Amerika Vize Başvurusu 10 dakikalık okuma

Amerika Vize Mülakat Soruları ve Görüşme Süreci

24 Ocak 2024
amerika vize mülakat soruları

Amerika Birleşik Devletleri vize başvurusunda bulunanların başvurularına uygunluklarını değerlendirmek amacıyla mülakata katılmalarını ve Amerika vize mülakat sorularına uygun yanıtlar verebilmesini şart koşmaktadır.

Görüşme sırasında konsolosluk memuru tarafından başvuru türüne özel sorular sorulacak ve kişinin verdiği bilgilerin doğruluğu değerlendirilecektir.

Peki ABD vize görüşmesinde hangi sorular sorulur ve görüşme süreci nasıl ilerler? Bu yazımızda Amerika vizesi mülakat soruları ve mülakat süreci ile ilgili aklınızdaki soruları cevaplamaya çalışacağız.

Mülakatınıza doğru bir hazırlık için eski konsolosluk memuru çalışanlarımızın da bulunduğu ekibimizden destek alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika Vize Görüşmesi Nasıl Gerçekleşir?

Vize görüşmeniz randevu tarihinizde sahip olmak istediğiniz ABD vize statüsü ile ilgili gerekli başvuruları gerçekleştirmenizin ardından seçmiş olduğunuz ABD Büyükelçiliği veya konsolosluğunda gerçekleştirilecektir.

Görüşme sırasında konsolosluk memuru seyahat amacınız, kendi ülkenizdeki yaşamınız, başvuru gerekçeniz gibi hususlarda birtakım sorular soracaktır. Bununla beraber yanınızda getirdiğiniz destekleyici belgeleri de incelemek isteyebilir.

Konsolosluk memurunun soracağı soruları kısa ve net şekilde cevaplayıp sizden talep edilen belgeler ile başvurunuzu destekleyerek görüşme sürecini olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Amerika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yazımızın devamında Amerika vize görüşmesini rahat ve olumlu şekilde sonuçlandırmak için dikkat etmeniz gereken hususlara değineceğiz.

amerika vizesi mülakat soruları

Amerika Vize Mülakat Soruları Nelerdir?

Görüşme sırasında seyahat amacınız ve başvuru gerçekleştirdiğiniz türüne göre Amerika vize görüşmesi soruları değişebilmektedir. 

Başlıca başvuranlara sorulan Amerika vize mülakat soruları şu şekildedir:

1. ABD Seyahatinizin Sebebi Nedir?

Bu soruyu cevaplarken seyahat amacınızı net bir şekilde belirtmelisiniz. Turistik seyahat, eğitim ya da iş amaçlı ziyaret… vereceğiniz cevap başvurunuzda belirttiğiniz seyahat planınız ile uyumlu olmalıdır.

2. Amerika’da Kalış Süreniz Nedir?

Başvuranların Amerika’da ne kadar kalmayı planladıkları da sorulan sorulardan biridir. Konsolosluk memuruna vereceğiniz cevabın başvurunuza ve seyahat amacınıza uygun olması gerekir. Aksi halde başvurunuzdan şüphe duyulması sonucuyla karşılaşabilirsiniz.

3. Amerika’da Nerede Konaklayacaksınız?

ABD seyahatiniz sırasında konaklayacağınız yeri açık adres olarak belirtmelisiniz. Birden fazla yerde konaklayacak olmanız durumunda bu durumu belirterek en uzun süre konaklayacağınız yerin adresini verebilirsiniz.

4. Seyahat Sırasında Masraflarınızı Kim Karşılayacak?

Seyahat masraflarını ne şekilde karşılayacağınızı açıklamanızla beraber seyahatinizin için finansman olarak yeterli fona sahip olduğunuza yönelik kanıtlar da sunmanız istenecektir.

5. Amerika Birleşik Devletleri’nde Akrabanız/Arkadaşınız Var Mı?

Bu soruya evet veya hayır şeklinde net bir cevap vermelisiniz. Cevabınız evet ise o kişi ile ilişkinizi ve görüşme planınız olup olmadığını belirtin.  

Ayrıca bu kişilerin ne zamandır orada oldukları ve ne yaptıkları ile ilgili bilgi de verebilirsiniz.

6. Daha Önce Amerika Birleşik Devletleri’ne Gittiniz Mi?

Bu soru için de cevap evet ya da hayırdır ve gerekirse daha önceki seyahatinizin amacından kısaca bahsedin. Size geçmiş seyahatinizle ilgili çok fazla detay sorulmayacaktır ancak daha önce seyahat ettiyseniz, bunu kendi avantajınıza kullanarak ülkenize geri dönme niyetinizi vurgulayın.

7. Nerede Çalışacaksın/Okuyacaksın?

Amerika çalışma veya öğrenci vizesi için başvuruyorsanız, işverenin, ofisin adresini veya üniversitenin adresini belirtin. Ofis ya da üniversite adresiniz ile kalacağınız yer arasındaki mesafe hakkında bilgi vermeniz de planlı bir seyahatiniz olduğunu göstermek için faydalı olacaktır.

8. Sizinle Birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne Gelecek Olan Başka Bir Tanıdığınız Var Mı?

Evet ya da hayır şekilde net bir cevap verin. Eğer cevabınız evet ise o kişi ile ilişkinizi ve seyahat planlarınızdaki ortak kısımlardan bahsedebilirsiniz.

9. Vizenin Süresi Dolduktan Sonra Planlarınız Neler?

Vizenin süresi dolmadan ülkenize geri dönmeyi planladığınız konusunda konsolosluk memurunu ikna etmeniz gerekecektir. Duruma bağlı olarak seyahat planı bittikten sonra geri dönme niyetinizi açıkça göstermek için ülkenizde bağlarınızı gösterecek kanıt niteliğindeki belgeleri ibraz edebilirsiniz.

Türkiye’deki mesleki faaliyetleriniz, mal varlığınız ya da aileniz gibi kanıtlar bu konuda size destekleyici olacaktır.

10. Vize Başvurunuz Reddedilirse Planlarınız Nelerdir?

Bu soru sizi tedirgin etmesin. Konsolosluk memuru hayat akışınızı öğrenmek için bazen bu şekilde sorular sorabilmektedir. Başvuru sonucunuzu öğrenene kadar soğukkanlı şekilde sorulan soruları cevaplamaya devam edin.

11. Gidiş-Dönüş Uçak Biletlerinizi Aldınız mı?

Başvuru sahiplerine vize onaylanana kadar uçak bileti ve konaklama rezervasyonları yapmamaları tavsiye edilse de araştırmanızı yapmanız ve net bir planınızın olması görüşmeniz için olumlu olacaktır. Ayrıca konaklama için iptal etme opsiyonlu rezervasyonlar da gerçekleştirebilirsiniz.

12. Türkiye’de Ne İşle Uğraşıyorsunuz ya da Uğraşıyordunuz?

Amerika’ya iş amacı ile seyahat ediyor olmanız durumunda eski ya da güncel çalışma tecrübeleriniz ve işverenleriniz hakkında bilgi vermeniz talep edilebilir.

13. Türkiye’de Nerede Yaşıyorsunuz?

Görüşmeye başka şehirden geldiyseniz geldiğiniz şehirden ve yaşadığınız adresten bahsedebilirsiniz.

14. Daha Önce Başka Bir Ülkeye Seyahat Ettiniz mi?

Daha önce başka bir ülkeye seyahat etmiş olmanız yurtdışı seyahati konusunda tecrübe sahibi olduğunuzu gösterecektir. Daha önce bir yurtdışı seyahatiniz olduysa bu konuda bilgi verebilirsiniz. Altını çizmek gerekir ki özellikle Schengen bölgesine, İngiltere’ye, Kanada’ya ya da Avustralya’ya gerçekleştirdiğiniz geçmiş seyahatler vize almanıza oldukça yardımcı olacaktır.

Vereceğiniz cevaplar konsolosluk görevlileri tarafından teyit ettirilmek istenebilir. Bu sebeple görüşme sırasında sorulan sorulara doğru cevap vermelisiniz. 

Bu belirttiğimiz Amerika vize mülakat soruları sıklıkla sorulmakta olup başvuru türüne göre bazı sorularla hiç karşılaşmayabilirsiniz ya da farklı sorular ile mülakatınız gerçekleştirilebilir. 

Vize türünüze uygun olarak doğru bir hazırlık yapabilmek ve Amerika vize sorularını öğrenebilmek için bizimle iletişime geçerek size en uygun strateji ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Amerika Vizesi Mülakat Sorularını Nasıl Cevaplamalısınız?

Amerika vize mülakat soruları doğru, kısa ve açık şekilde cevaplanmalıdır. Cevaplarınız başvurunuzda belirttiğiniz hususlarla çelişmemelidir. 

Randevu öncesi herhangi bir değişiklik olması durumunda konsolosluk memurunu bu konuda bilgilendirmelisiniz.

Mülakat görüşmesini İngilizce olarak gerçekleştirmek zorunlu olmamakla birlikte soruları İngilizce yanıtlamanız konsolosluk memurunun dil seviyenizi ölçmesi açısından da size avantaj sağlayacaktır.

Vereceğiniz cevapları belgelerle desteklemeniz vize mülakat aşamasını başarılı şekilde tamamlamanıza ve olumlu sonuç almanıza katkı sağlayacaktır.

amerika vize görüşmesi soruları

Vize Mülakatı Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mülakat aşaması vize başvurusunun en önemli adımlarından birisidir. Mülakatınız sırasındaki tutumunuz başvuru sonucunuza doğrudan etki edecektir.

Vize mülakatı esnasında dikkat etmeniz gereken hususlar başlıca şu şekildedir:

  • Cevaplarınız doğru ve net olmalıdır
  • Sizden talep edilen belgeleri eksiksiz ve doğru şekilde randevunuza getirmelisiniz
  • Mülakat sırasında saygılı ve nazik bir tavırla soruları cevaplamanız oldukça önemlidir
  • Mülakat görüşmesine gelirken özenli kıyafetler tercih edin
  • Görüşme sırasında göz temasından kaçınmayın

Bu hususların yanında rahat ve özgüvenli bir tavırla olumlu izlenim sağlayarak görüşmenizi sürdürdüğünüz takdirde vize başvurunuzun başarılı sonuçlanma ihtimali kuvvetlenecektir.

Ayrıca bakınız:

Amerika Vize Görüşmesi Ne Kadar Sürer?

Ortalama bir vize görüşmesi 3-5 dakika kadar sürmektedir ve genellikle görüşmeden sonra hemen başvuru sonucunuzu öğrenirsiniz. 

Öte yandan başvurunuz ile ilgili sonucun size daha sonra bildirileceğinin söylenmesi başvurunuzun reddedildiği anlamına gelmemektedir.

Visapeer ile Amerika Vize Mülakat Soruları ve Görüşmesine Hazırlanın

Vize mülakatı Amerikan rüyasını yaşamak için atılacak adımlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu süreçte profesyonel bir destek almanız başvurunuzu olumlu yönde etkileyecek, hata yapılmasını ve başvurunuzun reddedilmesini engelleyecektir.

Bu doğrultuda uzun yıllar konsolosluk çalışanı olarak deneyim kazanmış danışmanlarımızdan destek almak sürecinizin daha profesyonel yönetilmesini sağlayabilir. 

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sıkça Sorulan Sorular

Başvuru Sonucumu Mülakattan Kaç Gün Sonra Alırım?

Vize başvuru sonucunuz genellikle görüşmeden sonra tarafınıza bildirilmektedir. Öte yandan sonucun daha sonra bildirileceğinin söylenmesi olumsuz bir anlam ifade etmemektedir. Bu durumda sonuç size ulaştırılana kadar beklemelisiniz.

Her Bir Amerika Vize Mülakatı için Sorular ve Süreçler Farklı mıdır?

Amerika vize mülakat soruları başvuru yaptığınız vize türüne ve kişisel durumunuza göre değişiklik gösterebilmektedir. Konsolosluk memuru seyahat amacınızı daha iyi öğrenmek ve sizi daha yakından tanımak için uygun gördüğü sorular ile görüşmenizi gerçekleştirecektir.

Amerika Vize Mülakat Randevusunu Nereden Alacağım?

Vize mülakat randevunuzu ilgili başvuru süreçlerini tamamladıktan sonra ABD konsolosluğu resmi internet sitesinden alabilirsiniz.

Mülakat Sonucumu Nereden ve Nasıl Öğrenirim?

Mülakat sonucunuz görüşmeden sonra direkt tarafınıza bildirilebileceği gibi ilerleyen zamanlarda iletişim adreslerinizden size ulaşılarak da bildirilebilmektedir. 

ABD Vize Görüşmesine Giderken Ne Giymeliyim?

Vize görüşmesine giderken özenli giyinmeniz görüşme sırasında olumlu bir izlenim sağlamak açısından oldukça önemlidir. Kıyafetlerinizin ortama uygun, temiz ve ütülü olması görüşmeye avantajlı başlamanızı sağlayacaktır.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?