Amerika Vize Başvurusu 10 dakikalık okuma

Amerika Seyahatinde Nakit Getirme Kural ve Şartları | Güncel Rehber

08 Mayıs 2024
Amerika'ya nakit para götürmek

Amerika’ya giderken nakit para götürmek özellikle ülkeyi tanımayanlar için ilk ihtiyaçlarını karşılamada gerekebilmekte. Her ne kadar Amerika’da banka işlemleri çok gelişmiş ve kredi kartı pek çok yerde geçerli olsa da doğabilecek aksaklıklara karşı nakit para taşımak önemli.

Öncelikle belirtmek gerekir ki Amerika’da banka hesabınızdaki parayı kullanabilirsiniz ancak acil ihtiyaç anında kullanmak üzere Amerika’ya nakit para getirmenizde de sakınca yoktur. Ancak Amerika’ya seyahatte nakit para sınırı bulunmakta ve Türkiye’nin de yurt dışına para çıkarma konusunda sınırlamaları var.

Bu yazımızda Amerika’ya ne kadar nakit para getirebileceğinizden ve limitlerin üzerinde para getirmeniz durumunda yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz. Amerika turist vizesi ve diğer vize türleri hakkında daha fazla bilgi almak, emekli ABD konsolosluğu yetkilisi danışanlarımızla vize hazırlığı ve randevu erkene alma hizmetlerimizi kullanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Detaylara girmeden önce belirtmek isteriz ki Amerika’ya giderken yanınızda götürebileceğiniz bir nakit sınırı var. Eğer bu sınırın üstüne yüklü bir meblağ götürmek isterseniz yapmanız gereken bazı evrak işleri bulunuyor.

Aynı şekilde ülkeden para çıkışı yaparken de belli bir meblağ sınırı bulunmakta. Siz bu sınırı aşıp Amerika’ya yüklü miktarda nakit ile gitmek isterseniz Amerika’dan önce Türkiye’den çıkarken doldurmanız gereken evraklar ve işlemler ile karşılacaksınız.

Dolayısıyla bu iki tarafı da ilgilendiren bir konu haline geliyor. Önemle belirtmek isteriz ki eğer Amerika’ya nakit götürmek konusundaki kurallara uymazsanız paranızın bir miktarına el konulabilir.

Amerika’ya Beyan Etmeden Ne Kadar Nakit Götürebilirsiniz?

Amerika seyahatlerinizde yanınızda götüreceğiniz paranın belli şartlarda beyan edilmesi gerekmekte. Herhangi bir beyanda bulunmadan Amerika’ya nakit para götürmeniz paranızın bir kısmına el konulması, ceza ödemeniz gibi mağduriyetler yaşamanıza neden olur.

Amerika seyahatleri için ABD hükümeti beyansız olarak en fazla 10.000$ nakde izin vermektedir. Bu miktarın üzerinde bir para ile seyahat edecek olmanız durumunda gerekli prosedürleri izleyerek beyanda bulunmalısınız.

Bu sınır beraber seyahat ettiğiniz kişiler için de ayrı olarak düzenlenmemiştir. Beraber seyahat eden kişilerin de yanlarındaki para miktarı 10.000$ sınırını aşıyorsa beyan zorunludur.

Bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse, siz ve eşiniz birlikte Amerika’ya birlikte giriş yapıyorsunuz diyelim. Siz ve eşinizin üzerindeki toplam nakit para 10 bin dolar sınırını aşıyorsa bunun beyanı gerekmektedir.

Nakit para getirmek istediğinizde belirlenen bu sınırın temelde basit bir nedeni var. Banka hesaplarında bulunan paranın yasal olarak takibi yapılabilmekte ancak nakit para için bu mümkün değildir. Bu nedenle yasadışı para akışını engellemek adına bir beyan istenmektedir. Öte yandan Amerika’da banka hesabı ya da kendi ülkenizdeki banka hesabı üzerindeki paranız için böyle bir beyan zorunluluğu yoktur.

Peki Amerika’ya 10.000$’dan fazla para götürmek için ne yapmak gerekir?

Amerikaya nakit götürnek

Belirlenen Limit Üstünde Amerika’ya Para Götürmek için Ne Yapmalıyım?

Amerika seyahatinize 10.000$ üzerinde bir para götürmek için belirli prosedürler doğrultusunda beyanda bulunmanız gerekmektedir. Beyanda bulunacak kişiler bu işlemi FinCEN 105 formunu doldurarak yapmalıdır.

Fincen Formu Nedir, Nasıl Doldurulur?

FinCEN 105 formu, “Currency and Other Monetary Instruments Report” (Para ve Diğer Para Enstrümanları Raporu) olarak da bilinir. 

Bu form Amerika Birleşik Devletleri’ne veya Amerika Birleşik Devletleri’nden fiziksel olarak 10.000 ABD doları değerinde veya üzerinde nakit para veya altın, gümüş gibi maddi değeri olan türevler taşıyan kişiler tarafından doldurulmalıdır. 

Doldurulması zorunlu olan bu form ABD’ye giriş ya da çıkışta, gümrük memurlarına teslim edilmelidir. 

Form, ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Finansal Suçları Önleme Ağı (FinCEN) tarafından yönetilir ve yasa dışı finansal faaliyetleri önlemeye yardımcı olur.

Fincen Formu Nedir

Ne Zaman Doldurulur?

FinCEN 105 formu ABD’ye belirlenen miktardan fazla para ya da kolayca nakde çevirilebilen altın ve çek gibi değerleri getirmek ya da çıkarmak isteyen kişiler tarafından seyahat öncesinde çıktısı alınarak doldurulmalıdır. Seyahatinizden önce doldurmadıysanız da endişe etmeyin. Fincen 105 formunu ülkeye girişte Gümrük ve Sınır Muhafaza Ofisi’nden de temin edebilirsiniz.

  1. Giriş ve Çıkış Durumlarında: ABD’ye giriş yaparken veya ABD’den ayrılırken, bir kişi veya kişilerin beraberinde taşıdığı toplam değeri 10.000 ABD doları veya daha fazla olan nakit, seyahat çekleri, banka çekleri, menkul kıymetler ve benzeri para enstrümanlarını içeren durumlarda FinCEN 105 formu doldurulur.
  2. Beyan Zorunluluğu: Form, ABD Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) memurlarına teslim edilmelidir. Bu beyan, söz konusu miktarda veya üzerinde para veya para enstrümanları taşıdığınızda zorunludur.

Burada belirtilmesi gereken bir durum da beyan edilmesi zorunlu olan maddiyat çeşididir. ABD Seyahatte en sık götürülen şey nakit olsa da kolayca nakde çevrilebilen muadiller için de beyan zorunluluğu vardır. Amerika’ya girişte nakit dışında beyan edilmesi gereken diğer maddi unsurlar şu şekildedir:

  • 10.000 ABD doları ve üstüne tekabül eden diğer ülkelerin paraları
  • Külçe gibi yatırımlık altın ve gümüşler
  • Adınıza yazılmış banka çeki

Ancak belirtmek gerekir ki form, ticarî amaçla taşınılanlar için zorunlu tutulmaktadır. Dolayısıyla eğer kişisel altın ve gümüş takılarınız 10.000 doların altında ise beyan edilmemekte.

Formda Ne Tür Bilgiler İstenir?

FinCEN 105 formu, taşınan para miktarı ve türü, para veya para enstrümanlarının sahibinin tam adı, adresi, telefon numarası gibi kişisel bilgileri, seyahat rotası ve paranın kaynağı gibi detayları içerir. Ayrıca paranın neden taşındığına dair açıklama yapılması da istenebilir.

Bu formun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması önemlidir çünkü yanlış veya eksik bilgiler ciddi yaptırımlara neden olabilir. Unutmamalısınız ki bu beyanın amacı yasa dışı para aklama faaliyetlerinin önlenmesine yardımcı olmak ve mali suçların takibini sağlamaktır.

Ayrıca Bakınız: Amerika Seyahati için Doldurulması Gereken Diğer Formlar

FinCEN 105 Formunu Doldurmadığınızda ya da Eksik Bilgi Verdiğinizde Ne Olur?

FinCEN Form 105, diğer adıyla “Uluslararası Para veya Para Enstrümanları Taşıma Raporu” doldurulmaması halinde aşağıdaki yaptırımlar uygulanabilir:

  1. Para El Koyma ve Para Cezaları: Gümrük yetkilileri beyan edilmeyen nakit veya ticari mallara/takılara el koyabilir. Ayrıca saptanan tutar kadar veya daha fazla bir para cezası da uygulanabilir.
  2. Soruşturma ve Gözaltı: Nakdin kaynağı ve kullanımı hakkında kapsamlı bir soruşturma başlatılabilir. Bu da gözaltına alınmanıza veya ilerideki seyahatlerde daha yoğun denetimlere maruz kalmanıza yol açabilir.
  3. Hapishane Cezası ve Daha Ağır Para Cezaları: Maddi eksik bildirim veya kasıtlı ihmal halinde 250.000 ila 500.000 dolar arasında para cezası ve 5 ila 10 yıl arası hapis cezası uygulanabilir. Bu cezalar durumun ciddiyetine göre değişebilir.

Yukarıda saydığımız bu türden yaptırımlara maruz kalmamak ve randevu erkene alma, DS160 formu doldurma, mülakata hazırlık ve Amerika’ya girişte bilmeniz gerekenlere dair her konuda tam hazırlık için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ABD Nakit Girisinde Vergi Kesintisi

ABD Gümrüğüne Beyan Ettiğinizde Vergi Kesinti Olur mu?

Amerika’ya nakit para getirirken merak edilen konulardan birisi de bu para üzerinde vergi kesintisi olup olmayacağıdır. Bu konuda herhangi bir endişe duymanıza gerek yoktur.

Beyan ettiğiniz para üzerinden herhangi bir kesinti yapılmadan ülkeye girişinize izin verilecektir. Öte yandan tüm paranın nakit olarak üzerinizde bulunması bazı durumlarda riski olabilmektedir.

Turkiyeden Yurtdisina Nakit Para Cikarma Yontemleri

Türkiye’den Yurt Dışına Nakit Para Nasıl Çıkarılır?

Yurt dışı seyahatlerinizde yanınızda seyahat planınız için yeterli olarak gördüğünüz kadar para taşımak isteyebilirsiniz. Yurtdışına çıkışlarda üzerinizdeki nakit paraya ilişkin limitlerin üzerindeyse beyanda bulunduğunuz sürece herhangi bir sorun yaşamadan çıkış yapabilirsiniz. Beyanda bulunduğunuz para üzerinden herhangi bir vergi ya da başka türlü kesinti yapılmamaktadır.

Bu beyan Türkiye’den çıkıştan önce gümrük memurlarına yapılmalıdır. Ayrıca mağduriyet yaşamamak için gideceğiniz ülkeye para sokma sınırlarını ve prosedürleri de bilmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Türkiye’den Yurt Dışına Nakit Para Çıkarma Limiti Ne Kadardır?

Türkiye’den çıkış yaparken beyana gerek olmayacak miktarlar Türk Lirası cinsinden 25.000 TL ve diğer para birimlerinde 10.000€’ya denk gelecek miktarlardır. Seyahatlerinizde beyanda bulunmadan yanınızda bu miktarlar altında nakit para bulundurabilirsiniz.

Türkiye’den Belirlenen Miktarın Üstünde Nakit Para Çıkarmak için Gerekli Evraklar

Türkiye’den gerçekleştirdiğiniz seyahatleriniz sırasında ülkeden 25.000TL veya 10.000€ sınırlarından yüksek miktarda nakit çıkartmak isterseniz gümrük memurlarından nakit beyan formu talep ederek bu formu doldurmanız gerekmektedir.

Belirlenen sınırların üzerindeki miktarda nakdi ülkeden Nakit Beyan Formu doldurmadan çıkartmanız durumunda yasal olarak suç işlemiş sayılırsınız.

Bu yazımızda ABD’ye giriş ve çıkışlarda nakit sınırı ve Türkiye’den nakit para çıkarırken bilmeniz gerekenlere değindik. Konu hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da ABD vize başvurunuzu profesyonel bir ekiple baştan sona yürütmek için aşağıdaki ücretsiz formumuzu doldurabilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Amerika’ya Nakit Götürme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Amerika’ya Nakit Para Götürmede Yaş Sınırı Nedir?

Amerika’ya nakit para girdirmek için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmasa da Türkiye’de ülkeden belirlenen sınırlar üzerinde nakit çıkartmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

Belirlenen Miktar Kişi Başına mı Geçerlidir?

Türkiye’den yapılan seyahatlerde belirlenen nakit para götürme sınırları seyahat eden her bir kişi için ayrı ayrı hesaplansa da Amerika’ya beraber seyahat eden kişiler için Amerika’ya nakit sokma sınırı ayrı hesaplanmamaktadır.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?