Amerika Vize Başvurusu 7 dakikalık okuma

Amerika Vize Ücreti 2024 Yılında Ne Kadar Oldu?

05 Şubat 2024
amerika vize ücreti

ABD seyahatlerinizde almanız gereken Amerika vize başvurusu için bildiğiniz üzere pek çok aşama bulunmakta ve belge istenmektedir. Tüm bunları tamamladıktan sonra ise Amerika vize ücreti ödemesi yapmanız gerekmekte.

ABD vize ücreti seyahat amacı ve başvurulan statüye göre değişiklik göstermekle beraber güncel olarak araştırılması, doğru miktarda ve doğru yere ödemesininin yapılması gereken önemli bir konudur.

Bu yazımızda sizin için Amerika vize ücreti ile ilgili 2024 yılında bilmeniz gerekenler hakkında kapsamlı bilgi sunarak Amerika seyahatiniz öncesinde karşılaşabileceğiniz mali yükümlülükleri derledik.

Amerika seyahatinizde ABD vize ücretleri, form doldurma ve mülakata hazırlık konularında uzman ekibimizle çalışarak seyahat planlamanızı sorunsuz şekilde gerçekleştirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

amerika vize ücreti 2024

2024 Amerika Vize Ücreti Tablosu

ABD vize başvuru ücreti göçmen ve göçmen olmayan vizeler için sınıflandırılmıştır. Başvuru ücretleri göçmen olmayan vize statülerinde başvuru sahibi tarafından ödenir. 

Buna göre 2024 Amerika vize ücretleri şu şekildedir:

Amerika Vize TürüÜcret
B1/B2 Vizeleri (Turist Vizesi)185$
C-1 (ABD’den Geçiş)185$
D (Deniz/Hava Taşıması Mürettebat)185$
F Vizesi (Öğrenci Vizesi)185$
I (Medya ve Gazeteciler)185$
J Vizesi (Kültürel Değişim ve Work and Travel)185$
M (Mesleki Öğrenci Statüsü)185$

Öncesinde Amerika’daki sponsor tarafından dilekçe verilmesi gereken bazı vize türleri için ise ABD vize ücretleri farklılaşmaktadır. Aşağıdaki tabloda Amerika çalışma vizesi gibi bazı dilekçeli vize başvuruları için Amerika vize ücreti eklenmiştir.

Dilekçeli Amerika Vize TürüÜcret
H Vizeleri (Geçici İşçi ve Stajyerler)205$
L Vizesi (Şirket İçi Transfer)205$
O Vizesi (Olağanüstü Yetenek)205$
P Vizesi (Spor ve Sanat)205$
Q (Kültürel Değişim)205$
R (Din Görevlisi)205$

Yukarıda belirttiğimiz ABD vize ücretleri dışında başvuru sırasında biyometrik işlem ücreti (85$) gibi ödemeniz gereken bazı ek ücretlerin de söz konusu olabileceğini hatırlatmak isteriz. 

Tabloda da belirtildiği üzere en çok merak edilen Amerika turist vizesi ücreti 185 dolar olup aynı şekilde Amerika F1 öğrenci vizesi için de 185 dolarlık bir ücret ödenmesi gerekir.

ABD vize ücretlerinde istisna olarak K1 nişanlılık vizesi için 265 dolar ve E1 Tüccar ile E2 Yatırımcı vizeleri için 315 dolar vize ücreti alınmaktadır.

Birkaç statü hariç olmak üzere göçmen olmayan Amerika vize ücreti 185$’dır. Göçmen olmayan Amerika çalışma vizesi gibi diğer ( H, L, O, P, Q, R) vizeler için ise başvuru ücreti 205$ olarak belirlenmiştir. 

Amerika turist vizesi ve Amerika öğrenci vizesi konularında daha fazla bilgi alabilmek için ilgili içeriklerimize göz atabilirsiniz.

2024 Green Card Başvuru Ücretleri

Green Card başvuru ücretlerinde duruma bağlı olarak yalnızca sponsor tarafından veya hem başvuru sahibi hem de sponsor tarafından ödenebilmektedir.

Green Card Başvuru TürüÜcret
I-130 Aile Green Card Başvuru Formu535$
Evlat Edinme Amaçlı I-600 ve I-800 Formları775$
I-140 ve I-526 İstihdama Dayalı Green Card Başvuru Formları345$
Diğer Green Card Başvuruları330$
Green Card Çekilişi Kategorisi (Çekilişi Kazananlar)330$

Amerika’da daimi ikamet hakkı ve akabinde gerekli şartların sağlanması ile beraber Amerika vatandaşı olma fırsatı sunan Green Card başvuru ücretleri çeşitli faktörler doğrultusunda değişiklik göstermektedir.

Söz konusu başvurunun Amerika içinden mi yoksa başka bir ülkeden mi gerçekleştirildiği ve başvuru gerçekleştirilen statünün ne olduğu da ücretlerde farklılık gösteren konulardandır. 

Tablomuzda bahsi geçen ücretler sıklıkla merak edilen formlar ve ücretleri olup Green Card başvurularında birden fazla ücret ödenmesi gerekebilmektedir. Başvuru statünüze göre sunmanız gereken formların dosyalama ücretlerini USCIS resmi web sitesi üzerinden ya da bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: 

Green Card Nedir ve Nasıl Başvurulur?

Green Card Mülakat Soruları

Vize Ücreti Gerektirmeyen İstisna Durumlar

Amerika Birleşik Devletleri bazı seyahat planları için vize ücreti talep etmemektedir. Bu statüler ayrıca belirlenmiş olup başvuru ücreti aranmayan seyahatler şu şekildedir:

  • Diplomatik seyahatler için yapılan başvurular
  • ABD Hükümeti tarafından desteklenen eğitim ve kültür programları için başvurulan J statüsüne yönelik başvurular
  • Başvuru sahibi hatası olmaksızın gerekli görülen vize yenileme işlemleri
  • Birleşmiş Milletler Genel Merkezli gözlemci heyeti ve birinci derece yakınlarının başvuruları
  • Belirlenmiş hayır işleri için gerçekleştirilen seyahatler
  • ABD Hükümeti çalışanlarının resmi seyahat için gerçekleştirdiği başvurular
  • Görev sırasında vefat eden ABD Hükümet çalışanının cenaze törenine katılmak için seyahat eden yakınlarının başvuruları

Sayılan bu durumlar için başvuru sahiplerinin herhangi bir ücret ödemesi gerekmemektedir.

Amerika Vize Başvurunuza Deneyimle Hazırlanın

Amerika vize ücreti bir kez ödendikten sonra ret alsanız bile geri ödemesi yapılmamaktadır. Bu nedenle ilk seferde doğru bir hazırlık zaman ve para kaybına uğramamanız için büyük önem taşımaktadır. 

Eski konsolosluk çalışanlarının da bulunduğu deneyimli ekibimizle iletişime geçmek için aşağıdaki form sayfasına ilerleyebilir ya da bize mesaj gönderebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sıkça Sorulan Sorular

ABD Vize Ücreti Nereye Yatırılır?

Başvuru sahipleri başvuru ücretlerini yalnızca Büyükelçilik ve Konsolosluk hesaplarına resmi web siteleri üzerinden çevrimiçi olarak yatırmalıdır. Green Card için ise sponsor kişiler vize işlem ücretlerini USCIS’e yatırmalıdır.

ABD Vize Ücreti Kaç TL?

Başvurular için belirlenen ücretler statü ve başvuru türüne göre göre farklılık göstermektedir. Bununla beraber göçmen olmayan vize statüleri için belirlenen başvuru ücretleri 185$ – 205$ olarak belirlenmiştir. Green Card için ise başvuru sahibinin doldurması gereken DS-260 form ücreti 325$’dır.

Amerika Vize Ücreti Nasıl Ödenir?

Göçmen olmayan statüler için başvuru sahibi ücreti online olarak ödenmelidir. Green Card için ise başvuru sahibi yine başvurusu sırasında sorumlu olduğu vize ücretini çevrimiçi olarak ödeyecekken başvuru sahibinin sponsoru söz konusu ücreti USCIS ofisinde veya çevrimiçi olarak istediği şekilde ödeyebilmektedir.

ABD Vize Ücreti İade Edilir Mi?

Hayır, başvurunuz reddedilse dahi ödediğiniz başvuru ücreti iade edilmemektedir. Bu sebeple mali kayıp yaşamamanız için başvurunuzu profesyonel destek alarak gerçekleştirmeniz oldukça büyük öneme sahiptir.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?