Amerika Vize Başvurusu 9 dakikalık okuma

Amerika’da Doğum Yapmak ve Vatandaşlık

30 Ocak 2024
amerikada doğum yapmak

Amerika’da doğum yapmak çocukları için iyi bir gelecek hayali kuran ailelerin merak ettiği sorulardan birisi. Doğum için Amerika’ya gitmek ve maliyetleri de elbette bu konuya ilgi duyanlar tarafından merak edilen noktalardan. 

Çocuklarına Amerika vatandaşlığı elde etme imkanı sunmak isteyen kişiler için peki bu süreç nasıl ilerliyor?

Bu yazımızda ABD’de doğum yapmanın maliyetleri, şartları ve sürecin nasıl ilerlediği hakkındaki sorularınızı yanıtlayacağız. Bu sayede siz de bebeğiniz için Amerika vatandaşlığına sahip olma avantajı elde edebilirsiniz.

doğum için amerikaya gitmek

Amerika’da Doğum Yapmanın Avantajları

ABD’de doğum yapmak bebeğinize birçok artısı olacaktır. Amerika’da doğum yapmanın avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Anne babanın vatandaşlığına bakılmaksızın bebeğe Amerikan vatandaşlığı ve Sosyal Güvenlik Numarası verilir.
 • Çocuğunuz ABD’de eğitim alma, çalışma ve yaşama hakkı elde eder.
 • Gelecekte seçme ve seçilme hakkı tanınır.
 • Amerikan pasaportunun gücü sayesinde gelecekte 169 farklı ülkeye vizesiz giriş yapabilir.
 • Amerikan okullarında eğitim alabilme hakkına kolayca sahip olur.

Bu noktada merak edilen bir konuyu netleştirmek adına Amerika’da doğum yapmanın size ABD vatandaşlığı ya da Green Card sağlamadığının altını çizmek isteriz.

amerika doğum vizesi

Amerika’da Doğum Yapmak için Hangi Vizeyi Almalıyım? 

Amerika doğum vizesi olarak hazırlanmış özel bir vize olmasa da Amerika turist vizesi ile seyahat etmek mümkündür. Bu nedenle B2 turist vizesine başvuruda bulunmanız gereklidir.

Öte yandan B2 turist vizesine başvuruda geç kalmamanız önerilir. ABD sadece bu amaçla ülkeye gelip çocuğu için vatandaşlık elde eden ailelerin artması nedeniyle 2020’de vize kurallarında bir düzenleme yapmıştır. 

Bu düzenlemeye göre ABD’ye seyahat nedeni sadece doğum yapmak amacı olan kişilerin vize başvurusunu yetkililer reddetme hakkına sahiptir. 

Vize işlemlerinizi gerçekleştirmek için durumunuzun uygunluğu hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve emekli konsolosluk memuru danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Amerika turist vizesi hakkında daha fazla bilgi alabilmek için ilgili içeriğimizi okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Amerika Vize Başvurusu içeriğimizde de süreç hakkında genel kapsamlı bilgi elde edebilirsiniz.

amerikada doğum maliyeti

ABD’de Doğum Yapmanın Maliyetleri

Amerika Birleşik Devletleri için sağlık sektörü, hastane ve doktor fiyatları Türkiye ve Avrupa’nın birçok ülkesine kıyasla yüksektir. Amerika’nın devlet sağlık sektörüne maddi olarak büyük bir destek sunmaması nedeniyle hastaneler ve tedavi ücretleri oldukça pahalıdır.

Amerika’da doğum yapmak istiyorsanız iyi bir özel sigorta planına veya belirli bir birikime sahip olmanızı tavsiye ederiz. Masraflar 2024 yılında ortalama bir normal doğum için 14.768 dolar, sezeryan içinse 26.280 dolardır. Bu fiyata muayene, operasyon, genel olarak kullanılan ilaçlar, hastanede odasında kalma, hastanede yemek yeme, bebeğe bakım gibi hizmetler dahildir.

Maliyetler hastaneye, annenin ve bebeğin sağlık durumuna, eyalete ve sigortanız olup olmadığına göre değişiklik göstermektedir. 

ABD’de doğum yapmanın maliyeti ortalama olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Amerika’ya seyahat: Kişi başına uçak bileti 1300 – 2000 dolar arasında değişiklik gösterecektir. Seyahat edeceğiniz şehre ve bilet alma tarihinize göre daha pahalı veya ucuz biletler bulabilirsiniz.
 • Anne için konaklama masrafı: Gecesi 60 dolardan başlayarak kalacağınız otele göre fiyat farklılaşacaktır. 6 ay boyunca Amerika’da kalmayı düşünüyorsanız kısa dönemli ev kiralamayı tercih etmeniz daha hesaplı olacaktır. Kira fiyatları eyalete göre 1000 ile 5000 dolar arasında değişebilmektedir.
 • Hastane ücreti: Amerika’da doğum maliyeti ortalama olarak 15.000 dolar olsa da alacağınız ekstra hizmet veya tedaviye göre bu rakam artabilir.
 • Pasaport İşlemleri : Başvurunuzda ödemeniz gereken vize ücreti 185 dolardır.

Amerika’da doğum maliyeti birçok unsura göre farklılık gösterdiğinden net bir rakam söylemek pek mümkün değil. Fakat 2024 yılında ABD’de doğum yapmak için ortalama 50.000 dolar bütçeniz olması önerilir. Elbette daha düşük bütçeler için de seçenekler bulunabilmekte.

amerikada doğum için eyalet

Amerika’da Doğum için En Çok Tercih Edilen Eyaletler

Amerika’da doğum yapmak için hastane hizmet kalitesi ve masrafları gibi konuları dikkate alarak en çok tercih edilen eyaletler şunlardır:

 1. Massachusetts

Bir numarada yer alan Massachusetts, doktor ve hizmet kalitesi açısından en üst sırada yer alıyor. Bu da doğum yapmak için en sık tercih edilen eyaleti olmasını sağlamıştır. Massachusetts aynı zamanda ülkedeki en düşük bebek ölüm oranlarından birine sahiptir.

 1. Vermont

Vermont doğum maliyeti ve bebeklere çok iyi bir bakım hizmeti sunması nedeniyle sıklıkla tercih edilen bölgelerdendir. Aynı zamanda en düşük hastane ücretlerine sahip eyaletlerden birisidir. Vermont da ülkedeki en düşük bebek ölüm oranına sahiptir ve kişi başına düşen ebe, doktor ve çocuk bakım hemşire sayısı yüksektir.

 1. Rhode Adası

Üçüncü sırada yer alan Rhode Island bebek doğum maliyeti ve aile dostu bir yer olması açısından sıklıkla tercih ediliyor.

 1. Minnesota

Minnesota ayrıca bebek doğurma maliyetinin pahalı olmaması ve kişi başına düşen çocuk doktoru ve aile hekimi sayısının yüksek olması nedeniyle üst sıralarda yer alıyor.

 1. New Hampshire

New Hampshir, bebek bakım hizmeti konusunda ve sezaryen doğum için düşük maliyeti olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmekte. Eyalette kişi başına düşen ebe ve kadın doğum uzmanı sayısı da yüksek.

Doğumdan Sonra Yapılması Gerekenler

ABD’de doğum yaptıktan sonra bebeğiniz direkt olarak ABD vatandaşlığı alma hakkına sahip olur. Elbette bunun için doğum sonrası tamamlamanız gereken bazı süreçler ve almanız gereken belgeler vardır.

Doğum yaptıktan sonra annenin durumuna göre hastanede 1 ile 3 gün arasında kalması gereklidir. Hastanede bebek için Birth Certificate (Doğum Belgesi) alınarak pasaport için başvuruda bulunulmalıdır.

Doğum Belgesi ve SSN (Social Security Number) 

Doğum yaptıktan sonra, hastaneden ayrılmadan önce mutlaka bebeğiniz için Birth Certificate almanız gereklidir. Bu belge üzerinde babanın da imza atması önerilir. Birth Certificate için eyalete bağlı olarak 15-40 dolar ödeme yapmalısınız. Sonrasında ise Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) almak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) ABD’de yaşamın bir parçasıdır. SSN ile devletin sunduğu yardımlardan faydalanabilir, ev veya araç satın alırken kolaylıkla kredi çekebilir, ehliyet alabilir ve daha fazla iş imkanı bulabilirsiniz.

Vatandaşlık İşlemleri

Aldığınız Birth Certificate ile bebeğiniz için ABD pasaportu çıkartmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Pasaport başvurusunda bulunmak için DS-11 formu doldurmanız gereklidir. Bu form ile kişisel ve bebeğinizle ilgili bilgileri doldurur, doğum sertifikası ile bebeğinizin vatandaşlığını ve ebeveynlik ilişkinizi kanıtlamış olursunuz.  Aynı zamanda bebeğin iki adet pasaport fotoğrafı çekilmelidir.

Bu işlem için ABD Dışişleri Bakanlığı’na 100 dolar pasaport ödemesi, 35 dolar kabul ücreti ödemeniz gerekir.

Tüm süreci tamamlamanız halinde bebeğiniz Amerikan vatandaşı olacak ve Amerikan pasaportu elde edecektir.

Amerika’da vatandaşlık hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızda Amerika’da doğum yapmak için gerekliliklerden ve süreçten bahsettik. Bebeğinizin Amerika vatandaşlarına sunulan imkanlardan yararlanabileceği bir gelecek inşa etmek istiyorsanız, konu hakkında detaylı bilgi ve başvuru için sitemizdeki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sıkça Sorulan Sorular

Çocuğun Amerikan Vatandaşlığından Ebeveyn Yararlanabilir mi?

Çocuğun Amerikan vatandaşı olması ebeveynlere vatandaşlık hakkı sağlamaz. Çocuk 21 yaşına geldiğinde ebeveynler Green Card’a başvurabilir.

Bebek için Pasaport ve Diğer Evraklar Nasıl Düzenlenmeli?

Hastanede doğum sonrası Birth Certificate alarak, ABD pasaportu ve Sosyal Güvenlik Numarası almak için hemen başvuru yapabilirsiniz. Bu işlemler genellikle birkaç hafta sürmektedir.

Amerika’da Doğum Şekline Anne Karar Verebilir mi?

Doğumun normal veya sezeryan olması hakkında anne, doktoruna tercihini belirtebilir ve bu tercihe göre tedavi uygulanabilir. Ancak doktor anne ve bebeğin sağlığı için tercih edilenden farklı bir müdahale yapmak durumunda kalabilir.

Hamileliğin Kaçıncı Haftasında Amerika’da Olunmalı?

Hamileliğin dönemine göre Amerika’da bulunmanıza dair bir kısıtlama veya düzenleme yoktur. Ancak 3 ile 5 aylık hamilelik dönemi arasında ABD’ye gitmeniz önerilir.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?