Amerika Vize Türleri 14 dakikalık okuma

Seyahat Edebilmek için Kullanabileceğiniz Amerika Vize Türleri

01 Nisan 2024
Amerika vize türleri nelerdir

Amerika Birleşik Devletleri, zengin kültürel yapısı, güçlü ekonomisi ve çeşitliliği ile dünya genelinde dikkat çeken bir ülkedir. Dolayısıyla birçok insan için Amerika’ya seyahat etmek gerçekleştirilmek istenen bir hayaldir.

Amerika’ya seyahat etmek isteyenlerin seyahat amaçlarına yönelik uygun vize statüsüne başvuru yapmaları gerekmektedir. Ancak her vize statüsünde başvuru süreçleri ve gereklilikler farklılık göstermektedir. Dolayısıyla başvuru süreci dikkatli planlanmalıdır.

Bu yazımızda Amerika vize türleri ve bunların zaman zaman karmaşık olabilen başvuru süreçleri ile ilgili kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz. Vize başvurunuzu profesyonel destek ile gerçekleştirerek Amerika yolculuğunuza sorunsuz başlamanız için Visapeer yanınızda!

Amerika Vize Çeşitleri Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ABD seyahatinizde ABD vize tipleri içerisinde size hangisinin uygun olduğu çeşitli faktörlere bağlıdır. Buna göre Amerika seyahatlerinizde kullanabileceğiniz vize çeşitleri ve bu vizelerin veriliş amaçlarını sizler için tablolaştırdık :

Amerika Çalışma Vize ÇeşitleriAmerika’da Çalışmak için Hangi Vizeyi Tercih Edebilirim?
E-1 Ticaretçi ve Tüccar VizesiÜlkesi ile Amerika Birleşik Devletleri arasında ticaret sürdüren kişiler için ticaret vizesi
E-2 Anlaşmalı Yatırımcı VizesiAmerika’da iş kurmak ya da yatırım yapmak isteyenler için yatırımcı vizesi
H-1B Yüksek Vasıflı Çalışan VizesiYüksek akademik seviyeye sahip kişilere verilen bir çalışma vizesi
I Gazeteci VizesiABD’de geçici olarak bulunan medya çalışanlarına verilen çalışma vizesi
L-1 Şirket İçi Transfer VizesiUluslararası şirketlerin Amerika şubelerinde çalışacak yönetici ve uzman çalışanları için çalışma vizesi
O-1 Olağanüstü Yetenek VizesiTanınmış bir yerden ödül alma ya da herhangi bir meslek alanında uzman / otorite sayılacak meziyetlere sahip kişiler için yetenek vizesi
Amerika Ziyaretçi (Turist) VizeleriAmerika Ziyaretçi (Turist) Vizeleri Nelerdir?
B1 / B2 İş Gezisi Vizesi – Turist VizesiTuristik ziyaret, akraba – arkadaş ziyareti ya da iş amaçlı ziyaretler için kısa süreli ABD vizesi
Amerika Eğitim VizeleriAmerika’da Eğitim Alabilmek için Hangi Vize Gerekli?
J-1 Ziyaretçi Değişim VizesiWork and Travel gibi değişim programları için verilen vize statüsü
F-1 Öğrenci VizesiAmerika’da eğitim görmek isteyen öğrencilere verilen eğitim vizesi
M-1 Mesleki Eğitim VizesiAmerika’da mesleki eğitim görmek isteyenlere verilen eğitim vizesi

Bu Amerika vizeleri dışında Amerika’da temelli yaşam planlayan kişilerin göçmen vizesi, bilinen adıyla Green Card fırsatlarına da göz atmasını tavsiye ederiz. Amerika’da yaşamak için sahip olabileceğiniz göçmen Amerika vize türleri ise şu şekildedir:

Amerika’da İstihdama Dayalı Göçmen VizeleriGreen Card Çeşitleri Nelerdir, Kimlere Verilir?
EB-1 ProgramıAlanında başarısını kanıtlamış kişilere yönelik Green Card
EB-2 Programıİleri derecede eğitim veya olağanüstü yeteneğe sahip kişilere yönelik Green Card
EB-3 İş Gücü ProgramıNitelikli, lisans dereceli ya da vasıfsız çalışanlara yönelik Green Card
EB-4 ProgramıDiğer Green Card programlarının şartlarını sağlamayan, çoğunlukla din çalışanları ile siyasi nedenlerle göç eden kişilere yönelik Green Card
EB-5 Yatırım ProgramıAmerika’da yatırım yapmak isteyen kişilere yönelik Green Card
Bunun yanında, ailesinden birisi Green Card sahibi ya da onun yakını olanlara özel vizeler bulunmaktadır.
Aile Temelli Göçmen VizeleriAilesinden ya da Ebeveynlerinden Birisi Amerika’da Yaşıyorsa Hangi Vizeye Başvurulur?
F1 Birinci Kategori Göçmen StatüsüEbeveyni ABD vatandaşı olan 21 yaşından büyük bekar çocuklara yönelik vize
F2A İkinci Kategori Göçmen StatüsüGreen Card sahibinin eşi veya 21 yaşından küçük çocuğuna yönelik vize
F3 Üçüncü Kategori Göçmen StatüsüABD vatandaşlarının evli çocuklarına yönelik vize
F4 Dördüncü Kategori Göçmen Statüsü21 yaşından büyük ABD vatandaşlarının kardeşlerine yönelik vize

Tabloda belirtilen göçmen vizelerinin yanında ayrıca Green Card çekilişi de Amerika’da yaşamak için kullanılabilen seçeneklerden birisi olabilir.

ABD Vize Türleri Nelerdir?

Yukarıdaki tablolarda da belirttiğimiz gibi Amerika vize türleri seyahat amaçlarına ve başvuru sahibinin özelliklerine göre sınıflandırılmıştır. Peki ABD seyahatinizin amacına göre kullanabileceğiniz vize türleri nelerdir?

Amerika vize türleri

Amerika Turist Vizesi

Amerika’ya seyahat etmek isteyen kişiler için ilk akla gelen vizelerden birisi turist vizesidir. Öte yandan turist vizesi yalnızca turistik gezi amaçlı verilmemektedir. İş gezisi, sosyal etkinlikler, arkadaş ve aile ziyaretleri için de B1 ve B2 Turist Vizeleri uygun görülmektedir.

B1 ve B2 turist vizeleri genellikle 1 ile 6 ay arasında kalış süresi sağlamaktadır. Öte yandan bu süreler gerekli görüldüğü takdirde uzatılabilir. B1 ve B2 turist vizesi almak isteyen kişiler şu hususlarda dikkatli olmalıdırlar:

 • Bu vizeler vize sahiplerine herhangi bir şekilde çalışma hakkı vermemektedir.
 • Vize sahiplerinin başvuru sırasında Amerika seyahatinin geçici süreli olduğunu kanıtlar nitelikte gerekçeler sunmaları istenmektedir.
 • Gerçekleştirilecek Amerika seyahatinizde yalnızca gerekçe gösterilen konularda faaliyet gerçekleştirilebilir.
 • Arkadaş ve aile ziyareti amaçlı almak isteyen kişiler ilgili kişiden bir davet mektubu almalıdır.

B1 ve B2 turist vizeleri ile ilgili detaylı bilgiye Amerika Turist Vizesi (B1-B2) Nedir ve Nasıl Alınır? başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Amerika Nişanlılık Vizesi

90 gün içerisinde ABD vatandaşı partneriyle evlenecek olan kişiler aranan şartları sağlamaları durumunda K1 Amerika Nişanlılık Vizesi alabilirler. Nişanlılık vizesi sahipleri evlendikten sonra Green Card sahibi olabilmektedirler.

Farklı ülkede yaşayan başvuru sahibi, ABD vatandaşı nişanlısı ile son 2 yıl içerisinde en az bir kere yüz yüze görüşmüş olmalı ve evlenmelerinin önünde bir engel olmamalıdır. Şartları sağlayan kişiler nişanlılarının kendilerine sponsor olması ile ABD nişanlılık vizesi başvurusunda bulunabilirler.

Ayrıca bakınız: Nişanlı Olarak Amerika’ya Gitmek – K1 Nişanlılık Vizesi Nedir?

Bu konuda profesyonel vize danışmanlığı hizmeti alarak nişan vizenize daha kolay hazırlanabilirsiniz. Uygunluğunuzu belirleyebilmemiz için Amerika nişanlılık vizesi ön başvuru formunu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapmış olacağız.

Amerika Aile Birleşimi Vizesi

Aile temelli ABD seyahatleri için iki alternatif statü bulunmaktadır. Bunlardan ilki B1/B2 turist vizesi iken diğeri ise Aile Temelli Green Card’dır. 

 • B2 turist vizesi ile geçici olarak aile ziyareti gerekçeli ABD seyahati gerçekleştirmek mümkündür. Bunun için başvuru sahiplerinin ziyaretin geçici olduğunu kanıtlamaları ve ziyaret edecekleri aile üyelerinden davet mektubu almaları gerekmektedir.
 • Aile Temelli Green Card ise bir diğer alternatif olarak kişilere Amerika’da yaşama ve çalışma hakkı sunan bir göçmen vize kategorisidir. Buna göre Green Card sahibi veya Amerika vatandaşı kişinin birinci sınıf akrabaları başvuru sürecini doğru ve eksiksiz tamamlamaları halinde aile temelli Green Card sahibi olabilmektedirler.

Birinci sınıf akrabalık; eş, 21 yaşını doldurmamış bekar çocuk ve 21 yaşını doldurmuş çocuğun ebeveyni ilişkilerini kapsamaktadır. Amerikan vatandaşları ve Green Card sahiplerinin sponsor olabileceği akrabalarının farklılık gösterdiğinin de altını çizmek isteriz.

Aile temelli Green Card ile ilgili başvuru süreci ve daha fazlası için Amerika Green Card Nedir ve Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika’ya öğrenci olarak gitmek için Amerika vize türleri içerisinde başlıca üç alternatif vardır. Bunlardan ilki F1 öğrenci vizesi iken diğerleri J1 Değişim Vizesi ve M1 Mesleki Eğitim Vizesidir.

F1 Öğrenci Vizesi genel olarak akademik eğitim hayatına Amerika’da devam etmek isteyen öğrencilere yönelik bir vize statüsüdür. F1 Öğrenci Vizesine sahip olmak için başvuru sahibinin Amerika’da bir eğitim kurumundan tam zamanlı eğitim için onay alması ve eğitim masraflarını karşılayabilecek finansal güce sahip olması gerekmektedir.

Ayrıca bakınız: Amerika F1 Öğrenci Vizesi Nedir ve Nasıl Alınır?

J-1 Değişim Vizesi (Work and Travel Vizesi) Amerika’da çalışmak veya değişim ziyaretçisi olmak isteyen öğrencilere yönelik bir vize statüsüdür. J-1 vizesi bir göçmen olmayan vize olmasına rağmen sponsor gerektirmektedir. J1 vizesi ile çalışabilir miyim ya da J1 vizesi ile kaç saat çalışabilirim sorularının cevapları ve daha ayrıntılı bilgi için ilgili içeriğimize göz atabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: J-1 Vizesi Nedir ve Nasıl Alınır? ya da J-1 Work And Travel Vizesi Nedir?

M1 Mesleki Eğitim Vizesi ise diğer öğrenci vizelerinden farklı olarak akademik eğitim için kullanılmamaktadır. M1 vizesi mesleki eğitim almak isteyen öğrencilere yönelik bir vize statüsüdür. Öte yandan vize sahibinin alanı ile ilgili zorunlu staj uygulaması varsa bu stajını Amerika’da tamamlamasına da imkan verilmektedir.

Öğrenci vizesi almaya uygunluğunuzu belirlemek için Amerika öğrenci vizesi ön başvuru formunu doldurabilirsiniz. Sizinle en kısa sürede iletişime geçiyor olacağız.

Amerika’da Çalışmak için Alınabilecek Vizeler

Çalışma vizeleri Amerika vize türleri arasında çeşitliliği en yüksek olanlardan alanlardan birisidir. Gerek göçmen olmayan vize statülerinde gerekse Green Card statülerinde çalışma temelli birden fazla vize türü bulunmaktadır.

amerikada çalışma vizeleri nelerdir

E1 Ticaretçi ve Tüccar Vizesi, ABD ile ticari faaliyet gerçekleştirmek isteyen şirket çalışanları ve işletme sahiplerine yönelik bir göçmen olmayan vize statüsüdür. Bu vize için başvuru sahiplerinin ABD ile ticaret anlaşması olan bir ülkenin vatandaşı olmaları ve gerçekleştirilecek ticaretin önemli miktarda olması gerekmektedir. Bu önemli miktar %50’den fazla olan herhangi bir hacimdir.

Ayrıca bakınız: Amerika E1 Vizesi Nedir, Nasıl Alınır, Kimler Alabilir?

H-1B Yüksek Vasıflı Çalışan Vizesi ise göçmen olmayan ABD çalışma vizelerinden bir diğeridir. H-1B vizesi ile en az 4 yıllık lisans eğitimi almış kişiler uzmanlık alanlarına ilişkin çalışma hakkına sahip olmaktadır. Bu statü doğrultusunda vize sahibinin eşi ve çocuklarına da Amerika’da yaşama hakkı verilmektedir.

Bununla beraber H-1B sahibi kişiler gerekli şartları sağlamaları durumunda Green Card başvurusu gerçekleştirebilmektedirler.

Ayrıca bakınız: Amerika’da Çalışmak İçin H1B Vizesi Nedir ve Nasıl Alınır?

L1 Şirket İçi Transfer Vizesi ise uluslararası şirket çalışan ve yöneticilerinin ABD şubesine transfer olmasını ve geçici süreliğine burada çalışmasını sağlayan vize statüsüdür. Başvuru sahipleri söz konusu şirkette en az bir yıldır çalışıyor olmalıdır.

L1 vizesi de yine gerekli şartların sağlanması durumunda Green Card başvurusuna olanak sağlayan çalışma vizelerinden birisidir.

Ayrıca bakınız: Amerika Şirket İçi Transfer İçin L1 Vizesi Nedir ve Nasıl Alınır?

Bu sayılan statüler haricinde Amerika’da geçici faaliyet gösterecek olan medya mensupları için I Gazeteci Vizesi ve alanlarındaki başarıları dünyaca kabul görmüş kişiler için O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi de göçmen olmayan çalışma vizesi kategorisindedir.

Öte yandan EB (Employed Based- İstihdama Dayalı) Green Card statüsü kapsamındaki vizeler de kişilere çalışma gerekçeli yasal daimi ikamet hakkı sunmaktadır. 

Çalışma vizleri hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika Yatırımcı Vizesi

Yatırım yapma gerekçesi ile planlanan ABD seyahatlerinde Amerika vize türleri içerisinde başlıca iki vize statüsü öne çıkmaktadır. Bunlar E-2 Anlaşmalı Yatırımcı vizesi ve EB-5 Yatırım Temelli Green Card’dır.

amerika yatırımcı vizesi

E-2 Anlaşmalı Yatırımcı Vizesi yürürlükte olan Ticaret Anlaşması tarafı olan ülke vatandaşları için yatırım gerçekleştirme planıyla Amerika’da bulunmaya hak sağlamaktadır.

Başvuru sahiplerinin somut bir yatırım planı olmalı ve mevcut ekonomik durumları bu plana elverişli görünmelidir.

E2 vizesi sahiplerinin eşleri ve çocukları da kendileri ile beraber ABD’ye seyahat edebilmektedirler.

Ayrıca bakınız: Amerika E2 Vizesi

EB-5 Yatırım Temelli Green Card ise belli bir yatırım miktarı planına sahip olan yatırımcıların doğrudan Green Card sahibi olmasını sağlayan bir statüdür. Söz konusu yatırım miktarı 1.8 milyon USD olmakla beraber bazı bölgeler için 900.000 USD olarak belirlenmiştir.

Söz konusu yatırımları somut olarak planlamış ve gerçekleştirmesi muhtemel kişiler doğrudan EB-5 Yatırım Temelli Green Card başvurusunda bulunabilmektedirler. 

Amerika Vize Başvurunuzu için Profesyonel Destek

ABD vize başvurunuzun hazırlanmasından vize randevusunun erkene alınması ve eski konsolosluk çalışanları ile vize mülakatına hazırlığa kadar her aşamada deneyimli ekibimiz ile size yardımcı olmaya hazırız. 

Daha fazla bilgi ve iletişime geçmek için aşağıdaki formumuzu doldurabilir ya da bize mesaj gönderebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Amerika Vize Türleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • ABD Vize Türleri Nelerdir?

  Planlanan seyahat amacına göre çeşitli ABD vize türleri vardır. Turist vizesi, öğrenci vizesi, yatırımcı vizesi ve yüksek vasıflı çalışan vizesi Amerika vize çeşitleri arasında ilk akla gelenlerdir

 • Green Card Hangi Vize Tipi?

  Green Card genel olarak bir göçmen vize kategorisidir. Bununla beraber Green Card statüleri istihdama ve aileye dayalı olarak çeşitlenmektedir.

 • Amerika’da Çalışmak için Hangi Vize Kullanılmalı?

  ABD çalışma vizeleri arasında E-1, E-2 ve H-1B vizeleri ilk akla gelenlerdir. Öte yandan EB (İstihdama Dayalı) Green Card statüleri ise kişilere çalışma temelli yasal daimi ikamet hakkı sağlamaktadır.

 • Amerika Turist Vizesi B1 mi B2 mi?

  B1 statüsü daha çok iş gezilerini amaçlamaktayken B2 statüsü turistik gezileri, aile ve arkadaş ziyaretlerine yöneliktir. Öte yandan bu iki vize statüsü vizeniz üzerinde birlikte görüldüğü için aynı olduklarını söyleyebiliriz.

 • Turistik Vize Hangi Tip Vizedir?

  ABD turistik vizesi B1/B2 ya da B2 olarak verilebilir. Bu vize göçmen olmayan kategoride olup ziyaretçilerin verilen süre sonunda ülkesine geri dönme niyetinde oldukları amacıyla verilmektedir.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?