Amerika Vize Başvurusu 7 dakikalık okuma

Amerika Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

28 Haziran 2024
Amerika Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Gerçekleşir

Amerika vize uzatma işlemi ABD vizesi sahibi kişilerin süresi dolan vizelerini yenilemeleri için tamamlamaları gereken süreçtir. Belgelerin eksik ya da yanlış doldurulması halinde, vize yenileme talebiniz bir başka gerekçe sunulmadan reddedilebilir.

Unutmamalısınız ki Amerika vize uzatma süreçleri Amerika vizesi almaktan farklı işlemektedir. Bu nedenle profesyonel bir destek almak hem süreci rahatlıkla geçirebilmenizi hem de hatalardan kaçınmanızı sağlayabilir. 

ABD vizesi uzatma işlemlerinizde emekli ABD Konsolosluk yetkilisi ve deneyimli vize uzmanlarımız ile süreci tamamlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika Vizesini Nasıl Uzatabilirsiniz?

Amerika vize sahipleri vizelerinin geçerlilik tarihi sona ermeden ya da sonrasında normal vize başvurusundan farklı prosedürlere sahip olan uzatma başvurularını gerçekleştirebilir. Vize uzatma başvurusu yapacak kişilerin mülakat görüşmesine katılmaları gerekmemektedir. Öte yandan konsolosluğun başvuru sahibini gerekli gördüğü durumlarda mülakat görüşmesine çağırabileceğini de hatırlatmak isteriz.

Amerika vize uzatma başvuruları genel olarak posta yoluyla gerçekleştirilmektedir. Vize uzatma başvurusuna ilişkin tüm adımların tamamlanmasının ardından ise konsolosluğun başvuru sonucunu bildirmesi beklenir. 

Buna göre adım adım Amerika vize uzatma başvurusu şu şekilde gerçekleştirilecektir:

1- DS160 Formunun Tamamlanması: Vize yenileme başvurusunda ilk adım çevrimiçi Amerika vize başvuru formu DS160’ın tamamlanmasıdır. Formun tamamlanması sonrasında onay sayfasının çıktısı alınmalıdır.

2- Vize Harç Ücretinin Ödenmesi ve Başvurunun Gerçekleştirilmesi: Konsolosluk resmi web sayfası üzerinden vize harç ücreti (Göçmen olmayan vizeler için 185$) ödenerek başvuru gerçekleştirilmelidir.

3- Konsolosluk Onayı: Başvurunun gerçekleştirilmesi sonrasında konsolosluğun başvuruyu onaylaması ile diğer adımları tamamlanmalıdır. Türkiye’de bu süreç 2-3 hafta kadar sürebilmektedir.

4-Gerekli Evrakların Tamamlanması: Amerika vize uzatma başvuruları doğrultusunda gerekli olan tüm evraklar postalanmak üzere hazırlanmalıdır. Bu süreçte belirli bir zaman sınırı bulunmuyor olmakla birlikte konsolosluğun onayı sonrasında belgeler en kısa sürede hazırlanmalıdır.

5- Evrakların Postalanması: Hazırlanan evraklar A4 boyutlu bir zarfa eklenerek postalanacaktır. Postalama PTT ile gerçekleştirilmektedir.

Herhangi bir PTT şubesine giderek Konsolosluk tarafından verilmiş olan “Kurye Onay Sayfasının” PTT görevlisine verilmesi ile tüm adres ve gönderim bilgileri PTT memuru tarafından düzenlenecek ve başvuru süreci tamamlanmış olacaktır.

Amerika Vize Uzatma nasıl yapılır?

Amerika Vize Uzatma Formu Nasıl Doldurulur?

Amerika vize süresi uzatma başvuruları için doldurulması gereken form yukarıda da belirttiğimiz üzere DS-160 formudur. Amerika vize uzatma başvurularında doldurulan DS-160 formunda yenilenen vizenin bilgileri ve geçmişte Amerika’da bulunulan zaman dilimleri de belirtilmelidir.

Amerika vize işlemlerinde DS-160 formu çok önemli bir yer tutar. Bu form hakkında ayrıntılı bilgiye DS-160 Formu Nedir, Nasıl Doldurulur adlı içerikten ulaşabilirsiniz

Bununla birlikte DS-160 Amerika vize uzatma formu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulmalı, istenen tüm bilgiler detaylıca açıklanmalıdır. Aksi halde başvuru sahibi vize uzatma başvurusu için mülakat görüşmesine çağırılabilecek ve hatta ABD vize başvuru reddi ile sonuçlanabilecektir.

DS-160 formunun tamamlanması ve onaylanması sonrasında formun sonundaki onay sayfasının çıktısı alınmalıdır.

Amerika Vizenizi Yenilerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amerika vize yenileme başvurularının standart vize başvurusundan en önemli farkı başvurunun mülakat görüşmesi olmaksızın gerçekleştirilmesidir. Başvurunun posta yoluyla gerçekleştirilmesi sebebiyle gerekli evrakların titizlikle hazırlanıp doğru şekilde zarflanması gerekmektedir.

Bu sayede herhangi bir sorun yaşamadan vize yenileme işlemi tamamlanabilir.

ABD Vizesi Uzatmak için Gerekli Belgeler ve Başvuru Şartları

Amerika vizesi geçerlilik tarihinin geçmesinin ardından 48 ay içerisinde yenilenebilmektedir. Vize geçerlilik tarihinin dolmasının üzerinden 48 aydan fazla zaman geçmiş olan kişiler ise vize yenileme başvurusu yapamazlar. 

ABD vizesi bulunan kişiler posta yoluyla gerçekleştirecekleri Amerika vize yenileme başvuruları için şu belgeleri hazırlamalıdır:

 • Eski ve yeni tüm pasaportlar
 • 1 Adet biyometrik fotoğraf
 • Kimlik kartı fotokopisi
 • DS-160 formu onay sayfası
 • Kurye yetki sertifikası (Başvuru konsolosluk tarafından onaylandığında randevu sistemi üzerinden verilecektir.)
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • SGK hesap dökümleri
 • Banka hesap dökümleri
 • İşyeri belgeleri (Vergi levhası, ticaret sicil gazetesi vb.)
 • Eski pasaportlarda bulunan tüm vize ve damgaların fotokopileri
 • Adli sicil kaydı 

Tüm bu belgeler A4 boyutunda bir zarfa konularak ABD Konsolosluğunun vereceği bilgiler doğrultusunda herhangi bir PTT şubesinden postalanmalıdır.

Amerika Vize Yenileme Ücretleri ve Ödeme Yöntemleri

Amerika vize yenileme başvuruları için başvurunun oluşturulması amacıyla öncelikle vize harç ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

2024 yılı için Turist vizesi, öğrenci vizesi gibi göçmen olmayan vizelerin harç ücreti 185$ olarak belirlenmiştir.

Amerika vize uzatma ücretleri nasıl ödenir

Amerika vize yenileme ücretleri Konsolosluk resmi web sitesi üzerinden kredi kartı ile çevrimiçi olarak ödenebileceği gibi Akbank aracılığıyla nakit olarak da ödenebilmektedir. 

Başvurunun konsolosluk tarafından kabul edilmesi ve evrakların postalanması aşamasına geçilmesi için öncelikle vize harç ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Amerika Mülakatlı Vize Yenileme Başvurusu Nedir?

Yazımızda belirttiğimiz gibi Amerika vize yenileme başvuruları posta yoluyla gerçekleştirilmektedir. Öte yandan Konsolosluk gerekli gördüğü durumlarda kişileri mülakat görüşmesine de çağırabilir.

Mülakat görüşmesine çağrılan yenileme başvurusu sahipleri DS-160 formlarını baştan doldurup imzalayarak resmi web sitesi üzerinden bir mülakat tarihi seçmelidir. Mülakat tarihinde görüşmeye giden kişiler tüm destekleyici evrakları yanlarında götürmelidir.

Bununla birlikte aşağıdaki şartları taşıyan kişilerin son 48 ay içerisinde geçerlilikleri dolmuş bir vizeleri olsa bile başvurularında mülakata katılmaları istenecektir:

 • Yenilenmiş vizesini 14 yaşından önce almış olan kişiler
 • Yeni yapacağı vize başvurusunun statüsü geçerliliği dolan vize statüsünden farklı olan kişiler
 • Önceki vizesinin ad-soyad bölümünde değişiklik olan kişiler

Sayılan durumlara sahip kişiler haricinde konsolosluğun ayrıca bir talebi olmaması durumunda Amerika mülakatsız vize yenileme başvurusunda bulunabileceklerdir.

amerika vize yenileme neden reddedilir?

Amerika Vize Uzatma İşlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amerika vize yenileme başvurusunda bulunurken postalanacak evrakların titizlikle hazırlanması gerekmektedir. Yapılacak bir hata veya eksiklik başvuru sahibinin görüşmeye çağırılmasına ve dolayısıyla zaman kaybına yol açabileceği gibi başvurunun ret ile sonuçlanmasına da sebep olabilir.

Şimdiye kadar %95’in üzerinde vize onayımızla Amerika vize yenileme işlemleri için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Emekli ABD Konsolosluğu yetkilisi ve uzman vize ekibimizle birlikte Amerika vize uzatma sürecini en doğru şekilde yönetmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?