Amerika Vize Başvurusu 8 dakikalık okuma

Amerika’ya Girişte Bilmeniz Gereken 6 Konu

17 Mayıs 2024
Amerika'ya girişte dikkat edilmesi gerekenler

Amerika’ya her gün yaklaşık olarak 1 milyon kişi giriş yapmakta. Amerika’ya girişte birçok kişi bilinmesi gereken birtakım prosedür ve kuralı bilmediği için mağduriyet yaşayabiliyor. Hatta bu durumlar mağduriyet ile kalmayıp deport edilmeye kadar gidebilir.

Amerika’ya girişte dikkat edilmesi gereken önemli noktaları bilmek ise sizi basit hatalar nedeniyle ülkenize geri dönme ve tüm planlarınızı değiştirmekten koruyacaktır.

Uzman ekibimiz tarafından hazırlanan rehber niteliğindeki bu yazımızda Amerika’ya girişte bilinmesi gereken güncel 6 konuyu derledik.

Amerika’ya Girişte Dikkat Edilmesi Gereken 6 Nokta

Amerika gerek iş görüşmeleri gerekse turistik gezi amacı ile geçici olarak veya temelli yaşama amaçlı oldukça fazla kişi tarafından giriş yapılan bir ülkedir. Her ülke için olduğu gibi Amerika’ya girişte gerekenler için de bilinmesi gereken oldukça önemli noktalar bulunmakta.

Ziyaretçilerin Amerika’ya girişleri öncesinde beraberinde getirdikleri eşyalar, sağlık durumları ve giriş prosedürleri gibi konularda bilgilerinin olması mağduriyet yaşamalarını engelleyecektir.

Peki Amerika’ya girişte başlıca bilinmesi gerekenler nelerdir?

Amerika'ya girişte dikkat edilmesi gerekenler: Uçakta doldurulması gereken formlar nelerdir

Amerika’ya Girişte Doldurulan Formlar Nelerdir?

Yolculuğunuzu tamamlayıp Amerika’ya ulaştıktan sonra gümrük muhafaza memuru tarafından ülkeye girişinize yönelik kaydınız yapılacaktır. İşte bu noktada I-94 veya I-94W adındaki Amerika’ya giriş formunuz düzenlenmiş olacaktır.

I-94 ve I-94W formları sizin tamamlamanız gereken bir form olmayıp ülkeye girişinizde oluşturulur. Bu formların amacı ABD hükümeti tarafından kişilerin ülkeye giriş ve çıkış tarihlerinin kontrolünü sağlayabilmektir. I-94 formu ülkeye hangi zamanda giriş çıkış yaptığınızı ve ABD’ye geliş amacınızı gösterir.

I-94 Formunu Kimler Doldurmalı ?I-94W formunu Kimler Doldurmalı?
ABD vatandaşlarıVize muafiyeti olan geçici ziyaretçiler
Green Card sahipleri
Amerika’ya geri dönen göçmen vize sahipleri

Amerika’ya giriş ve çıkış tarihlerini gösteren I-94 formuna fiziki olarak ihtiyaç duymanız durumunda resmi web sitesi üzerinden formunuza ulaşarak çıktısını alabilirsiniz.

Burada en önemli husus şu ki Amerika’ya girişinizde size fizikî bir I-94 formu verildi ise ülkeden çıkarken formu mutlaka gümrük muhafaza memuruna teslim etmeniz gerekmektedir.

Amerika Seyahatinde Uçakta Doldurulması Gereken Form Nedir?

Amerika’ya girişte gerekenler arasında yolcuların doldurması gereken bir yolculuk formu da vardır. 

Amerikan hükümeti, Amerika’ya seyahat eden kişiler hakkında detaylı bilgi sağlamak amacıyla seyahat sırasında bir form doldurmasını istemektedir. Bu form genellikle iniş havaalanı Amerika olan uçaklarda uygulanmaktadır.

Customs and Border Protection Form olarak bilinen formda kişisel bilgiler, seyahat bilgileri ve seyahate ilişkin eşya ve parasal bilgiler (Amerika’ya götürülen para gibi) talep edilmektedir.

Vereceğiniz bu bilgiler sınır kapısında girişinizi kontrol eden görevliler tarafından değerlendirilecektir.

Amerika’ya girişte bilmeniz gereken bir diğer konu Amerika’ya nakit para getirmek olabilir. Konu hakkında daha fazla bilgi için ilgili içeriğimize göz atabilirsiniz.

Amerikaya girişte dikkat edilmesi gerekenler: Sağlık kontrolleri

Amerika’ya Girişte Aşı Zorunlu mu?

ABD sağlık politikaları, göçmen Green Card sahibi ve göçmen olmayan ziyaretçilere göre farklılaşır. Ortak nokta ise pandemi dönemidir. Pandemi döneminde tüm ziyaretçilere aşı olma zorunluluğu bulunuyordu. Ancak bugün, 2024 itibari ile Covid Aşı zorunluluğu ABD’ye girişte kalkmıştır. Yine de özel durumlarda, Covid -19 aşısı ile ilgili yaptırım bulunabilir.

Amerika’ya göçmen olarak gidecek kişilerden bir sağlık taraması istenmektedir. Konsolosluk tarafından Amerika göçmen vizesi verilmeden önce anlaşmalı doktorlar tarafından kontroller gerçekleştirilerek birtakım aşılar yaptırmaları istenmektedir. Yaptırılması gerekli olabilecek aşılar şu şekildedir:

 • Hepatit A
 • Hepatit B
 • Grip
 • Grip tip B (Hib)
 • Kızamık
 • Meningokok
 • Kabakulak
 • Pnömokok
 • Boğmaca
 • Çocuk felci
 • Rotavirüs
 • Kızamıkçık
 • Tetanoz ve difteri toksoidleri
 • Varisella

Öte yandan göçmen olmayan vize ile Amerika’ya gidecek olan geçici ziyaretçiler için herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır.

kisitlama

Amerika’ya Yiyecek Götürmek Mümkün mü?

Farklı bir kültüre seyahat edecek olan kişilerin akıllarına gelen sorulardan birisi de seyahatlerinde yiyecek taşımanın mümkün olup olmadığıdır.

Amerika ziyaretçilerine özellikle bagaj konusunda son derece titiz bir kontrol uygulanmaktadır. Ülkeye yanınızda getireceğiniz şeyleri seyahatiniz sırasında Customs and Border Protection Form ile sorgulayarak sınır kapısında da bizzat kontrol etmektedir.

Amerika’ya girişte ziyaretçilerin yanlarında bakliyat, et, meyve ve sebze gibi yiyecekler bulundurmaları kural olarak yasaktır. Amerika girişte yasaklar arasında bulunan bu tür ürünler pasaport kontrolünden sonraki X-Ray valiz kontrolü sırasında görevliler tarafından valizden çıkartılmaktadır.

Unlu mamüller ve belirli peynirlerin makul miktarda olması şartı ile Amerika’ya girişine izin verilmektedir.

Yanınızda götürmekte olduğunuz yiyecekleri Customs and Border Protection Form’da belirtmemeniz ve bu yiyeceklerin valiz kontrolü sırasında görevlilerce bulunması durumunda kontrol sürecinin uzayabileceğini de hatırlatmak isteriz.

Amerika’ya Giderken Yanınızda İlaç Götürebilir misiniz?

Özellikle turist vizesi ile Amerika’ya gitmek isteyen emekliler ve tedavi için Amerika’ya gidenler, bu konuyu merak etmektedir. Amerika seyahatine ilaç götürmek kural olarak yasak değildir.

Kişiler kullanmakta oldukları ilaçları Amerika’ya götürebilirler. Fakat bunun için bazı gereklilikler vardır.

Öncelikle Amerika’ya ilaç getirmek isteyen kişilerin, İngilizce olarak yazılmak şartı ile, geçerli bir reçeteye ve doktor mektubuna ihtiyacı vardır. Doktor tarafından imzalanacak olan mektupta neden bu ilaca ihtiyaç duyulduğu açıklanmalıdır.

Tüm bu şartlar karşılanmış olsa dahi 90 günlük ilaç stoğundan fazlasının Amerika’ya girdirilmesine izin verilmemektedir. Bu durumda 90 günden fazla Amerika’da kalacak olan kişilerin ilaçlarını posta yoluyla sağlamaları gerekecektir.

Posta yoluyla Amerika’ya gönderilecek ilaçlar için bilinmesi gerekenler şu şekildedir:

 • İlaç ABD’de etkili bir tedavisi bulunmayan bir hastalığa yönelik olmalıdır.
 • İlaç ciddi bir sağlık riski teşkil etmemelidir.
 • İlaç, doktorun adı, adresi ve gereklilik durumunu açıkladığı mektubu beraberinde postalanmalıdır.

Bu şekilde gönderilecek olan ilaçlar için de 90 gün kuralı geçerlidir.

kamuguvenligi

Amerika’ya Giderken Götürülmesi Yasak Olan Ürünler Nelerdir?

Amerika sınır kapısında görevli olan CBP (Customs and Border Protection) Amerika’yı her türlü tehditten koruma amacı ile güvenli görmediği eşyaların Amerika’ya girişine izin vermemektedir.

Toplum sağlığı, kamu güvenliği ve Amerika’nın çıkarları açısından Amerika girişte yasaklar arasında olan veya özel izin gerektiren bazı eşyalar şu şekildedir:

 • Alkollü İçecekler: ABD’ye girişlerde yanınızda getirebileceğiniz alkollü içecek miktarı varış eyaletinin uygulamalarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.
 • Otomobil: Amerika’ya geçici olarak, bir yıldan az süreli, girdirilecek araçlar harici araç girdirmek ithalat yasalarına tabidir.
 • Kültürel Eserler: Kültürel eserlerin Amerika’ya mülkiyetine sahip olmayan kişiler tarafından girdirilmesine izin verilmemektedir.
 • Gıda Ürünleri: Unlu mamuller ve belirli peynirler dışında Amerika’ya gıda ürünü sokmak yasaktır.
 • Evcil Hayvanlar: Evcil hayvanların Amerika’ya girdirilmesi birtakım prosedürlere bağlıdır. Bazı türlerin girdirilmesine direkt olarak izin verilmemektedir.

Amerika’ya evcil hayvanınızı götürebilirsiniz. Ancak evcil hayvanınızı Amerika’ya götürebilmek ve ülkeden çıkarabilmek için bazı kurallara uymanız gerekir. Ayrıntılı bilgiyi içeriğimize bakarak görebilirsiniz.

Amerika’ya evcil hayvan getirmek
 • Bitkiler: Bazı bitkiler, çoğalma yeteneğine sahip tohumlar ve nesli tükenmekte olan bazı türlerin Amerika Birleşik Devletleri’ne girmesine izin verilmektedir. Ancak ithalat izinleri ve diğer belgeler gerekmektedir. Bazı bitkilerin ise Amerika’ya girişi tamamen yasaktır.

Amerika’ya girişlerde sınır yetkililerinin getirmiş olduğunuz eşyaları kontrol ederek sizlere sorular sorması sıkça karşılaşılan bir uygulamadır. Getirdiğiniz eşyaların seyahat amacınıza uygun görünmemesi durumunda girişinize izin verilmeyebileceğini unutmayınız.

Bu yazımızda Amerika’ya giriş yaparken bilmeniz gereken aşı zorunluluğu, yiyecek içecek kontrolleri ve I-94 formu gibi konulara değindik.

Amerika vizesine emekli ABD Konsolosluğu yetkilisi ve vize uzmanı ekibimizle başvuruda bulunmak için bizimle iletişime geçebilir ya da aşağıdaki ücretsiz vize ön değerlendirme formunu doldurarak vize almaya uygunluğunuzu test edebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?