Amerika'da Yaşam ve Çalışma 7 dakikalık okuma

Amerika Çifte Vatandaşlık Başvurusu Yapılabilir mi?

19 Ocak 2024
türkiye amerika çifte vatandaşlık başvurusu

Amerika çifte vatandaşlık başvurusu özellikle Green Card aldıktan sonra Amerikan vatandaşlığına başvurmak isteyenlerin merak ettiği konulardan birisidir.

ABD makamları ilgili kararında, bir kişinin iki ülke vatandaşlığına sahip olabileceği ve bu vatandaşlıkların hak ve sorumluluklarına tabi olabileceği yönünde görüşünü belirtmiştir. 

Öte yandan bu uygulama için önemli olan hususlardan birisi karşı ülkenin de bu uygulamaya onay veriyor olmasıdır. 

Diğer bir deyişle Amerika’da çifte vatandaş uygulaması geçerli olsa da kişinin vatandaşı olduğu veya olmak istediği diğer ülkenin de bu uygulamaya izin vermesi gerekmektedir.

Yazımızın devamında Amerika çifte vatandaşlık konusuyla ilgili kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Çifte Vatandaşlık Nedir?

Çifte vatandaşlık, bir kişinin aynı anda iki ülkenin vatandaşlığına sahip olmasını ifade etmektedir. Bu durum bazı ülkelerde yasalken bazı ülkeler buna izin vermemektedir. Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye bu uygulamaya izin veren ülkelerdir. 

Amerika vatandaşlık şartları temel olarak kişiye iki ülke vatandaşlığına sahip olma esnekliği sunarken bu uygulamanın sınırları ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.

çifte vatandaşlık amerika türkiye

Amerika Türkiye Çifte Vatandaşı Nasıl Olunur?

ABD Hükümeti, Amerikan vatandaşlığı sonradan verilen kişilere menşe ülkelerinin vatandaşlığını da devam ettirebilme fırsatı sunmaktadır. 

Diğer bir deyişle sonradan ABD vatandaşı olan kişilerin eski vatandaşlıklarından vazgeçmeleri gerekmemektedir.

Menşe ülkenizin de bu uygulamaya izin veriyor olması durumunda Amerikan vatandaşlığı kazanırken tamamlayacağınız ilgili başvuru adımları ile çifte vatandaş olabilmeniz mümkündür.

Amerika Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika’da iki ülke vatandaşlığı için herhangi bir özel başvuru bulunmamaktadır. Buna göre menşe ülkeniz ABD ile bu uygulamaya izin veriyorsa Amerika’da gerçekleştireceğiniz vatandaşlığa kabul süreci sonunda çifte vatandaş olabilirsiniz.

Örneğin Türkiye, ABD ile çifte vatandaşlık uygulamasını kabul eden ülkelerden birisi olduğu için bir Türk vatandaşının ABD vatandaşlığı kazanması durumunda Türk vatandaşlığı düşmemekte ve kişi iki ülkenin de vatandaşlığına sahip olmaktadır.

Ayrıca bakınız: Amerika Vatandaşlık Şartları

Türkiye Amerika Çifte Vatandaşlık Politikası

Her ne kadar vatandaşlığa kabul töreni sırasında gerçekleştirilen Amerika Birleşik Devletleri’ne Bağlılık Yemini, diğer ülkelerle her türlü bağdan vazgeçilmesinden bahsetse de, vatandaşların kağıt üzerinde eski vatandaşlıklarından vazgeçmeleri gerekmemektedir.

Dolayısıyla Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan herkes başka bir ülkenin de vatandaşlığına sahip olarak hak ve sorumluluklara sahip olabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti için de Amerikan vatandaşı olmak için Türk vatandaşlığından vazgeçmeniz gerekmemektedir. Bu sayede hem Türk hem de Amerikan vatandaşı olabilirsiniz.

Amerika Çifte Vatandaşlık Avantajları

Menşe ülkenizin vatandaşlığı ile birlikte Amerika vatandaşı olmak size birtakım avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Amerika’nın istediğiniz yerinde çalışma izni olmaksızın çalışabilirsiniz.
  • Aile üyelerinizin Green Card başvuruları için sponsor olabilirsiniz.
  • ABD seçimlerinde oy kullanabilirsiniz.
  • ABD’de eğitim görebilirsiniz.
  • Dilediğiniz süre boyunca yurtdışı seyahatleri gerçekleştirebilirsiniz.

Amerikan vatandaşlığı pek çok avantaj sağlıyor olmasının yanında başlıca avantajlarını bu şekilde sıralayabilmemiz mümkündür.

Ayrıca bakınız: Amerika’da Ev Alarak Vatandaşlık

ABD Çifte Vatandaşlık Dezavantajları

Amerika çifte vatandaşı olmanın kişiye ve anavatanına bağlı olmakla birlikte bazı dezavantajları olabilir. 

Buna göre birden fazla ülkenin vatandaşlığına sahip olan kişiler için şu dezavantajların oluşabileceğini belirtebiliriz:

  • Amerikan vatandaşları vatandaş oldukları ülke de dahil olmak üzere tüm gelirleri üzerinden ABD Hükümetine vergi ödemek zorunda kalabilir.
  • Çifte vatandaş olanlar bazı durumlarda her iki ülkenin de askerlik görevini yerine getirmek zorunda kalabilirler. Öte yandan ABD’de zorunlu askerlik olmadığının altını çizmek isteriz.
  • Amerika yasaları ve diğer vatandaşlığa sahip olunan ülkelerin yasaları arasındaki uyumsuzluk sonucu kişiler çeşitli problemler yaşayabilir.

Bu sayılanlar genel olarak ele alınan dezavantajlar olmakla birlikte kişisel durumlara göre değişiklik gösterebilmektedir.

amerika türkiye çifte vatandaşlık

Green Card ile Çifte Vatandaş Olma

Green Card, Amerika’da yasal olarak çalışmanızı ve ikamet etmenizi sağlayan bir statüdür. Green Card sahibi kişiler kendi ülkelerinin vatandaşı olmaya devam ederken henüz bir Amerikan vatandaşlığı sahibi değildir.

Green Card sahipleri çifte vatandaş olmak için öncelikle Amerikan vatandaşlığı hakkı kazanmalıdırlar. Bunun için gerekli şartları sağlayıp ilgili başvuru adımlarının tamamlanması gerekir.

Amerikan vatandaşlığı statüsüne geçen bir Green Card sahibi, menşe ülkesinin ABD ile bu uygulamayı kabul ediyor olması durumunda her iki ülkenin de vatandaşı olabilecektir.

Ayrıca bakınız: Green Card Nedir?

Bu yazımızda Amerika çifte vatandaşlık konusunu, mümkün olup olmadığını ve artı, eksi yönlerini inceledik. 

Yazımızı bitirmeden önce, Green Card sahibi olmanın ve ABD’de belirli bir süre yaşamanın vatandaş olmaya giden yolun en önemli adımı olduğunu ve doğrudan Amerikan vatandaşlığı için bazı istisnalar dışında öncelikle Green Card almak gerektiğini belirtmek isteriz.

Vize ve Green Card Başvurularında Profesyonel Destek

Eski konsolosluk çalışanı ve vize danışmanı ekibimizle Green Card formu doldurma, başvuru ve mülakat süreçlerinde size destek olmaya hazırız. Daha fazla bilgi ve iletişim için aşağıdaki butona tıklayabilir ya da bize mesaj gönderebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sıkça Sorulan Sorular

Amerika’da Belirli Bir Süre Yaşadıktan Sonra Çifte Vatandaşlık Başvurusu Yapabilir miyim?

Amerika’da belirli bir süre yaşayıp Amerikan vatandaşlığı şartlarını sağlamak suretiyle Amerikan vatandaşlığına başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Vatandaşlığa kabul sürecinizin tamamlanması sonucu menşe ülkenizin de ABD ile çifte vatandaşlığa izin vermesi sonucu çifte vatandaş olabilirsiniz.

Amerika’da Çifte Vatandaş Olarak Vergi Yükümlülüğüm Nasıl Olacak?

Çifte vatandaş olan kişiler ABD Hükümetine karşı vergi mükellefi olmaktadırlar. Bununla birlikte bazı durumlarda çifte vergilendirmeye yol açılmaması için bazı vergiler yalnızca vatandaşlığı bulunan ülkelerden birine ödenebilmektedir.

Çifte Vatandaş Olursam Askerlikle İlgili Yükümlülüklerim Nelerdir?

Çifte vatandaş olan kişiler her iki ülkenin de askerlik ile ilgili taleplerine karşılık vermek zorunda kalabilmektedir. Bu durum iki ülke vatandaşlığının en büyük dezavantajlarından birisidir.

Amerika Çifte Vatandaşlık Başvurum Reddedilirse İtiraz Hakkım Var mı?

Başvuru sahibi vatandaşlık başvurusunun ilk reddedilmesinden itibaren otuz (30) gün içinde itiraz başvurusunda bulunabilir.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?