Amerika'da Yaşam ve Çalışma 8 dakikalık okuma

Amerika’da Ev Almak ve Vatandaşlık Elde Etmek

26 Ekim 2023
amerika'da ev almak ve vatandaşlık

Amerika’da ev almak ve aynı zamanda vatandaşlık ya da Green Card elde etmek birçok insanın hayalini süsleyen bir fırsat. Öte yandan Amerika’da ev alarak vatandaşlık elde etmek mümkün olmasa da ABD vatandaşlığı alma sürecini olumlu etkileyen noktalardan birisidir.

Ev satın almak Amerika’da size doğrudan vatandaşlık ya da Green Card sağlamasa bile Amerikan vatandaşı olmadan ev satın alabilmeniz mümkün.

Bu yazımızda Amerika’da ev almak isteyenler için süreçleri ve vatandaşlık elde etmek isterseniz size nasıl yardımcı olabileceğini açıklayacağız.

3 Adımda Amerikan Vatandaşı Olmadan ABD’de Ev Satın Almak

ABD vatandaşı olmadan Amerika’da ev almak mümkün olsa da sadece ev alarak vatandaşlık elde etmek mümkün değildir. Ancak ev alarak yasal haklarınız doğduğu için Green Card elde etmeniz kolaylaşır.

İşte Amerika’da ev sahibi olmanın temel adımları:

 1. Adım: Gerekli Belge ve Şartları Yerine Getirdiğinizi Kontrol Edin

Amerika’da ev almak için aranan şartlar arasında Amerika’da bulunmanız ve hatta vize sahibi olmanız gibi kısıtlamalar yoktur. Pasaportunuz olduğu sürece Amerika’da ev satın alabilir ve mülkünüz üzerinde alım-satım, kiralama gibi işlemleri yürütebilirsiniz.

Bu nedenle Amerikan vatandaşı olmayan yabancı uyruklu kişiler de ABD vatandaşları gibi ev sahibi olabilmektedir.

Amerika’da ev almak için gerekli belgeler şunlardır:

 • Pasaport ya da varsa ABD’deki yasal statünüzü gösteren vize izni ya da Green Card
 • Mali durumunuzu belirten banka geçmişi
 • Gelirinizi belirten banka kaydı
 • Vergi durumunuzu belirten belgeler
 1. Adım: Finansal Hazırlık Yapın

Amerika’da ev satın almadan önce mali durumunuzu Amerikan vergi, bankacılık sistemi ve yasalarına göre değerlendirmeniz ev alma sürecinde ve sonrasında sürprizlerle karşılaşmamanız için oldukça önemli. 

Öncelikle mortgage kullanmak isterseniz yıllık geliriniz, borçlarınız, evi satın almak için karşılayabileceğiniz ön ödeme tutarınız ve Amerikan banka hesaplarınızda bulunan para miktarı gibi noktalar göz önünde bulundurularak satın almak istediğiniz ev için size verilebilecek mortgage miktarı belirlenecektir.

Bu miktarın belirlenmesi her bölge ve banka için değişmekte olup farklı bankalardan teklifler alarak çok daha cazip fırsatlar elde edebilirsiniz. Bazı bankalar evin değerinin %60’ına kadar mortgage kredisi sağlayabilmektedir.

Amerika’da ev almak için bütçenizi planlarken ödemeniz gereken vergileri de unutmamalısınız. Yazımızın devamında bahsedeceğimiz üzere ev satın aldıktan sonra ödemekle yükümlü olduğunuz bazı vergiler bulunmaktadır. 

 1. Adım: Emlak Piyasasını Araştırın

Emlak piyasasını araştırmak istediğiniz bölgeyi ve mülk tipini belirlemekle başlar. Eyalet, şehir ve hatta mahalleye göre ev fiyatları çok büyük oranda değişmektedir. Emlak danışmanı ile görüşerek size en uygun bölgeleri seçebilirsiniz.

Bir evi beğendiğiniz zaman mutlaka kontrol etmeniz gereken noktalar arasında evin tadilat gerektirip gerektirmediği olmalıdır. Evinizi satın aldıktan sonra altyapısında bir sorun oluşması büyük masraflara neden olabilir. 

Ayrıca satın aldığınız ev üzerinde farklı kişilerin sahipliğinin bulunmaması konusunda da dikkatli olmalısınız. Aksi bir durumda gelecekte önemli bir sorun haline dönüşebilir.

Saydığımız bu nedenlerden ötürü profesyonel hukuki destek ve emlak danışmanlığı almanızı tavsiye ederiz.

amerika'da ev vergileri

Ödenmesi Gereken Vergiler Hangileridir?

Amerika’da ev almak istediğinizde ve satın alım sonrasında bazı vergiler ödemeniz gereklidir. Dikkat etmeniz gereken başlıca vergi türleri şunlardır:

 • Mülk Vergisi (Property Tax): Ev sahipleri mülklerinin değerine göre belirli bir mülk vergisi öderler. 
 • Kapanış Maliyetleri (Closing Cost): Emlak alım-satım işlemleri sırasında kapanış maliyetleri ödenir. Bu maliyetler arasında tapu harçları, sigorta ve işlem ücretleri bulunur.
 • Gelir Vergisi (Income Tax): Evinizi kiralamayı düşünüyorsanız elde edilen kira geliri üzerinden federal ve eyalet gelir vergisi ödemeniz gerekebilir.
 • Mortgage Vergisi (Mortgage Tax): Mortgage kullanıyorsanız mortgage faizlerinizden kaynaklanan vergiler de ödemeniz gerekecektir.

Her eyaletin ve bölgenin farklı vergi politikaları vardır. Bu nedenle vergiler hakkında ev satın almak istediğiniz eyalete özel olarak araştırma yapmanız gerekmektedir.

amerika'da mortgage ile ev almak

Mortgage Yoluyla Amerika’da Ev Almak

Amerika’da ev sahibi olmanın yaygın yollarından birisi mortgage kullanmaktır. Mortgage Amerika’da ev almak isteyenlere ev fiyatını taksitle ödeme imkanı sunar. Böylelikle ev fiyatının tamamını bir seferde ödemeye gerek kalmadan Amerika’da ev sahibi olabilirsiniz. 

Bu sayede kişi evi hemen satın alarak, borcunu vadeli olarak belirlenen süre kadar, örneğin 10 yıl boyunca, öder.

Mortgage ile ev satın almanın temel aşamaları aşağıdaki şekildedir:

 1. Kredi Değerlendirmesi (Credit Check): İlk adım kredi geçmişinizi kontrol ettirmektir. İyi bir kredi geçmişi daha uygun faiz oranlarına erişmenizi sağlayabilir.
 2. Mortgage Ön Onayı (Pre-Approval): Mortgage ön onayı alarak ne kadarlık bir krediye uygun olduğunuzu belirleyebilirsiniz.
 3. Ev Arama ve Değerlendirme: İhtiyaçlarınıza uygun bir ev ararken emlakçılardan profesyonel destek alarak çeşitli mülk çeşitlerini görüp fiyat, bölge, evin durumu gibi konulara göre değerlendirme yapabilirsiniz. Emlakçılar ev, bölge, vergi ve ödemeler hakkındaki sorularınıza destek olacaktır. Aynı zamanda bütçenize uygun seçenekler sunacağı gibi ev sahipleri ile pazarlık aşamasında da yardım sağlarlar.
 4. Mortgage Başvurusu: Seçtiğiniz bir banka veya mortgage şirketine başvurun. Başvurunuz onaylandığında resmi bir teklif almış olacaksınız.
 5. Kapanış Süreci (Closing Time): Kabul edilen teklifin ardından kapanış süreci başlar. Bu aşamada tapu işlemleri ve diğer detaylar tamamlanır.

Mortgage kullanarak ev sahibi olmak Amerika’da yaşayan birçok kişi için erişilebilir bir seçenektir.

Ayrıca Bakınız:

Bu yazımızda Amerika’da ev satın almak ve vatandaşlık konusuna değindik. Ameirka’da yaşamak ve çalışmak için daha fazla bilgi alabilmek adına bizimle iletişime geçebilir ve almak istediğiniz danışmanlık hizmeti hakkında form doldurarak sürecinizi başlatabilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sıkça Sorulan Sorular

Amerika’da Ev Satın Alarak Oturum İzni Alabilir miyim?

Amerika’da ev alarak doğrudan oturum izni almak mümkün değildir. Ancak Amerika’da ev sahibi olmanız Green Card almak için başvurduğunuzda avantaj olarak görülecektir.

ABD Oturma İzni Nedir?

Amerika oturum izni (Green Card), yabancıların Amerika’da yasal olarak ikamet etmelerine ve çalışmalarına olanak tanır. Ancak oturum izni almak Amerika’da ev sahibi olmakla aynı değildir. Oturum izni alma süreci vize türlerine ve kişisel durumlara bağlı olarak değişebilir.

Amerika’da Ev Alarak ABD Vatandaşı Olabilir miyim?

Amerika’da ev alarak Amerika vatandaşı olmak gibi bir düzenleme yoktur. Amerika vatandaşı olmak için öncelikle yasal bir süreç olan doğum, istihdam, çekiliş veya evlilik gibi yolları takip etmek gereklidir. Bunun yanı sıra 5 yıl boyunca Amerika’da yaşarsanız da ABD vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirsiniz.

Amerika’da Ev Alarak ABD Vizesini Kolay Alabilir miyim?

Amerika’da ev satın almak bazı vize türleri için olumlu bir etki yaratabilir ancak vize alım süreci yine de belirli şartlara tabidir. Örneğin E-2 Yatırımcı Vizesi başvurusu yapmak isteyenler, Amerika’da bir işletme kurma veya mevcut bir işletmeye yatırım yapma niyetinde olmalıdır. 

Amerika’da Mülk Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Amerika’da mülk satın alırken bütçenize, evi alacağınız konuma, emlak danışmanlığı almaya, tapu ve vergi işlemlerine dikkat etmelisiniz. Bir emlak danışmanından profesyonel destek almak bu süreci hızlı ve kolay bir şekilde geçirmenize yardım sağlar.

Amerika’da Satın Aldığım Evi Kiraya Verebilir Miyim?

Evet, Amerika’da satın aldığınız bir evi kiraya verebilirsiniz. Ancak kiraya verme süreci, yerel yasalara ve kurallara tabidir. Kiracı seçimi, kira sözleşmesi hazırlığı ve kiracı haklarına uygun şekilde davranma gibi önemli faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Kiralama işlemi sırasında bir emlak danışmanı veya avukatı size yardımcı olabilir.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?