Amerika Vize Türleri 17 dakikalık okuma

Amerika H-2A ve H-2B Vizesi Nedir ve Nasıl Başvurulur? 

11 Nisan 2024
Amerika H-2A ve H-2B Vizesi Nedir ve Nasıl Başvurulur_

Farklı ülke vatandaşlarının Amerika’da çalışmak için başvuru yapacakları işe uygun bir vize sahibi olmaları gerekmektedir. Mevsimlik tarım işçileri için H2A Vizesi ve tarım dışı işçiler için H2B Vizesi özellikle kısa dönemli Amerika’da iş fırsatları arayanlar için uygun seçeneklerden olabilir.

Bu vizelerin ikisinin de dönemsel olarak Amerika’da çalışma vizesi olmalarına karşın farklılıkları da vardır. Yazımızın devamında bu iki vize statüsü ile ilgili kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Amerika’da Geçici Çalışma için H2A Vizesi Nedir?

Genellikle H-2A vize programı olarak bilinen Mevsimlik Tarım İşçisi Vizesi, Amerikan çiftçilerinin işgücü ihtiyacını karşılamak için yabancı işçileri istihdam etmelerine olanak sağlayan bir vizedir.

Mevsimlik işçi vizesi nasıl alınır

Bu statü işverenlerin ekim, hasat ve diğer tarım işleri için belirli şartları sağlayan yabancı işçiler ile işgücü eksikliklerini karşılamalarını sağlamaktadır. Diğer bazı geçici çalışma vizelerinin aksine bu vize statüsünde başvuru tarihi sınırlaması ve yıllık kota uygulaması bulunmamaktadır.

Adım Adım H-2A ve H-2B Başvurusu: Amerika Kısa Süreli İşçi Alımları

H-2A ve H-2B vize başvurusu öncesinde ilgili kişinin işvereni tarafından ilgili kurumlardan birtakım onaylar alınması gerekmektedir. Bu onayların alınması durumunda vize için başvuruda bulunabilirsiniz.

İşverenin başvurusunun onaylanması için Geçici Çalışma Sertifikası başvurusunu Amerika Çalışma Bakanlığı’na (DOL) sunması ve bu sertifikayı alması ardından I-129 formunu doldurup Geçici Çalışma Sertifikası’nın orjinali ile birlikte USCIS’e sunması gerekmektedir.

İşverenin Geçici Çalışma Sertifikası başvurusunda şu gerekçelerin bulunması gerekmektedir:

 • Geçici işi yapabilecek, istekli, vasıflı ve müsait yeterli sayıda Amerikalı işçinin bulunmadığı
 • Potansiyel çalışanların H-2A’ya uygun bir ülkenin vatandaşı olduğu
 • H-2A işçilerini çalıştırmanın benzer şekilde çalışan ABD’li işçilerin ücretleri ve çalışma koşulları üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacağı

Bu adımların tamamlanması ardından işverenin başvurusunun onaylanması durumunda aşağıdaki adımları izleyerek vize başvuru sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

 • Öncelikle resmi web sitesinden DS-160 formu çevrimiçi olarak doldurulmalıdır. Formu doldurduktan sonra barkod numarası bulunan onay sayfasının çıktısı alınmalıdır.
 • DS-160 formu doldurulduktan sonra www.usvisa-info.com adresinden hesap oluşturup DS-160 barkod numarası ile vize başvuru ücreti ödendikten sonra konsolosluktan vize görüşme randevusu alınmalıdır.

Ayrıca Bakınız: DS-160 Formu Nedir, Formu Nereden Bulabilirim .
Ek olarak daha ayrıntılı bilgi için bakınız: DS 160 Formu Nedir, Nasıl Doldurulur?

İlgili aldımları tamamladıktan sonra vize başvurunuzun sonucu hakkında konsolosluk tarafından bilgilendirileceksiniz.

Ayrıca Bakınız: Amerika Çalışma Vizesi Mülakatı

Amerika H-2A ve H2-B Çalışma Vizeleri Arasındaki Farklar Nedir?

H2A ve H2B vizeleri birkaç temel nokta dışında pek fazla bir farklılık göstermemektedir. Başvuru süreçleri vizeler için uygun ülkeler ve vizelerin süreleri gibi genel noktalarla beraber bu vize statüsüne sahip olarak çalışan kişilerin aileleri için konulmuş kurallar gibi spesifik konularda da eşitlik ve benzerlik göstermektedirler.

Öte yandan iki vize türünün farklılıkları şu şekildedir:

FarkH-2A VizesiH-2B
Çalışma AlanlarıH-2A vizesi, geçici tarım işçiliği için verilen bir vize statüsüdür.H-2B vizesi diğer sektörler için Amerika’da çalışma izni sağlayan geçici bir vize statüsüdür.
KotaH2A programı yıllık bir sayı ile sınırlandırılmamıştırH2B programı genellikle yıllık 66.000 vize ile sınırlıdır.
Barınma YükümlülükleriH2A sahibi çalışanını tesis, apartman dairesi, motel gibi yerlerde konaklamasını sağlamalıdır. Seçilecek konaklama alanı bazı standartlara sahip olmalıdır.H2B vizesi için işverene yüklenen bir barınma sorumluluğu bulunmaz


Ayrıca Bakınız: Amerika’da Çalışma İzni Alabileceğiniz Vizeler

H-2A Programının Avantajları Nelerdir?

H2A Mevsimlik Tarım İşçisi Vizesi bazı avantajlar sağlamaktadır. Bunlar özellikle vergilendirme ve işveren tarafından yapılacak ödeme noktasındaki avantajlardır:

h2a calisma vizesinin avantajlari
 • H-2A Vize statüsünde işverenler, çalışanlara sözleşme süresinin en az %75’ine denk gelen iş saatlerini garanti etmekle yükümlüdür. İşveren, yeterli çalışma saati sunmayan işçilere ek ödeme yapmalıdır. Örneğin 1 yıllık bir sözleşme yapılması durumunda 1 yıllık yasal çalışma saati hesaplanıp, işverenin bu saatin en az %75’i oranda çalışma garantisi vermelidir.
 • H-2A vizesi ile çalışanlar Sosyal Güvenlik ve Medicare vergilerinden muaf tutulmaktadırlar. Yani bu sınıflandırma kapsamında çalışıyor olmanız durumunda ilgili vergiler maaşınızdan kesilmeyecektir.
 • H-2A vizesi doğrultusunda işverene işçi için konaklama yeri sağlama zorunluluğu doğmaktadır. Vizeniz ile Amerika’da kalacağınız zaman zarfında işverene ait konut tesislerinde veya apartman daireleri veya motel odaları gibi kiralık konutlarda yaşayabilirsiniz ve konutla ilgili tüm masraflar işveren tarafından karşılanır.
 • H-2A vizesi sahibi olan kişilerin eşleri ve 21 yaşın altındaki evlenmemiş çocukları, H-4 göçmen olmayan statüsü altında başvuruda bulunabilirler. Öte yandan bu statü, H-2A vizesi sahibi tarım işçisinin ailesine Amerika’da çalışma izni vermeyecektir.

H-2A Vizesi Nasıl Alınır? 

H-2A vizesi de diğer bazı vize statüleri gibi yalnızca belirli ülke vatandaşları için uygun görülen bir vize türüdür. Türkiye bu ülkelerden birisidir.

Bu listedeki ülkelerden birisinin vatandaşı olan kişiler için işverenler mevsimlik tarım işçisi başvurusunda bulunmalıdırlar. 

Amerikada kısa ssüreli çalışma vizesi

Mevsimlik tarım işçisi olarak gelecek kişilerin yazımızın devamında açıklayacağımız şartları taşıyor olmaları durumunda işveren ile beraber gerekli adımları tamamlamaları ile vize başvuruları gerçekleşmiş olacaktır.

Kısa Süreli Çalışma Vizesine Kimler Başvurabilir?

Mevsimlik, sezonluk ya da belirli süreli şekilde Amerika’da çalışmak isteyen tarım işçileri, ihtiyaç doğması ve işverenin ilgili başvurularda bulunup Geçici Çalışma Sertifikası alması doğrultusunda H-2A vize başvurusunda bulunabilirler. 

Mevsimlik İşçi Statüsünde Kısa Süreli Çalışma Vizesi için Gereken Şartlar Nelerdir?

En temel şart ABD tarafından belirlenmiş H-2A programına uygunluğu olan ülkelerden birinin vatandaşı olmanızdır. Bu ülkelerin listesine linkten ulaşabilirsiniz. Türkiye bu ülkelere dahildir.

ArjantinSolomon AdasıGüney AfrikaPeruBarbados
TaylandAvusturyaAlmanyaHırvatistanTimor oku
MadagaskarPapua Yeni GineMonakoJamaikaGüney Kore
ŞiliFransaPolonyaBelçikaTürkiye
FijiFilipinlerYunanistanÇek CumhuriyetiJaponya
İrlandaMeksikaKaradağispanyaPortekiz
SlovenyaKosta RikaDanimarkaBelizeGrenada
HollandaİtalyaTuvaluKiribatiRomanya
AvustralyaGuatemalaEkvadorYeni ZelandaLetonya
KolombiyaİsveçSan MarinoUruguayHonduras
FinlandiyaEl SalvadorNikaraguaİsviçreLihtenştayn
İsrailBulgaristanSırbistanVanuatuMacaristan
MaltaEstonyaKuzey MakedonyaLitvanyaSingapur
NorveçKanadaEtiyopyaLüksemburgSlovakya
Bosna-HersekHaitiAndorraMozambikMauritius
St.Vincent ve GrenadinlerNauru’luEsvatini KrallığıBirleşik KrallıkAziz Lucia
Dominik CumhuriyetiKiribatiUkraynaRomanyaİzlanda
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız kısa süreli çalışma vizesi sahibi olmanız için temel şarttır.
 • Bir diğer şart işveren ihtiyacının kanıtlanmasıdır. H-2A programı ile çalışacak olmanızın Amerika’daki işvereninizin ikna edici ihtiyacı doğrultusunda olmasıdır.
 • İşverenin ihtiyacını gerekçelendirerek başvuruda bulunup Geçici Çalışma Sertifikası (Employment Authorization Document-EAD) alması, ardından I-129 formunu doldurarak USCIS’e sertifika ile birlikte iletmesi gerekmektedir

Kısa Süreli Çalışma Vizesi için Ödenmesi Gereken Ücretler Nelerdir?

Kısa süreli çalışma vizesi için ödenecek tutar hem işveren hem de vizeye talip yabancı işçi için ayrı ayrıdır.

 • Bu aşamada ödenmesi gereken 460$ form ücreti ve diğer harçlar işverenin sorumluluğundadır.
 • İşverenin gerekli adımları gerçekleştirmesi ve başvurularının onaylanması sonucu vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Vize başvurunuz sırasında 190$ başvuru ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Geçici Tarım İşçisi Vizesi için Gereken Belgeler Hangileridir?

İşvereninizin gerekli başvuruları gerçekleştirip Geçici Çalışma Sertifikası almasının ardından I-129 formu ile USCIS’e bulunacağı başvurusunun onaylanması sonucu sizin vize başvuru süreciniz başlayacaktır. Bu süreçte;

Bu belgelerin yanında vize başvurunuzu destekleyecek varsa tapu ve ruhsat bilgilerinizi, şahsi banka hesap dökümünü, varsa seyahat sağlık sigortanızı ve vize talep beyan dilekçenizi başvuru evraklarınızın arasına eklemeniz gerekir.

Amerika’da Geçici Çalışma için H2B Vizesi Nedir?

H-2B vizesi diğer adıyla Tarım Dışı İşçi Vizesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde geçici olarak işe alınacak göçmen olmayan tarım dışı işçilerin işverenler tarafından istihdam edilmesine imkan tanıyan vizedir. 3

Bu istihdam tek seferlik, mevsimsel gereksinimler, yoğun iş yükü ihtiyaçları veya kesintili ihtiyaçlar gibi sınırlı bir süre için geçerlidir.

H-2B Programının Avantajları

Kisa Sureli Vize Avantajlari 1
 • H2B vizesi, size Amerika’da tarım dışı dönemlik çalışma izni vermektedir. Bu vize ile belli bir sürede Amerika’da konaklayabilir ve bu süre zarfında eğitim görebilirsiniz.
 • H2B vizesi genellikle bir yıllık süreyle verilmesine karşılık birer yıllık uzatmalarla toplam 3 yıla kadar Amerika’da kalmanızı sağlayabilir. Vize süreniz boyunca, belirli şartlar altında, Amerika’ya giriş-çıkış yapabilirsiniz.
 • H2A vizesinde olduğu gibi H2B vizesi için de eşinizi ve 21 yaşından küçük çocuklarınızı Amerika’ya getirebilme hakkınız bulunur. Bunun için eşiniz ve çocuğunuz H-4 göçmen olmayan vizesine başvuruda bulunmalıdır. Sizin vize süreniz bitene kadar yanınızda kalabilmelerine karşılık bu vize statüsü ile herhangi bir çalışma hakları olmayacaktır.

H-2B Vizesi Nasıl Alınır?

H2B vizesi almak için öncelikle Amerika’da bulunan bir işveren ile sözleşme imzalamanız gerekmektedir. Vize başvurunuz işvereniniz tarafından başlatılacak bir süreç ile devam edecektir. 

H2B programı için de H2B için uygun ülkelerden birinin vatandaşı olmanız gerekmektedir. Türkiye bu vize için uygun ülkelerden bir tanesidir.

H-2B Vizesine Kimler Başvurabilir?

H2B vizesi Amerika’da gerekli işgücünün sağlanamaması durumunda ülke dışından işgücü sağlayacak kişiler tarafından başvurulabilir. İşvereninizle imzaladığınız sözleşme doğrultusunda dönemsel olarak ilgili iş kolunda çalışmak için Amerika’ya gelebilirsiniz.

Başvuru sahibi çalışanda aranan temel şart vize türü için uygun ülkelerden birinin vatandaşı olmasıdır. Bu şartı sağlayan ve sponsor işvereni ile gerekli sözleşmeleri yapmış olan kişiler başvuru yapabilirler.

Restoran, inşaat, tır şoförlüğü, konaklama vb. sektörlerde mesleki yeterliliğe sahip kişiler, sponsor işvereninin ilgili başvurularının olumlu sonuçlanması sonrasında tarım dönemsel işçi statüsünde H2B vize başvurularını gerçekleştirebilirler.

H-2B Vizesi için Gereken Şartlar Nelerdir?

Bu noktada işveren için gereken şartlar ve çalışan için gereken şartlar olarak iki farklı noktada inceleme yapılması gerekmektedir. 

İşveren için Gereken Şartlarİşçi için Gereken Şartlar
İşveren ABD’de işçi arayışında olduğunu, ancak yeterli sayıda yerel işçi bulunmadığını ispatlamak zorundadır.İşverenden veya kurumdan bir iş teklifi almalısınız.
Yabancı işçilerin istihdam edilmesinin, Amerikalı çalışanların ücretlerini ve çalışma koşullarını olumsuz etkilemeyeceğini göstermeleri gerekmektedir.Dönemlik çalışma süreniz bittiğinde kendi ülkenize geri dönme niyetinizi belgelerle destekleyerek kanıtlamalısınız.
Yabancı işçilerin geçici pozisyonları istenen nitelikte dolduracaklarını kanıtlamalıdır.İş teklifi aldığınız sektör ile ilgili sorumluluklarınızı yerine getirebilecek niteliklere sahip olmalısınız. 
İşveren başvuru aşamasında 460$ I-129 form ücreti ve harç ücretlerini ödemelidir.Vize başvurusu ücreti olarak 190$ ödemelisiniz.

Tüm bu şartları karşılayan işveren, Geçici Çalışma Sertifikası aldıktan sonra artık çalışanın da vize başvuru sürecine başlaması gerekmektedir. Sizin bu vizeye sahip olmak için karşılamanız gereken şartlar şu şekildedir:

H2B vizesi için , H1B vizesi gibi belirli bir yetkinlik seviyesi aranmıyor olsa da nitelikli bir işgücü sunmanız beklenmektedir. Tüm bu gereklilikleri karşılıyor olmanız durumunda vize başvurusunu gerekli belgeleri eksiksiz sunarak gerçekleştirip H2B vizesine sahip olabilirsiniz.

H2B Vizesi için Gereken Belgeler Hangileridir? 

H2B vizesi için gerekli belgeler şu şekildedir:

BelgeAçıklaması
PasaportAmerika’ya giriş tarihinizden itibaren en az 6 ay geçerli olmalı
DS-160 başvuru formunDS-160 başvuru formunun nasıl dolduracağını D-160 Formu Nasıl Doldurulur adlı içeriğimizden öğrenebilirsiniz.
Biyometrik fotoğrafSon 6 ay içinde çekilmiş olmalı
Randevu onay formuDS-160 formunu doldurup randevu aldıktan sonra mail adresinize gönderilecek randevu onay sayfasının çıktısını almalısınız
TC Kimlik KartıTürkiye Cumhuriyeti kimlik kartınız olmalıdır, muadil bir belge geçerli değildir.
Eğitim BelgeleriEn son hangi okuldan mezunsanız bu belge yeterlidir. Örneğin eğer üniversite mezunu iseniz sadece lisans diplomanız yeterli olacaktır.
Mesleki yeterlilik belgelerinizUzmanlık alanız dahilinde aldığınız sertifikalar ve yeterlilik belgeleriniz istenmektedir. Onaylı, resmi eğitim kurumlarından alınan sertifikalar geçerlidir; katılım belgeleri anlamlı olmayacaktır.
ÖzgeçmişGenelde tek sayfa olacak şekilde eğitim ve çalışma hayatınızın tanıtıldığı bir CV yeterli olacaktır.

Tüm bu belgelerin yanında vize sürenizin sonunda Türkiye’ye döneceğinizi, mali durumunuzun yeterli seviyede olduğunu ve mesleki yeterliliğe sahip olduğunuzu kanıtlayan destekleyici belgeler de talep edilmektedir.

H-2A ve H-2B Vizelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle vize başvurunuzun onaylanması ve mağdur olmamanız için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

 • Öncelikle teklif aldığınız sektörde Amerika’da gerekli işgücü sağlanamıyor olmalıdır. Bununla beraber size sağlanacak istihdamın ABD çalışanlarını herhangi bir olumsuz şekilde etkilememesi gerekmektedir. Bu konularda sponsorunuzun gerekli başvuru ve onayları tamamlamış olduğundan emin olmalısınız.
 • Süreçlerin sağlıklı ve doğru bir şekilde yürütülebilmesi için bir Amerika göçmen danışmanlık firması ile çalışmanız oldukça önemlidir. Vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda red kararına itiraz yaparak red sebeplerini ortadan kaldırarak tekrardan başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

H-2A ve H-2B Vize Programları ile Green Card Almak Nasıl Olur?

İstihdama dayalı vizelerin büyük bir kısmı geçici vize sahiplerine yasal olarak kalıcı oturma izni elde etme yolunu açar. H2A ve H2B vizeleri, geçici çalışma vizeleri olsalar da çalışanların kalıcı oturma izni alabilmeleri için belirli yollar sunar.

kısa süreli çalışma sonrası greencard

Öncelikle bu vize statüsünde iken göçmen olma fikrinizi kesin şekilde açığa çıkaracak davranışlarınız olması durumunda vizenizi yenilemeniz pek olası değildir.

Eğer işveren sizi kalıcı olarak tutmaya niyetliyse size yeni, kalıcı bir iş teklifi sunması gerekmektedir. Örneğin işvereniniz ya da başka bir sponsor Green Card sahibi olmanız için EB-3 Green Card sürecini başlatabilir. 

Sizin vize başvuru süreciniz eğer Amerika’dan gerçekleşecekse I-485 Formu ile başvuruda bulunarak statü değişikliğinizin gerçekleşmesini talep edebilirsiniz. Başvurunuz anında Türkiye’de olacaksanız konsolosluk süreci ile göçmen vizesi başvurusu gerçekleştirmelisiniz. 

H-2 Vize programları ile Green Card almak ve Green Card ile ilgili daha kapsamlı bilgiye ulaşmak için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda Amerika’da mevsimlik işçilerde çalışmak isteyenler için H-2A ve H-2B vizesi konularına, nasıl alınabileceğine ve şartlarına değindik. Siz de detaylı bilgi ve profesyonel destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?