Green Card Başvurusu 11 dakikalık okuma

DS-260 Formu Nasıl Doldurulur?

23 Ocak 2024
green card ds-260 formu doldurma

Amerika’da Green Card sahibi olmak için tamamlamanız gereken bir başvuru adımı olan DS260 formu online göçmen vize kayıt başvurusu olarak da adlandırılmaktadır. 

Online olarak doldurulan DS-260 Formu Ulusal Vize Merkezi (NVC) ve konsolosluk aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Peki Green Card DS-260 formu nedir ve nasıl doldurulur? Yazımızın devamında bu konu ile ilgili kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

DS 260 formunun eksik ya da hatalı doldurulması başvurunuzun doğrudan reddedilmesine neden olabilir. Emekli konsolosluk çalışanı ve deneyimli vize danışmanı ekibimizden destek almak, randevu tarihinizi öne çekmek ya da mülakat pratiği yapmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ds-260 formu nasıl doldurulur türkçe

DS-260 Formu Nedir?

DS-260 Formu Amerika Göçmen Vizesi sahibi olmak için Amerika dışından yapılan başvurularda doldurulması gereken Green Card başvuru formudur. DS-260 Konsolosluk Elektronik Başvuru Merkezi (CEAC) resmi web sitesinden doldurulmalıdır.

Form Amerika dışından Green Card başvurusu yapmak isteyen kişilerin kişisel bilgileri ve sahip olmak istediği göçmenlik statüsü ile ilgili amaçları hakkında konsolosluğa bilgi verilmesini sağlar.

Green Card başvurusunun önemli bir parçası olan DS-260 formu doldurulduktan sonra başvuran kişi başvurusunun değerlendirilmesi amacıyla mülakata çağırılır. 

Ayrıca Bakınız:

Amerika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card Mülakatı Nasıl Gerçekleşir?

DS-260 Formunu Kimler Doldurmalı?

DS-260 Formu Amerika dışından Green Card başvurusunda bulunan kişiler tarafından  doldurulmalıdır. 

DV Lottery kazanan kişiler ve bir ABD vatandaşı aile bireyinin veya işverenin sponsorluğunda Green Card sahibi olarak Amerika’ya gelmek isteyen adaylar bir başvuru adımı olarak DS-260 formunu doldurmalıdır.

Bunun yanında başvuru sahibi ile beraber seyahat edecek olan eşi ve çocukları da DS-260 formunu tamamlamalıdır.

DS-260 Form Ücreti

DS-260 Formuna erişebilmek için kişi tarafından ödenmesi gereken online işlem ve sponsor kişi tarafından ödenmesi gereken destek beyan ücretleri bulunmaktadır.

2024 yılı için DS-260 Form ücretleri şu şekildedir:

 • Online işlem ücreti 325$
 • Destek beyan ücreti 120$

Ödemeler online olarak Konsolosluk Elektronik Başvuru Merkezi (CEAC) resmi web sitesinden iki ödeme ayrı ayrı gerçekleştirilmelidir. Ödemelerinizin işleme alınması bir hafta kadar sürebilir.

Ödemelerinizi doğru yerlere yaptığınızdan emin olmanızı ve ödeme makbuzlarını, bildirimlerini saklamanızı önemle belirtmek isteriz.

Adım Adım DS 260 Formu Nasıl Doldurulur? 

DS-260 formu doldurma işlemi kısmen uzun sürebilmekte olup ve Amerika’ya gidecek her bir aile üyesi kendi DS-260 formunu doldurmalıdır. 

Form sayfaları hakkında detaylara geçmeden önce aşağıdaki konulara dikkat etmenizi öneririz:

 • Form tamamen İngilizce olarak ve İngilizce karakterler ile doldurulmalıdır. 
 • Sizden istenen bilgileri pasaportunuz ve diğer dökümanlarda olduğu gibi girmelisiniz.
 • Girmiş olduğunuz tarihlerin ve isimlerin doğru olduğundan emin olmalısınız.
 • Eğer İngilizcenizin yeterli olmadığını düünüyorsanız ya da bazı bilgilerin tam olarak nasıl verilmesi gerektiğini bilmiyorsanız mutlaka danışmanlık almalısınız.

Altını çizmek isteriz ki DS260 Green Card başvuru formunda yanlış girilen bir bilgi ya da ufak bir hata bile başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. 

Eğer DS260 Formu için destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazımızın devamında sizin için Türkçe DS-260 formunun nasıl doldurulacağını adım adım açıkladık:

Green Card başvuru formu ds260 giriş Türkçe

1. Adım: CEAC Resmi Web Sitesinden Forma Erişim

DS-260 Formu online olarak doldurulması gereken bir formdur. Form Konsolosluk Elektronik Başvuru Merkezi’nden (CEAC) doldurulmaktadır.

CEAC web sitesine giriş yaptıktan sonra sponsorunuza USCIS tarafından iletilmiş olan başvuru numaranızı girmeniz gerekmektedir.

Unutmamalısınız ki sponsorlu Green Card başvuru formu için öncelikle sponsorunuzun tamamlaması gereken I-130 Aile Sponsorluğu ya da I-140 İşveren Sponsorluğu ve diğer bazı aşamalar bulunmaktadır.

Bu formların doldurulması sonrasında iletilen Case Number ile Green Card başvuru formunu doldurmaya başlayabilirsiniz.

Eğer Green Çekilişini kazandıktan sonra DS260 formu doldurmak isterseniz de size verilmiş olan DV Visa Case Number girmeniz gerekir.

Ardından sistem sizden Ulusal Vize Merkezi (NVC) tarafından verilmiş olan fatura numarasını (Invoice ID) isteyecektir. Bu numara gerçekleştirmiş olduğunuz ödemelere ilişkindir.

Formu dolduran kişi olarak ünvanınızı (başvuruda bulunan kişinin kendisi / avukat / sponsor kişi / acente ) belirtip güvenlik doğrulamasını da gerçekleştirdikten sonra DS-260 formuna yönlendirileceksiniz.

ds260 formu kişisel bilgiler

2. Adım: Kişisel Bilgiler 

Formun ilk adımında kişisel bilgileriniz talep edilmektedir. Kişisel bilgilerinizi doğru ve pasaportunuzda olduğu gibi tam halinde yazmanız gerekmektedir.

Green Card formu adres ve iletişim bilgileri

3. Adım: İletişim Bilgileri

Bu adımda mevcut adresiniz, telefon numaralarınız ve sosyal medya hesaplarınız gibi bilgiler istenmektedir.

ds 260 formu doldurma aile bilgileri

4. Adım: Aile Bilgileri

Formun bu adımında ebeveynleriniz, eğer evliyseniz eşiniz (önceki eşiniz de geçerli olmak üzere) ve çocuklarınız hakkında bilgi vermeniz istenmektedir.

Ayrıca sizinle beraber seyahat edecek olan aile bireylerini de belirtip onlar ile ilgili bilgileri de doldurmanız gerekmektedir.

Green Card başvuru formu doldurma

5. Adım: Geçmiş ABD Seyahatleri

Bu aşamada daha önce Amerika Birleşik Devletleri’ne yaptığınız seyahatler, daha önce ABD vizesi alıp almadığınız veya girişinizin reddedilip reddedilmediği sorulacaktır. Bu vizelerin veriliş tarihlerini de belirtmeniz gerekmektedir.

Green Card başvuru formu nasıl doldurulur Türkçe

6. Adım: Eğitim ve Çalışma Hayatı

Formun bu adımında eğitim bilgileriniz, eğitim gördüğünüz okulların adresleri de dahil olmak üzere istenmektedir. Bununla birlikte mesleğiniz, çalışma geçmişiniz ve varsa Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çalışma planlarınız hakkında da bilgi vermeniz gerekmektedir.

İş geçmişiniz ile ilgili bilgilerin oldukça detaylı olarak talep edilebileceğini unutmayınız. Bu duruma göre önceden hazırlanmanızı tavsiye ederiz.

Green Card sponsoru DS260 formu

7. Adım: Sponsor Kişi 

Formu başvuran kişi olarak dolduruyorsanız bu adımda varsa sponsorunuz ile ilgili bilgiler ve aranızdaki ilişkiyi açıklamanız istenmektedir.

DS260 formu sağlık raporu ve adli sicil kaydı

8. Adım: Sağlık, Adli Geçmiş ve Kanun İhlalleri

Bu adımda fiziksel ve ruhsal sağlığınız ile ilgili uyuşturucu ve alkol kullanımı da dahil olacak şekilde sorular sorulmaktadır.

Bunun yanında adli suç geçmişiniz olup olmadığı ve geçmişte yapmış olduğunuz ABD seyahatlerinde vize ihlali yapıp yapmadığınız sorulmaktadır. Size karşı herhangi bir sınır dışı yaptırımının uygulanıp uygulanmadığını da belirtmeniz istenmektedir.

green card başvuru formu sosyal güvenlik numarası

9. Adım: Sosyal Güvenlik Numarası

Daha önce Amerika Birleşik Devletlerinde sosyal güvenlik numarası aldınız mı ve almayı düşünüyor musunuz belirtmeniz ve ilgili sorulara cevap vermeniz gerekmektedir.

ds 260 Green Card formu onay sayfası

10. Adım: Onay

Tüm soruları doğru şekilde cevapladıktan sonra formu onaylamanız gerekmektedir.

Unutmamalısınız ki form İngilizce olarak doldurulup tüm cevaplar İngilizce karakterlerle yazılmalıdır. Ayrıca formu onayladıktan sonra onay sayfasının çıktısını almanız gerekmektedir.

ds260 onay sayfası nasıl doldurulur

DS260 Formu için Gerekli Belgeler

DS-260 formunu doldurduktan sonraki adım olan mülakat görüşmesi aşamasında sizden bazı destekleyici belgeler talep edilmektedir. Bu belgeler şunlardır:

 • Kimlik
 • Pasaport
 • Adli Sicil Kaydı
 • Varsa Askeri kayıtlar
 • Varsa Evlilik sertifikası
 • Varsa Evliliği sonlandırma belgeleri
 • Doldurmuş olduğunuz DS-260 formunun onay sayfasının çıktısı
 • Mülakat randevu bildirimi
 • İki adet biyometrik fotoğraf 

Tüm bunların yanında konsolosluk sizden farklı destekleyici belgeler de talep edebilir.

Ayrıca sponsor kişilerden de bazı belgeler istenmektedir. Bunlar genel olarak gerekli izinlerin alındığını ve başvuran kişinin maddi açıdan destekleneceğini gösteren belgelerdir.

Ayrıca Bakınız: Amerika’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

DS260 Formu Ne Zaman Doldurulmalı?

DS-260 formu varsa gerekli sponsorluk işlemleri tamamlanıp, yazımızda belirttiğimiz konularda bir ön hazırlık yaptıktan ve ücretler ödendikten sonra doldurulmalıdır.

Green Card başvurusunda sponsor kişi tarafından tamamlanması gereken dilekçe ve destek beyanı verme gibi adımların yanında hem başvuranın hem de sponsor kişinin ödemesi gereken başvuru ücretleri vardır.

Bu adımların tamamlanması ile birlikte başvuru sahibi adaya bir başvuru numarası verilecektir. Bu numara ile Elektronik Başvuru Merkezi sistemine giriş yapılarak form doldurulmaya başlanabilir. 

DS260 Formundan Sonra Konsolosluk Mülakatı

Amerika Green Card mülakatı başvuranların doldurmuş oldukları DS-260 Formu doğrultusunda belgelerinin ve başvurularının değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmektedir.

Başvuru sahibi ve onunla beraber seyahat edecek olan kişilerin mülakat görüşmelerine katılmaları gerekmektedir.

Başvuru sahibinin eşi ve çocukları farklı bir zamanda ayrı olarak seyahat edeceklerse mülakat görüşmesine katılmalarına gerek yoktur. Onlar için ayrıca bir mülakat tarihi alınmalıdır. Öte yandan sponsor kişinin mülakata katılması gerekmemektedir.

Mülakat görüşmesinde sizden talep edilen destekleyici belgeleri eksiksiz şekilde sunmanız başvurunuzun reddedilmemesi için oldukça büyük önem taşır.

DS260 Formu Doldurma ve Green Card Başvuru Sürecinde Profesyonel Destek

DS260 formu tamamı İnglizce olarak doldurulması gereken ve oldukça detaylı bilgilerin istendiği karmaşık bir formdur.

Bu süreçte gireceğiniz yanlış bir bilgi ya da eksik bir açıklama başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır.

Form doldurmaktan, mülakat hazırlığına ve randevu erken almaya kadar Amerika vizesi konusunda deneyimli emekli konsolosluk çalışanı ve uzun yıllardır vize danışmanlığı yapan kadromuzla size yardımcı olmak isteriz.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki ücretsiz formumuzu doldurabilir ya da bize mesaj gönderebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sıkça Sorulan Sorular

DS-260 formu Doldurulduktan Sonra Değişiklik Yapabilir miyim?

Bilgilerinizi onaylayıp gönderdikten sonra DS260 formunda bir değişiklik yapamayacaksınız. Bu sebeple formu oldukça dikkatli ve doğru doldurmanız gerekmektedir. Eğer sonradan bir değişiklik meydana gelirse Amerikan konsolosluğu ile iletişime geçerek ve mülakat esnasında bunu bildirmelisiniz.

Formu Doldururken Bir Hata Yaptıysam Ne Yapmalıyım?

DS260 formunuzda bir hata yapmış olmanız durumunda bunu konsolosluk memuruna bildirmeli ve düzeltilmesini istemelisiniz.

DS-260 Formu için Bir Ücret Ödemeli miyim?

DS260 Formunu doldurmadan önce başvuru sahibi ve sponsor kişinin ödemesi gereken ücretler vardır. Başvuru sahibinin online işlem için ücret ödemesi gerekirken sponsor kişinin ise destek beyan ücreti ödemesi gerekmektedir. 2024 yılı için online işlem ücreti 325$ ve destek beyan ücreti 120$’dır.

Formda Belirttiğim Bilgilerde Değişiklik Olursa Ne Yapmalıyım?

DS-260 Formunu onaylayıp bilgilerinizi gönderdikten sonra değişiklik yapmanız mümkün değildir. Bilgilerinizde değişiklik olması durumunda bunu konsolosluk memuruna bildirmeniz gerekmektedir.

DS-260 Formunu Doldurmak için Bir Yardım veya Danışmanlık Hizmeti Almalı mıyım?

DS260 formu, Green Card başvurusu için dikkat ve özen gösterilmesi gereken adımlardan birisidir. Formu eksiksiz ve doğru doldurmak başvurunuz için oldukça önemlidir. Bu doğrultuda formu doldurmak için profesyonel destek almanız yararınıza olacaktır.

DS-260 Formunda Eşim ve Çocuklarım için Ayrı Bir Form Doldurmalı mıyım?

Çocuklar da dahil olmak üzere her bir aile üyesinin kendi DS260 formunun doldurulması gerekmektedir. 

DS260 Formunda İstenen Fotoğrafın Özellikleri Neler Olmalıdır?

DS260 Formunu kullanarak vize başvurusunda bulunan adaylardan 51mm x 51mm boyutlarında olmak üzere iki adet aynı fotoğraf istenmektedir. Fotoğraflar beyaz veya kirli beyaz arka fona sahip olmalıdır. Günlük kıyafetler harici üniforma ile çekilmemesi gereken fotoğraflarda kişinin yüzü tamamen görünmeli ve nötr bir yüz ifadesi ile doğrudan kameraya bakılmalıdır.

DS260 Formunun Başarılı Bir Şekilde Gönderildiğini Nasıl Anlarım?

Formu onayladıktan sonra barkod numaralı bir onay sayfasına ulaşmanız gönderim işleminizin başarılı olduğunu ifade etmektedir. Mülakat görüşmesine giderken bu onay sayfasının çıktısını almanızı tavsiye ederiz.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?