Amerika Vize Başvurusu 9 dakikalık okuma

Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar? | Bekleme Süreleri

23 Mayıs 2024
amerika vizesi kaç günde çıkar

Dünyada en çok vize başvurusu yapılan ve turist, öğrenci, çalışan ağırlayan ülkelerden birisi olan Amerika bilindiği üzere Türkiye’den vize isteyen bir ülkedir. Türkiye’den yapılan başvurularda bekleme süresi de randevu tarihlerinin çok ileri tarihlere verilmesi nedeniyle pek çok kişinin aklına Amerika vizesi kaç günde çıkar sorusunu getirmekte.

Detaylara geçmeden önce Amerika seyahati gerçekleştirmek isteyen kişilerin öncelikle seyahat amaçlarına uygun bir Amerika vizesi için başvuruda bulunmasının ABD vizesi almak için en hızlı yöntem olacağını belirtmek isteriz. Öte yaandan her ABD vize başvurusunun ise kendine özgü başvuru prosedürü ve buna bağlı olarak değişen bekleme süreleri bulunuyor.

Bu yazımızda Amerika vizesi kaç günde çıkar? ve Amerika vizesinin kısa sürede çıkması için neler yapabiliriz? Konularına değineceğiz. Konu hakkında daha fazla bilgi ve 120 gün içinde vize randevusu alma işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika vize konusunda en titiz davranan ve en zor vize veren ülkelerden birisi olduğu için vize almak, pek çok kuralı ve prosedürü olan bir süreçtir. Bu nedenle Amerika vizesi başvurusunda bulunan herkesin bilinçli ve hazırlıklı olması sürecin daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlamasına katkı sağlayacaktır.

Her vize türü için işlem süreleri farklılık gösterir. Ayrıca konsoloslukların yoğunluk durumu, başvuru yapan kişinin durumu ve belgelerinin eksiksiz olup olmaması gibi faktörler de bekleme sürelerini olumlu ya da olumsuz yönde etkiler.

Vize Türlerine Göre Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Her vize statüsünün kendine özgü başvuru prosedürleri olduğu gibi süreçlerin uzunluğu da buna göre değişiklik göstermektedir. Amerika vize başvuru işlemleri ister ABD Turist vizesi, Öğrenci Vizesi ya da K1 Nişanlılık vizesi gibi tüm vize türlerinde temelde iki adımdan oluşur: Başvuru süreci ve mülakat.

Başvuru sürecindeki adımlar da mülakatta sorulacak sorular da başvurulacak vize türüne göre değişebilir. Ancak hangi vize türü olursa olsun Amerika vizesi kaç günde çıkar sorusuna cevap olarak size zaman kazandıracak öncelikli cevap bilgi ve belgelerin doğru olduğu bir başvuru gerçekleştirmektir.

Amerika Vize Başvuru Sürecini Etkileyecek 3 İpucu

Amerika vize başvurusu Türkiye’den başvurularda Ankara ve İstanbul konsolosluklarına yapılmaktadır. Amerika vizesi işlem sürecinin uzunluğunu belirleyen ilk ve önemli faktörse Amerika vize mülakatının gerçekleştirileceği konsolosluktur.

amerika bizesi kac gunde cikar

Amerika vizesini en hızlı almanıza ve Amerika vize onay sürecini kısaltmanıza fayda sağlayacak adımları şunlardır:

 1. DS-160 formunu eksiksiz doldurmak
 2. İstenilen tüm Amerika vizesi başvuru belgelerini doğru ve geçerli olarak bildirmek
 3. Amerika vize mülakatına – hangi vize türüne başvurmuş olursanız olun – doğru ve etkili bir şekilde hazırlanmak.

Peki vize türlerine göre Amerika vize randevusu verilme süreleri nedir?

Amerika Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Amerika turist vizesi sadece 2024 yılında değil, genel olarak en fazla başvuru alan ve bekleme süreci en uzun olan göçmen olmayan vize statüsüdür. 

Amerika turist vizesi kaç günde çıkar sorusuna konsoloslukların resmi rakamları tarafından açıklanan vize bekleme süreleri aşağıdaki gibidir:

 • ABD Ankara Büyükelçiliği Ortalama Bekleme Süresi: 486 Gün
 • ABD İstanbul Konsolosluğu Ortama Beklemesi Süresi: 496 Gün

Yalnızca 2023 yılında Türkiye’den Amerika’ya turist vizesi için başvuran sayısı 103.225 kişi olmuştur. Haliyle bu kadar yoğun bir başvuru sayısı da bekleme sürelerinin uzamasına neden olmaktadır.

Bu sürelerin konsolosluklardaki başvuru yoğunluğuna ve çalışma hızına göre değişiklik gösterebileceğini ve aylık güncellendiğini hatırlatmak isteriz.

Amerika Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Amerika’da üniversite ya da dil okulu eğitimi almak isteyen kişiler için F1 Öğrenci Vizesi, mesleki eğitim almak isteyenler için M Mesleki Eğitim Vizesi, bir değişim programına katılmak isteyenler için J1 Vizesi gibi farklı eğitim amaçlı Amerika vizeleri bulunmaktadır.

Her vize türünün ise farklı başvuru süreçleri olmakla birlikte onay süreci ve mülakat adımları da farklılaşmaktadır. Bu başvuru adımlarının farklılaştığı en önemli yer Amerika vize başvuru formlarıdır.

Amerika öğrenci vizesi kaç günde çıkar sorusunun konsoloslukların resmi rakamlarına göre cevabı şu şekildedir:

 • ABD Ankara Büyükelçiliği Ortalama Bekleme Süresi: 87 Gün
 • ABD İstanbul Konsolosluğu Ortama Beklemesi Süresi: 108 Gün

Eğitim temelli başvurularda okul ya da sponsor bulma gibi diğer Amerika vize türlerinden farklılaşan süreçler bulunmakta.

Eğer eğitim almak için Amerika’da vize almak ne kadar sürer doğru bir hesaplama yapmak istiyorsanız eğitim kurumu tarafından gönderilmesi gereken belgeleri ve bazı önbaşvuruları da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Onaylanan ABD Vizesi Kaç Günde Gelir?

Vize başvurusunun onaylanması durumunda başvuru sahibinin pasaportu vizesinin basılması için konsolosluk tarafından alınacaktır. Daha sonra ise Amerika vizesi pasaporta basılarak başvuru sahibine tekrar posta yolu ile gönderilecektir. Başvurunun onaylanması durumunda ABD vizesinin basılmış olduğu pasaport genellikle 5 iş günü içerisinde sahibine ulaştırılmaktadır. 

onaylanan amerika vizesi kaç günde gelir

Bu süreç başvuru yapılan konsolosluğun iş yüküne göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak Amerika vizesinin çıkması demek Amerika’ya sorunsuz girebileceğiniz anlamına gelmez. Amerika’ya giriş yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar bulunur. Aksi taktirde deport edilebilirsiniz.

ABD Vizesi Sonuçlanma Süresi Hızlandırılabilir mi?

Amerika vizesi sonuçlanma süresi bazı durumlarda normalden daha kısa ya da uzun sürmektedir. Bu durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Eğer daha önceden sahip olduğunuz ABD vizesinin süresi bitmişse ya da hala devam ederken vize yenileme başvurusu yapıyorsanız mülakata girmeniz gerekmediği için bekleme süresi sizin için daha az olacaktır.
 • Yaş gibi bazı istisna durumlara göre mülakata katılmadan başvuru yapabilmeniz mümkündür. Bu tür durumlarda süreç sizin için daha hızlı ilerleyecektir.
 • Kabul gören bir nedeni olmak kaydıyla acil vize talebinde buunmak da başvurunuzu hızlandırabilen diğer bir istisna durumdur.
 • Vize alma sürenizi uzatacak durumlardan birisi ise idari soruşmaya tabii tutulmanız olarak sayılabilir. Bu durumda süreç 6 ay ve ötesinde bir zaman olmak üzere uzayacaktır.

Vize Acenteleri ile Amerika Vizesi Daha Hızlı Çıkar mı?

ABD vize başvuruları titiz çalışılması gereken süreçlerden oluştuğu için profesyonel destek alarak başvuruda bulunmak özellikle form doldurma ve mülakat sürecinde olumlu katkı sağlar. Öte yandan randevu erkene çekme hizmeti vermeyen bir acente ile vizenin başvuru süreci değişiklik göstermeyecektir.

Amerika Vize Randevusunu Öne Çekmek Mümkün mü?

ABD vize randevuları alındıktan sonra diğer kişilerin iptal ettikleri ve erteledikleri randevular sebebiyle bazı tarihlerde boşluklar oluşmaktadır. Randevu sisteminden bu tarihleri sık sık kontrol ederek randevuyu kısa bir süre erkene çekmek mümkündür.

Bu yazımızda Amerika vizesi kaç günde çıkar ve vize türlerine göre ne kadar beklemek gerekir konularına değindik. Eğer yıllara varan süreler beklemek istemiyorsanız ABD vize randevunuzu erkene çekmek için 45 gün ve 120 gün garantili Visapeer Randevu Erkene Alma hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

ABD vizesi almak için uygun olup olmadığınızı öğrenmek isterseniz de aşağıdaki butona tıklayarak dolduracağınız form ile ücretsiz ön değerlendirme alabilirsiniz.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Amerika Vize Onay Süreci Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Uçak Bileti Satın Almak Vizenin Hızlı Çıkmasını Sağlar mı?

Hayır, uçak bileti almanız başvuru sürecinizi etkilemeyecektir. Tam aksine başvurunuz sonuçlanıncaya kadar herhangi bir bilet almanız veya rezervasyon yaptırmanız tavsiye edilmemektedir.

Başka Bir Ülkeden Başvuru Yaparsam Daha Hızlı Amerika Vizesi Alabilir miyim?

Evet, ABD vize randevunuzu yoğunluğu daha az olan veya daha geniş kadroya sahip olan Dubai, Doha, Abu Dabi gibi konsolosluklardan almanız görüşme tarihinizin daha erkene alabilirsiniz.

Davetiye Alırsam Amerika Vizem Hızlı Çıkar mı?

Hayır, davetiye mektubu almanız ABD vize başvuru sürecinizin uzunluğuna herhangi bir etki sağlamayacaktır.

Hangi Şehirden Randevu Alırsam Daha Çabuk ABD Vizem Sonuçlanır?

Konsoloslukların yoğunluk durumlarına göre hangi konsolosluktan daha erkene randevu alınabileceği değişiklik göstermektedir. Randevunuzu alırken AIS sistemi üzerinden Ankara ve İstanbul için randevu tarihlerini görebilirsiniz.

Amerika Vize Çıkış Süresi Hızlandırılabilir mi?

Ciddi hastalık, bir yakının vefatı ve eğitim başlangıç tarihine yetişememe gibi durumlarda başvuru sahiplerine acil randevu talebinde bulunma hakkı verilmiştir.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?