Amerika Vize Başvurusu 14 dakikalık okuma

Amerika Vize Başvuru Formları Nelerdir?

05 Nisan 2024
Doldurulanformlar

Amerika vizesi sahibi olmak isteyen kişiler başvuru gerekçelerine göre farklı adımlar izlemelidir. Bu adımlar kapsamında doldurulması gereken farklı tür ve nitelikte Amerika vize formları mevcuttur.

Amerika Vize Başvuru Formları

Uzman ekibimizin hazırladığı yazımızın devamında Amerika vize başvuru formları ile ilgili kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Amerika Vizesi Almak İçin Doldurulan Formlar  

Amerika vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin tamamlaması gereken ilk adım Amerika vize başvuru formu doldurmaktır. Bu nokta başvuru sahipleri başvuru gerçekleştirecekleri vize statüsü için özel olarak hazırlanmış olan başvuru formu doldurulmalıdır.

amerika vize mülakatında doldurulması Amerika Vize Başvuru Formları

Peki ABD başvuru formları nedir ve hangi ABD vizesi için hangi form doldurulmalıdır?

Amerika Vizesi Almak için Doldurulan Vize FormlarıAmerika Vize Formları Kısa TanımlarıForm
DS-117Green Card sahibi kişilerin Amerika dışında 2 yıl kalmamaları gerekir, bu kuralı aşanların SB-1 vizesi alması ve bu formu doldurması gerekir.DS-117 PDF olarak indir
DS-160Göçmen olmayan vize başvurularında doldurulması gereken bir başvuru formudur. Online doldurulur ve tamamen İngilizcedir.DS-160 PDF olarak indir
DS-260Amerika dışından Green Card başvurusu yapan kişilerin tamamlaması gereken başvuru formudur.DS-260 PDF olarak indir
G-325A ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından özel olarak talep edilen bir bilgi formudur.G-325A PDF olarak indir
G-646ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) başvuran veya dilekçe sunan kişiler, USCIS’in değerlendirmesini istedikleri ek belgeler hakkında USCIS’e bildirimde bulunmak için G-646 Formunu doldururlar.G-646 PDF olarak indir
I-212 Sınırdışı edilen kişiler geri dönmek istediklerinde bu formu doldurmalıdır.I-212 PDF olarak indir
I-130Diğer adıyla “Yabancı Akraba Dilekçesi” Green Card sahibi veya ABD vatandaşı bir kişi ile yeşil kart isteyen kişi arasındaki ailevi bağı kanıtlamak için kullanılan bir formdur.I-130 PDF olarak indir
I-134I-134 Formu, resmi olarak “Mali Destek Beyanı” adıyla bilinir ve başvuru sahibine Amerika Birleşik Devletleri’nde kalacakları süre boyunca mali destek sağlama taahhüdünde bulunan bir ABD vatandaşı veya yasal daimi ikamet sahibi tarafından doldurulur.I-134 PDF olarak indir
I-601Amerika’ya yapılan göç başvurusunda “kabul edilemez” ibaresi alanların, yeniden başvuru esnasında doldurması gereken formdur.I-601 PDF olarak indir
I-765Amerika’da bulunan ve Green Card başvuru süreci devam eden kişiler bu süreçte çalışmak için I-765 formunu doldurarak çalışma izni alabilmektedir.I-765 PDF olarak indir
I-864 ve I-864AI-864 formu, Green Card başvurusunda bulunan bir kişinin mali sorumluluklarını kabul eden destekleyici kişilerin doldurmaları gereken bir formdur. I-864A formu ise kişinin sponsorluk yapma hakkı kazanma amaçlı beraber yaşadığı tüm ev halkı ile ayrı ayrı imzaladıkları bir sözleşmedir.
I-864 ve I-864A PDF olarak indir
DS-5535DS-5535 formu vize başvuru sahipleri için ek bilgilerin talep edildiği bir formdur.DS-5535 PDF olarak indir
I-129FK-1 vizesi gerekliliklerini karşılayan kişilerin ABD’de bulunan nişanlıları vize başvuru sürecini başlatmak için I-129F formunu tamamlamalıdırI-129F PDF olarak indir

DS-117 Nedir?

Green Card sahibi kişiler Amerika dışında 2 yıldan daha uzun kalamamaktadır. Elinde olmayan sebeplerle Amerika sınırları dışında 2 yıldan daha uzun süre kalmış kişiler Amerika’ya yeniden giriş yapmak için SB-1  (Geri Dönene Yerleşik Yabancı) statüsünde vize başvurusu gerçekleştirmelidir.

DS-117 Form Örneği

Geçmişte Amerika’da yasal olarak daimi ikamet hakkı (Green Card) sahibi olan kişilerin bu haklarını kaybetmiş olmalarının ardından Amerika’ya tekrardan giriş yapmak için sahip olmaları gereken SB-1 vizesi başvurusunda tamamlanması gereken başvuru formu DS-117’dir.

Ayrıca bakınız: Amerika Çifte Vatandaşlık Başvurusu Yapılabilir mi?

DS-160 (Göçmen Olmayan Elektronik Vize Başvurusu) Nedir?

DS-160 Formu, göçmen olmayan vize başvurularında doldurulması gereken bir başvuru formudur. DS-160 formu çevrimiçi olarak ve içeriği tamamen İngilizce olacak şekilde doldurulmalıdır. Form doğrultusunda yapılabilecek olası bir hata, başvurunun reddine sebep olabileceği için son derece dikkatli ve eksiksiz doldurulmalıdır. Aşağıdaki dosyada, nasıl doldurulması ile ilgili rehber içeriği bulunmaktadır.

DS-160 (Göçmen Olmayan Elektronik Vize Başvurusu) Form Örneği

Turist vizeleri ve öğrenci vizeleri gibi geçici süre Amerika’da bulunmaya izin veren vize statüleri için başvuru sürecinin ilk adımı DS-160 başvuru formunu doldurmaktır. Ayrıca K1 nişanlılık vizesi başvurularında da DS-160 formu kullanılmaktadır.

Ayrıca bakınız: Amerika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? | 2024 Rehberi

DS-260 (Göçmen Vizesi Elektronik Başvuru) Nedir?

DS-260 Formu, Amerika dışından Green Card başvurusu yapan kişilerin tamamlaması gereken başvuru adımlarından birisidir. Online doldurulması gereken bir formdur.

DS-260 Formu Nasıl Doldurulur?

Göçmenlik başvurusu doğrultusunda gerekli adımları tamamlamış başvuru sahipleri, konsolosluğun göndermiş olduğu davetiyede bulunan bilgiler ile çevrimiçi olarak DS-260 formunu doldurabilirler.

Ayrıca bakınız: DS-260 Formu Nasıl Doldurulur?
Ayrıca bakınız: Amerika Vize Başvurusunun İlk Aşaması DS 160 Formu Nedir, Nasıl Doldurulur?

 G-325A Formu Nedir?

G-325A formu, ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından özel olarak talep edilen bir bilgi formudur. 

 G-325A Formu Örneği

USCIS bazı durumlarda G-325A formunun başvuru sahiplerinin ve sponsorların son beş yılı kapsayan biyografisini görmek ve incelemek amacıyla doldurulmasını istemektedir. Başvuru sahibine böyle bir talep gelmeden formun doldurulması gerekmemektedir.

Ayrıca bakınız: Amerika Vize Mülakat Soruları ve Görüşme Süreci

G-646 Formu Nedir? 

ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) başvuran veya dilekçe sunan kişiler, USCIS’in değerlendirmesini istedikleri ek belgeler hakkında USCIS’e bildirimde bulunmak için G-646 Formunu doldururlar. 

G-646 Form Örneği

Sonuç olarak, USCIS’e bir vize başvurusunda bulunan ve başvurularına ek destekleyici belgeler eklemek isteyen kişilerin G-646 Formunu doldurmaları gerekecektir.

Ayrıca bakınız: Green Card Mülakatı Nasıl Oluyor? – Sorular ve Gerekli Belgeler

I-212 Formu Nedir?

Amerika’dan sınır dışı edilen kişiler geri dönmek için gerçekleştirecekleri başvuru öncesinde bu başvuruyu yapmak için izin almalılardır.

I-212 Form Örneği

Sınırdışı edilen kişiler bu doğrultuda yeniden başvuru yapma izni almak için I-212 formu’nu doldurarak USCIS’e müracaatta bulunmalıdır.

I-130 Formu Nedir?

I-130 formu ya da diğer adıyla “Yabancı Akraba Dilekçesi” Green Card sahibi veya ABD vatandaşı bir kişi ile yeşil kart isteyen kişi arasındaki ailevi bağı kanıtlamak için kullanılan bir formdur. Formun USCIS’e verilmesi ile Ailevi Temelli Green Card başvurusunun ilk adımı tamamlanmış olur.

I-130 Formu Örneği

I-130 formu ile yapılacak başvurularda formun bildirim ücreti güncel olarak 675$’dır. Bu ücret başvuru reddedilse dahi iade edilmemektedir.

Ayrıca bakınız: Green Card: Akrabalık Yolu ile Başvuru

I-134 Formu Nedir?

I-134 Formu, resmi olarak “Mali Destek Beyanı” adıyla bilinir . Başvuru sahibine Amerika Birleşik Devletleri’nde kalacakları süre boyunca mali destek sağlama taahhüdünde bulunan bir ABD vatandaşı veya yasal daimi ikamet sahibi tarafından doldurulur.

I-134 Form Örneği

Sonuç olarak bu form, bir ABD vatandaşının veya Green Card sahibinin B1/B2 turist vizesi veya K-1 nişanlısı vizesi başvurusu yapan kişiye destek olacağını taahhüt etmesi amacıyla  kullanılır.

Ayrıca bakınız: Seyahat Edebilmek için Kullanabileceğiniz Amerika Vize Türleri

I-601 Formu Nedir?

Amerika’ya yapılan göç başvurusunda “kabul edilemez” bulunan başvuru sahipleri belirli gerekçeler doğrultusunda I-601 formu doldurarak kabul edilemezlikten bağışlanma talebinde bulunabileceklerdir.

I-601 Form Örneği

Ayrıca bakınız: Amerika Vize Reddine İtiraz Edilebilir mi? Yeni Başvuru Nasıl Yapılır?

I-765 Formu Nedir?

Amerika’da bulunan ve Green Card başvuru süreci devam eden kişiler bu süreçte çalışmak için I-765 formunu doldurarak çalışma izni alabilmektedir. Bu izin sahibi kişiler Green Card onaylarını bekledikleri sırada çalışabileceklerdir. 

Aşağıdaki örnekte I-765 formunun nasıl doldurulacağı gösterilmiştir.

I-765 Formu Nasıl Doldurulur?

Ayrıca bakınız: Amerika’da Çalışma İzni ve Kullanabileceğiniz Vizeler

I-864 ve I-864A Formu Nedir?

I-864 formu, Green Card başvurusunda bulunan bir kişinin mali sorumluluklarını kabul eden destekleyici kişilerin doldurmaları gereken bir formdur. Bu formu dolduran destekleyici kişi, başvuru sahibinin Green Card onayı alması durumunda kişinin maddi yönden sorumluluklarını kabul ettiğini taahhüt eder.

I-864 Form Örneği

I-864A Form Örneği

I-864A formu ise kişinin sponsorluk yapma hakkı kazanma amaçlı beraber yaşadığı tüm ev halkı ile ayrı ayrı imzaladıkları bir sözleşmedir.

Sonuç olarak Green Card sahibi olmak isteyen kişinin maddi sorumluluklarını kabul eden sponsor buna hak kazanmak için tüm ev halkı ile I-864A sözleşmesi imzalamalı ve kazanmış olduğu bu hakkı I-864 formu ile kullanmalıdır. 

Ayrıca bakınız: Sponsor İşveren ile Green Card Almak için Gereken Şartlar Nelerdir?

DS-5535 Formu Nedir?

Tüm ABD vize başvuruları sırasında başvuru sahibinin eksik bilgi sunmuş olması veya konsolosluk yetkilisinin ek bilgi istemesi durumunda başvuru sahiplerinden DS-5535 formu doldurmaları istenebilmektedir.

DS-5535 Form Örneği

DS-5535 formu vize başvuru sahipleri için ek bilgilerin talep edildiği bir anket niteliğindedir.

Ayrıca bakınız: Amerika Vize Görüşmesine Giderken Gerekli Belgeler Nelerdir?

I-129F Formu Nedir?

Bir ABD vatandaşı ile nişanlı olan, son iki yıl içerisinde en az bir kere görüşmüş olan ve Amerika’da bir araya geldikten sonra 90 gün içinde evlenme planı olan kişiler K-1 nişanlılık vizesi almaya hak kazanmaktadır. 

I-129F Form Örneği

K-1 vizesi gerekliliklerini karşılayan kişilerin ABD’de bulunan nişanlıları vize başvuru sürecini başlatmak için I-129F formunu tamamlamalıdır.  Nişanlının I-129F başvurusu onaylandıktan sonra ABD dışında bulunan nişanlı, başvuru işlemlerini sürdürebilecektir.

Ayrıca Bakınız: Nişanlı Olarak Amerika’ya Gitmek – K1 Nişanlılık Vizesi Nedir?  

Amerika Vize Süresi Uzatmak için Doldurulan Formlar

Bazı durumlarda Amerika vizesi aldıktan sonra doldurulan form gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu durumlar halihazırda ABD vizesi olan kişilerin vize sürelerinin bitmeye yaklaştığı zamanlarda söz konusu olacaktır.

amerikada nasıl daha fazla kalırım

Peki ABD vize yenileme form ve gereklilikleri nelerdir? 

Amerika’da Daha Fazla Kalmanızı Sağlayacak FormlarAmerika Vize Süresi Uzatmak
I-94 FormuI-94 formu ABD vatandaşı veya Green Card sahibi olmayan kişilerin Amerika’ya giriş ve çıkışlarının takip edildiği bir belgedir. 
I-539 FormuABD’de bulunan göçmen olmayan vize sahibi bireyler tarafından kalış sürelerinin uzatılmasını veya göçmen olmayan statülerinin değiştirilmesini talep etmek için kullanılan bir formdur.

I-94 Formu Nedir?

I-94 formu ABD vatandaşı veya Green Card sahibi olmayan kişilerin Amerika’ya giriş ve çıkışlarının takip edildiği bir belgedir.  Belge üzerinde kişinin Amerika’dan ayrılması gereken tarih belirtilmiştir. 

Bu formda verilmiş olan bilgiler ile vize süresi takip edilmeli ve gerekli durumlarda uzatma başvurusu gerçekleştirilmelidir.

I-539 Formu Nedir?

I-539 formu, şu anda ABD’de bulunan göçmen olmayan vize sahibi bireyler tarafından kalış sürelerinin uzatılmasını veya göçmen olmayan statülerinin değiştirilmesini talep etmek için kullanılan bir formdur.

ABD’de geçici olarak bulunan öğrenciler, ziyaretçiler veya geçici işçiler gibi vize sahipleri, aynı vize kategorisinde izinli kalış sürelerinin uzatılmasına veya farklı bir göçmen olmayan vize kategorisine geçiş yapmaya başvurmak için bu formu kullanabilirler.

Ayrıca I-539 formu ile uzatma işlemleri gerçekleştirebilmek için halihazırda bulunan vize süresinin dolmamış olması gerekmektedir.

I-539 formu için işlem ücreti 2024 yılında 470$’dır. 

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Amerika Vize Başvurusu için Doldurulacak Formlar Nelerdir?

Gerçekleştirilecek olan Amerika vize başvurusu gerekçesine göre başvuru sahiplerinin farklı formlar doldurmaları gerekebilmektedir. Örneğin turist vizesi, öğrenci vizesi gibi göçmen olmayan vize kategorilerinde başvuru formu DS-160 iken bazı göçmen vizelerde başvuru formu DS-260’dır.

Amerika vize başvuru formu nedir?

Amerika vize başvuru formu, ABD’ye seyahat etmek isteyen bireylerin seyahat gerekçelerine göre doldurması gereken resmi belgedir. Başvuru formları, yapılabilecek hatalar başvuruyu olumsuz etkileyebileceği için son derece dikkatli doldurulmalıdır

Amerika vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Gerçekleştirilecek olan başvuru statüsüne göre gerekli evraklar değişiklik gösterse de tüm ABD vize başvurularında; planlanan dönüş tarihinden itibaren altı ay daha geçerli olacak pasaport, son altı ay içerisinde çekilmiş iki adet biyometrik fotoğraf ve başvuru formu gerekmektedir.

Amerika turist vizesi için hangi form doldurulur?

Amerika turist vizesi için doldurulması gereken başvuru formu DS-160’dır. Form, başvurunun olumsuz etkilenmesi ve ret ile sonuçlanmaması için oldukça dikkatli ve eksiksiz doldurulmalıdır.

Amerika çalışma vizesi için hangi form doldurulur? 

Amerika’da çalışma vizesi başvurusu yapmak isteyenler genellikle I-129 veya DS-160 formunu doldururlar. Ancak, başvurulan vize türüne ve programına bağlı olarak farklı formlar da gerekebilir. 

Amerika nişanlılık vizesi için hangi form doldurulur? 

Nişanlılık vizesi gerekliliklerini karşılayan kişilerin Amerika’da bulunan nişanlıları I-129F formu ile başvurularını gerçekleştirdikten sonra vize almak isteyen nişanlı DS-160 başvuru formunu doldurmalıdır.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?