Green Card Başvurusu 11 dakikalık okuma

Green Card Mülakatı Nasıl Oluyor? – Sorular ve Gerekli Belgeler

18 Nisan 2024
Green Card Mülakatı Nasıl Oluyor_ Sorular ve Gerekli Belgeler

Green Card mülakatı, Amerika’da oturma izni almak isteyen kişilerin onay alıp almaması noktasında önemli yere sahip bir aşamadır. 

Başarılı bir Green Card görüşmesi tüm belgelerin sağlanması, gerekli ücretlerin ödenmiş olması ve ardından yetkililer ile yapacağınız, sohbet havasında ilerleyen ancak aslında size ve başvurunuza yönelik soruları içeren bir konuşmayı gerçekleştirerek tamamlanabilir.

Unutmamalısınız ki mülakat gelişigüzel yapılan bir aşama değildir ve konsolosluğun mülakat sonucuna göre başvurunuzu reddetme hakkı bulunmaktadır. Bu nedenle iyi bir mülakat hazırlığı büyük önem taşımakta. Doğru bir mülakat için görüşme pratiği yapmak isterseniz emekli ABD Konsolosluk yetkilisi danışmanlarımızdan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazımızda sizin için Green Card mülakat soruları, nasıl gerçekleştiği, Green Card mülakatı için gereken belgeler ve görüşmede size sorulabilecek olan sorulardan bahsedeceğiz.

Bu sayede Amerika’da yaşamak ve çalışmak için başladığınız sürecin en önemli aşamalarından birisi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Green Card Hakkında Rehber

Green Card Mülakatı Nedir?

Aynı zamanda Amerika’da resmi ve daimi oturum izni olan Green Card, Amerika Birleşik Devletleri’nin, yabancı uyru klu kişilere verdiği bir karttır. Amerika’da oturum izni sahibi kişiler, yani Green Card sahipleri; göçmen olmayan öğrenci, turistik ziyaret ya da çalışma vizelerinin aksine Amerika’da süre sınırı olmadan hayatına devam edebilir.

Green Card Sahibi Olmanın Avantajları Nelerdir?

Green Card sahipleri, çalışma vizesi, öğrenci vizesi gibi vize türlerinden çok daha fazla avantaja sahiptir:

 • Amerika’da bir kısıtlama olmadan çalışabilirsiniz
 • Amerika’da devlet veya özel okullarda eğitim alabilirsiniz
 • Green Card sahipleri Amerika’da mülk sahibi olabilir
 • Green Card sahipleri Amerika’daki eyaletlerin kanunlarına bağlı olarak kendi işletmelerini kurabilirler.

Green Card sahibi olarak Amerika vatandaşlarından bariz farklılığınız, oturum izni sahiplerine pek çok haklar sunulsa da, seçme ve seçilme hakkınızın olmaması sayılabilir.

Ayrıca Bakınız: Amerika Green Card Nedir ve Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card mülakatı, Amerika’da oturum izni almak için son aşamadır. Amerika’daki göçmenlik yetkilileri, yaptığınız yazılı başvurunuzu ve evraklarınızı inceledikten sonra, uygun görürlerse mülakat için size bir tarih verirler. Green Card mülakatının amacı başvuruda bulunan şahsı ve uygunluğunu ölçmektir.

Yüz yüze yapacağınız bu mülakata Amerika’da bulunuyorsanız, oradaki USCIS (Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi) ofisinde veya kendi ülkenizden yapacağınız başvurularda adresinize en yakın Amerika Konsolosluğunda katılabilirsiniz. 

Başvuruda ismi belirtilen şahıs veya şahıslar, kartın onaylanması için mülakata katılmakla yükümlüdür. 

Daha fazla bilgi için ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri resmi sayfasını kontrol edebilirsiniz.

Green Card Mülakatında Sorulan Sorular Nelerdir?

Amerika'da Yaşamayı Şansa Bırakmayın

Mülakatta yetkililer siz ve hayatınız hakkında detaylı sorular sorar. Bu sorulara doğru, yanıltıcı olmayan cevaplar vermeniz, başvurunuzun onaylanması için büyük önem taşır. Green Card mülakatı sorularından bazıları şunlardır:

 • Amerika’da kendi işiniz veya çalışmayı düşündüğünüz bir firma var mı?
 • Neden Amerika’da yaşamak istiyorsunuz?
 • Hangi eyalette yaşamak istiyorsunuz?
 • Amerika’da kimlerle yaşayacaksınız?
 • Amerika’ya daha önce seyahat ettiniz mi?
 • Daha önce başka ülkelere seyahat ettiniz mi?
 • Amerika vatandaşlığına başvurmayı düşünüyor musunuz?
 • Green Card’ı neden almak istiyorsunuz?
 • Finansal durumunuz nedir?
 • Eğitim geçmişinizden bahseder misiniz?
 • Kaç yıldır aynı işletmede çalışıyorsunuz?

Mülakat sırasında, yukarıdaki soruların yanı sıra, evlilik, aile, çocuk sponsorluğu gibi unsurlarla başvurduysanız eşiniz ve çocuklarınız hakkında detaylı sorular da sorulabilir. 

Örneğin, düğününüz hakkında, sıradan bir gününüzün nasıl geçtiği, eşinizin en sevdiği yemek, özel günleriniz, çocuklarınızın en sevdiği oyuncak gibi özel hayata dair sorularla karşılaşabilirsiniz.

Green Card mülakat deneyiminizin iyi geçmesi için, sorulara net ve doğru yanıt vermeniz önemlidir.

Green Card Mulakati icin Ingilizce Sart mi 1

Green Card Mülakatı İngilizce Mi?

Green Card mülakatı İngilizce veya kendi anadilinizde, hatta karma olarak da yapılabilir. Mülakatı yapacak başvuru sahibinin, İngilizce bilmesi çok büyük bir avantajdır. Mülakatta İngilizce soru-cevap olacağı gibi, yetkililer başvuran kişinin Amerika’daki hayata daha iyi adapte olabilmesi için İngilizce bilmesini bir artı olarak görecektir.

Mülakatın hangi dilde yapılacağı duruma göre değişebileceğinden, hazırlıklı gitmek önemlidir. Amerikan yetkililer, Green Card almak isteyen kişilerin yanında tercüman hatta avukat getirmesine olumlu bakıyor. Ancak İngilizce bilmeniz, oradaki yaşama uyum sağlayabilmeniz, dolayısıyla başvurunuzun onayı için oldukça önemli bir faktördür.

Green Card Mülakatına Giderken Hangi Belgeler Gerekli_

Green Card Mülakatı için Gerekli Belgeler Nelerdir? 

Green Card görüşmesi için gerekli belgeler (durumunuza bağlı olarak) aşağıdaki gibidir:

Green Card Mülakatı için Gerekli BelgelerAçıklama
PasaportSon 6 ayda alınmış, geçerli pasaport olmalı
DiplomaEn son mezun olduğunuz okuldan alacağınız diploma geçerlidir.
FotoğrafAmerika vize mülakatları için “Uygun Amerika Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.
Sağlık raporuAmerika vize konsolosluğuna hizmet veren kliniklerden en az 15 gün önce bir sağlık raporu almalısınız
Tam Vukuatlı Nüfus kayıt örneğiE-devlet üzerinden alacağınız tam nüfus kayıt örneği istenmektedir.
Askerlik belgesiErkek adaylar için askerlik durumunuzu gösteren belge istenmektedir.
Adli Sicil KaydıE-devlet üzerinden alacağız adli sicil kaydı belgeniz olmalıdır.
İş deneyimiİş deneyimlerinizi gösteren belge istenmektedir. Bu belgeye de e-devlet üzerinden SGK Hizmetleri bölümünden ulaşabilirsiniz.
Evlilik cüzdanıEvli iseniz eşinizle gitmeseniz de evlilik cüzdanınızı ibraz etmeniz istenebilir
İkametgah belgesiE-devlet üzerinden alacağınız Adres Belgesi ya da ikametgah belgesi istenmektedir. Bu belgenin güncel olması önemlidir.
Boşanma belgesiEğer evlilik akdiniz bitti ise boşanma belgeniz istenir.
Pasaport teslim alma yer kaydıNüfus müdürlükleri pasaportları yurt içindeki bağlı il ve ilçe müdürlüklerine teslim edebilir, bu durumda pasaportu aldığınıza dair kayıt istenmektedir.
Mülakat için ödenmesi gereken ücretGreen Card mülakat ücretini ödediğinize dair makbuz belgeleriniz arasında bulunmalıdır. 2024 Green Card Mülakat ücreti kişi başı 330$‘dır.

Green Card görüşmesi için gerekli belgelerde yukarıdakilere ek olarak, ister ABD içinde ister yurt dışından başvuruyor olun, yanınızda destekleyici belgeler getirmeniz gerekebilir.

Görüşmede, USCIS yetkilisi veya konsolosluk görevlisi, başvurunuzu etkilemiş olabilecek ve başvurduğunuzdan bu yana hayatınızda başvurunuzu etkileyebilecek bir değişim yaşayıp yaşamadığınızı soracaktır. 

Eğer işveren değişikliği, adres değişikliği, yeni çocuk doğumu gibi bir değişim yaşadıysanız bunu yetkililere bildirmeniz ve gerekli evrakları sunmanız gereklidir. Aksi takdirde yetkililerin araştırması esnasında bu unsurlar tespit edilirse, başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. 

Bunlar ve benzeri nedenlerden dolayı soru işaretleriniz varsa Green Card için danışmanlık almak ve sürecinizde nasıl başarılı olabileceğinize dair pratik yapmak sizin için faydalı olacaktır. 

Green Card Mülakatı için Öneriler 

Amerika’da oturma izni almak isteyenler için Green Card görüşmesi oldukça önemli bir aşamadır. Bu yüzden mülakata iyi hazırlanmış olarak katılmalısınız. 

Green Card Mülakatından Geçmek için 4 Öneri_

Örneğin, evlilik Green Card’ı için mülakata katılıyorsanız, eşinizle birlikte mülakata hazırlanmalısınız. Yanıtlarınızda birbirinizle çelişmemeniz, yetkilileri ilişkinizin meşru olmadığı konusunda şüphelendirmemeniz için büyük önem taşır.

Mülakat süreci gözünüzü korkutabilir ama biraz pratik yaparak heyecanınızı aşabilirsiniz! İşte hazırlanmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

 • Hazırlıklı Olun: Green Card mülakat deneyiminizin iyi geçmesi adına, mülakata giderken size belirtilen gerekli evraklarınız mutlaka yanınızda olsun.
 • Talimatları Takip Edin: Görüşme öncesinde ve sonrasında size verilen talimatları takip edin.
 • Sağlık Muayenesi Yaptırın: Vize görüşmesinden en az 15 gün önce ABD Konsolosluğunda hizmet veren doktordan sağlık muayenesi alın.
 • Mülakatınızda Doğru Bilgi Verin: Green Card’ınızın onaylanması için belki de en önemli faktörlerden biri, mülakatınızda verdiğiniz bilgilerin doğru ve gerektiğinde evraklarla desteklenebilir olmasıdır. Başvuru nedeninize göre (evlilik, çocuğunuza sponsorluk, iş) size bu unsurlara bağlı özel sorular sorulabilir. Yanıltıcı cevaplar vermeniz başvurunuzun reddine sebep olacaktır.

Green Card Mülakat Tarihleri Nedir?

Green Card mülakat tarihleri başvuruya göre değişebilir. Mülakat tarihlerinin çoğu, başvuru yapıldıktan sonraki 7 ile 15 ay arasında verilmektedir.

Bunun nedeni, mülakat aşamasının genellikle son adım olmasıdır. ABD USCIS ya da Konsolosluk yetkilileri mülakatınızın tam olarak ne zaman yapılacağını size bildirecektir.

Farklı ülkelerden binlerce kişi başvuru yaptığından dolayı Green Card mülakat tarihi için bir süre beklemeniz gerekebilir.

Bu süre başvuru yaptığınız göçmenlik kategorisi, konsolosluğun ya da USCIS ofislerinin yoğunluğu ve ülkenizden yapılan başvurulara göre değişebilmektedir. 

Green Card Mülakat Sonucunda Reddedilirsem Ne Olur?

ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’nden (USCIS) Green Card mülakatında ret alabilirsiniz. Bu durum USCIS yetkililerinin başvurunuzu değerlendirdiği ancak Green Card almaya hak kazanmadığınıza karar verdiği anlamına gelir.

Green Card reddinin nedenleri çeşitli olabilir:

 • Göçmenlik yasası kapsamındaki uygunluk şartlarını karşılamamış olabilirsiniz
 • Yanıltıcı cevaplar vermiş olabilirsiniz
 • Belgeleriniz eksik ya da hatalı olabilir

USCIS, Green Card başvurunuzun reddettiğini açıklayan resmi bir yazı gönderecektir. Bu durumda belirtmek isteriz ki başvuruda ödediğiniz ücreti geri alamazsınız.

Uzun bir bekleyişin ardından Green Card’ınızın reddedilmesi sizin için ABD’de bir yaşamın artık olmadığı anlamına gelmemekte. USCIS’in Amerika’da oturma izni almaya uygun olmadığınıza karar vermesinin nedenini bizimle görüşebilir ve eksikliklerinizi tamamladıktan sonra tekrar başvuruda bulunabilirsiniz.

Visa Peer ile Green Card Mülakatına Hazırlanın

Green Card mülakatlarında görev almış eski konsolosluk yetkilileri ile gerçeğe uygun olarak bir mülakat deneyimi yaşayabilmeniz mümkün. Bu sayede başvurunuz hakkında bilgi alabilir ve doğru bir stratejiyle görüşmeniz için en iyi şekilde hazırlanabilirsiniz. Konu hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?