Amerika Vize Başvurusu 11 dakikalık okuma

Yeşil Pasaport ile Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

14 Haziran 2024
yeşil pasaport ile amerika vizesi almak

Türkiye Cumhuriyeti’nin belirli şartları taşıyan devlet memurlarına vermiş olduğu yeşil pasaport bilindiği üzere yurtdışı seyahatlerinde size bir öncelik sunmaktadır. Peki yeşil pasaport Amerika vizesi konusunda da bir avantaj sağlar mı?

Amerika vize başvurusu yapmayı düşünen pek çok devlet memuru yeşil pasaport ile Amerika vizesi başvurusunda bulunarak sürece diğer başvuru sahiplerine göre bir adım önde başlayabilir.

Öte yandan yeşil pasaport Amerika vizesi başvuruları diğer pasaport türleri ile başvurularından farklı prosedürlerden oluşmamaktadır. Şartlar ve tamamlanması gereken adımlar normal bir turist vizesi başvurusu ile aynıdır. Ancak destekleyici belgeler konusunda farklılaşmaktadır.

Bu yazımızda yeşil pasaport sahipleri için Amerika vizesi almak konusuna değineceğiz.

Yazımızın detaylarına girmeden önce, yeşil pasaport ile Amerika vizesi onayı almak çok daha kolay olsa bile genel olarak ABD vizesi için kabul almanın dikkatli bir hazırlık gerektirdiğini belirtmemiz gerekir. Yeşil pasaport sahibi olsanız da Amerika vize başvurusu sürecinde basit bir hata ret almanıza neden olabilir. Üstelik bir kez onaylanmayan Amerika vizesi için yeniden başvuru durumunda süreç giderek riskli hale gelmektedir.

Bu nedenle Amerika vize başvurusunda zaman ve para kaybı yaşamamak adına emekli ABD Konsolosluğu yetkilisi ve vize uzmanı ekibimizle profesyonel bir hazırlık ve randevu erkene alma hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika Yeşil Pasaporta Vize istiyor mu?

Evet, yeşil pasaport sahibi kişiler de Amerika seyahati gerçekleştirmek için vize sahibi olmalıdır. Amerika seyahati gerçekleştirmek isteyen her Türk vatandaşı öncelikle seyahat amacına uygun statüdeki bir Amerika vizesine sahip olmalıdır. Bu konuda sahip olunan pasaportun türü vize zorunluluğuna etki etmemektedir.

Amerika vize başvurularında tüm pasaport sahiplerinin tamamlaması zorunlu olan adımlar şu şekildedir:

 1. Planlanan seyahat amacına yönelik online başvuru formunu tamamlamak
 2. Vize mülakat görüşmesi için Amerika vize harç ücretini ödemek
 3. Vize mülakat görüşmesi randevusu almak
 4. Seyahat amacına yönelik destekleyici belgeleri tamamlamak
 5. Vize mülakat görüşmesine katılmak

Başvuru Formları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Amerika Vize Başvuru Formları içeriğimize göz atabilirsiniz.

Tüm bu adımları eksiksiz ve doğru şekilde tamamlayarak Amerika vizesi alabilirsiniz.

yeşil pasaport ile amerika vizesi

Yeşil Pasaportla Amerika Vize Başvurusu Avantajları

Yeşil pasaport sahibi kişilerin birçok ülkeye vizesiz olarak seyahat etme hakkı bulunmaktadır. Amerika vize başvurularında, danışanlarımıza sıklıkla tavsiye ettiğimiz üzere, özellikle turist vizesinde kişinin geçmişte yurtdışı seyahati gerçekleştirmiş olması son derece önemlidir. 

Bu doğrultuda yeşil pasaport sahibi kişiler bu haklarını kullanarak yapacakları yurtdışı seyahatleri ile Amerika vizesi için en önemli kriterlerden birisini kolaylıkla tamamlayabilecektir.

Bununla beraber yeşil pasaport, sahibinin bir devlet çalışanı olduğunu ve düzenli bir gelire sahip olduğunu göstermektedir. Bu durum ise kişilerin ülke ile bağlarının güçlü olduğunu ve burada düzenli bir hayata sahip olduklarını göstererek başvuru sürecinde bir avantaj sağlamaktadır.

Eğer yeşil pasaportunuz yok ancak devlet memuru iseniz, Amerika turist vizesi dahil tüm Amerika vizeleri hakkında ayrıntılı bilgiyi Devlet Memurlar için Amerika Vizesi içeriğimizde bulabilirsiniz.

Yeşil Pasaport Sahipleri için Amerika Vizesi Başvuru Şartları

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yeşil pasaport ile Amerika vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler de her Türk vatandaşının tamamlaması gereken başvuru adımlarını tamamlamalıdır.Amerika vizesi başvuru şartları da pasaport türlerine göre değişiklik göstermemektedir.

Bu doğrultuda diğer pasaport türleri ve yeşil pasaport ile vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler şu şartları sağlamalıdır:

 • Sahip olunan pasaportun başvuru zamanı itibari ile en az 6 ay daha geçerliliğinin olması
 • Online başvuru formunun başvuru yapılacak vize statüsüne göre doldurulması
 • Amerikan Konsolosluğu’ndan vize mülakat görüşmesi için randevu alınması
 • Randevuya vize başvurusunu destekleyici belgeler ile katılım gösterilmesi

Bu şartlar Amerika vize başvurularının temel şartları olup başvurunun geçersiz sayılmaması için tüm şartların doğru şekilde tamamlanması gerekmektedir.

Yesil Pasaport Sahipleri Gocmen Olmayan Amerika Vize Statulerine Basvuru Yapabilir

Yeşil pasaport ile Hangi Vize Türlerine Başvurabilirim?

Yeşil pasaport sahibi kişiler planladıkları Amerika seyahat amacına göre diledikleri vize kategorisine başvuruda bulunabilir.

Buna göre yeşil pasaport ile vize başvurusu yapılabilecek Amerika göçmen olmayan vizeleri, bunlarla sınırlı olmamakla bilrikte, aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Turist vizesi (B1/B2): Amerika’ya turistik amaçlı gidecek olan yeşil pasaport sahipleri turist vizesine başvuruda bulunabilir.
 • İş gezisi vizesi (B1/B2): Çalışmakta olduğu kamu kurumuna ilişkin bir Amerika seyahati gerçekleştirecek olan kişiler iş amaçlı kısa süreli ziyaret vizesine başvuruda bulunabilir.
 • Geçici Çalışma Vizeleri (H1B ve H3): Yine Türkiye’de çalışmakta olduğu kamu kurumu gerekçesiyle Amerika’da geçici olarak çalışacak veya staj yapacak olan yeşil pasaport sahipleri geçici çalışma vizelerine başvuruda bulunabilir.
 • Basın vizesi (I): Türkiye’de kamu muhabiri statüsündeki yeşil pasaport sahibi kişiler görevlendirilmeleri doğrultusunda basın vizesine başvuruda bulunabilir.
 • Öğrenci Vizesi: Bilindiği üzere yeşil pasaport sahiplerinin çocukları da yeşil pasaport sahibi olabilmektedir. Bu sayede Amerika öğrenci vizelerine başvurunuzda yeşil pasaportunuzu kullanabilirsiniz.

Yeşil pasaport sahipleri bu sayılan vizeler beraberinde Amerika seyahat gerekçelerine uygun tüm vize statülerine başvuru yapılabilmektedir. Bu konuda daha fazla bilgi için Amerika Vize Türleri Nelerdir adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Yeşil Pasaport ile Turistik Amerika Vizesi Başvuru Şartları

Yeşil pasaport ile Amerika turistik vize başvuruları için de Amerika turist vizesi başvurusunda geçerli olan tüm prosedürler aynen tamamlanmalıdır. Bunun beraberinde karşılanması gereken şartlarda da bir farklılık bulunmamaktadır.

Buna göre yeşil pasaport ile turist vizesi başvuruları için karşılanması gereken şartlar şu şekildedir:

 • Tüm vize başvuru adımlarını eksiksiz ve doğru şekilde tamamlamak
 • Ülkenize geri dönüşünüzü destekleyen belgeleri hazırlamak
 • Finansal gücünüzü gösterir belgeleri hazırlamak
 • Mülakat görüşmesine turistik seyahat amacınızı destekleyen ve konsolosluk tarafından talep edilen belgeler ile beraber katılmak

Amerika’ya turist olarak gitmek için başvuru öncesinde uçak bileti almanıza gerek yoktur. Schengen vizeleri ile karıştırılan bu durumun altını çizmek isteriz.

Yeşil Pasaport Sahipleri için İş Gezisi Vizesi Başvuru Şartları

Yeşil pasaport sahibi devlet memurları çalıştıkları kamu kurumunun katılım talebi veya görevlendirmesi ile Amerika seyahati düzenleyecek olmaları durumunda İş Gezisi vizesine başvuruda bulunmalıdır.

B1/B2 statüsü başlığında değerlendirilen kısa süreli iş gezisi için vize başvurusunun şartları da turist vizesi başvuru şartları ile aynıdır.

Öte yandan bu gerekçede gerçekleştirilecek bir vize başvurusunda ek olarak katılmanın amaçlandığı konferans/seminer/görüşmeye yönelik destekleyici belgelerin de vize mülakat görüşmesinde sunulması talep edilmektedir.

Yesil pasaport icin istenen belgelerin eksiksiz olmasi basvurunun onaylanmasi bakimindan onemlidir

Yeşil Pasaportlar için ABD Vize Belgeleri Nelerdir?

Amerika vize başvuruları doğrultusunda mülakat görüşmesinde sunulacak olan belgeler son derece önemlidir. Buna göre yeşil pasaport sahibi kişilerin genel olarak vize mülakat görüşmesine götürmeleri gereken belgeler şu şekildedir:

 • Başvuru tarihi itibari ile en az 6 ay daha geçerliliği devam eden pasaport ve tüm geçmiş pasaportlar
 • 2 adet Amerika Vizesinde geçerli biyometrik fotoğraf
 • 3 aylık banka hesap dökümleri
 • Doldurulmuş olan çevrimiçi başvuru formu (DS160) barkodlu onay ekranının çıktısı
 • Çalışılan kamu kurumundan izin alındığına dair şekli şarta tabi olmayan ıslak imzalı belge
 • Maaş bordrosu
 • Sigorta kaydı
 • Bir fuar/konferans/görüşme amaçlı seyahat gerçekleştiriliyorsa davetiye veya etkinliğe ilişkin belgeler

Bu evraklar genel olarak vize başvuruları için sunulması gereken destekleyici evraklar olup başvuru sahibinin profiline göre değişiklik gösterebilmektedir.

Yeşil Pasaportla Amerika Vizesi için Ücretler ve Masraflar

Amerika vize başvurularında ödenmesi gereken vize harç ücretleri tüm göçmen olmayan vizeler için aynıdır. Buna göre diğer pasaport türlerinde olduğu gibi yeşil pasaport ile Amerika vizesi için de ödenmesi gereken vize harç ücreti 185$’dır.

Vize harç ücretleri Konsolosluk resmi web sitesi üzerinden online olarak kredi kartı ile ödenebildiği gibi konsolosluğun anlaşmalı olduğu bankalar (Akbank) üzerinden nakit olarak da ödenebilmektedir.

Konu hakkında güncel bilgilere ulaşmak, ödeme yöntemlerini ve diğer tüm gerekli bilgileri Amerika Vize Ücreti adlı içeriğimizde bulabilirsiniz.

Bununla beraber vize başvurusunun onaylanması durumunda vizenin basıldığı pasaportun konsolosluğun belirlediği PTT şubeleri dışında özel bir adresten teslim alınması için 208 TL bir ödeme yapılması istenmektedir. Bu ödeme yalnızca resmi web sitesi üzerinden kredi kartı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Yeşil Pasaportla Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yeşil pasaport ile vize almak avantajlı olsa da başvuru sahibinin yeşil pasaporta sahip olması vizenin onay süresi konusunda bir fark oluşturmamaktadır. Bu nedenle vize başvuruları konsolosluktaki mevcut yoğunluğa göre sonuçlanacaktır. Güncel bekleme sürelerini Amerika Vize Randevusu içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda yeşil pasaport sahipleri için ABD vize süreci konusuna değindik. Şimdiye kadar %95’in üzerinde vize onayı sağlayan uzman ekibimiz, vize almaya uygunluğunuzun ücretsiz değerlendirilmesinden, sürecin başlatılması ve sonuçlandırılmasına kadar tüm aşamalarda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyar.

Deneyimli ekibimizle vize başvurunuzu gerçekleştirmek için bizimle iletişime geçebilir ya da aşağıdaki ön değerlendirme formumuzu doldurabilirsiniz. Size en kısa sürede dönüş yapıyor olacağız.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Yeşil Pasaport ile Amerika Vizesi Almak Hakkında Merak Edilenler

Yeşil Pasaport Sahipleri Amerika Vizesi Başvurusunda İşyerinden Hangi  Belgeleri Sunmalıdır?

Yeşil pasaport ile Amerika vize başvurularında işyerinden izin belgesi ve bir iş gezisi amaçlı gidiliyorsa bu durumu gösterir belgeler sunulmalıdır. Bununla birlikte maaş bordrosu, SGK kaydı gibi e-devlet üzerinden alınabilecek belgeler de başvuruya eklenmelidir.

Yeşil Pasaport Sahipleri Amerika’ya Vizesiz Girebilir mi?

Hayır, tüm Türk vatandaşları Amerika seyahatleri için pasaport türü fark etmeksizin vize almalıdır.

Yeşil Pasaport ile Amerika Vizesi Almak Daha mı Kolay?

Amerika vizesine başvuran kişilerin sahip oldukları yeşil pasaport vize kolaylıkları sağlamaktadır.

Yeşil Pasaport ile Amerika Vize Başvurusu Ne Kadar Sürer?

Yeşil pasaport ile vize başvurusu diğer pasaport türleri ile yapılan başvurular ile eşit sürede sonuçlanmaktadır. Sürecin uzunluğu başvuru yapılan konsolosluktaki yoğunluğa bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Yeşil Pasaport Sahipleri Amerika Vize Başvurusu için Ücret Öder mi?

Evet, her başvuru sahibi başvuruda bulunduğu vize statüsüne yönelik vize harç ücretini ödemelidir. Bu ücret göçmen olmayan vizeler için 2024 yılında 185$’dır. Amerika vize başvuru ücretleri çok sık değişmemekle birlikte güncel Amerika Vize Başvuru Ücretleri içeriğimizi takip etmenizi tavsiye ederiz.

Yeşil Pasaportlular için Amerika Vizesi Hangi Konsolosluktan Alınır?

Amerika vize başvuruları pasaport türü fark etmeksizin ABD Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul ABD Konsolosluğunda gerçekleştirilmektedir.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?