Amerika Vize Başvurusu 8 dakikalık okuma

Amerika’dan Deport Edilmek ve Deport Sonrası Yapılması Gereken İşlemler

03 Temmuz 2024
Amerika'dan deport edilmek nedir

Amerika seyahati planlayan ancak deport edilme korkusu yaşayan, daha önce Amerika’dan deport edilen veya Amerika vize geçerlilik süresi azalan kişilerin Amerika’dan deport olma endişeleri bulunabilir. 

Deport edilme konusu elbette kimsenin yaşamak istemediği, hem o anki planların hem de gelecekteki ABD vize başvurusu planlarının önünde bir risk olarak karşımıza çıkmaktadır. Yazımızın devamında Amerika’dan deport edilmenize neden olabiliecek konulara ve deport edildikten sonra yapmanız gerekenlere değineceğiz.

Ancak öncelikle hatırlatmak isteriz ki Amerika’dan deport edilmek yeniden vize almanıza engel değildir. Bu durumda yeniden Amerika vizesine başvurmanız için bazı şartları sağlamanız ve gerekirse hukuki destek almanız gerekebilir.

Emekli ABD Konsolosluk yetkilisi ve vize uzmanı ekibimizle çalışarak Amerika vizesi alırken para ve zaman kaybetmemek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika’dan Deport Edilmek Nedir?

ABD’den deport edilmek, Amerika’da vatandaş olmayan ve ülkenin göçmenlik yasalarını ihlal eden kişilerin belirli gerekçelerle ülkeden çıkarılmasıdır. 

Deport edilen kişinin genellikle belirli bir süre bazen de kalıcı olarak Amerika’ya girişi engellenmektedir.

Göçmenlik hukuku uyarınca kişi, sınır dışı kararının geçerlilik süresi boyunca ülkeye kabul edilmez olarak nitelendirilmektedir.

Burada bir parantez açarak Amerikan vatandaşı olan kişiler, kendi ülkesinden deport edilemeyeceği için, bu türde bir risk altında değildir. Öte yandan Green Card sahibi kişiler sadece oturum iznine sahip olduğundan deport edilebilir.

Amerika’dan Deport Edilmek | Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak göçmenlik yasalarına aykırı hareketler deport ile sonuçlanmaktadır. 

Amerika’da şu durumlarda kişiler hakkında deport kararı çıkartılabilmektedir:

  • Suç eylemlerine karışmak
  • Kamu güvenliği için tehdit oluşturmak
  • Vize kurallarını ihlal etmek

Bunlar arasında en sık karşılaşılan deport nedeni ise vize kurallarının ihlal edilmesidir. Örneğin Amerika turist vizesi ile Amerika’ya geldikten sonra vize sınırlarını da aşarak burada yaşamaya başlayan kişiler için deport kararı uygulanacaktır. Bu bakımdan Amerika’ya giderken gidiş amacınızı ve bu amaca uygun doğru vizeyi belirlemeniz gerekir.

Örneğin Amerika’da çalışmak istiyorsanız göçmen olmayan H1B çalışma vizesi için, istihdam bazlı oturum izni alabileceğiniz seçeneklere ya da varsa nişanlınız ile evlenmek üzere K1 nişanlılık vizesi için başvuru yapabilirsiniz.

Vizenin Amaci Disinda Kullanilmasi Amerikadan Deport Edilmenin En Yaygin Nedenidir

Öğrenci olarak Amerika’ya gitme amacı ile bir başvuru yapmak isterseniz Amerika Öğrenci Vizeleri adlı içeriğimize göz atabilirsiniz. Burada bahsi geçen vize türlerini ayıran en önemli etmen öğrenciyken çalışma izini alınıp alınmaması durumudur. Eğer yalnızca öğrenci vizesine sahipseniz ve çalışma izniniz yoksa bu, Amerika Göçmenlik Yasasına aykırıdır.

Amerika’ya Kimler Giremez?

Vize ihlali yapan veya diğer deport gerekçeleri ile Amerika’dan deport edilen kişilerin Amerika’ya girişleri belirli sürelerde yasaklanmaktadır. 

Buna göre:

  • Amerika’ya vardıklarında deport işlemleri ile deport edilen kişilerin beş yıl
  • Sınırdışı hakimi kararı sonucunda duruşmalı olarak verilen deport kararı ile deport işlemleri sırasında Amerika’yı terk eden kişilerin on yıl
  • Hakkında birden fazla deport kararı bulunan kişilerin yirmi yıl
  • Ağır bir suçtan hüküm giymiş veya deport edildikten sonra Amerika’ya yasadışı olarak giren kişilerin süresiz olarak Amerika’ya girişleri yasaklanmaktadır.

Bu konuda itiraz hakkı saklıdır. Göçmen hukuku alanında hizmet veren hukuk büroları ile konu detaylarının görüşülmesi gerekir. Ancak her deport itiraza açık değildir.  Bu bakımdan deport edilme nedeniniz önem arz etmektedir.

Amerika’da Deport Edilmemek için Yapılması Gerekenler

Amerikan vatandaşı olmayan kişilerin Amerika’da bulunurken uyması gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallara uyulmaması kişinin Amerika’dan deport edilmesine sebep olabilmektedir.

Bununla birlikte Amerika’da bulunma şekli de kişilerin deport edilmesi için bir gerekçe olabilir. 

Özellikle geçerli bir vizesi bulunmayan veya sahip olduğu vizenin kendisine vermiş olduğu haktan daha uzun süre Amerika’da kalan kişiler deport kararlarının büyük bir kısmına konu olmaktadır. Dolayısıyla Amerika vizesine başvururken kalma süresinin iyi belirlenmesi, hangi vizenin Amerika Vize Yenileme kapsamında olduğunun bilinmesi gerekir.

Amerika’da çalışmak için birden fazla vize seçeneği bulunmaktadır. Bunların bir kısmı doğrudan çalışma amacıyla verilebilirken bazıları da sınırlı çalışma imkanı tanımaktadır. Daha fazla bilgi için Amerika’da Çalışma İzni almanız gereken vizeler içeriğimize göz atabilirsiniz.

amerika'dan deport edilmek

Amerika’dan Deport Edildim | Sonrasında Yapmanız Gerekenler

Amerika’dan deport edilen kişiler için genellikle en az beş yıl Amerika’ya girişin engellenmesi söz konusudur. Öte yandan bu süreç tamamlanmadan da Amerika’ya giriş yapabilmeniz için bazı başvuru yolları mevcuttur.

Sınır dışı emrinin verilmesinden itibaren kişilere 30 gün bir itiraz süresi verilmektedir. Amerika deport kaldırma işlemleri avukatsız yapılamamaktadır.

Deport emrinin verilmesinden itibaren 30 günlük süre içerisinde bir göçmenlik avukatı ile itiraz ederek kararın yanlış verilmiş olmasının anlaşılması ile kararı iptal ettirebilmek mümkünüdür. 

Amerika’dan deport edildikten sonra yeniden vizeye başvuru yapabilirsiniz. Bunun için başvuru esnasında I-212 Formu adında bir form doldurulup USCIS’e teslim edilmesi gerekir. Bahsi geçen formu incelemek ve nasıl dolduracağı hakkında bilgi sahibi olmak için Amerika göçmenlik formları içeriğimize göz atmanızı öneririz.

Amerika Deport Kaldırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Amerika deport kaldırma işlemleri deport edilmenin nedenlerine göre değişiklik göstermektedir. Kişinin durumu, deport gerekçesi ve somut olay bu noktada incelenmelidir.

Genel olarak deport kaldırma işlemi itiraz üzerinden veya af başvurusu ile gerçekleştirilir. Deport emrinin verilmesi ile 30 günlük itiraz süreci başlatılmaktadır. Bu süreçte kişiler deport kaldırma amacıyla itirazda bulunabilirler.

Bunun beraberinde bazı durumlarda kişiler, Amerika’da birinci dereceden aile bağlarının bulunması gibi, af talep ederek deport kararının kaldırılması işlemlerini de başlatabilmektedir. Öte yandan bu süreç yalnızca bazı ayrıcalıklı durumlara sahip olanlar için geçerlidir.

Daha önce de bahsettiğimiz üzere deport durumlarında kişiler işlemlerini avukat aracılığıyla gerçekleştirmek zorundadır. Bu doğrultuda özel bir göçmen avukatı tutulabileceği gibi kar amacı gütmeyen hukuk bürolarından da destek alınabilir.

Amerika Vize Başvurunuza Uzmanlar ile Hazırlanın
Eski ABD Konsolosluk Yetkilileri ile Başvuru ve Gerçeğe Uygun Mülakat

Açılan sayfadaki ücretsiz formu doldurmanız halinde size en kısa sürede dönüş yapacağız.

Amerika’dan Deport ve Sonrası Vize Başvurusu Hakkında Merak Edilenler

Amerika’dan deport edilen kişiler yeniden vize başvurusu yapabilir mi?

Amerika’dan deport edilen kişiler yeniden başvuruda bulunmak için öncelikle bir izin almalıdır. I-212 Formu, “Sınır Dışı Edilme veya Çıkarılma Sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’ne Giriş İçin Yeniden Başvuru İzni Başvurusu” sürecinin doğru bir şekilde tamamlaması ile yeniden vize başvurusunda bulunabilirler.

Amerika havalimanında deport edilme durumu nasıl gerçekleşir?

Deport kararı beraberinde gönderilen bilgilendirmede kişilerin yanlarında ne kadar bagaj götürebilecekleri ve diğer detaylar belirtilmektedir. Kişilerin deport edilirken tüm yolculuk masrafları da devlet tarafından karşılanmaktadır.

Daha önce Amerika’dan deport edildim, yeniden vize başvurusu yapabilir miyim?

Amerika’dan deport edilen kişiler I-212 Formu ile yeniden başvuru yapabilme konusunda izin alabileceklerdir. Bu başvuru sonrasında kişiler gerekli izinleri alarak yeniden vize başvurusunda bulunabilirler.

Amerika’dan deport edildikten ne kadar sonra yeniden vize başvurusu yapabilirim?

Amerika’dan deport edilen kişilerin genellikle ülkeye girişleri en az 5 sene engellenmektedir. Fakat deport kararı sonrasında “Giriş İçin Yeniden Başvuru İzni Başvurusu” istenilen zamanda yapılabilir. Bu başvurunun onaylanması ile kişiler yeniden vize başvurusu yapabilirler.

Sayfa Güncellenmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak için: info@visapeer.com adresine mail gönderebilir ya da Amerika’dan +1 (973) 995-9977 ve
Türkiye’den +90 (850) 241 55 88 numaramızı arayabilirsiniz.

WhatsApp
Scan the code
Merhabalar!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?