Amerika Vize Başvurusu 10 dakikalık okuma

Vize Sahipleri için Amerika’da Banka Hesabı Açmak

30 Nisan 2024
amerikada banka işlemleri

Amerika’da banka hesabı açmak finansal ihtiyaçlarını çok daha hızlı ve sorunsuz gerçekleştirmek isteyen pek çok kişi için merak edilen sorulardan birisi.

Amerika bankacılık sisteminin bu konuda vatandaş ya da oturum izni sahibi olmayan kişilerin banka hesabı açmasına izin verip vermediği ya da hangi şartlar ile açılabildiği konusunda ön bilgi sahibi olmak, işlemlerinizi çok daha hızlı gerçekleştirebilmeniz için size yardımcı olabilir.

Bu yazımızda Amerika’da banka hesabı açmak için bilmeniz gerekenleri, kullanabileceğiniz bankaları ve ihtiyacnız halinde Amerika’da bulunan Türk bankalarını ele alacağız.

Amerika vize başvuru süreçlerinizi emekli ABD Konsolosluğu yetkilisi ve vize uzmanı ekibimizle gerçekleştirmek ya da vize randevunuzu ortalama 40 gün içerisinde almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

amerika'da banka hesabı açmak

Amerika’da Nakit İhtiyacı ve Para Çekme

Amerika seyahatlerinde mağduriyet yaşamamanız için yanınızda yeteri miktarda para bulunmalıdır. Amerika seyahatinizin kapsamına göre yeterli miktarda paranızın olması daha keyifli ve rahat bir seyahat gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

Öte yandan Amerika’da bulunduğunuz süre içerisinde yanınızda nakit olarak yüksek bir meblağ taşımanız gerekmemektedir. 50-75 USD civarında nakit para günlük hayatınızda yeterli olacaktır. Bu sebeple paranızın geri kalan kısmını banka hesabında bulundurarak gerektiği zaman kullanabilirsiniz.

Ülke genelinde pek çok noktada erişebileceğiniz ATM’ler sayesinde acil nakit ihtiyacınızda kolayca para çekebilirsiniz. Yazımızın devamında belirteceğimiz üzere Amerika’da banka hesabı bir kaç basit adım ile açılabilir.

Amerika’da Türk Banka Kartı Kullanmak Mümkün mü?

Türkiye’deki banka hesabınızı ve kredi kartınızı Amerika’da kullanabilmeniz Visa ve Mastercard kartlarınız ile mümkün. Öte yandan bazı banka ve ATM’lerde sorun yaşayabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’deki hesabınız ile Amerika’daki bir banka üzerinden para çekme işlemi yaptığınız için para transferi ve kur farkı gibi ücretlerle de karşılaşabilirsiniz.

Bu nedenlerden ötürü aklınızda soru işareti kalmaması için Amerika’da bir banka hesabı açmanızı tavsiye ederiz.

Amerika’da Banka Hesabı Açmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Amerikan vatandaşı olmayan kişiler gerekli evrakları sağlamaları halinde Amerika’da kolaylıkla banka hesabı açtırabilmektedir. Ancak bunun için sizden, hesap açmak istediğiniz bankanın şartlarına göre, bazı belge ve bilgiler istenebilmektedir.

Örneğin bazı bankalar hesap açmak için Amerikan Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) talep etseler de bu numaraya sahip olmadan da hesap açtırabileceğiniz bankalar mevcuttur.

amerika'da banka hesabı açmak için gerekli belgeler

Amerika’da banka hesabı açmak için gerekli belgeler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Pasaport
  • İkamet bilgileri
  • Hesap açılışında bankaya depozito olarak yatırılacak para

Bu belge ve bilgiler ile Amerika’da banka hesabı açabilmek mümkündür. Tekrardan bazı bankaların hesap açmak için Sosyal Güvenlik Numarası talep ettiklerini hatırlatmak isteriz.

Amerika’da Turist ve Öğrenci Vizesi ile Banka Hesabı Açmak

Amerika’da banka hesabı açmak için vize statünüz fazla bir önem ifade etmemektedir. Turist vizesi sahipleri de çalışma vizesi sahipleri ile aynı prosedürleri gerçekleştirerek banka hesabı açabilmektedir. Bu noktada sadece çalışma vizesi sahiplerinin SSN numarası da olacağı için daha fazla banka ile çalışabilme opsiyonları olduğunu belirtebiliriz.

Öte yandan öğrenci vizesi ile Amerika’da bulunan kişilerden hesap açma işlemi sırasında öğrenci belgesi de talep edilmektedir.

Ayrıca Bakınız: Amerika’ya Öğrenci Olarak Gidebileceğiniz Vizeler

Amerika’da Hesap Açabileceğiniz Amerikan Bankaları

amerikada banka hesabı açılacak popüler bankalar

Amerika’da faaliyet gösteren bankalar arasında en yaygın olarak kullanılanlar JPMorgan, Bank of America, Citibank, Wells Frago ve Chase Bank gösterilebilir.

ABD’de banka hesabı açarken özellike ülke içinde farklı eyalet ve şehirleri de gezmeyi planlıyorsanız geniş şube ve ATM ağı bulunan bankaları tercih etmeniz sizin için faydalı olabilir.

Örneğin 65 binden fazla ATM’si ile Citibank ya da 4700’den fazla şubesi ile Wells Frago gibi bankalar ihtiyacınız olan her yerde finansal ihtiyaçlarınızı karşılamanızda size yardımcı olacaktır.

Amerikan Bankalarında Online Olarak Banka Hesabı Açma

Amerika’da banka hesabı açarken bankaya gidemeyecek olmanız durumunda online olarak hesap açmanızı mümkün kılan bazı bankalar da vardır.  

Öte yandan online olarak banka hesabı açmak için birçok banka bir LLC şirkete sahip olunması gerekliliği uygulamaktadır. Bu nedenle hesap açmak istediğiniz bankanın online hesap açma prosedürlerini öğrenmeniz ve şartları taşıyıp taşımadığınızı kontrol etmeniz gerekmektedir.

Amerika’ya Gitmeden Banka Hesabı Açılabilir mi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi tüm Amerikan bankaları herkes için online olarak banka hesabı açma uygulamasına izin vermese de kriterlere uymanız durumunda Türkiye’den hesap açılabilen Amerikan bankaları mevcuttur. 

Online olarak banka hesabı açmak için öncelikle Amerika’da faaliyet gösteren ve sizin kriterleriniz için uzaktan banka hesabı açmaya izin veren bir banka seçerek gerekli evrakları online olarak iletmeniz gerekmektedir.

Başvurunuz onaylandığı taktirde banka hesabınıza yönelik kartınız vermiş olduğunuz adrese ulaştırılacaktır.

Amerika’da bankacılık işlemlerinizi yapana kadar yanınızda nakit para bulundurmanız gerekir. İletişim, ulaşım gibi temel giderlerinizi karşılayacak kadar bir nakit parayı yanınızda getirmenizde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ancak yüklü bir nakdi Amerika seyahatinizde birlikte getirmek isterseniz uymanız gereken kurallar ve doldurmanız gereken evraklar bulunur. Daha fazla bilgi için Amerika’ya Girişte Nakit Para Getirmek – Sınırlar, Kurallar ve Doldurulması Gereken Evraklar adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Amerika’da Kullanabileceğiniz 7 Dijital Bankacılık Uygulaması

Amerika’da yerleşik bir fiziksel bankadan hesap açmaya alternatif olarak uluslarası para transferi ve ödemeler için dijital banka sistemleri de kullanabilrsiniz. Ancak bu dijital hesapların her işlemde çeşitli komisyonlar alacağını belirtmek isteriz.

Tüm dünyada yaygın olarak kullanılabilen para transfer uygulamaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Bu sistemler size Amerika’da faaliyet gösteren bir banka kadar yetkinlik sağlamasa bile eğer farklı ülkelere sıksık seyahat ediyorsanız kullanabileceğiniz opsiyonlar olabilir.

Amerika’da Banka Hesabı Açarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Amerika’daki bankaların da tıpkı Türkiye’deki gibi birbirinden farklı uygulamaları vardır. Para transferleri, hizmet alanları, komisyonlar ve gereklilikler gibi birçok uygulama bankalar arasında çeşitlilik göstermektedir.

Bu sebeple bir Amerikan bankasında hesap açarken sizin ihtiyaçlarınıza yönelik en uygun bankayı seçmeniz son derece önemlidir. Aksi durumda maddi kayıp ve mağduriyetler yaşayabilirsiniz.

ABD’de Banka Hesabı Açmak için Minimum Tutar

Amerika’da banka hesabı açmak isteyenlerden bankalar genellikle bir depozito talep etmektedir. Bu para bankaya ödenen bir para değildir. Ödeyeceğiniz depozito hesabınızı açtığınızda hesabınıza yatırılacak ve bu parayı kullanmanıza izin verilecektir.

Amerika’da açmak için talep edilen depozito miktarı da bankalar arasında değişiklik gösterse de bu ücretler genellikle 50-100 USD aralığında olmaktadır

abd'de banka hesabı açmak

ABD’de de Şubesi Olan Türk Bankaları

Türkiye’de çokça tercih edilen İş Bankası, Vakıflar Bankası gibi bankaların Amerika’da şubeleri mevcuttur.

Yalnızca belirle eyaletlerde şubesi bulunan Türk bankaları arasında Amerika’da en geniş hizmet veren banka Vakıflar Bankası’dır. Bununla beraber Amerika’da şubesi olan diğer Türk bankaları şunlardır:

  • Türkiye İş Bankası
  • Garanti Bankası
  • Halk Bankası
  • Vakıflar Bankası

Yukarıdaki bankalar haricinde şubesi olmayan TEB ve HSBC’nin Amerika’daki tüm eyaletlerde bazı bankalarla anlaşması mevcuttur.

ABDdeolanturkbankalari

Bu yazımızda Amerika’da banka hesabı açmak isteyenler için yapılması gerekenleri ele aldık. Yazımızda bahsettiğimiz bu adımları takip ederek banka hesabınızı açabilir ya da dijital banka uygulamaları ve Türk bankalarını inceleyerek sizin için en uygun olanları arasında tercih yapabilirsiniz.

Amerika vize başvurunuzu emekli ABD Konsolosluk yetkilisi uzmanlarımızla başlatmak ya da ABD vize randevunuzu erkene almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ya da aşağıdaki ücretsiz ön değerlendirme formunu doldurarak vize uygunluğunuzu test edebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Amerika Banka Hesabı Açma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Para Transferi için Amerika’da Banka Hesabı Açmak Gerekli mi?

Para transferi işlemlerini gerçekleştirmek için bir Amerikan banksaından hesap açmak zorunlu olmasa da diğer seçeneklerin yüksek maliyetlere sahip olması sebebiyle daha avantajlıdır.

Amerika’da Türk Kredi Kartı Geçerli mi?

Türkiye’de genellikle Visa ve MasterCard altyapısı kullanılmaktadır. Her iki altyapı da Amerika’da kullanılsa da bazı durumlarda geçerliliği sorun yaratabilmekte ya da yüksek komisyonlar nedeniyle maliyetli olabilmektedir.

Amerika’da Geçerli Olan Kredi Kart Türü Hangisi?

Amerika’da Visa, MasterCard, American Express ve Diners Club altyapısına sahip kredi kartları geçerlidir.

Amerika’da Hangi Banka Kartı Kullanılmalı?

Amerika’da Visa ve Mastercard altyapısını destekleyen banka şubeleri ve ATM’lerde banka kartlarınızı kullanabilirsiniz. Öte yandan bazı durumlarda bankalar arası uyumluluk sorunu olması nedeniyle Amerikan bankalarından bir hesap kartı kullanmak Türk bankalarından kullanmaktan daha güvenli olacaktır.

Amerika ve Türkiye Arasında Para Transferi Nasıl Yapılır?

Amerika ve Türkiye arasında Western Union ve swift gibi transfer seçenekleri vardır. Öte yandan her iki tarafta da bir Amerikan veya Türk banka hesabı olması durumunda transfer daha hızlı ve az masraflı olacaktır.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?