Amerika Vize Başvurusu 7 dakikalık okuma

Amerika B2 Tedavi Amaçlı Ziyaret Vizesi Başvurusu

05 Temmuz 2024
Amerika B2 Tedavi Amaçlı Ziyaret Vizesi

Amerika’da tıbbi bir tedavinin gerçekleştirilmesi amacıyla vize başvurusunda bulunmak isteyenlerin alması gereken vize B2 vizesidir.

Amerika B2 tedavi amaçlı ziyaret vizesi verilme şartları B1/B2 vize kategorisi içinde olduğu için benzerlik gösterse bile veriliş amacının farklılaşması nedeniyle doğru bir hazırlığın yapılması sürecin aksamaması adına önemlidir.

Peki Amerika’da tıbbi tedavi gerçekleştirmek amaçlı başvurulması gereken B2 vizesi nedir ve Amerika’ya tedavi için nasıl gidilir? Uzman ekibimizin hazırladığı bu yazımızda B2 tedavi amaçlı ziyaret vizesi ile ilgili kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Vize başvurunuzu emekli ABD Konsolosluk yetkilisi uzmanlarımız ile gerçekleştirmek ve ABD Vize Randevusu Erkene Alma hizmetimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika’da Tıbbi Tedavi için Ziyaretçi Vizesi | Kapsamlı Rehber

Tedavi amacıyla Amerika’ya gitmeyi planlayan kişilerin öncelikle Amerika B1/B2 vizesi olarak birlikte de verilebilen B2 ziyaretçi vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Tedavi amaçlı Amerika vizesi başvurusunda bulunurken temel şart tedavinin Amerika’da gerçekleştirilmesinin zaruri olmasıdır. Bu doğrultuda kişi gerekli prosedürleri tamamlayarak B2 vizesi başvurusunda bulunur.

Peki tüm tedavi ve tıbbi gereklilik durumlarında B2 vizesine başvurulabilir mi?

Amerika’da Tıbbi Tedavi Kapsamında Olmayan Hastalıklar Nelerdir ?

Amerika tıbbi tedavi kapsamında B2 vizesine başvurmak için öncelikle hastalığın tedavisinin başvuru sahibinin ülkesinde gerçekleştirilmesinin mümkün olmaması gerekmektedir. Bu kriterin sağlanmadığı durumlarda yani kişi kendi ülkesinde de tedavi olabilecekken bu amaçla Amerika’ya seyahat edemeyecektir.

Öte yandan bazı durumlarda kişinin kendi ülkesinde tedavi edilmesi mümkün olmasa da Amerika’ya tedavi amaçlı seyahat gerçekleştirmesine izin verilmez. Bu durum bulaşıcı hastalıklarla ilgili tedavilerde geçerlidir.

Hastalık ve Kontrol Önleme Merkezi’nin (CDC) belirlediği Amerika’da kamu sağlığı için tehlikeli olan hastalıkların tedavileri için Amerika’ya seyahat edilmesine izin verilmemektedir.

 • Frengi
 • Bel soğukluğu
 • Cüzzam
 • Kolera
 • Çiçek Hastalığı

Bahsettiğimiz bu hastalıklar Amerika’ya tedavi amaçlı kabul edilmeyi engelleyen hastalıklardan bazıları olup daha detaylı bilgi için CDC resmi web sitesini kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Bununla beraber Amerika’da doğum yapmak amacıyla seyahat eden kişilerin ilgili tedavi gebelik durumuyla alakalı olsa dahi vize başvuruları onaylanmayacak ve Amerika’ya seyahat etmelerine izin verilmeyecektir. Konu hakkında daha fazla bilgi için Amerika’da Doğum adlı içeriğe göz atabilirsiniz. 

Amerika B2 Tedavi Amaçlı Ziyaret Vizesi

Amerika Tıbbi Tedavi Kapsamında Olan Hastalıklar Nelerdir ?

Bulunduğu ülkede sahip olduğu hastalığa yönelik bir tedavi imkanı bulunmayan hastaların belirli bulaşıcı hastalıklara sahip olmamaları durumunda Amerika B2 tedavi vizesi ile Amerika’ya seyahat etmelerine izin verilecektir. Kesin olarak belirlenmiş tedavi kapsamında olan hastalıklar listesi bulunmamaktadır.

Elbette hastaların bu süreç için öncelikle Amerika vizesi almak için uygun olup olmadıklarını öğrenmeleri ve doğru bir şekilde B2 tedavi vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Amerika B2 Tedavi Amaçlı Ziyaret Vizesi için Gereken Evraklar

Tüm Amerika vize başvurularında olduğu gibi B2 tedavi vizesi başvurularında da sonuç mülakat görüşmesi sonrasında verilmektedir. Öncesinde DS-160 formu doldurmak gibi aşamalar tamamlanmalı ve ardından bazı destekleyici evrakların mülakat görüşmesine götürülmesi gerekir.

Amerika tedavi amaçlı ziyaretçi vizesi başvurularında sunulması gereken belgeler şunlardır:

 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Banka hesap özeti
 • Çalışma durumu ile ilgili evraklar
 • Tedavi masraflarını karşılayabileceğini gösteren evraklar
 • Hastalığın ciddiyetini ve Amerika’da tedavinin zaruri olduğunu gösteren doktor raporu
 • Amerika’da tedaviyi gerçekleştirecek olan doktordan alınacak kabul mektubu

Bu belgelere başvuru sahibinin durumuna göre bazı farklı belgelerin de eklenmesi gerekebileceğini hatırlatmak isteriz.

Amerika B2 Tedavi Amaçlı Ziyaret Vizesi

Amerika’ya Sağlık Sebebiyle Gidileceğini Kanıtlayan Belgeler

B2 vize başvurularının en önemli noktası olan doktor mektupları son derece dikkatli ve eksiksiz hazırlanmalıdır.

Bu doğrultuda alınacak olan doktor raporu şu hususları içermelidir:

 • Hastalığın veya rahatsızlığın niteliği
 • Tanı ve önerilen tedavi
 • Gerekli tedavinin ülkede bulunmuyor oluşu ile ilgili detay
 • Amerika’da tedavi gerçekleştirilmesi ile ilgili öneri

Bu konuları içeren bir mektup ülkedeki doktor tarafından antetli kağıda hazırlanarak imzalanmalıdır.

Öte yandan Amerika’da tedavi alınacak olan doktordan da aşağıdaki hususların belirtildiği bir mektup alınmalıdır:

 • Doktorun başvuru sahibini hasta olarak kabul etme isteğini gösterir nitelikte ifadeler
 • Tıbbi durum doğrultusundaki detaylı tedavi planı
 • Tedavinin ne kadar süreceği ve hastanın Amerika’da ne kadar kalması gerekeceği
 • Tahmini tedavi maliyeti

B2 tedavi amaçlı ziyaretçi vizelerinde en önemli nokta doktor mektupları ve raporlardır. Bu sebeple B2 vizesi başvurularında doktor raporları eksiksiz ve doğru olarak ABD Konsolosluğuna sunulması gerekliliğini tekrardan hatırlatmak isteriz.

Amerika Tedavi Amaçlı Vize Ücreti Ne Kadar?

Tüm Amerika vize başvurularında olduğu gibi B2 tedavi amaçlı ziyaretçi vizesi başvurularında da vize harç ücreti ödenmesi gerekmektedir.

Bu doğrultuda bir göçmen olmayan vize statüsü olan B2 vizesi başvurularında ödenmesi gereken harç ücreti 2024 yılında 185$ olarak belirlenmiştir. Amerika vize ücreti konusunda diğer form ve hizmetler için maliyetleri öğrenmek isterseniz ilgili içeriğimize göz atabilirsiniz.

Amerika’da Tedavi Görmek için Vize Başvurusu

ABD’de tedavi görmek için doğru bir vize hazırlığı yapmak ve seyahat nedeninizi mülakat esnasında etkin şekilde anlatabilmek sürecin aksamaması için dikkat etmeniz gereken noktalardır.

Emekli ABD Konsolosluğu yetkilisi ve vize uzmanı ekibimizle %95’in üzerindeki başarı oranımızla vize başvurunuzun başlatılması, formların doldurulması, mülakat hazırlığının gerçekleştirilmesi ve randevunuzun erkene alınması hizmetlerimizle size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da aşağıdaki butona tıklayarak vize almaya uygun olup olmadığınızı ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Size en kısa sürede dönüş yapıyor olacağız.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Amerika Tedavi Vizesi Hakkında Merak Edilenler

Amerika Tedavi Vizesi Başvuru Süreci Ne Kadar Sürer?

Amerika tedavi vizesi başvuruları bazı hastalıklar için diğer turist vizesi başvurularından daha erken sonuçlanabilmektedir. Bunun için başvuru sahiplerinin randevularına acil durum talebinde bulunmaları gerekmektedir.

Amerika Tedavi Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Tüm Amerika vize başvurularında olduğu gibi B2 tedavi vizesi başvuruları için de randevular AIS (Official U.S. Visa Information and Appointment Services) sistemi üzerinden alınmaktadır.

Amerika Tedavi Vizesi Ne Kadar Süre İçin Geçerlidir?

Amerika tedavi vizeleri diğer turist vizelerinden farklı olarak yalnızca tedavi süreci için geçerli olarak verilmektedir.

Tedavi Bitmediği Taktirde Amerika Tedavi Vizesi Uzatılabilir mi?

Eğer kişinin tedavisi bitmemişse Amerika tedavi vizesi doktor raporu ile uzatılabilir.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?