Amerika Vize Başvurusu 8 dakikalık okuma

ESTA ile Amerika’ya Vizesiz Seyahat Etmek

09 Haziran 2024
Amerika Vize Muafiyeti Olan Ülkeler ve Amerika Esta Vizesi

Anerika dünyanın en çok turist ağırlayan ülkelerin başında geliyor. Bununla bağlantılı olarak da Amerika turist vizesi dünyada en çok tercih edilen göçmen olmayan vize türleri arasında. Peki Amerika’ya vizesiz seyahat ya da Amerika vize muafiyeti mümkün mü?

Amerika Vize Muafiyet Programı dahilinde Amerika’ya vizesiz seyahat etmek mümkün. Öte yandan bunun için Amerika’ya vizesiz seyahat etmeyi mümkün kılan ESTA başvuru sürecine hakim ve WMP (Amerika Vize Muafiyeti Programı) kapsamındaki ülkelerin pasaportuna sahip olmanız gerekli.

Bu yazımızda Amerika’ya vizesiz seyahat edebilen ülkelerin listesine ulaşabilir, Amerika Vize Muafiyet Programı hakkında detaylı bilgi alabilir ve ESTA (Elektronik Seyahat Yenileme Sistemi) başvurusunun nasıl yapılacağı hakkında gerekli bilgilere sahip olabilirsiniz.

Amerika Vize Muafiyeti Programı (VWP) Nedir?

Amerika Vize Muafiyeti Programı (Visa Waiver Program – VWP), belirli ülke vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri’ne turistik veya iş amaçlı 90 güne kadar vizesiz seyahat etmelerine olanak tanıyan bir programdır. 

Bu program Amerika’ya kısa süreli seyahatleri kolaylaştırmak amacıyla yürürlüğe konulmuştur. VWP’ye katılan ülkelerin vatandaşları, seyahatlerinden önce ESTA (Elektronik Seyahat Yetkilendirme Sistemi) onayı almak zorundadır. Dolayısıyla Amerika Vize Muafiyet Programı ile ESTA iki farklı süreçtir.

  • Amerika Vize Muafiyeti (VWP): Belirli ülkelerin vatandaşlarının 90 güne kadar vizesiz seyahat etmelerini sağlar.
  • ESTA: VWP kapsamında seyahat edenlerin seyahat öncesinde alması gereken zorunlu bir yetkilendirme sistemidir.

VWP’nin amacı Amerika’ya gelen ziyaretçi sayısını artırmak ve uluslararası ilişkileri güçlendirmektir. 

Program dahilinde hem seyahat eden kişilerin hem de Amerika’nın sınır güvenliği ön planda tutulmaktadır. Bu nedenle Amerika Vize Muafiyet Programı 90 günü aşmayacak kısa süreli ve turistik amaçlı geziler için geçerlidir. Green Card gibi size uzun süreli bir oturum izni ya da geçiş sağlamamaktadır.

VWP güvenlik taramaları ve bilgilerinin paylaşımı gibi çeşitli koşullarla düzenlenmiştir.

amerika vize muafiyeti ve esta vizesi

ESTA (Elektronik Seyahat Yetkilendirme Sistemi) Nedir?

ESTA (Electronic System for Travel Authorization), Amerika’ya vizesiz seyahat etmek isteyen VWP ülkelerinin vatandaşları için vize muafiyeti kullanılıyorsa zorunlu bir başvuru sistemidir. ESTA vizesi olarak da bahsedilmesine karşın bir vize türü olmayan ESTA başvurusu seyahatten önce online olarak yapılır ve onay alındıktan sonra iki yıl boyunca veya pasaport süresinin dolmasına kadar geçerlidir. ESTA başvurusu için elektronik pasaport uygulaması zorunludur.

ESTA başvurusunda seyahat eden kişinin kimlik bilgileri, seyahat planları ve sağlık durumu gibi çeşitli bilgiler istenir. Bu bilgiler Amerika’nın güvenlik standartlarına uygun olarak değerlendirilir ve başvurunun sonucunda seyahat izni verilir. 

ESTA onayı vize yerine geçmez ancak VWP kapsamında Amerika’ya giriş yapabilmek için zorunludur.

Amerika Vize Muafiyeti Olan Ülkeler ve Amerika Esta Vizesi

ABD Vize Muafiyet Programı ile Amerika’ya Vizesiz Seyahat Eden ESTA Ülkeleri

Amerika Birleşik Devletleri’ne vizesiz seyahat eden ülkeler, Vize Muafiyet Programı kapsamında belirlenmiştir. 2024 verilene göre Amerika Birleşik Devletleri’ne 41 ülke vizesiz seyahat edebilir. 

ESTA Kapsamındaki Avrupa Ülkeleri

AndorraAvusturya (AB)Belçika (AB)Çek Cumhuriyeti (AB)Danimarka (AB)
Estonya (AB)Finlandiya (AB)Fransa (AB)Almanya (AB)Yunanistan (AB)
Macaristan (AB)İzlandaİrlanda (AB) ve Birleşik Krallıkİtalya (AB)Letonya (AB)
LihtenştaynLitvanya (AB)Lüksemburg (AB)Malta (AB)Monako
MonakoNorveçPolonya (AB)Portekiz (AB)San Marino
Slovakya (AB)Slovenya (AB)İspanya (AB)İsveç (AB)İsviçre

ESTA Kapsamındaki Asya ve Pasifik Ülkeleri

AvustralyaBrunei
JaponyaGüney Kore
Yeni ZelandaTayvan

Yukarıdaki liste belirli güvenlik ve işbirliği kriterlerini karşılayan ülkeleri içerir. Bu ülkelerin vatandaşları Amerika’ya vizesiz seyahat edebilmek için ESTA onayı almak zorundadır.

Amerika Türkiye’den Vize İstiyor mu?

Evet, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmek için vize almak zorundadır. Türkiye, Amerika Vize Muafiyeti Ülkeleri arasında değildir. Diğer bir deyişle Türkiye’den ESTA başvurusu yapabilmeniz mümkün değildir.

Bu nedenle Türk vatandaşlarının Amerika’ya seyahat etmeden önce uygun bir vize türü için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Örneğin turistik ve eğitim amaçlı Amerika vizesi gibi farklı vize türleri bulunur ve her birinin başvuru süreci farklıdır. Amerika B1/B2 Turist Vizesi hakkında detaylı bilgiyi Amerika B1/B2 Vizesi Nedir? adlı içeriğimize göz atarak edinebilirsiniz.

2024 yılı için güncel olarak Fransa, Portekiz, Belçika, İsveç ve Almanya pasaportuna sahip Türk vatandaşları ESTA alabilirler. Daha fazla bilgi için US ESTA (İngilizce) sayfasına göz atabilirsiniz.

Visapeer Amerika’ya Gitmek için Zaman Kaybetmeyin

Visapeer olarak Amerika turist vizesi başta olmak üzere göçmen ve göçmen olmayan vize türlerinde size yardımcı olmaya hazırız. Şimdiye kadar elde ettiğimiz yüzde 95 başarı oranımızla hayalinizdeki tatili gerçekleştirmek için gerekli olan vizeyi almanızda size rehberlik ediyoruz.

Ayrıca eğer halihazırda bir Amerika vize başvurunuz var ise Randevuyu Erkene Alma hizmetimiz ile 120 gün içinde bir tarihe randevunuzu erkene alabiliriz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da aşağıdaki ücretsiz vize ön değerlendirme formunu doldurarak vize almaya uygunluğunuzu test edebilirsiniz. Size en kısa sürede dönüş yapıyor olacağız.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Amerika ESTA Süreci Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Amerika’ya Vizesiz Seyahat Etmek için Hangi Ülkeler ESTA Kullanabilir?

ESTA, Amerika Vize Muafiyeti Programı (VWP) kapsamında yer alan ülkelerin vatandaşları için geçerlidir. Almanya, Fransa, Belçika ve İsveç gibi 41 ülkeden ESTA kullanılabilir.

ESTA Başvurusu Nasıl Yapılır?

ESTA başvurusu, çevrimiçi olarak ABD Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) resmi web sitesi üzerinden yapılır. Başvuru sırasında kimlik, pasaport ve seyahat bilgileri gibi çeşitli bilgiler gereklidir.

ESTA Onayı Aldıktan Sonra Amerika’da Ne Kadar Kalabilirim?

ESTA onayı aldıktan sonra, Amerika’da turistik veya iş amaçlı 90 güne kadar kalabilirsiniz. Bu süreyi aşmamak önemlidir, aksi halde gelecekteki seyahatlerinizde sorun yaşayabilirsiniz.

ESTA Başvurusunun Reddedilmesi Durumunda Ne Yapmalıyım?

ESTA başvurunuz reddedilirse Amerika’ya seyahat edebilmek için uygun bir vize türü için ABD Konsolosluğu veya Büyükelçiliği’ne başvurmanız gerekmektedir. 

ESTA Başvurusu için Ne Kadar Ücret Ödenir?

ESTA başvurusu için ABD Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) tarafından belirlenen bir ücret ödenir. 2024 için bu ücret 21 USD olarak belirlenmiştir. Bu ücret başvuru sırasında online olarak kredi kartı ile ödenir.

ESTA Onayımın Süresi Dolmadan Amerika’ya Tekrar Seyahat Edebilir miyim?

Evet, ESTA onayınızın süresi dolmadan Amerika’ya tekrar seyahat edebilirsiniz. ESTA onayı iki yıl boyunca geçerlidir veya pasaportunuzun süresinin dolmasına kadar geçerli olur. Ancak her seyahatte 90 gün kuralına dikkat etmelisiniz.

Bir Türk Vatandaşı Çifte Vatandaşlığa Sahipse ESTA Yapabilir mi?

Evet, eğer bir Türk vatandaşı aynı zamanda örneğin Almanya, Fransa ya da Belçika vatandaşlığı da almışsa Amerika’ya vizesiz seyahat edebilir. 2024 itibari ile Almanya – Türkiye çifte vatandaşlık hakkı yeniden tanımlanmıştır. Bu ülkelerin pasaportuna sahip olan bir Türk vatandaşı ESTA başvurusu yapabilir.

Bir Türk Schengen Vizesine Sahipse ABD Vize Muafiyet Kapsamına Girer mi?

Hayır, Schengen vizesi sahibi olmak ABD’ye vizesiz seyahat etme hakkı vermez. Amerika’ya vizesiz seyahat edebilmek için Vize Muafiyeti Programı’na dahil bir ülkenin vatandaşı olmanız ve ESTA onayı almanız gerekmektedir. Schengen vizesi sadece Schengen bölgesinde geçerlidir ve Amerika Birleşik Devletleri için geçerli değildir. Ancak Schengen vizesi Amerika Vizesinin onaylanmasında olumlu etki edecektir. 

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?