Green Card Başvurusu 8 dakikalık okuma

Green Card Mülakatı Nasıl Oluyor? – Sorular ve Gerekli Belgeler

19 Haziran 2023
green card mülakatı hakkında bilmeniz gerekenler

Green Card mülakatı, Amerika’da oturma izni almak isteyen kişilerin onay alıp almaması noktasında önemli yere sahip bir aşamadır. 

Başarılı bir Green Card görüşmesi tüm belgelerin sağlanması, gerekli ücretlerin ödenmiş olması ve ardından yetkililer ile yapacağınız, sohbet havasında ilerleyen ancak aslında size ve başvurunuza yönelik soruları içeren bir konuşmayı gerçekleştirerek tamamlanabilir.

Bu yazımızda sizin için Green Card mülakat soruları, nasıl gerçekleştiği, Green Card mülakatı için gereken belgeler ve görüşmede size sorulabilecek olan sorulardan bahsedeceğiz. Bu sayede Amerika’da yaşamak ve çalışmak için başladığınız sürecin en önemli aşamalarından birisi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Green Card Mülakatı Nedir?

Aynı zamanda resmi olarak daimi oturum izni olan Green Card, Amerika Birleşik Devletleri’nin, yabancı uyruklu kişilere verdiği bir karttır. Amerika’da oturum izni sahibi kişiler, göçmen olmayan öğrenci, turistik ziyaret ya da çalışma vizelerinin aksine Amerika’da süre sınırı olmadan hayatına devam edebilir.

Green Card sahipleri, Amerika’da bir kısıtlama olmadan çalışabilir, devlet veya özel okullarda eğitim alabilir, mülk sahibi olabilir hatta kendi işletmelerini kurabilirler. Amerika, oturum izni sahiplerine pek çok haklar sunsa da, seçme ve seçilme hakkı sadece ABD vatandaşlarına aittir.

Green Card mülakatı, Amerika’da oturum izni almak için son aşamadır. Amerika’daki göçmenlik yetkilileri, yaptığınız yazılı başvurunuzu ve evraklarınızı inceledikten sonra, uygun görürlerse mülakat için size bir tarih verirler. Green Card mülakatının amacı, başvuruda bulunan şahsı ve uygunluğunu ölçmektir.

Yüz yüze yapacağınız bu mülakata Amerika’da bulunuyorsanız, oradaki USCIS (Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi) ofisinde veya kendi ülkenizden yapacağınız başvurularda adresinize en yakın Amerika Konsolosluğunda katılabilirsiniz. 

Başvuruda ismi belirtilen şahıs veya şahıslar, kartın onaylanması için mülakata katılmakla yükümlüdür. 

Daha fazla bilgi için ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri resmi sayfasını kontrol edebilirsiniz.

Green Card Mülakatında Sorulan Sorular Nelerdir?

Mülakatta yetkililer siz ve hayatınız hakkında detaylı sorular sorar. Bu sorulara doğru, yanıltıcı olmayan cevaplar vermeniz, başvurunuzun onaylanması için büyük önem taşır. Green Card mülakatı sorularından bazıları şunlardır:

 • Amerika’da kendi işiniz veya çalışmayı düşündüğünüz bir firma var mı?
 • Neden Amerika’da yaşamak istiyorsunuz?
 • Hangi eyalette yaşamak istiyorsunuz?
 • Amerika’da kimlerle yaşayacaksınız?
 • Amerika’ya daha önce seyahat ettiniz mi?
 • Daha önce başka ülkelere seyahat ettiniz mi?
 • Amerika vatandaşlığına başvurmayı düşünüyor musunuz?
 • Green Card’ı neden almak istiyorsunuz?
 • Finansal durumunuz nedir?
 • Eğitim geçmişinizden bahseder misiniz?
 • Kaç yıldır aynı işletmede çalışıyorsunuz?

Mülakat sırasında, yukarıdaki soruların yanı sıra, evlilik, aile, çocuk sponsorluğu gibi unsurlarla başvurduysanız, eşiniz ve çocuklarınız hakkında detaylı sorular da sorulabilir. 

Örneğin, düğününüz hakkında, sıradan bir gününüzün nasıl geçtiği, eşinizin en sevdiği yemek, özel günleriniz, çocuklarınızın en sevdiği oyuncak gibi özel hayata dair sorularla karşılaşabilirsiniz.

Green Card mülakat deneyiminizin iyi geçmesi için, sorulara net ve doğru yanıt vermeniz önemlidir.

Green Card Mülakatı İngilizce Mi?


Green Card mülakatı İngilizce veya kendi anadilinizde, hatta karma olarak da yapılabilir. Mülakatı yapacak başvuru sahibinin, İngilizce bilmesi çok büyük bir avantajdır. Mülakatta İngilizce soru-cevap olacağı gibi, yetkililer başvuran kişinin Amerika’daki hayata daha iyi adapte olabilmesi için İngilizce bilmesini bir artı olarak görecektir.

Mülakatın hangi dilde yapılacağı duruma göre değişebileceğinden, hazırlıklı gitmek önemlidir. Amerikan yetkililer, Green Card almak isteyen kişilerin yanında tercüman hatta avukat getirmesine olumlu bakıyor. Ancak İngilizce bilmeniz, oradaki yaşama uyum sağlayabilmeniz, dolayısıyla başvurunuzun onayı için oldukça önemli bir faktördür.

Green Card Mülakatı için Gerekli Belgeler Nelerdir? 

Green Card görüşmesi için gerekli belgeler (durumunuza bağlı olarak) aşağıdaki gibidir:

 • Pasaport
 • Diploma
 • Fotoğraf
 • Sağlık raporu
 • Tam Vukuatlı Nüfus kayıt örneği
 • Askerlik belgesi
 • Sicil kaydı
 • İş deneyimi
 • Evlilik cüzdanı
 • İkametgah belgesi
 • Boşanma belgesi
 • Pasaport teslim alma yer kaydı
 • Mülakat için ödenmesi gereken ücret

Green Card görüşmesi için gerekli belgelerde yukarıdakilere ek olarak, ister ABD içinde ister yurt dışından başvuruyor olun, yanınızda destekleyici belgeler getirmeniz gerekebilir.

Görüşmede, USCIS yetkilisi veya konsolosluk görevlisi, başvurunuzu etkilemiş olabilecek ve başvurduğunuzdan bu yana hayatınızda başvurunuzu etkileyebilecek bir değişim yaşayıp yaşamadığınızı soracaktır. 

Eğer işveren değişikliği, adres değişikliği, yeni çocuk doğumu gibi bir değişim yaşadıysanız, bunu yetkililere bildirmeniz ve gerekli evrakları sunmanız gereklidir. Aksi takdirde, yetkililerin araştırması esnasında bu unsurlar tespit edilirse, başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. 

Bu nedenlerle, Green Card için danışmanlık almak ve sürecinizde nasıl başarılı olabileceğinize dair pratik yapmak oldukça önemli. 

Green Card Mülakat Tarihleri Nedir?

Green Card mülakat tarihleri, başvuruya göre değişebilir. Mülakat tarihlerinin çoğu, başvuru yapıldıktan sonraki 7 ile 15 ay arasında verilmektedir. Bunun nedeni, mülakat aşamasının genellikle son adım olmasıdır. ABD USCIS yetkilileri, mülakatınızın tam olarak ne zaman yapılacağını size bildirecektir.

Farklı ülkelerden binlerce kişi başvuru yaptığından dolayı Green Card mülakat tarihi için bir süre beklemeniz gerekebilir. Bu süre başvuru yaptığınız göçmenlik kategorisi, konsolosluğun ya da USCIS ofislerinin yoğunluğu ve ülkenizden yapılan başvurulara göre değişebilmektedir. 

Mülakatta Reddedilirsem Ne Olur?

ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’nden (USCIS) Green Card mülakatında red alabilirsiniz. Bu durum USCIS yetkililerinin başvurunuzu değerlendirdiği ancak Green Card almaya hak kazanmadığınıza karar verdiği anlamına gelir. Göçmenlik yasası kapsamındaki uygunluk şartlarını karşılamamış olabilir, yanıltıcı cevaplar vermiş olabilir, veya farklı nedenlerden dolayı uygun görülmemiş olabilirsiniz.

USCIS, başvurunuzu reddettiğini açıklayan resmi bir yazı gönderecektir. Bu durumda belirtmek isteriz ki, başvuruda ödediğiniz ücreti geri alamazsınız.

Uzun bir bekleyişin ardından Green Card’ınızın reddedilmesi, mülakat deneyiminizin sonu gibi görünebilir, ancak USCIS’in Amerika’da oturma izni almaya uygun olmadığınıza karar vermesinin nedenini bizimle görüşebilir ve eksikliklerinizi tamamladıktan sonra tekrar başvuruda bulunabilirsiniz.

Green Card Mülakatı için Öneriler 

Amerika’da oturma izni almak isteyenler için Green Card görüşmesi oldukça önemli bir aşamadır. Bu yüzden mülakata iyi hazırlanmış olarak katılmalısınız. 

Örneğin, evlilik Green Card’ı için mülakata katılıyorsanız, eşinizle birlikte mülakata hazırlanmalısınız. Yanıtlarınızda birbirinizle çelişmemeniz, yetkilileri ilişkinizin meşru olmadığı konusunda şüphelendirmemeniz için büyük önem taşır.

Mülakat süreci gözünüzü korkutabilir ama biraz pratik yaparak heyecanınızı aşabilirsiniz! İşte hazırlanmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

 • Hazırlıklı Olun: Green Card mülakat deneyiminizin iyi geçmesi adına, mülakata giderken size belirtilen gerekli evraklarınız mutlaka yanınızda olsun.
 • Talimatları Takip Edin: Görüşme öncesinde ve sonrasında size verilen talimatları takip edin.
 • Sağlık Muayenesi Yaptırın: Vize görüşmesinden en az 15 gün önce ABD Konsolosluğunda hizmet veren doktordan sağlık muayenesi alın.
 • Mülakatınızda Doğru Bilgi Verin: Green Card’ınızın onaylanması için belki de en önemli faktörlerden biri, mülakatınızda verdiğiniz bilgilerin doğru ve gerektiğinde evraklarla desteklenebilir olmasıdır. Başvuru nedeninize göre (evlilik, çocuğunuza sponsorluk, iş) size bu unsurlara bağlı özel sorular sorulabilir. Yanıltıcı cevaplar vermeniz, başvurunuzun reddine sebep olacaktır.

Visa Peer ile Green Card Mülakatına Hazırlanın

Green Card mülakatlarında görev almış eski konsolosluk yetkilileri ile gerçeğe uygun olarak bir mülakat deneyimi yaşayabilmeniz mümkün. Bu sayede başvurunuz hakkında bilgi alabilir ve doğru bir stratejiyle görüşmeniz için en iyi şekilde hazırlanabilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?