Amerika Vize Başvurusu 8 dakikalık okuma

Devlet Memurları için Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

03 Haziran 2024
Devlet memurları için amerika vizesi

2024 yılı bilindiği üzere Amerika vizesi almak isteyenler için çok fazla ret alınan ve uzun randevuların beklendiği bir sene olarak başladı. Amerika’ya seyahat etmek isteyen Devlet memurları için Amerika vizesi ise ne kadar mümkün merak edilen konular arasında.

Bu yazımızda Devlet memuru olarak Amerika vizesi almak isteyenlerin merak ettiği sorulara değindik. Daha kapsamlı bilgi almak ve sürecinizi başlatmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Devlet Memurları için Amerika Vizesi Başvuru Süreci

ABD vize başvurusunda bulunan devlet memuru Amerika vizesi için diğer kişilerden bir nevi daha avantajlı olsa da tamamlanması gereken süreç açısından herhangi bir fark bulunmamaktadır.

Amerika vize başvurusu gerçekleştirmek için kişilerin öncelikle seyahat amacına uygun vize kategorisini belirlemeleri gerekmektedir. Bu doğrultuda başvuru yapılacak vize statüsüne ilişkin tüm prosedürler eksiksiz olarak gerçekleştirilecek ve başvuru tamamlanacaktır.

Devlet Memurları için Amerika Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

ABD vize başvurusunda bulunmak isteyen devlet memurları öncelikle başvuru gerçekleştirecekleri vize statüsüne ilişkin başvuru formunu tamamlayarak süreci başlatmalıdır. Bu ABD vize başvuru formu tamamen doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Formda yapılabilecek bir hata vize başvurusunun ret ile sonuçlanmasına sebep olabilecektir.

Başvuru formu doğrultusunda ABD vize randevusu alarak mülakat görüşmesinin gerçekleştirileceği tarih ve konsolosluk belirlenecektir. Devlet memuru Amerika vizesi için vize mülakat randevuları Ankara ve İstanbul’dan alınabilmektedir.

Vize başvurusunun en önemli adımlarından birisi olan vize mülakat görüşmesi sırasında başvuru sahibi devlet memuru, Amerika vizesi ile ilgili diğer başvurulara kıyasla daha avantajlı olmaktadır. Bunun sebebi devlet memuru kişilerin işleri sebebi ile Türkiye’deki yaşamı ile daha güçlü bağlarının olmasıdır.

Devlet Memurlari Amerika Vizesi icin Oncelikle Hangi Vize Turunu Sececeklerine Karar Vermeli 1

Amerika vize başvuru formları, alınacak vize türlerine göre değişir. Konu hakkında daha fazla bilgi için Amerika Vize Başvurusunda Kullanılan Formlar içeriğine göz atabilirsiniz.

Devlet Memurları için Turistik Amerika Vizesi Şartları

Doğru bir başvuru sürecinde devlet memuru/kamu personeli kişilerin Amerika vizesi için birtakım şartları karşılamaları gerekmektedir. Bu şartlarda eksiklik olması vize başvurusunu olumsuz etkileyebilecek ve hatta ret ile sonuçlanmasına sebep olabilecektir.

Buna göre devlet memuru Amerika vizesi için karşılanması gereken şartlar şu şekildedir:

 • ABD seyahati sonrasında en az 6 ay daha geçerliliği devam edecek olan bir pasaporta sahip olmak
 • Başvuru yapılacak vize statüsüne ilişkin başvuru formunu doldurmak
 • ABD vize mülakat randevusu almak
 • Devlet memuru Amerika vizesi için gerekli evrakları hazırlamak

Bu şartların karşılanmaması durumunda başvurular geçersiz/yapılmamış sayılacak veya olumsuz sonuçlanacaktır.

Amerika Vize Basvuru Formunu Ret Almamak Adina Eksiksiz ve Tam Doldurmalidir 1

Devlet Memurları için Amerika Vizesi Evrakları

Amerika vize başvurularında vize mülakat görüşmesi sırasında destekleyici evrak sunmak başvuru açısından son derece önemlidir. Destekleyici evraklar, Amerika vizesinin onaylanmasını kolaylaştıracaktır.

Devlet memurları Amerika vizesi için mülakat görüşmesine kadar şu evrakların hazırlanması gerekmektedir:

 • ABD seyahat planınız sonrasında en az 6 ay daha geçerliliği devam eden pasaport
 • 2 adet Amerika vize başvuru formunda geçerli olacak biyometrik fotoğraf
 • Çalışmakta olduğunuz kurumdan ABD seyahatinize ilişkin bir izin belgesi
 • Son 3 aylık banka hesap dökümü
 • Varsa tapu ve ruhsat fotokopileri
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği

Bu noktada devlet memurlarının Amerika vizesi için vize mülakatına götürmesi gereken en önemli belgeler maaş bordrosu ve memuriyeti kanıtlayacak destekleyici evraklardır.

Devlet Memurları için Amerika Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Amerika vizesi harç ücreti göçmen olmayan vize statüleri için 2024 yılında 185$’dır.

Bu ücret randevu alınırken konsolosluk resmi web sitesi üzerinden kredi kartı ile ödenebildiği gibi anlaşmalı bankalardan nakit olarak ödeme de gerçekleştirilebilmektedir.

Amerika vizesi başvuru ücretleri her yıl güncellenmektedir. Detaylı bilgi için 2024 Amerika Vize Başvurusu Ücretleri adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Amerika vize başvuruları için vize harç ücreti ödenmesi zorunludur. Bu ücret devlet memuru Amerika vizesi açısından diğer vizelerden farklı değildir.

Devlet Memurları için Amerika Vize Başvuru Formu  (DS-160)

Amerika vize başvurusu sırasında tamamlanması gereken en önemli adım DS160 çevrimiçi başvuru formudur. Başvurular konsolosluk tarafından bu formda verilecek olan bilgiler doğrultusunda değerlendirilmektedir.

Bu sebeple devlet memurları Amerika vize başvurusu sırasında DS160 başvuru formunda memuriyetlerini kanıtlar nitelikte bilgileri sunmalıdır. Aksi takdirde başvuru sırasında bir çelişki ortaya çıkacak ve bu durum başvuruyu olumsuz etkileyecektir.

DS-160 başvuru formu, tüm Amerika vize türleri için doldurulması zorunlu ve hata kabul etmeyen bir formdur. Konu hakkında daha detaylı bilgi için DS-160 Formu Nedir, Nasıl Doldurulur adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

DS160 başvuru formu, başvurular açısından önemi sebebiyle bu süreci profesyonel bir destek alarak tamamlamanızı tavsiye etmekteyiz.

Devlet Memurları için Amerika Vizesi almak kolay mı

Devlet Memurları için Amerika Vizesi Başvuru Avantajları

Vize başvurusunun doğru şekilde tamamlanması ile devlet memuru Amerika vizesi açısından diğer kişilere kıyasla daha avantajlı görülecektir.

Devlet memurlarının Amerika vize başvurusu sırasında avantaj sahibi olduğu konular şu şekildedir:

 • Düzenli bir gelire sahip olunması
 • Çalışma hayatında bir süreklilik bulunması (Bu durum Türkiye’ye geri dönüleceği ile ilgili oldukça güçlü bir kanıttır.)
 • Çalışılan kurumdan alınacak izin belgesinin resmi bir kanıt olarak görülmesi

Bununla beraber belirli kıdemdeki devlet memurlarının sahip oldukları Yeşil Pasaport seyahat serbestliği bakımından daha avantajlı olduğu için vize başvurusunda bu durum bir pozitif etki sağlayacaktır.

Devlet Memurları için Amerika Vize Başvurularının Sonuçlanma Süresi

ABD vize başvuru süreçlerinin uzunluğu Konsolosluklardaki yoğunluğa göre değişiklik gösterebilmektedir. Başvurunun yapılacağı konsolosluktaki yoğunluk ve başvuru yapılan vize statüsü gibi etkenler vize başvuru sürecinin uzunluğunu belirlemektedir.

Amerika vizelerinin onay süreleri değişmektedir. Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar içeriği ile konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Öte yandan ABD vize başvuruları genellikle konsolosluk görüşmesi sırasında sonuçlanmakla beraber en geç 3 iş günü içerisinde başvuru sonucu öğrenilebilmektedir.

Devlet Memurları için Ticarî Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Devlet memurları bazı durumlarda bir iş görüşmesi sebebi ile Amerika vize başvurusunda bulunabilmektedir. Bu durumda başvuru sahibi devlet memurunun yine B1/B2 (geçici ziyaretçi) statüsü ile başvuruda bulunması gerekmektedir. 

Devlet memurları için ticari Amerika vizesi başvurusu sırasında karşılanması gereken birtakım şartlar vardır.

Devlet Memurları Ticarî Amerika Vizesi Alma Şartları

Devlet memurlarının ticari bir iş görüşmesi amacıyla Amerika’ya gitmesi için öncelikle görevli olduğu kamu dairesinden bir izninin bulunması gerekmektedir. Devlet memurları Amerika’ya yalnızca görevli oldukları kamu dairesine ilişkin bir iş görüşmesi amacı doğrultusunda ticari vize ile gidebileceklerdir.

Kişilerin devlet memuru olması, çalıştığı kamu dairesinden bağımsız bir şekilde ticaret yapmasını engellemektedir.

Bununla beraber Amerika’daki görüşmeye ilişkin alınacak olan bir davet mektubunun da vize başvurusu için olumlu bir etki sağlayacağını hatırlatmak isteriz.

Amerika Vize Başvurunuzu Birlikte Gerçekleştirelim

Amerika vizesine emekli ABD Konsolosluğu yetkilisi ve vize uzmanı ekibimizle başvuruda bulunmak için bizimle iletişime geçebilir, dilerseniz aşağıdaki ücretsiz vize ön değerlendirme formunu doldurarak vize almaya uygunluğunuzu test edebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Devlet Memurları Amerika Vizesi Alma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Devlet Memurlarının Amerika Vizesi Alması Kolay mı?

Doğru ve eksiksiz bir başvuru gerçekleştiren devlet memurları düzenli bir gelir ve çalışma hayatındaki süreklilik sebebi ile Amerika vize başvurularında daha avantajlı olmaktadırlar.

Devlet memurları için Amerika Vize İster mi?

Evet, devlet memurları da Amerika’ya seyahat edebilmek için seyahat amaçlarına uygun bir Amerika vizesine sahip olmak zorundadırlar.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?