Amerika Vize Başvurusu 10 dakikalık okuma

Amerika Vizesi Almayı Kolaylaştıran Meslekler

05 Temmuz 2024
Amerika Vizesi Almayı Kolaylaştıran Meslekler Kapsamlı Rehber

Amerika vizesi turistik amaçlı, çalışmak ya da yatırım gibi pek çok farklı seçeneği ile tüm dünyada oldukça talep gören bir vize türü. Ancak Amerika Birleşik Devletleri vize verme konusunda katı kuralları olan bir ülkedir. Öte yandan bazı meslek grupları kişilere verdiği avantajlar nedeniyle Amerika vizesi almayı kolaylaştıran meslekler olarak öne çıkmaktadır.

Amerika’ya gitme amacınıza, kalma sürenize, orada geçici ya da kalıcı olarak çalışıp çalışmama niyetinize göre başvuracağınız vize türü değişecektir. Dolayısıyla mesleğiniz, başvuracağınız vizeye direkt olarak etki edecektir. 

Bu yazımızda ABD vizesi almayı kolaylaştıran mesleklerin ortak özelliklerini sizin için derledik.

Yazımıza geçmeden önce önemle belirtmek isteriz ki uygun şartları karşıladığınız takdirde ABD vizesi almak sadece meslek ya da başka bir kriterin tek başına değerlendirilmesi ile gerçekleşmemektedir. Vizenizin amacına yönelik bir başvuru yapmış olmanız, doğru ücretleri ödemeniz ya da seyahat amacınızı doğru bilgi ve belgeler ile desteklemeniz gibi pek çok kriter bulunur.

Emekli ABD Konsolosluk yetkilisi ve vize uzmanı ekibimizden ABD Vize Başvuru Danışmanlığı hizmeti alabilir, vize almaya uygunluğunuzu ücretsiz değerlendirebilir ya da merak ettiğiniz konular hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika Vizesi için Avantajlı Mesleklerin Ortak Özellikleri

Amerika turist vizesi en çok başvurulan vize türü olmasıyla eşdeğer olarak en çok ret verilen vize türlerinden de birisidir. Öte yandan bazı meslekler sundukları avantajlar nedeniyle ABD turist vizesi alabilmenizde size kolaylık sağlayacaktır. Bu mesleklerin daha az Amerika vize reddi almalarının belli başlı nedenleri bulunur.

Genel olarak Amerika turist vizesini almayı kolaylaştıran mesleklerin en önemli özelliği kişinin ülkesine geri döneceğinin belgelerle desteklenmesidir. Yani ülke bağları güçlü olan meslekler için Amerika turist vizesi çok daha kolay alınmaktadır.

 Amerika vizesi almayı kolaylaştıran meslekler

Amerika Turist Vizesi Almayı Kolaylaştıracak Mesleklerin Ortak Özellikleri

Amerika turist vizesi yani B1/B2 vizesi için bazı meslek grupları diğerlerine göre daha kolay onay almaktadır.

Amerika vizesi almak zor mu sorusuna cevap olarak avantajlı mesleklerin ortak özellikleri şunlardır:

 • Mesleki İstikrar ve Süreklilik: Adayın aynı meslekte uzun süre kalması Amerika vize başvurusunun onaylanmasında oldukça etkili bir unsurdur. Ayrıca ortalama ya da ortalama üstü istikrarlı bir gelire sahip olan meslekler Amerika turist vizesini daha kolay alabilmektedir.
 • Kariyer: Meslekî istikrar ve süreklilik ile doğru orantılı olarak Türkiye’de genel müdür, yönetici, müdür, bir alanda uzman gibi kariyeri olan meslek grupları da daha kolay Amerika vizesi almaktadır. Burada adayın ülkesine dönmesi için güçlü nedenlerinin varlığı önem arz etmektedir. 
 • Düzenli Gelir: Yıllar içinde düzenli nakit akışı sağlayan meslekler, düzensiz ama yüksek gelir sağlayan meslek gruplarına göre Amerika vizesi konusunda daha avantajlıdır. Düzenli gelir ile yapılan ufak birikimler, Amerika turist vizesinin onayında olumlu etki yaratır.
 • Ustalık – Uzmanlık Gerektirmesi :Özellikle zanaat alanında pek çok meslek bu gruba girer. Öğrenmesi ve icra edilmesi yıllar alan meslekler, ülkeye geri dönüş ihtimalini güçlendiren sebep olarak görür ve vize ret oranı düşer.
 • Sosyal ve Ekonomik Bağlar: Başvuran kişinin eşi ve çocukları olması, eşinin de yukarıda sayılan özelliklere sahip olması Amerika vize başvurusu konusunda adaya avantaj sağlar.
 • Mesleki Saygınlık: Doktor, avukat, hakim, savcı, öğretmen gibi saygın meslekler vize alma konusunda daha avantajlıdır.

Ayrıca bakınız:

Amerika Çalışma Vizesini Almayı Kolaylaştıran Mesleklerin Ortak Özellikleri

Amerika çalışma vizesi pek çok ABD’de bulunma statüsünü kapsayan bir konudur. Bu nedenle ABD çalışma vizelerinin onaylanması için çok fazla etmen söz konusudur. Ancak istatiklere göre Amerika çalışma vizesinin en düşük ret oranlarına sahip olduğu mesleklerin ortak özellikleri şunlardır:

 1. Yüksek Eğitim Seviyesi: Çoğu çalışma vizesi başvuru sahiplerinin en azından bir lisans diplomasına sahip olmasını gerektirir. Özellikle H1B vizesi gibi vize türleri bunu bir şart olarak da tutmaktadır.
 2. Uzmanlık Gerektiren Meslekler: Amerika’da özellikle mühendislik, bilişim teknolojileri, sağlık ve akademik alanlarda uzmanlık gerektiren mesleklerde kişilerin hem sponsor bulabilmesi hem de vize alabilmesi daha kolay olabilir.
 3. İşgücü Talebi: ABD’de belirli mesleklerde işgücü açığı vardır. Bilgisayar bilimleri, mühendislik ve sağlık sektörlerinde çalışan profesyoneller, yüksek talep nedeniyle vize almakta avantajlıdır. Örneğin pandemi dönemlerinde Amerika’ya çok fazla sayıda sağlık çalışanı gitmiştir. 
 4. İyi Maaş ve Çalışma Koşulları: Vize başvurularında çalışılacak pozisyonun ABD’deki benzer işler ile uyumlu maaş ve koşullara sahip olması gereklidir. Haksız rekabetin önlenmesi için önemli olan bu konu başvuru esnasında yetkililer tarafından dikkatle incelenmektedir.

Çalışma vizeleri arasında sıklıla merak edilen Amerika H1B Vizesi hakkında daha fazla bilgi için blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Amerika Turist Vizesi Alırken Avantajlı Meslekler

Aşağıda sıraladığımız mesleklerden kişilerin Amerika turist vizesi başvuruları sahip oldukları nitelikler nedeniyle daha kolay olabilmektedir:

 • Devlet Memurları: İstikrarlı ve düzenli gelir, uzun süre aynı mesleğin yapılması gibi etmenler ile devlet memurlarına daha kolay Amerika vizesi çıkmaktadır. Konu hakkında detaylı bilgi almak için Devlet Memurları içi Amerika Vizesi içeriğimize bakabilirsiniz.
 • Yeşil Pasaport Sahipleri: Belirli pozisyonlarda çalışan ya da uzun süre devlet memurluğu yapanlara verilen yeşil pasaport, vize alımını kolaylaştıran güçlü bir etmendir. Detaylı bilgi almak için Yeşil Pasaport ile Amerika Vizesi içeriğimize göz atabilirsiniz.
 • Akademisyenler / Eğitimciler: Üniversitede uzman öğretim görevlileri, akademisyenler ya da profesör ve doçent gibi unvanlar sahip olan kişiler vize konusunda avantajlıdır.
 • Avukatlar / Doktorlar / Hakimler / Savcılar: Bu tür meslek sahipleri, turist vizesi konusunda düşük ret oranlarına sahiptir.
 • Sanatçılar:  Öne çıkan yeteneğini mesleği haline getirmiş ve ülkesinde tanınırlık kazanmış kişiler vize alırken avantajlı olabilirler.

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere sadece meslek konusunu ele alarak ABD vizesi alınıp alınamayacağının kararı verilemez. Uzun süreli çalışma ve düzenli geliri olan meslek sahipleri için Amerika turist vizesi almak; yüksek geliri olsa da kısa süreli çalışılan meslekleklere göre genel olarak daha kolaydır.

Öte yandan pek çok meslek türünden kişi uygun nitelikleri karşıladığı sürece turist vizesi alabilmektedir. Uygunluğunuzu ücretsiz olarak öğrenebilmek için ön değerlendirme formumuzu doldurabilirsiniz.

Amerika Çalışma Vizesi için Avantajlı Meslekler

Amerika çalışma vizeleri farklı kategoriler altında değerlendirilmektedir. Bu noktada eğitim ve deneyim gibi bazı noktalar nedeniyle sahip olduğunuz meslek size avantaj sağlayabilir.

Amerika çalışma vizesi almayı kolaylaştıran meslekler şunlardır**:

 1. Bilgisayar ve Teknoloji Sektörü (Yazılım Mühendisleri, Bilgisayar Programcıları ve Sistem Analistleri) :  H-1B çalışma vizesi için yaklaşık %69’luk bir kesim bilgisayar ve teknoloji alanlarındaki meslek sahiplerine verilmektedir. Bu meslekler ABD ekonomisi için kritik olan STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) alanlarında yer aldığı için yüksek talep görmektedir​
 2. Sağlık Sektörü (Doktorlar, Hemşireler ve Eczacılar ): Sağlık sektöründe çalışan göçmenler, ABD’deki sağlık hizmetlerinin kritik bir parçasıdır. Sadece 2018 yılında sağlık sektöründe yaklaşık 1.5 milyon göçmen çalışmaktaydı. Üstelik bu sayı her geçen yıl artmaktadır.
 3. Mühendislik ve Mimarlık: Bu mesleklerde çalışanlar ABD’de yüksek talep görmektedir ve H-1B vizesi gibi çalışma vizelerini almak için gerekli niteliklere sahiptirler.
 4. Üniversite Profesörleri ve Araştırmacılar: Eğitim sektöründe çalışanlar, genellikle J-1 vizesi veya H-1B vizeleri ile ABD’ye gelmektedirler. Akademik alanda çalışanlar, üniversitelerde ve araştırma enstitülerinde görev alarak ABD’de eğitim ve araştırma faaliyetlerine katkıda bulunurlar.
 5. Tarım İşçileri ve Sezonluk İşçiler: H-2A ve H-2B vizeleri ile ABD’de çalışan tarım ve sezonluk işçiler, ülkenin dönemlik iş piyasasında önemli bir rol oynar.
 6. İnşaat Sektörü (İnşaat İşçileri ve Ustalar): İnşaat sektöründe çalışanlar, ABD’de yüksek talep gören işçiler arasındadır. Bu mesleklerde çalışanlar ABD ekonomisine önemli katkılarda bulunmakta ve bu yüzden çalışma vizeleri almakta avantajlıdırlar​.

Bahsettiğimiz bu meslek ve sektörler dışında Amerika’da çalışmak isteyenler için eyalet ve şehirlere göre pek çok farklı alanda işgücü açığı bulunmaktadır.

ABD Vize Başvurularınızda Doğru Hazırlık

Amerika vize başvuruları titizlikle ilerletilmesi gereken ve ufak bir hata veya eksiklikte olumsuz sonuçlanabilen bir süreçtir. Bu nedenle zaman ve para kaybı yaşamadan, emekli Amerika Konsolosluğu yetkilileri danışmanlığında, Visapeer ile Amerika vize başvuru sürecinizi yönetmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dilerseniz aşağıdaki butona tıklayarak ABD vizesi almaya uygun olup olmadığınızı ücretsiz öğrenebilirsiniz. Size en kısa sürede dönüş yapıyor olacağız.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

**Veriler bağımsız araştırma grubu olan American Immigration Council sitesinden alınmış olup kesin bilgiler içermemektedir.

Amerika Vizesi Almayı Kolaylaştıran Meslekler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yazılımcılar Amerika vizesini kolay alabilir mi?

Yazılım mühendisleri ve bilgisayar mühendisleri Amerika vizesi alma konusunda diğer meslek gruplarına göre avantajlıdır.

Doktorlar Amerika vizesini kolay alabilir mi?

Tıp alanında ihtisas yapan doktorlar, cerrahlar Amerika vizesi alma konusunda red oranı en düşük meslek grupları arasındadır. Ancak burada “Türkiye’deki tıp eğitimi Amerika’da geçerli mi” sorusu akla gelmektedir. Türkiye’deki tıp eğitimi Amerika’da doğrudan geçerli değildir. Burada bir oryantasyon sistemi devreye girmektedir.

Hemşireler Amerika vizesini kolay alabilir mi?

Hemşireler, sağlık çalışanı olarak Amerika’nın ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücü statüsündedir. Bu nedenle Amerika vizesinin kolay çıktığı meslek grupları arasındadır.

Avukatlar Amerika vizesini daha kolay alabilir mi?

Avukatlar, meslekî saygınlık özellikleri ile daha kolay Amerika vizesi alabilmektedir. Bu durum hakim, savcı için de geçerlidir.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?