu doldurulurken dikkat edilmesi gereken noktalar:

  • Form İngilizce olarak doldurulmalıdır.
  • Form doldurulurken tüm sorular büyük harflerle yanıtlanmalıdır.
  • Formda verilen tüm bilgiler doğru ve gerektiğinde kanıtlanabilir nitelikte olmalıdır.
  • Form doldurulurken verilen bilgilerin kaybolmaması adına bazı noktalarda en alttaki “Save” butonu ile yanıtlar kaydedilerek devam edilmelidir.

Bahsettiğimiz bu noktalar dışında sorulara verilen cevapların çelişmemesi için oldukça dikkatli davranmak gerekir. Göndermeden önce tüm cevaplarınızı baştan sona kontrol etmeniz ve varsa soru işaretlerine neden olan noktaları araştırmanız sorun yaşamamanız için dikkat etmeniz gereken noktalardır.

Bizimle iletişime geçerek ABD vize başvurunuzun uzman ekibimiz tarafından gerçekleştirilmesi için hizmet alabilirsiniz.

1. DS 160 Formuna Fotoğraf Nasıl Eklenir ve Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

DS 160 formu fotoğrafında karşılanması gereken birtakım şartlar mevcuttur. Eklenecek olan fotoğrafın bu şartları karşılamıyor olması başvurunun olumsuz etkilenmesine ve hatta başvurunun ret ile sonuçlanmasına sebep olabilmektedir. 

Formun tüm başlıklarındaki sorular yanıtlandıktan sonra fotoğraf yükleme aşamasına geçilecektir. Açılacak olan ekrandan formun doldurulduğu bilgisayarda kayıtlı olan uygun vize fotoğrafı seçilerek forma eklenebilir. 

DS 160 Formuna Fotoğraf Nasıl Eklenir_

DS160 vize fotoğrafı şu özelliklere sahip olmalıdır:

  • Fotoğraf 5×5 cm (600×600 piksel) boyutunda olmalıdır.
  • Fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.
  • Beyaz arka fon kullanılmalıdır.
  • Zorunluluk bulunmadıkça gözlük de dahil olmak üzere hiçbir aksesuar kullanılmamalıdır.
  • Nötr bir surat ifadesi kullanılmalıdır.

Ayrıca vize fotoğrafının gereklilikleri ve nasıl olması gerektiği ile ilgili daha kapsamlı bilgiye “Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalı?” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2. Form Nasıl Gönderilir?

DS160 formu tamamlandıktan sonra “Review”  adımı ile verilen tüm bilgiler kontrol edilmelidir. Tüm yanıtların doğruluğu ve formun eksiksiz doldurulduğu teyit edildikten sonra “Sign” adımına geçerek buradan form imzalanıp gönderilebilmektedir.

3. En Fazla Kaç Kere Doldurulur?

DS 160 Formu doldururken herhangi bir tekrar kısıtlaması bulunmamaktadır. Sign adımından form tamamlanana kadar başvuru sahipleri tarafından değişiklikler yapılabilmektedir.

4. Formu Gönderirken Sorun Oldu, Yeniden Nasıl Gönderebilirim?

Formun tamamlanması aşamasında herhangi bir sorun olması durumunda üstteki “Exit” butonu ile formdan çıkış yapılarak form bilgileri ile tekrar giriş yapılması problemi çözebilecektir. 

5. Form Ne Kadar Süre Geçerli?

DS 160 geçerlilik tarihi formun sağ üst köşesinde yazmaktadır. Her form için belirlenen bir geçerlilik tarihi mevcuttur. Bu tarihlere kadar formun tamamlanmış olması tavsiye edilse de bu tarihler geçtikten sonra da formda değişiklik yapmak mümkündür.

Formu Gönderdikten Sonra Ne Yapmalısınız?

Form tamamlanıp gönderildikten sonra formun onay ekranının çıktısı alınmalıdır. Bu sayfanın vize görüşmesi sırasında başvuru sahibinin yanında bulunması istenmektedir.

Ardından Konsolosluk resmi web sitesi üzerinden formun başvuru numarası beraberinde mülakat randevusu alınacaktır. Gerçekleştirilecek olan vize mülakatı doldurulmuş olan DS 160 formu doğrultusunda ilerleyecektir.

Bu yazımızda DS160 formu nasıl doldurulur, kimler doldurmalıdır, ücreti ve dikkat edilmesi gereken noktalara değindik. Daha önce de belirttiğimiz üzere formun doğru bilgilerle ve dikkatle doldurulması gerekir. İngilizce olarak doldurulan bu formu ve Amerika vize başvurunuzu profesyonel bir ekiple tamamlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sıkça Sorulan Sorular

Form Doldurmadan Vize Randevusu Alınır mı?

Hayır başvuru gerçekleştirmek için DS-160 başvuru numarasına ihtiyaç vardır. Bu nedenle öncelikle formu doldurmanız gerekir.

DS 160 Formu Nereden Alınır?

DS-160 formuna konsolosluğun resmi web sitesi üzerinden ulaşılabilmektedir. Ayrıca form ücretsiz ve online olarak doldurulmaktadır.

DS 160 Formu Fotoğrafsız Olur mu?

Hayır formun tamamlanması için fotoğraf eklenmesi zorunludur. Fotoğraf eklenmemiş formlarda tamamlama aşaması açılmayacaktır.

Formu Daha Sonra Güncelleyebilir miyim?

Evet formdaki bilgiler form onaylanana kadar güncellenebilmektedir. 

En Geç Ne Zaman Doldurulmalı?

DS-160 formu randevu alınmadan önce doldurulmalıdır. Fakat sonrasında randevu tarihine kadar formda değişiklik yapmak mümkündür.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?