Amerika Vize Başvurusu 8 dakikalık okuma

Uygun Amerika Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir? Örnekler

02 Şubat 2024
amerika vize fotoğraf ölçüsü

Amerika’ya gitme hayalinizi gerçekleştirmek için tamamlamanız gereken Amerika vize başvurusu sürecinde en dikkatli davranmanız gereken adımlardan birisi Amerika vize fotoğraf ölçüsü ve fotoğraf seçimidir. Başvuru sırasında fotoğraf seçiminin yanlış olması başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir. 

Rehber niteliğindeki bu yazımızda Amerikan vize fotoğrafı ile ilgili kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.Amerika vize başvurunuzu profesyonel destek alarak sorunsuz bir şekilde tamamlamanız için Visapeer Vize Danışmanlık her zaman yanınızda!

Amerika Vize Fotoğraf Ölçüsü ve Uygunluk Şartları

Başvuru sırasında kullandığınız fotoğraf belirlenen şartlara uygun olmalıdır. Amerika vize fotoğraf ölçüsü veya özelliklerinin aranan şartları karşılamaması durumunda başvuru ile ilgili tüm gereklilikler karşılanmış olsa dahi ilgili başvuru büyük bir olasılıkla ret alacaktır.

Bu sebeple Amerikan vize fotoğrafı uygun şekilde çekilmeli, tüm şartları eksiksiz olarak sağlamalı ve başvurunun talep edilen adımında gerektiği gibi sunulmalıdır.

Bazı durumlarda fotoğrafınızı online başvurunuz sırasında yüklemeniz istenirken bazı durumlarda da mülakat görüşmesine gelirken yanınızda getirmeniz istenmektedir. Bu durum başvuru gerçekleştirdiğiniz kategoriye göre belirlenmektedir. 

Buna göre:

 • Göçmen Olmayan Statülerde: DS-160 formu ile başvuran adaylardan başvuru esnasında vize fotoğrafının online olarak yüklemesi istenilmektedir. Öte yandan zaman zaman elçilik ve konsolosluk talimatlarında mülakat görüşmenizin gerçekleştirileceği makam bir adet fotoğrafı da yanınızda getirmenizi isteyebilmektedir.
 • Göçmen Statülerde: DS-260 Formu ile başvuru gerçekleştiren adaylardan mülakat görüşmesine gelirken fotoğraflarının iki adet olarak yanlarında getirilmesi istenmektedir.

Ayrıca Bakınız: DS260 Formu Nasıl Doldurlur?

amerika vize fotoğraf ölçüsü nedir

Başvuru sürecinin en kritik adımlarından birisi olan uygun fotoğraf adımında belirlenmiş olan fotoğraf ölçüsü doğru şekilde uygulanmalıdır. Aranan şartlar tamamen karşılanarak çekilmesi durumunda bu adım kolayca ve hatasız olarak tamamlanabilir.

Amerika Vizesi Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Amerika vize fotoğraf ölçüsü uygunluk için belirlenen önemli şartlardan birisidir. Fotoğraf ölçüsü dendiği zaman yalnızca fotoğrafın çerçeve boyutu değil yüzün yerleşme oranı da anlaşılmalıdır.

Başvuru kapsamında DS-160 formu doldurulurken uygun ölçülerde fotoğraf yüklemeniz istenmektedir.

amerikan vize fotoğrafı

Peki Amerika vize fotoğraf ölçüleri ne şekilde olmalıdır?

 • 5×5 cm vize fotoğrafı (50×50 mm ya da 2×2 inç) olmalıdır.
 • Saçların en üst noktasından çenenin en alt noktasına kadar olan baş uzunluğu 25 mm ile 35 mm aralığında olmalıdır.
 • Yüz, fotoğrafın yaklaşık %50’sini oluşturmalıdır.

Fotoğraf ölçüleri konusundaki 5×5 vize fotoğrafı kısmı önemli olmakla birlikte, yüzün kapladığı alan konularında belirtilen standartları yakalamak elbette bu kadar net ölçülerle mümkün olmayabilir. 

Yazımızın devamında belirttiğimiz Amerika vize fotoğraf örneklerini esas alarak fotoğraflarınızın uygun olup olmadığını değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Amerika Vize Mülakat Soruları

Amerika Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalı?

Adayların Amerika vize fotoğrafı için ölçüler dışında bazı diğer şartlara da uyması gerekmektedir. Fotoğrafınızın bu özelliklerin tamamını karşıladığına emin olmalısınız.

Buna göre Amerika vizesi için fotoğraf özellikleri şu şekildedir:

 • Fotoğraf renkli olmalıdır.
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.
 • Yüz ifadesinde aşırılıktan kaçınılmalıdır. Nötr bir yüz ifadesi kullanılmalıdır
 • Beyaz arka fonda çekilmiş olmalıdır.
 • Adayın yüzü tamamen açık olmalı ve aksesuar* kullanılmamalıdır.
 • Günlük kıyafetler tercih edilmeli, üniforma giyilmemelidir.
 • Üzerinde sonradan değişiklik yapılmamalıdır.
 • Fotoğraflar kenarlıksız basılmalıdır.

Fotoğraf çekilirken tüm bu şartlar karşılanmasıyla birlikte, verilen poz da belirlenmiş olan koşullara uygun olmalıdır.

*Zorunluluk bulunmadıkça bu maddeye gözlük de dahildir.

Ayrıca bakınız: Amerika Vize Mülakatına Hazırlık

DS 160 Formu Fotoğraf Örnekleri

Aşağıda sizler için vermiş olduğumuz yanlış ve doğru vize fotoğraf örnekleri yardımıyla fotoğrafınızı değerlendirebilirsiniz.

amerikan vize fotoğrafı

Yüzünüzdeki detayları kapatan ya da arkanızda gölge oluşturan ortamlarda çekim yapılmamalı, doğal ışık ortamına dikkat edilmelidir.

ds 160 fotoğrafı

Aşırı gülümseyen ya da farklı yüz ifadeleri ile çekim yapılmamalıdır. Ayrıca yüzünüz tam olarak kameraya doğru olmalı.

amerika vizesi için fotoğraf

Saçınız, örtünüz ya da atkınız gibi öğeler yüzünüzü kapatmamalı, doğrudan kameraya bakar bir pozisyonda omuzlarınız görünür olmalısınız.

başörtüsü tesettür vize fotoğrafı

Tesettür ile vize fotoğrafı çekinmenizde bir engel bulunmamaktadır. Öte yandan yüzünüzün tam olarak göründüğünden emin olmalısınız.

5x5 vize fotoğrafı

En son güncellemelerden sonra vize fotoğraflarında çok ekstrem ve raporlu durumlar dışında gözlük kullanımı kabul edilmemektedir. Ayrıca şapka, atkı ve benzeri aksesuarlarda çıkarılmalıdır.

amerika vize fotoğraf örneği

Arkaplanınızda herhangi bir dekor bulunmamalı, görsel üzerinde efektler uygulanmamalıdır. Doğal görünümünüzle bir fotoğraf sunmanız gerekir.

çocuk vize fotoğrafı

Özellikle bebekler için beyaz bir örtü üzerinde ağzında emzik bulunmadan çekeceğiniz bir fotoğraf yeterli olacaktır.A

Ayrıca bakınız: DS 160 Formu Nedir, Nasıl Doldurulur?

Amerika Vize Başvurunuz için Uzman Desteği

DS 160 formunun doldurulması, randevu tarihinin erkene alınması ve başvurunuza en uygun yöntemler ile vize mülakatına hazırlık konularında desteğe mi ihtiyacınız var? 

Eski Amerika konsolosluk çalışanı ve Amerika vize başvurusu konusunda deneyimli ekibimizden danışmanlık almak için aşağıdaki formu doldurabilir ya da bize mesaj gönderebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sıkça Sorulan Sorular

Amerika Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalı?

Amerika vize fotoğrafı son altı ay içerisinde çekilmiş, yüze odaklı ve beyaz arka fona sahip olmalıdır. Fotoğrafta aksesuar kullanılmamalı ve nötr bir surat ifadesi ile çekilmelidir.

Vize için Biyometrik Fotoğrafta Kulak Gözükmeli mi?

Vize için kullanılacak olan biyometrik fotoğraflar yüzün tüm hatlarını açık bir şekilde içermelidir. Bu sebeple kulaklar da fotoğrafta açık olarak görünmelidir.

Vize için Biyometrik Fotoğrafta Nasıl Giyinmeli?

Vize için biyometrik fotoğraf çekilirken günlük kıyafetler kullanılmalıdır. Herhangi bir kıyafet koşulu bulunmuyor olmakla beraber üniforma gibi günlük hayat dışı kıyafetler giyilmemelidir.

Biyometrik Fotoğrafta Saç Toplu mu Olmalı?

Biyometrik fotoğrafta saçların tamamen toplu olması gerekmese de yüzün tüm hatlarının belli olması gerekmektedir.

Vize ile Pasaport Fotoğrafı Arasındaki Fark Nedir?

Vize ve pasaport fotoğrafı aynı değildir. Her iki fotoğraf için ilgili ülkeler tarafından şart koşulan bazı durumlar ortak olsa da bu iki fotoğraf arasında ölçü şartları gibi pek çok fark bulunmaktadır.

DS 160 Formu için Gözlüklü Fotoğraf Kullanabilir miyim?

Hayır, eğer ameliyat sonrası gözleri koruma amaçlı zorunlu kullanım gibi nadir karşılaşılan bir durum söz konusu değilse DS-160 formunda gözlüklü fotoğraf kullanamazsınız.

Son 6 Ay içinde Çekilmiş Fotoğraf Nasıl Anlaşılır?

Fotoğrafın 6 aydan daha uzun zaman önce çekilmiş olması durumunda adayın yüzünde kilo, saç uzunluğu, yara izi gibi bazı görünüm değişiklikleri yaşanmış olması başvuru sırasında problem yaşanmasına sebep olabilir.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?