Amerika'da Yaşam ve Çalışma 15 dakikalık okuma

Amerika Vatandaşlık Şartları ve Vatandaş Olabilmek için Yöntemler

09 Şubat 2024
amerika vatandaşlık şartları nelerdir nasıl amerikan vatandaşı olunur

Amerikan vatandaşlığı almak ABD’de yaşamak, çalışmak ya da okumak için gelen ya da planlayan pek çok kişi için gelecek planlarından birisi. Elbette bunun için her ülke gibi Amerika vatandaşlık şartları da bulunmaktadır.

Bu yazımızda ABD vatandaşlığı ve Amerika vatandaşlık şartları konularına değineceğiz.

Siz de Green Card başvurusu ya da Amerikan vizeleri ile ülkeye gelen ya da gelecek birisiyseniz Amerikan vatandaşı olmak için bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Soru işaretlerinden uzak bir vize süreci için Amerika vize başvurusu yapma, profesyonel danışmanlıkla vize formu doldurma, randevu tarihi öne çekme ve mülakat pratiği konularında eski konsolosluk çalışanı ve deneyimli vize danışmanı ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

amerika vatandaşı nasıl olunur

Amerikan Vatandaşı Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Amerikan vatandaşı olmak pek çok kişi için ulaşılmak istenen bir statü olabilir. Ancak bu statüye ulaşmak için belirli şartları karşılamak ve bazı adımları takip etmek gerekmektedir. Amerika vatandaşlık şartları ve başvuru süreci bazı durumlarda oldukça karmaşıktır. 

Bu nedenle başvuru sürecinizin sağlıklı ilerlemesi ve Amerikan vatandaşlığını kolayca elde edebilmek için profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz.

Amerikan Vatandaşı Nasıl Olunur?

Amerikan vatandaşlığı için en temel yol Amerika topraklarında doğmuş olmak olsa da bu şartı karşılamayan kişilerin de Amerika vatandaşı olabilmesi mümkündür.

Amerika harici bir ülke sınırları içinde doğan kişilerin vatandaşlık hakkı elde etmesi için birden fazla yol olmasıyla birlikte için üç ana başlık vardır. Bunlar;

 • Kişinin ABD vatandaşı bir anne veya babaya sahip olması
 • Green Card sahibiyken ABD vatandaşı olmuş anne veya babaya sahip kişiler
 • Kişinin yeterli süre Green Card sahibi olması

Bu Amerikan vatandaşı olma yolları kendi gerekliliklerini taşımakla birlikte başvuru süreçleri de kendilerine özgüdür. Yazımızın devamında her bir yöntem için Amerika vatandaşlık şartları nedir değineceğiz.

amerikan vatandaşı çocuğun annesi babası

ABD Vatandaşı Kişinin Çocuğu Olarak Vatandaşlık

Bir Amerikan vatandaşının çocuğu yurtdışında doğmuş ise çocuğun doğumu en yakın ABD büyükelçiliğine bildirilmesi gerekmektedir. ABD büyükelçiliği veya konsolosluğu, Yurtdışında Doğum Raporu (CRBA) adı verilen bir belge düzenleyecektir. 

Yurtdışında Doğum Raporu (CRBA), yurt dışında doğan bir kişinin, Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası (INA) çerçevesinde ABD vatandaşı bir ebeveyne veya ebeveynlere sahip olarak Amerikan vatandaşlığı kazandığını doğrulayan resmi bir belgedir.

Bu rapor doğum anında Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığının kazanıldığını belgelemek amacıyla kullanılır.

CRBA düzenlenmesi için çocuk 18 yaşına gelmeden bildirimde bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde süreç farklılaşmaktadır. 

Eğer çocuk 18 yaşına gelmeden önce CRBA başvurusu yapılmamışsa veya ABD vatandaşlık sertifikası alınmamışsa da anne baba yoluyla vatandaşlık başvurusu yapabilirler.

Bu başvuru çocuğun neden 18 yaşına gelmeden önce CRBA başvurusu yapılmadığına bir açıklama içermesi gerekliliğiyle beraber bazı şartlara da tabi olacaktır.

Buna göre:

 • Ebeveynler, başvurularında çocuk 18 yaşına gelene kadar neden CRBA başvurusunda bulunulmadığını detaylı şekilde gerekçelendirmelidirler. Bu gerekçe çocuğun yaşına, aile durumuna, seyahat koşullarına veya diğer özel nedenlere dayanabilir. Ayrıca başvuruda kullanılan dilin resmi bir çevirisini de sunmak gerekebilir.
 • Başvurunun temel şartı olan en az bir ebeveynin ABD vatandaşı olduğunun belgelenmesi gerekmektedir. Diğer ebeveynin yabancı bir vatandaşlığa sahip olabilir. Bir ebeveynin ABD vatandaşı olması yeterlidir.
 • Başvuru sürecinde çocuğun doğum sertifikası, ebeveynlerin vatandaşlık belgeleri, evlilik sertifikası, çocuğun kimlik belgeleri ve başvuru durumuna bağlı olarak diğer ek belgeler sunulmalıdır.
 • ABD Konsolosluğu başvuruyu inceledikten sonra gerekirse ebeveynler veya çocuğu mülakata çağırabilir. Mülakat başvurunun geçerliliği ve doğruluğunu değerlendirmek için yapılır.

Başvurunun kabul edilmesi durumunda ABD vatandaşı ebeveyne sahip çocuk, vatandaşlık hakkı kazanacaktır.

Ayrıca bakınız: Amerika Çifte Vatandaşlık Başvurusu

Gereken Şartlar Nelerdir?

Bu durum her iki ebeveynin de ABD vatandaşı olması ve yalnızca bir ebeveynin ABD vatandaşı olmasına göre değişiklik göstermektedir. Buna göre: 

 • Her iki ebeveynin de ABD vatandaşı olması ve çocuğun evlilik birliği içerisinde doğmuş olması durumunda ebeveynlerin yalnızca ABD’de önceden ikamet etmiş olması bile Amerika vatandaşlık şartları karşılanmış olmaktadır.
 • Ebeveynlerinden yalnızca biri Amerikan vatandaşı olan çocuk için vatandaş ebeveynin 2 yılı 14 yaşından sonra olmak üzere en az 5 yıl Amerika’da yaşamış olması gerekmektedir.

18 yaşına ulaşan çocuğun Yurt Dışında Doğum Raporu (CRBA) başvurusu yapma hakkı ortadan kalkar ancak Amerikan vatandaşlığı için başvuruda bulunabilir. Bunun için çocuk ile ABD vatandaşı ebeveyninin ilişkisinin kanıtlanması ve ABD vatandaşlığının belgelenmesi gerekecektir.

Ayrıca bakınız: Amerika’da Doğum Yapmak ve Vatandaşlık

Green Card ile ABD Vatandaşı Olan Kişinin Çocuğu Olarak Vatandaşlık

Green Card sahibi ebeveyni ile daimi ikamet sahibi olarak Amerika’da ikamet ederken ebeveyninin vatandaşlık kazanması doğrultusunda 18 yaşına ulaşmamış çocuğa da Amerikan vatandaşlığı hakkı tanınacaktır. 

Burada çocuk vatandaşlık hakkını kendiliğinden kazanmış olacaktır. Fakat yine de vatandaşlık statüsünü kanıtlayan belgelerle vatandaşlık başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Öte yandan Amerika’da daimi ikamet sahibi olarak beraber yaşadığı ebeveyni Green Card ile vatandaş olan çocuk 18 yaşının üzerindeyse bu durum geçerli olmayacaktır. 

Gereken Şartlar Nedir?

Bu statüde Amerika vatandaşlık şartları konusunda en temel faktör başvuru sahibi çocuğun 18 yaşından küçük olmasıdır.

Başvuru sahibi çocuk eğer ebeveynleri Green Card yolu ile Amerikan vatandaşı olduğunda 18 yaşında veya daha büyükse ebeveynleri dolayısıyla Amerikan vatandaşlığı hakkı kazanamamaktadır. 

Bununla birlikte bu statüde diğer aranan diğer gereklilikler şu şekildedir:

 • Çocuğun Green Card sahibi olması
 • Çocuğun en az bir ebeveyninin Green Card ile vatandaşlık hakkı kazanması
 • Çocuğun Green Card sonucu vatandaşlık sahibi ebeveyni ile beraber yaşıyor olması

Tüm bu Amerikan vatandaşlığı şartlarını karşılayan çocuklar ilgili başvuru sürecini tamamlayarak Amerikan vatandaşı olabilir.

green card amerika vatandaşlığı

Green Card Sahibi Olduktan Sonra Amerikan Vatandaşı Olmak

Amerikan vatandaşı olmak için en çok tercih edilen yol yeterli süre Green Card sahibi olduktan sonra vatandaşlığa kabuldür. Peki Green Card ile vatandaşlık hakkı kazanmak için yeterli sayılan süre ne kadardır?

Amerikan vatandaşı olmak için evlilik yoluyla elde edilen Green Card için 3 ve diğer yöntemler için 5 yıl olarak değişiklik göstermektedir.

Bu değişikliği etkileyen faktörler ve Green Card ile ilgili daha detaylı bilgi için Green Card Nedir ve Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Gereken Şartlar Nedir?

Temel şart başvuru sahibinin 5 yıl boyunca Green Card sahibi olmasıdır. Fakat Green Card sahibi kişiler eğer bir ABD vatandaşı ile evlenerek oturum izni aldıysa bu doğrultuda 3 yıllık evlilik vatandaşlığa kabul için yeterli olacaktır. 

Buna göre 5 yıldır Green Card sahibi olan kişiler aşağıdaki şartları sağlamaları durumunda Amerikan vatandaşı olabilir:

 • En az 18 yaşında olmak
 • Başvuru öncesi bulunulan eyalette en az 3 ay yaşamış olmak
 • Başvuru öncesi 5 yılın en az 30 ayı Amerika’da bulunmak (Bu şart evlilik durumunda son 3 yılın 18 ayıdır)
 • İyi ahlaki karaktere sahip olmak ile çelişen faaliyetlerde bulunmamak ve ağır suçlar işlememiş olmak
 • İngilizce Yeterlilik ve Amerikan Vatandaşlığı testlerinde geçerli puan almak

Bu kriterleri karşılayan kişiler doğru planlanmış bir başvuru süreci ile olumlu sonuca ulaşabileceklerdir.

Amerikan Vatandaşlığı Başvuru Adımları ve Vatandaşlığa Geçiş

Öncelikle Amerika vatandaşlık başvuruları N-400 ve N-600 formları üzerinden yürütülmektedir. Peki bu formların farkı nedir?

N-400 ve N-600 Formlarının Farkı Nedir?

Form N-400 ve Form N-600 ABD vatandaşlığıyla ilgili olan formlardır, ancak her birinin farklı amaçları bulunmaktadır. 

N-400 formunu doldurması gereken kişiler ABD’ye yasal olarak göç etmiş ve belirli bir süre boyunca ABD’de yaşayan yabancı vatandaşlardır.

Başvuru yapmak için kişinin aşağıdaki kriterlere sahip olması gerekmektedir:

 • En az 18 yaşında olunmalı
 • 5 yıl boyunca kalıcı ikamet statüsüne (Green Card) sahip olunmalı
 • Belirli bir süre boyunca ABD’de fiziksel olarak bulunmalı ve orada ikamet edilmeli
 • Temel İngilizce ve Amerikan vatandaşlık hakkında bilgi sahibi olunmalı
 • ABD anayasası ve hükümeti hakkında temel bilgilere sahip olunmalı

N-600 Formu ise en az bir ebeveyni ABD vatandaşı kişilerin başvuruları için doldurulması gereken formdur.  Örneğin ABD vatandaşı anne veya babadan doğan yabancı çocuklar için vatandaşlık belgesi almak amacıyla kullanılabilir.

N-600 başvuru sahipleri başvurudan başvuruya değişebilmesiyle birlikte genellikle doğum sertifikaları, aile ilişkilerini kanıtlayan belgeler ve diğer gerekli dokümanlarla birlikte başvurularını yaparlar.

amerika vatandaşı olmak için ne gerekir

Adım Adım Amerika Vatandaşlığı Başvurusu

Başvuru işleminizi Green Card ile 5, ABD vatandaşı ile evli olmanız durumunda 3 yıl bitiminden 90 gün önce başlatabilirsiniz. Vatandaşlığa kabul yöntemi ile vatandaşlık başvuru adımları şu şekildedir;

 • Başvuru sürecinizi başlatırken N-400 formunu USCIS web sitesinden veya bir USCIS ofisinden alabilirsiniz.
 • En az bir ebeveyninizin ABD vatandaşı olması durumunda başvurunuzu N-600 Formu doğrultusunda gerçekleştirmeniz gerekecektir.
 • Formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduğunuzdan emin olun. Gerekli tüm bilgi ve belgeleri sağlanmalı ve tüm sorular yanıtlanmalıdır
 • Dosyalama ücretini ve gerekebilecek diğer ücretleri veya belgeleri hazırlayın. 
 • Doldurduğunuz formu dosyalama ücretini ve gerekli ek belgeleri USCIS’e gönderin. USCIS web sitesi formu çevrimiçi olarak da göndermenize izin verir veya resmi site üzerinde belirtilen adrese postalayabilirsiniz.
 • USCIS başvurunuzu aldıktan sonra doğruluk ve yeterli bilgi belgelerin sağlanması açısından kontrol edecektir. Herhangi bir sorun varsa ek bilgi veya belgeler istenebilir.
 • Başvurunuz kabul edilirse USCIS tarafından gönderilecek mail doğrultusunda sizinle bir görüşme ayarlanacaktır. Bu görüşme sırasında vatandaşlığa alınmaya uygunluğunuz ve ABD vatandaşlığı ile ilgili bilgileriniz hakkında sorular sorulacaktır. Bununla birlikte İngilizce yeterlilik ve vatandaşlık testini de geçmeniz gerekmektedir.
 • Mülakatı ve diğer tüm gereklilikleri başarıyla tamamlarsanız resmi olarak Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmak için bir Sadakat Yemini törenine davet edileceksiniz.

Ayrıca bakınız: Amerika Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

amerika vatandaşlık ücreti

Amerika Vatandaşlık Başvuru Ücreti

Amerika vatandaşlık başvurunuzu tam olarak gerçekleştirebilmeniz için gerekli adımda başvuru ücretinizi ödemeniz gerekmektedir. 

Amerika vatandaşlığı başvuru ücreti 2023 yılında N-400 formu için 640$ ve biyometrik hizmet ücreti için de 85$ olmak üzere toplam 725$’dır.

N-600 formunu göndermek için gereken ücret ise 1170$ olarak belirlenmiştir.

Ayrıca bakınız: Amerika Vize Ücreti Ne Kadar?

Amerikan Vatandaşı Olmanın Faydaları Nelerdir?

Amerika, dünyanın en büyük ekonomik ve siyasal gücü olması doğrultusunda vatandaşlarına geniş imkanlar sağlamaktadır.

Amerikan vatandaşı olmanın faydaları arasında seyahat özgürlüğü, federal işlere ve hükümet pozisyonlarına başvurabilme, seçme ve seçilme hakkı, federal yardım programlarına erişim, çifte vatandaşlık imkanı gibi birçok sosyal hak ve güvence bulunmaktadır.

Ayrıca Amerika’da vatandaş olanlar daha geniş kapsamlı hukuki korumalara ve vatandaşlık haklarına sahiptirler.

Bununla birlikte Amerika vatandaşı kişilerin Green Card sahibi kişilerden farklı olarak sahip oldukları bazı vatandaşlığa özgü avantajlar vardır:

 • ABD vatandaşları diledikleri zaman ülkeye giriş çıkış yapabilir ve ülke dışında uzun süre bulunabilirler. Green Card sahipleri ise belirli bir dönem boyunca ABD’de kalmak zorundadır ve uzun süreli yurtdışı seyahatlerinden sonra tekrar giriş yapabilmek için başvuru yapma gerekliliği vardır.
 • ABD vatandaşları federal, eyalet ve yerel düzeyde oy kullanma ve kamu görevlerine seçilme hakkına sahiptirler. Green Card sahiplerinin ise bazı eyaletlerdeki sınırlı durumlar dışında, oy kullanma ve kamu görevlerine seçilme hakları yoktur.
 • ABD vatandaşları kamuda çalışabilirler. Green Card sahipleri için bu çoğu eyalet ve federal iş pozisyonlarında mümkün değildir. 
 • ABD vatandaşlarının çocukları kendiliğinden ABD vatandaşı olarak doğarlar. Green Card sahipleri ise çocuklarına vatandaşlık hakkı aktaramazlar.
 • Bazı federal sosyal yardım programları ve hükümet yardımları sadece ABD vatandaşlarına yöneliktir. Green Card sahipleri bazı federal yardım programlarına erişebilirken ABD vatandaşlarına göre daha sınırlıdır.

Bu avantajlar ABD vatandaşı olmanın Green Card sahibi olmaya göre getirdiği bazı temel farklılıklardır. 

Vatandaşlık başvurusu süreci ve vatandaşlık hukuku karmaşık bazı prosedürlerin yerine getirilmesini gerektirir. Başvuru sahiplerinin başvuru öncesi ve sırasında dikkatli olmalarını ve gerektiğinde hukuki danışmanlık almalarını tavsiye ederiz.

Ayrıca bakınız: Amerika’da Ev Alarak Vatandaşlık Mümkün mü?

Amerikan Vatandaşı Olmanın Sorumlulukları Nelerdir?

ABD vatandaşlığına geçme hakkına sahip olanlar birçok yeni fırsattan yararlanabilieceklerdir. Ancak bu hakları bazı sorumlulukları da beraberinde getirir. 

Öncelikle çifte vatandaşlık durumunu göz önünde bulundurmalısınız. Bazı ülkeler ABD vatandaşlığını kabul eden kişilerin kendi ülke vatandaşlığını kaybetmelerini gerektirebilir. 

ABD genellikle çifte vatandaşlığa izin verirken, bu durum ülkeye göre değişebilir. Türkiye özelinde konuşmak gerekirse çifte vatandaş olmanız bir sorun yaratmayacaktır.

 • ABD vatandaşı olanlar gelirleri için vergi ödemekle yükümlüdürler. Bu ABD dışında yaşasalar bile ABD vergi mükellefiyetlerini sürdürmeleri gerektiği anlamına gelmektedir. 
 • ABD vatandaşları gerektiğinde ordu hizmetine çağrılabilirler ve ülkenin savunmasına katkıda bulunma sorumluluğunu taşırlar.
 • ABD’de vatandaşlar için jüri görevi zorunludur. Eğer bir jüri çağrısı yapılırsa, vatandaşlar jüri görevine katılmak zorundadırlar.

ABD vatandaşı olmanın getirdiği sorumlulukları anlamak, bu önemli kararı vermekte çok kritik bir noktadır. Bu nedenle, ABD vatandaşlığına geçmeyi düşünen kişiler, bu konuda dikkatli bir değerlendirme yapmalı ve gerekli bilgilere sahip olduklarından emin olmalıdırlar.

Amerikan Vatandaşlığına Kabul Ne Kadar Sürer?

Vatandaşlık işlemleri için başvuru süreciniz için gereken süre USCIS’in yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir fakat başvurunuz doğrultusunda mülakat görüşmesine çağrılmanız ortalama 90 gün sürecektir.

Bu yazımızda Amerikan vatandaşlık şartları ve vatandaş olmak için nasıl başvuru yapılır konularına değindik. Siz de yazımızda geçen seçeneklerden birisi ile Amerika vatandaşlığı ile ilgili daha fazla bilgi almak ve başvuru sürecinizde profesyonel destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sıkça Sorulan Sorular

ABD Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Belirli bir süre Green Card sahibi olarak, ebevenylerin Amerikan vatandaşı olmasıyla ya da ebeveynlerin Green Card sonrasında Amerikan vatandaşlığına geçiş yapmasıyla ABD vatandaşlığı alınabilir.

Amerika Kimlere Vatandaşlık Verir?

Amerika Birleşik Devletleri yaygın olarak doğum, aile ya da Green Card yoluyla vatandaşlık vermektedir. Elbette bunun yanı sıra geçmeniz gereken vatandaşlık ve İngilizce testi gibi detaylar da bulunmaktadır. Tüm kriterleri karşılayan ve uygunluğu bulunan kişilere Amerika vatandaşlığı verilmektedir.

Amerikalı Biriyle Evlenince Vatandaşlık Alınır mı?

Amerika vatandaşı birisiyle evlenerek ilk olarak Green Card ve bir kaç yılın arından da vatandaşlık alınabilir.

Amerika’da Vatandaşlık Almak için Kaç Yıl Beklemek Gerekir?

Hangi yöntem ile başvuru yaptığınıza bağlı olarak 5 ya da 3 yıl Amerika’da vatandaşlık almak için beklemeniz gerekir. Örneğin istihdam bazlı Green Card sonrasında 5 ve evlilik ile Green Card sonrasında 3 yıl beklemelisiniz.

Green Card Vatandaşlık Veriyor mu?

Green Card sahibi olmak doğrudan vatandaşlık vermese de belirli bir süre Green Card sahibi olduktan sonra vatandaş olabilirsiniz.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?