Amerika Vize Başvurusu 10 dakikalık okuma

Amerika Turist Vizesi (B1 – B2) Nedir ve Nasıl Alınır?

12 Şubat 2024
amerika turist vizesi

Amerika’ya seyahat etmek isteyen kişilerin ilk akla gelen seçenekleri arasında olan Amerika turist vizesi, sadece turistik değil arkadaş, akraba ziyareti, iş gezisi ya da sosyal etkinliklere katılmak gibi amaçlarla da kullanılarak en çok tercih edilen vizelerden birisidir.

Eğer bu amaçlarla gerçekleştireceğiniz Amerika seyahatiniz için turist vizesine ihtiyacınız varsa yazımızın devamında değineceğimiz geçerlilik şartları, gerekli evraklar, ücretler ve başvuru süreci konuları kapsamında bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

DS260 Formu doldurma, vize randevusu erkene alma ve mülakat hazırlığı konularında emekli konsolosluk çalışanı ve deneyimli ekibimizden destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika B1 Vizesi Nedir?

B1 vizesi belirli bir zaman süresince Amerika’da iş gezisi amacı ile bulunacak olan kişilerin alması gereken vizedir. Genel olarak 1 ile 6 ay arasında Amerika’da kalış süresi bulunan B1 vizesi ile ihtiyaç ve gerekliliklere uyulması halinde 6 ay kadar daha ekstra kalış süresi elde edilebilir.

Peki B1 Vizesine sahip olanlar bu vizeyi ne amaçla kullanabilirler?

B1 vizesi hak sahibine yalnızca belirttiği faaliyeti gerçekleştirme hakkı vermektedir. Kısaca açıklamak gerekirse bu faaliyetler iş toplantısı, fuar çalışmaları, satın alma işlemleri, kongrelere katılma gibi yalnızca belli bir ticari ya da iş amacına yöneliktir.

B1 vizesi ile Amerika’ya gelmek isteyen kişilerin aşağıdaki konularda dikkatli olması gerekmektedir:

 • Bu vizeye sahip olan kişiler herhangi bir işte çalışma hakkına sahip olmayıp üretim de gerçekleştiremezler. Aksi durumların tespitinde çeşitli yaptırımlar uygulanabilir.
 • Bu vizeye sahip olan kişilerin kar amacı güden bir faaliyette de bulunmamaları gerekmektedir. 
 • Vize, kişiyi yalnızca B1 vizesi alırken belirtilen iş ya da faaliyeti gerçekleştirmek üzere sınırlandırmaktadır.

Eğer Amerika B1 B2 vizesinin sağladığı sınırlı sürenin ötesinde Amerika’da yaşamak ve çalışmak isterseniz L1 Şirket İçi Transfer Vizesi gibi şirketiniz üzerinden alabileceğiniz vize türlerine ya da ticaretle uğraşıyorsanız E1 Ticaret Vizesine ve yatırımlarınızla Amerika’da iş kurmak için E2 Yatırımcı Vizesine göz atabilirsiniz.

Amerika B2 Vizesi Nedir?

Amerika B2 vizesi genel olarak turizm, akraba ziyareti ya da eğlence amaçları ile tanınsa da akademik konferanslara katılmak ya da Amerika’da tedavi görmek gibi seyahatler için de kullanılabilir.

B2 vizesi almak isteyen kişilerin dikkatli olması gereken konular şu şekildedir:

 • Kendi ülkelerinde yaşamlarının maddi olarak iyi seviyede olması gerekmektedir. Bu bir nevi kendi ülkelerine tekrar döneceklerinin, seyahatlerinin yalnızca geçici süreli olduğunun bir teminatı olarak görülmektedir. 
 • Sahip olduğunuz gayrimenkuller ve paranız başvurunuzu etkileyecektir. Yine bu sebeple kişilerden banka hesap dökümü gibi finansal kanıtlar istenmektedir.
 • B2 vizesine sahip olmak için detaylandırılmış bir gezi planınızın olmalıdır. Konaklayacağınız yerler, ziyaret noktalarınız gibi planlar buna dahil edilebilir. 
 • Akraba ve arkadaş ziyaretleri için ilgili kişiler tarafınıza davet mektubu düzenlemiş olmalıdır.

Amerika vize başvurusu hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki içeriklerimize de göz atabilirsiniz:

Amerika Turist Vizesi için Gereken Evraklar Nelerdir?

Başvuru yaparken sunmanız gereken belgeler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Kimlik kartı fotokopisi
 • Amerika’da kalış süresinin sonundan itibaren altı ay geçerliliği devam eden pasaport
 • Online olarak doldurmanız gereken DS-160 Formunu doldurduktan sonra formun doldurulduğunu onaylayan ekranın çıktısı
 • Biyometrik fotoğraf (2 adet/ Beyaz arka fon/ Son 6 ay içinde çekilmiş)
 • Nüfus kayıt örneği ( Anne, baba bilgisi, adres ve aile bilgisi içeren)
 • Konsolosluğa yazılmış ve tüm masrafların kendinizce karşılanacağını ya da yakınlığınızı belgeleyebilecek bir şahıs veya sizi Amerika’ya davet eden kurum gibi bir sponsor tarafından destekleniyorsanız sponsorunuz tarafından karşılanacağını bildirdiğiniz vize sponsoru dilekçesi
 • Banka hesap dökümü ve hesap cüzdanı türünde maddi gücünüzü kanıtlar nitelikte belgeler
 • Tapu ve araç ruhsatı fotokopileri gibi Türkiye’deki mal varlıklarınızı gösterir kanıtlar
 • Amerika’da yapacağınız otel ya da Airbnb konaklamalarınızın rezervasyonunu gösteren belgeler. (ABD, seyahat biletlerinin vize başvurusu öncesi alınmasını şart koşmamaktadır. Biletinizi vize başvurunuz onaylandıktan sonra almanız daha doğru olacaktır.) 
 • Kişi evli ise evlilik cüzdanı fotokopisi 

Yukarıda listelediğimiz Amerika turist vizesi için gereken belgeler temel nitelikte olup bu belgelerin yanı sıra kişinin emekli, çalışan ya da işveren olmasına göre gerek duyulan farklı evraklar da gösterilmesi gerekir.  

Gerekli olan tüm evrakları mülakat randevunuzu alacağınız sayfadan kendi vize türünüzü seçerek görebilirsiniz.

Amerika Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yazımızın önceki bölümlerinde bahsettiğimiz üzere ihtiyacınıza yönelik gerekli belge ve hazırlıkları tamamladıktan sonra Amerika Turist vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Başvurunuzun ilk adımında resmi web sitesi üzerindeki DS-160 formunu doldurmanız gerekmektedir. Online olarak doldurulan bu forma ABD Büyükelçiliği resmi web sitesindeki Vize Formları ve Yönergeler başlığı altından ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Amerika Vize Başvurusunun İlk Aşaması DS 160 Formu Nedir, Nasıl Doldurulur?

Bir sonraki adım ise konsolosluk bölümünden mülakat için almanız gereken randevudur. Bu işlemi gerçekleştirmek için sırasıyla aşağıdaki adımları gerçekleştirmelisiniz:

 • usvisa.info vize başvuru sayfasını ziyaret ettikten sonra göçmen olmayan vize başvurusu (Non-Immigrant Visa Applicant) bölümüne tıklayıp ülke olarak Türkiye ve Türkçe’yi seçerek ilerleyin.
 • Açılan sayfada Türkçe olarak size uygun yönlendirmeler yapılmaktadır. Buradaki adımları uygulayarak DS-160 formu doldurduysanız yeni bir üyelik oluşturun.
 • Vize başvuru ücretinizi ödemek için ödeme türü seçin ve ödemeyi tamamlayın.
 • Randevu tarihi ve saati için seçiminizi yapın.

Ayrıca bakınız:

Ayrıca DS160 Formu doldurma, randevu erkene alma ve vize mülakatına hazırlık hizmetlerimize göz atmak ve daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

DS-160 Formu Nedir?

DS-160, Amerika’ya geçici bir süreliğine gitmek isteyen kişilerin, örneğin Amerika Turist Vizesi almak isteyenlerin, doldurması gereken bir formdur. Form kişisel bilgiler, seyahat bilgileri, eğitim bilgileri, iş deneyimleri ve çeşitli güvenlik sorularından oluşmaktadır. 

Formu doldururken verdiğiniz bütün bilgiler doğru ve kanıtlanabilir olmalıdır. Online olarak doldurulması gereken form için bazı noktalarda uzun süreli vakit harcamanız durumunda bekleme süresini aştığınız için formu en baştan doldurmanız gerekebilir. Bunu önlemek için düzenli olarak formu kaydetmeniz gerekmektedir.

Formu tamamladıktan sonra karşınıza bir onay sayfası çıkacaktır. Mülakatta yanınızda bulundurmak amacıyla bu onay sayfasının çıktısını almanız gerekmektedir.

Visapeer ile Amerika Turist Vizeniz için Hazırlanın

Bu yazımızda B1 ve B2 vizeleri ile ilgili gerekli bilgileri sizler için derledik. Turist vizesi almak ilk bakışta kolay bir süreç gibi görünse de eksik belgeler ya da hazırlık yapmadan bir görüşmeye katılmak onay almanızın önündeki problem olabilir.

Daha detaylı bilgi almak, DS160 formunuzu profesyoneller ile doldurmak, randevu tarihi öne çekmek ya da vize mülakatlarına emekli vize memurları ile birlikte hazırlanmak için aşağıdaki form sayfamıza uğrayabilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sıkça Sorulan Sorular

 1. Amerika Turist Vizesi Başvuruları Açık mı?

  Evet, vize başvuruları açık ve başvurular kabul ediliyor. Koşulları sağladığınız sürece siz de Amerika Turist Vizesi sahibi olabilirsiniz. Güncel olarak bekleme sürelerini takip etmek için resmi US Travel State Visa Appointment Wait Times sayfasını ziyaret edebilir ve başvuru yapacağınız şehri seçerek bilgi edinebilirsiniz.

 2. Amerika Turist Vizesi Başvurusu için Banka Hesabınızda Kaç Para Olmalı?

  Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişebilecek olmakla beraber seyahat masraflarınızı karşılayabilecek bir meblağ aranmaktadır. Başvuru sahibinin gidiş amacı, kalacağı süre ve hatta gideceği şehir bile bu durumu etkileyebilir. 

 3. Amerika Turist Vizesi için İngilizce Bilmek Şart mı?

  Amerika turist vizesi alma hakkına sahip olmak için İngilizce bilme şartı bulunmamaktadır. Mülakat sırasında önemli olan kendinizi iyi şekilde ifade edebilmektir fakat İngilizce konuşabiliyor/cümle kurabiliyor olmanız sizin için bir avantaj sağlayacaktır.

 4. Amerika Turist Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadar?

  Amerika Turist Vizesi başvurusu için ödemeniz gereken ücret güncel olarak 185 dolardır. Ödemenizi usvisa-info.com adresinden online olarak ödeyebilirsiniz. 

 5. Amerika Turist Vizesi Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

  Vizenin geçerlilik süresi 10 yıldır fakat bu Amerika’da bu kadar süre kalabileceğiniz anlamın. Vizenin geçerlilik süresi ve vizenin izin verdiği Amerika’da bulunma süresi aynı anlamı ifade etmemektedir.

 6. Amerika Turist Vizesi ile Amerika’da Ne Kadar Süre Kalabilirsiniz?

  Amerika Turist Vizesi genellikle bir ile altı ay arasında bir süre için verilmektedir. Fakat gerekli başvuruların yapılması durumunda vize süreniz bir yıla kadar uzatabilirsiniz.

 7. Amerika Turist Vizesi ile Amerika’da Neler Yapabilirsiniz?

  Amerika Turist Vizesi aslında B2 vizesi olarak adlandırılmakta olsa da B1 vizesi de aynı kategoride sayılmaktadır. Söz konusu vizeler ile Amerika’da turistik gezi, arkadaş ve akraba ziyareti, tatil, amatör spor etkinliklerine katılım, fuar faaliyetleri, iş görüşmeleri, mesleki toplantılar, akademik konferanslara katılım gibi faaliyetler gerçekleştirilebilmektedir.

 

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?