Amerika'da Yaşam ve Çalışma 9 dakikalık okuma

Work and Travel Sonrası Amerika’da Kalmak için 4 Vize

12 Nisan 2024
Hayalinizi Gerçekleştirin- Size Uygun Work and Travel Sonrası Amerika'da Kalma Yöntemlerini Keşfedin

Öğrencilerin genellikle yaz aylarında Amerika’da çalışabilecekleri bir program olan Work and Travel programı J1 vizesi ile gerçekleştirilmektedir. Öte yandan program süresi sonunda Amerika’da kalmak isteyen pek çok kişi bulunmakta ve bunun için hangi yöntemleri izlemesi gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşayabilmektedir.

İlk olarak çok merak edilen bir soruya cevap olarak Work and Travel yapan öğrencilerin program sonrasında bazı şartların gerçekleştirilmesi ile Amerika’da kalmaları mümkündür. 

Peki Work and Travel sonrası Amerika’da nasıl kalınır?

Bu yazımızda WAT sonrası Amerika’da kalmak için gerekli vize türleri ve başvuruları ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Konu hakkında daha fazla bilgi almak ve vize başvurunuza emekli ABD Konsolosluk yetkilisi uzmanlarımız ile gerçekleştirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Work and Travel Uzatılabilir mi?

Work and Travel vizesi olarak da bilinen J1 vizesi aslında uzatılamamaktadır. Amerika’da J1 vizesi beraberinde sahip olduğunuz DS-2019 belgesinde belirtilen süre kadar kalınmasına izin verilmektedir. Peki Work and Travel bitince ne olur? Amerika’da nasıl kalmaya deam edebilirsiniz?

DS-2019 Formu Nedir?
Work and Travel yapmak isteyen kişilerin sponsorları tarafından sağlanan DS-2019 formu Amerika’da belirtilen program ve süre içinde yasal olarak çalışabilmenizi sağlayan bir uygunluk sertifikasıdır. DS-2019 formu ABD’ye seyahatiniz ve ülkede çalışma izni için kullanmanız gereken oldukça önemli bir belgedir.

Work and Travel vizesi size ABD’de sınırlı bir süre kalma imkanı sağlasa da bazı şartların karşılanması durumunda J1 vize süresi sonunda kriterlerini karşıladığınız uygun vize türleri ile Amerika’da kalmak mümkün olabilmektedir. 

Ayrıca Bakınız: Amerika Vize Başvuru Formları

Bunun için yazımızın devamında detaylarına ineceğimiz üzere Work and Travel J1 vizesi üzerinden statü değişikliği (Change of Status) gerçekleştirilmelidir.

Work and Travel Sonrası Amerika’da Kalmak için Kullanabileceğiniz Seçenekler_

Work and Travel Statü Değişikliği (Change of Status) Nasıl Yapılır?

J1 Vizesi ile WAT programına dahil olan kişiler gerekli şartları karşılayabilmesi durumunda belirli prosedürleri gerçekleştirerek statü değişikliği yapabilir. Bu sayede farklı statüde bir vize ile Amerika’da kalmaya devam edebilirler.

Vize statü değişikliği için ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) başvuruda bulunmak gerekmektedir. Bu başvuru I-539 formu ile gerçekleştirilmelidir. 

Bir USCIS hesabı ile online doldurulan bu form, Amerika’da kalmak için gerekli ilk ve en önemli adımlardan birisidir. 

Göçmen olmayan statü değişikliği için gerekli I-539 Formu hakkında daha fazla bilgi için ilgili içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz. 

Yazımızın devamında Work and Travel sonrası ABD’de kalmak için öğrenci vizesi, turist vizesi ya da Green Card seçenekleri hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Work And Travel Sonrası Amerika’da Öğrenci Olarak Kalabilirsiniz_

Work and Travel Sonrası Öğrenci Vizesi ile Amerika’da Kalmak

Pek çok kişi tarafından tercih edilen WAT sonrası öğrenci vizesi sahibi olarak Amerika’da kalmak için en önemli kriter uygun bir okuldan kabul almaktır. 

Eğitim görmek istediğiniz Amerika’daki bir okuldan kabul almanın beraberinde kişiye verilecek olan I-20 formu başvurunuza devam edebilmeniz için öncelikli formlardan birisidir.

Bu vize statü değişikliği için bir diğer kriter ise maddi yeterliliktir. 

Yapılacak olan statü değişikliği başvurusunda okul harçları ve yaşam masrafları için yeterli mali kaynağa sahip olunduğunun ya da birisi tarafından finanse edileceğinin gösterilmesi istenmektedir.

Vize sürenizin yeterliliğine dikkat edin.

Work and Travel ile Amerika’da yasal olarak bulunmaniz için verilen süreyi aşmanız beraberinde ülkede yasal bulunma hakkınızı kaybeder ve statü değişikliği başvurusunda bulunamazsınız. 

Altını çizmek isteriz ki J1 vize süresi içerisinde bir okuldan kabul alınamaması ya da başka bir statüye geçiş yapılamaması durumunda ülkeden çıkış yapmak gerekmektedir. 

Aksi durumda Amerika’ya gelecekteki tekrar girişlerin engelleneceği problemler doğuracaktır.

Eğer Work and Travel ile elde ettiğiniz bulunma süresi bir Amerikan okulundan kabul alma süreciniz için yeterli değilse Amerika’da turist vizesine geçiş yaparak kalma sürenizi uzatabilirsiniz.

Turist vizesi ile ilgili kapsamlı bilgiye ulaşmak için Amerika Turist Vizesi (B1 – B2) yazımıza göz atabilirsiniz

Work and Travel Sonrası Dil Okulu ile Amerika’da Kalmak

Work and Travel sonrası Amerika’da dil okulu sayesinde kalabilirsiniz. Ancak dil okulunun SEVP sertifikalı olması gerekmektedir. Bu şarta uygun dil okulu bulduğunuzda vize statünüzü Amerika eğitim vizesi olan F-1 Öğrenci Vizesi statüsüne değiştirebilirsiniz. 

SEVP Nedir?
Amerika’da hükümet tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarının yabancı öğrencilere eğitim hizmeti sağlayabilmesine olanak tanıyan SEVP programı özellikle vize başvurusu ya da eğitim vizelerine statü değişikliği yapmak isteyen kişilerin başvurdukları okullarda araması gereken bir yetkilendirmedir.

WAT sonrası dil okulu ile kalmak isteyenler için statü değişikliği başvurusunda USCIS’in dikkat edeceği noktalardan en önemlisi dil okulu başvurusunun ihtiyaç doğrultusunda ve gerçekçi olmasıdır.

Sadece Amerika’da kalmak için yapılan başvuruların tespit edilmesi durumunda ret alabilme ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu nedenle iyi bir ön hazırlık yapmak gerektiğini belirtmek isteriz.

Work and Travel Sonrası Amerika’da Üniversite Okumak ve Yüksek Lisans Yapmak

Kullanabileceğiniz bir diğer önemli seçenek olarak Work and Travel programına dahil olan öğrenciler sonrasında Amerika’da üniversite okuyarak kalabilir.

Work and Travel programına dahil olan öğrenciler Amerika’da kalmaya üniversite okuyarak devam etmek için yasal bulunma süreleri içerisinde bir okuldan kabul almalıdır.

Ayrıca Bakınız: Öğrenci Olarak Amerika’ya Gitmek için Gereken 3 Vize

Amerika’da WAT sonrası üniversitede kalarak Amerika’da eğitim almak isteyen kişiler için oluşturulmuş F1 vizesi geçiş yapmanız gereken statü olacaktır. 

Bu noktada unutulmaması gereken bir durum Amerika’da yasal bulunma süreniz bitmeden bir üniversiteden kabul almış olmanız gerekliliğidir.

Anlaşmalı olduğumuz okullar hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Work and Travel Sonrası Green Card ile Amerika’da Çalışma

Daha önce saydıklarımız dışında pek çok avatantajıyla öne çıkan bir seçenek olarak Work and Travel programına katılan kişiler program sonunda Amerika’da kalmaya devam edebilmek için çalışma yoluyla Green Card başvurusunda bulunabilirler. Bu noktada en çok tercih edilen göçmen Amerika çalışma vizesi EB3 statüsüdür. 

J1 vizesi ile Work and Travel yapan kişiler program sonunda oldukça düşük kriterleri olan EB3 vizesine başvurarak Amerika’da Green Card ve iş sahibi olarak çalışabilmektedir.

EB3 vizesi başvurularında temel şart olarak Amerika’da iş bulma ve ABD’de bulunan işverenden başvuru sahibini işe alacağına dair niyetini göstermesi istenmektedir. İşverenin sponsorluğu beraberinde vize başvurusu gerçekleştirilebilmektedir.

Burada da en kritik nokta başvuru Amerika’dan yapılacaksa J1 vize süresi dolmadan yeterli süre öncesinde gerekli işlemlere başlanmasıdır. Aksi takdirde başvuru sahibi Amerika’da kaçak olarak kalıyor görünecek ve bu doğrultuda çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalacaktır.

Work and Travel Sonrası Amerika’da Evlilik Yolu ile Kalmak

J1 vizesi ile Amerika’ya giriş yaptıktan sonra 90 gün içerisinde Green Card başvurusu yapmak başvurunun olumsuz değerlendirilmesine ve ilk vize başvurusunda yanlış beyan verildiğinin düşünülmesine sebep olacaktır.

J1 vizesi sahipleri evlilik yoluyla Green Card başvurularını ABD’ye girişlerinden en erken 90 gün sonra yapmalıdır.

Ayrıca Bakınız:  Amerika Vatandaşlık Şartları ve Vatandaş Olabilmek için Yöntemler

Bu yazımızda Work and Travel sonrasında Amerika’da kalmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden bahsettik. Siz de konu hakkında daha detaylı bilgi almak ya da emekli ABD Konsolosluk emeklisi danışmanlarımızdan destek almak için hizmetlerimize göz atabilir ya da Amerika vize başvurunuz için aşağıdaki butona tıklayarak uygunluğunuzu ölçebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.


WAT Sonrası ABD’de Kalmak Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Work and Travel Bitince Ne olur?

Programın bitiş tarihinde eğer herhangi bir uzatma gerekçesi yoksa kişi 30 günlük süre içerisinde Amerika’dan çıkış yapmalıdır.

WAT Süresi Uzatılır mı?

Geçerli şartları taşıyan kişilerin Work and Travel süresini belirli süre sınırlarında uzatma hakları vardır.

Work and Travel Sonrası Ne Zaman Vize Değişimi Yapabilirim?

Vize statü değişimleri yapacak olan kişiler change of status isteklerini, mevcut vizelerinin süresi dolmadan yapmalıdır. Aksi halde ülkede kaçak durumuna düşerler.

Work and Travel Sonrası Turist Vizesi Alınabilir mi?

Evet, Work and Travel programına katılmış kişiler J1 vizelerini B1/B2 turist vizesine değiştirme başvurusunda bulunabilirler.

Turist Vizesi ile Amerika’ya Gelip Work and Travel Yapılabilir mi?

Work and Travel programına katılmak için kişilerin J1 vizesine sahip olmaları gerekmektedir. Turist vizesi Work and Travel hakkı vermemektedir.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?