Amerika Vize Başvurusu 9 dakikalık okuma

Amerika’ya Evcil Hayvan ile Seyahat Hakkında Hızlı Rehber

25 Nisan 2024
amerika'ya evcil hayvan

ABD’ye yapılan seyahatlerde özellikle evcil hayvanlarını da yanında götürmek isteyen kişiler için pek çok soru işareti bulunmakta. Amerika’ya evcil hayvan götürmek konusunda soru işaretleriniz varsa bu yazımızda cevaplarınız bulabilirsiniz. Öncelikle belirtmek gerekir ki, evet ABD’ye evcil hayvanınızı götürmenizde belirli şartları yerine getirmeniz halinde herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Ancak hem ülkenizden çıkış yaparken hem de ABD’ye girişte sorun yaşamamanız için bilmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunuyor.

Uzman ekibimiz tarafından hazırlanan bu yazımızda Amerika’ya evcil hayvan götürme konusunda kapsamlı bilgiye erişebilirsiniz. Amerika vize başvuru sürecinizi profesyonel bir ekiple yönetmek ve turist vizesi ya da öğrenci vizesi gibi farklı vize statüleri hakkında bilgi alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

amerika evcil hayvan götürmek

Amerika Evcil Hayvan Kabul Ediyor mu?

Genel olarak Amerika seyahati gerçekleştirilen kişilerin yanlarında evcil hayvanlarını da getirmelerine izin verilir. Ancak bu konuda bazı kurallar ve sınırlamalar mevcuttur. Bahsettiğimiz ABD’ye getirelecek olan evcil hayvanlarla ilgili genel düzenlemeler “Hayvan ve Bitki Sağlığı Muayene Hizmeti” (APHIS) tarafından gerçekleştirilmektedir.

Federal koşulların yanı sıra seyahat edilecek eyaletlere göre de karşılanması gereken bazı koşullar söz konusudur. Bazı eyaletler “Hayvan ve Bitki Sağlığı Muayene Hizmeti” (APHIS) tarafından sağlanan koşulları kabul ederken bazı eyaletler ek izinler, belgeler isteyebilir.

Genel olarak APHIS tarafından belirlenen koşullara uymak şartı ile Amerika seyahatlerinde evcil hayvanlarınızı yanınızda götürebilirsiniz. Ancak bu noktada bazı cins evcil hayvanlar için Türkiye’den çıkış yapmadan önce de izinler alınması gerektiğini belirtmek isteriz. Türkiye’den getireceğiniz özel ırklar için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı sorumludur.

Türkiye’den Amerika’ya Köpek Getirmek Yasaklandı mı?

2021 yılında Türkiye’de kuduz vakasının yaygınlaşmasından sonra bir süre İngiltere ve Amerika’ya Türkiye’den köpek girişi yasaklanmıştı. Her ne kadar Türkiye’de insana kuduz vakası görülmese de hayvanlar konusunda ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından dünyadaki riskli ülkeler kategorisinde yer almaktadır.

Bu nedenle dönem dönem Türkiye’de Amerika’ya köpek taşımak yasaklansa da 2024 yılı ile itibari ile böyle bir yasak söz konusu değil. Öte yandan kuduz aşısı hala Amerika’ye evcil hayvan götürmek isteyenler için zorunlu bir uygulama. 

Amerika Seyahati için Yasaklı Irklar var mı_

Amerika‘ya Alınmayan Köpek Irkları Var mı?

ABD Tarım Bakanlığı ülkeye getirilecek köpek ırkları konusunda bir ayrım yapmamaktadır. Öte yandan ülkeye getirilecek köpeklerle ilgili toplum sağlığını ilgilendiren konularda bir kısıtlama uygulanmaktadır.

Buna göre Amerika’ya getirilecek köpeklerin:

 • Sağlıklı (özellikle virüs,bakteri vb. konularda) ve seyahate uygun olduğunu gösteren bir sertifikaya sahip olmaları 
 • Uygun bir mikroçipe sahip olmaları
 • En az 6 aylık olması
 • Kuduz gibi zorunlu aşılarının tam olması gerekmektedir. 

Bunun beraberinde seyahat edilecek Eyaletin Tarım Bakanlığının ve kullanacağınız havayolu şirketinin kurallarını incelemenizi de tavsiye ederiz.

ameriya van kedisi kangal köpeği götürmek

Van Kedimi Amerika’ya Götürebilir miyim?

Van Kedisi cins olarak Amerika’nın girişini engellediği bir hayvan değildir. Öte yandan Van Kedilerinin Türkiye’deki koruma uygulamaları sebebiyle yurtdışına çıkartılması için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın izni gerekmektedir.

Bakanlığın izni için Van Kedisinin:

 • Sağlık karnesinin bulunması
 • Sağlık karnesinde gerekli tüm bilgilerine ulaşılabiliyor olması
 • Üç aydan küçük olması durumunda annesi ile beraber seyahat etmesi 
 • Mikroçip ve aşı uygulamalarının tamamlanmış olması gerekmektedir.

Tüm bu gereklilikleri karşılayan kişiler seyahat izni için bakanlığa başvuruda bulunmalıdır.

Kangal Köpeğimi Amerika’ya Götürebilir Miyim?

Kangal köpeği, Türkiye’ye özgün çoban köpeği ırklarından biridir ve ülke kültüründe önemli bir yer tutar. Bu sebeple bu ırkın seyahat ettirilmesine yönelik bazı kısıtlamalar uygulanmaktadır.

Bunun beraberinde Kangal köpeklerinin Amerika’ya taşınması yasak değildir. Yalnızca bazı prosedürler gerektirmektedir. Bu gereklilikler sağlık sertifikası, aşı ve yetkili makamlardan gerekli izinlerin alınması gibi süreçlerden oluşmaktadır.

Evcil Hayvanımı Uçakla Yurt Dışına Çıkarmak Güvenli mi?

Evcil hayvanların uçakla seyahatlerinde prosedürler en güvenli hali sağlamayı amaçlamaktadır. Bunun beraberinde güvenli bir seyahat için evcil hayvanınızın sağlık durumu seyahat etmeye uygun olmalıdır. Yaralı ya da hasta hayvanlar ABD’ye kabul edilmeyebilir.

Amerika'ya evcil hayvan götürme

Evcil hayvanınızın durumuna göre uygun taşıma şeklini belirlemek ve en kısa süreli yolculuğu tercih etmek evcil hayvanınızın rahatlığı ve güveni için oldukça önemlidir.

Genel istatistiğe bakacak olursak uçak seyahatlerinde ölen evcil hayvanların oranı 2023 yılı için yaklaşık %0.006’dır. Sonuç olarak gerekli prosedürler yerine getirilerek evcil hayvanınız için en uygun taşıma şeklinin seçilmesi durumunda güvenli bir uçak seyahati gerçekleştirilecektir.

Amerika’ya Evcil Hayvan Götürme Rehberi

Evcil hayvanınızı yurtdışına çıkartabilmek için izlenmesi gereken bazı adımlar ve şartlar bulunmaktadır. Bu adımlar tamamlanmadan hayvanın veya toplum sağlığının olumsuz etkilenmemesi için seyahat gerçekleştirilemeyecektir. Amerika’ya evcil hayvan götürürken bizler gibi patili dostlarımızın da vizeye, sağlık kontrolüne ve konforlu bir seyahat için bazı şartları sağlaması gerekmekte.

amerika'ya evcil hayvan ile seyahat

Evcil hayvanınızın:

 1. Tüm aşıları tamamlayın. 
 2. Nanoçipini taktırın ve ilgili kaydının yaptırın
 3. Hayvan pasaportunun hazırlayın ve tüm aşıları pasaporta işletin
 4. Kuduz titrasyon testini yaptırın ve çıkan sonucu seyahatiniz sonlanana kadar saklayın
 5. Kuduz testi sonucundan 3 ay sonra bulunduğunuz bölgedeki Tarım Müdürlüğü’ne gidin ve gerekli belgeleri hazırlayın.

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra Amerika’ya evcil hayvan götüreceğiniz eyaletin varsa gerekliliklerini de uygulayarak evcil hayvanınızla beraber seyahat edebilirsiniz.

Amerika için Evcil Hayvan Pasaportu Zorunlu Mu?

Amerika seyahatinizde evcil hayvanınızı da götürmek istiyorsanız evcil hayvanınıza gerekli bilgilerle doldurulmuş bir hayvan pasaportu çıkartmanız zorunludur. Hayvan pasaportuna çip ve aşı kayıtları yapılmış olan evcil hayvanınız federal gerekliliklerin karşılanması durumunda Amerika seyahatinizde size eşlik edebilecektir.

Patili Dostlarınızın Pasaportunu Nasıl Çıkarırsınız_

Amerika için Pet Pasaport Nasıl Alınır?

Evcil hayvanıyla da seyahat edebilmek için pet pasaport almak isteyenlerin tamamlanması gereken adımlar:

 1. Veterinerce gerekli aşı ve sağlık kontrollerinin gerçekleştirilmesi
 2. Evcil hayvanınız mikroçipinin takılması ve kaydının yapılması
 3. Veteriner hekimin pasaport başvurusunda bulunması

Tüm bu adımlar tamamlanıp evcil hayvanınızın pasaportu hazırlandığı zaman veterinerinizden teslim alabilirsiniz.

Amerika’ya Kedimi Nasıl Götürebilirim?

Kural olarak evcil kedilerin Amerika’ya girişlerinde bir kısıtlama bulunmamaktadır. Öte yandan Amerika’ya giriş sırasında evcil kediler denetime tabi tutulmaktadır. Kuduz vb. belirtiler gösteren kedilerin girişi engellenebilmektedir.

Bu sebeple evcil kedinizi Amerika’ya götürmeden önce tüm sağlık kontrollerini gerçekleştirip gerekli sertifikaları alarak seyahatiniz sırasında sorunla karşılaşmanızın önüne geçebilirsiniz.

Amerika’ya Köpeğimi Nasıl Götürebilirim?

Köpeğinizi Amerika Birleşik Devletleri’ne getirme kuralları, köpeğin son 6 ay içinde nerede olduğuna bağlıdır. Son 6 ay içinde kuduz riski taşıyan ülkelerde bulunduysanız belgeler buna göre farklılaşacaktır.

Türkiye CDC tarafından belirlenen kuduz riski taşıyan ülkeler arasında olduğu için Amerika’ya köpeğinizi getirmeniz için bazı kurallar ve prosedürler uygulanmaktadır.

Amerika seyahatiniz öncesinde gerekli prosedürleri yerine getirerek köpeğinizi de yanınızda götürebilirsiniz. Buna göre köpeğinizin:

 • Aşılarının tam olması
 • 6 ayı doldurmuş olması
 • Sağlıklı olması

Şartlarının karşılanması şartı ile Amerika’ya köpeğinizi götürebileceksiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

ABD’ye Evcil Hayvan Götürmek Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Uçağa Çipsiz Kedi Alınır Mı?

Yurtiçi uçuşlarda pet pasaportuna ihtiyaç duyulmasa da yurtdışı uçuşlar için zorunlu olan pet pasaportlarda evcil hayvanın çip bilgilerinin bulunması zorunludur. Bu sebeple seyahat edecek evcil hayvanınıza çip taktırmanız gerekmektedir.

Kediye Pasaport Çıkartmak Ne Kadar Sürer?

Kediler için çıkartılacak pasaport işlemleri ortalama olarak 2 hafta sürmektedir.

Ev Kedisi Yurt Dışına Çıkabilir Mi?

Evet, gerekli prosedürlerin gerçekleştirilmesi ile ev kedilerinin yurtdışına çıkmaları mümkündür.

Amerika Kediler için Titrasyon İstiyor Mu?

ABD seyahati gerçekleştirecek kediler için kuduz aşısı yeterli olup titrasyon testi istenmemektedir.

Hangi Amerikan Vize Türleri Evcil Hayvan Götürmenize İzin Veriyor?

Tüm ABD vize statülerinde vize sahipleri seyahatleri sırasında gerekli şartları karşılayarak evcil hayvanlarını yanlarında Amerika’ya götürebilmektedir.

Amerika’ya En Fazla Kaç Köpek Getirebilirim?

Amerika’ya köpek getirme konusunda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?